Rechtzaken. Gemengd Nieuws. of van de Provinciale Staten, zulks inet 44 tegen 27 stemmen. Den heer Gerritsen, die het initiatief tot deze wetswijziging nam, werd de schriftelijke en mondelinge verdediging in de Eerste Ka mer opgedragen. Naar men verneemt zal weldra bij de Staten-Generaal een wetsontwerp inko men tot wijziging van de gemeentewet in verband met de nieuwe kieswet. De strekking van dit ontwerp zal zijn, dat de gemeenten van meer dan 15000 zie len voor de verkiezing van de raadsleden in afdeelingen worden gesplitst. Zoo zal do gemeente Amsterdam uil ne gen en Rotterdam uit vijf kiesdistricten be staan. Het aantal te kiezen raadsleden is voor alle districten eener zelfde gemeente even groot. Het stijgt voor Amsterdam tot 45. Het aantal leden der Provinciale Staten wordt voor Zuid-Holland met 2, voor Noord- Holland met 4 vermeerderd. De dag der petiodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten wordt vastgesteld op den eersten Dins dag in Juni. De Tweede Kamer beeft in de zitting van Vrijdag het wetsontwerp tot herziening van de wet op de personeele belasting aan genomen met 56 tegen 39 stemmen. Vermoedelijk zal het ontwerp tot wij ziging van de kieswet in het midden der maand Mei in openbare behandeling komen. TJit Atjeh zijn de vorige week treuri ge berichten gekomen want blijkens een Maandag van den Gouverneur-generaal van Ned. Indië bij het departement, van kolo niën ontvangen telegram is den 7en dezer eene patrouille van 3 officierengen 70 min dere militairen nit onze versterking Anaga- loeng op haren terugweg derwaarts door tal rijke benden Atjehers aangevallