voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. Een zeldzaam feest tfo. 234. Zaterdag 21 Maart 1896. 5' jaargang. FEUILLETON. I U SBLAD ABONNKMENTSPR1J S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A D V E 11T E N T I E P 111J S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens Eindelijk was de lane verbeide dag aan gebroken. Reeds maanden te voren was de naam van «Fransje de Reu" op veler lip pen, en ieder wilde hem op den dag dat hij 100 jaar zoude worden, zien. Photografiën werden van hem genomen, die heinde en ver ver.-preid werden en tal vjn liefhebbers vonden. Doch dit heugelijk feit mocht desniette min onopgemerkt voorbijgaan en op iniatiuf van den Burgemeester, de heer J. G. Ger ritsen, vormde zich enne commissie, bestaan de uit de heeren Z. C. Risseeuw, M Lnci- err, Iz. du Bois, A. de Bruijne, J. Catsrnan, Joh. Cappon, A. J. de Hullu, C. de Klerck, I). Lnteijn, P. de Meijer, P. Naaije, P. J. Salomé, Iz Schijve en C. Kole, die de lei ding van de feestelijkheden op zich nam. Onmiddellijk stelden zich daarop een zes tigtal meisjes en jongens beschikbaar 0111 het dorp Nieuwvliet iu een feestelijk kleed te steken. Aan het hoofd van die krooncoinmissie stonden de heeren C. de Smid1-, A. van Rou te, A. Schijve, C. de Klerck, P. Provo, J. liookus en P. Naaije. Aan den ingang van het dorp van de richting Groade was een lraaie ecreboog ge plaatst, die eenerzijds tot opschrift droeg .1796 Welkom 1890" en aan de andere zijde NAAR HET ITALIAANSCH DOOIt TONJHAS1IA G U I I) I. Wat verlangt gij en wie zijt gij vroeg Martina, haar nauwlettend gade slaande, getroffen door de eenvoudige, edele schoonheid van die twee elkander sprekend gelijkende kopjes, bedekt met een licht blauw doekje, Ik ben de vrouw van Bortolo. Bortolo Kunt u mij uok zeggen, miss Ada, wie Bortolo is Miss Ada antwoordde ontkennend. Bortolo is de metselaarzeide de vrouw beleefd. Ik begrijp het 1 de man die verschei dene avonden op l'abris wacht om gezame. 'ijk huiswaarts te keeren. Die metselaar, dien Fabris een braven man noemt. Ja, Juffrouw j zij loopen denzelfden weg Heel Nieuwvliet feest op dezen dag, Van elke woning waait de vlag, Want 'l is een heuglijk feest voorwaar, Een dorpgenoot wordt honderd jaar. E11 aan 't einde van de dorpsstraat in de lichting Zuidzande bevatte eene eveneens nette en gelijkvormige boog hetzelfde «Wel kom'' met de jaartallen «enerzijds, en ander zijds de welgemeende ontboezeming Vroolijk wordt hier feest gevierd, Met groen en bloemen 't dor]) versierd, Ter eer van hem, dien 't is gegeven Zijn jaardag honderd maal te beleven. Het raadhuis tounde een met groen en kunstbloemen versierde poort tot ingang, met bet opschrift, «Ter eere van den houJerd- jarige". Ook de woning van den jubilaris was door de kroonsters bedacht en waren daar eer.ige versieringen aangebracht, terwijl in een ge kroonde lijst de woorden «1796 Hulde aan F. de Reu. 1896" sierlijk prijkten. Bovendien ontbrak aan geen enkele wo ning de nationale driekleur, zuudat inet recht inag gezegd worden, dat elke Nieuwvliete- naar deelde in het voorrecht dat het hon derdjarige «Fransje de Reu" mocht smaken. In den voormiddag was van het Gemeen tebestuur van Schoondijkc. het navolgende telegram ontvangst) «De Gemeenteraad van Sehoondijke wcnsclit U van harte geluk met Uw eeuwfeest. P. VAN HOUTE, Burgemeester. J. NEETESON, Secretaris." Bij de feestelijke aanblik dien het dorp en mogen elk gaarne lijden. En wat verlangt gij van mij Mijnheer de ingenieur heeft inij ge zonden oin u te zeggenof u aan mij wilde geven en dan moest ik het hein geven, een Een herhaalde Martina. Ja, Juffrouw, een ding Lieve Hemel lachte het jonge meisje, Een ding, dat hij verloren heeft dat dient om te schrijven, en dat hij noo- dig heelt oin teekeuingeu te maken, - Ee:i potlood Ja, Juffrouw. Best, ik zal het u dadelijk geven, Maar waar hebt gij den ingenieur gezieu Hij is bij de metselaars, en toen ik het eten bracht aan mijn man, heeft mijn heer de ingenieur mij gezegd Doe mij het pleizier en loop in het voorbij gaan op Cas- tr.l Magno aan, om de juffrouw te vragen naar een Hier is het potlood. Waeht, laat ik even je kleine meid bewonderen. Wat een pracht van een kindhet is voor het eerst dat ik hier buiten zoo'n engelachtig gezichtje zie, Hoe oud is zij opleverde heerschte reeds van den vroegen morgen af een prettige stemming onder de eensgezinde burgerij en waren zelfs de don kere regenwolken niet bij machte om af- brtuk te doen aan den prettigen toon en de aangename geestdrift, die op aller gelaat te lezen was. Immers liet feit, dat een inwo ner van het district honderd jaar werd, was eenig in zijne historiebladen. Inmiddels kwamen tegen en even over den middag de bezoekers uit de omliggen de gemeenten om hot zeldzame feest bij te wonen. Steeds groeide het getal dergenen aan, totdat reeds een opeengepakte menigte zich voor het Gemeentehuis verzamelde, waar de sloet zich opstelde oin den hondordjarige van zijne woning af te halen. Aan het hoofd van den optocht plaatste zich het bestuur der kroningseommissie, waar na het muziekgezelschap «Ons Genoegen" van Nieuwvliet volgde, hierachter kwam het rijtuig, daarop het Bestuur van de feestcom missie, de schoolmeisjes, een drietal leden van de feestcommissie, de kroonsters, de schooljongens, een tweede drietal feestcom missie-leden, en tot sluiting van den stoet de jongens-kroners, gevolgd door eene tal. looze menigte, elkander verdringend om eerst aan de woning van den jubilaris te wezen. De stoet nam zijn route dour den Groed- sohen weg. Genaderd aan het «weeghuisje" een hi storische naam uit den tijd dat dc belasting op het gemaal was, werd halt gehouden en plaatste de muziek zich op het pleintje voor hel huis, oin zoodra De Reu zich in de ge- Vijf jaar. Gij ziet er nog heel jong uit, hoe komt het dat uw man oud is Bortolo is niet oud. Niet P Hij lijkt een oud mannetje Het zijn de vermoeienissen die lienj zoo oud doen uitzien. Woont gij ver hier van daan Twee uur. Ik had u nog niet in deze buurt ge zien. Mijn schoonmoeder kwam het eten brengen aan Bortolo, maar zij is ziek ge worden, en daarom kom ik nu, Martina wendde zich tot de kleine met het blonde haar, de zachte roode kleur en de uiterst regelmatige gelaatstrekken, en lief koosde haar, terwijl zij ongemerkt een blik sloeg op de moeder, wier minder teedere doch voor een arbeidersvrouw even bewon derenswaardige schoonheid haar herinnerde aan sommige portretten van boerinnen in de museums ten toongesteld, vrouwen dis een voetje uit haar korte rokken te voorschijn staken, nog niet misvormd door de langdu rige gewoonte van ongeschoeid te loopen onder wier groye klederdracht ziel» de iraai- opende deur vertoonde, een lustig nummer tje ten beste te geven. Geleid door zijn zoon, do heer A. de Ren van Rotterdam en de heer C. Kole, werden zijne bewegingen door alle aanwezigen in adomlooze spanning gevolgd en was menig een onder den indruk van het oogeublik en onwillekeurig bracht elk door eene eerbiedi ge stilte, den hoogen ouderdom, eene waar dige huido. Nadat de jarige zich zacht en gensakke- lijk had neergevleid, en de orerige familie leden, zijne bezorgde dochter ALiria en ha ren bejaarden echtgonoot Joe»s' Wemelsfel- der, zijn zoon Anthonie voornoemd en de 8- ;j jarige achterkleindochter Geertruida Scher- penhuijzen ran Rotterdam in het rijtuig had den plaats genomen, ging het in de boven omschreven volgorde en langs den zelfden weg naar het dorp. Zoo reed men langzaam de dorpstraat door, om teruggekeerd aan hot raadhuis stil to houden. Oin het rijt tig en voor het raadhuis had zieli een dichte haag van menschen verza meld uit belangstelling 0111 den honderdjarige te zien, doch velen werden daarin teleurge steld, daar dc een het gezicht voor den an der benam. Bij het uitstappen zongen de schoolkinde ren ter cure van den jubilaris het volgende FEESTLIED, Gegroet, gegroot, gelukkig man Wees hartelijk gegroet Een zeldzaam feit is 't, dat men kan, ste vormen afteekenden, waard om gebeeld houwd te worden. Lieftallige vrouwen met sneeuwwitte tanden, blinkend tnsschen dc half geopende lippen; met hemelsblauwe, ai gelooze, oprechte oogen, waarin de onschuld der onwetendheid te lezen staat cn de kalm te eener onderworpen ziel die, besloten in het omhulsel eener arme naar de wereld, on bewust is van hare eigene waarde. Bij de vrouwen op het land is het voor recht van schoonheid een zód zeldzaam voor. komend geval, dat het daarom te meer in druk maakt en grooter bewondering verwek! waar het zich yoordeet, Martina, zooals w^ zeiden, werd er door getroffep, Hebt gij gelet op de kleur van dai haar, miss Ada Hebt gij ooit friascher mond je gezien, schitterender oogen, en flnwetl- achtiger wimpers Wel iets zeer bijzonder in deze streek die ik bestempelde met dei naam van het land van leel'jke menschen En andere kinderen hebt gij niet vroej zij vriendelijk aan de boerin, Neen, Juffrouw. Hoe oud waart gij toen gij trouwdet Zeventien jaar. Nu hep jk drje M twintig.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1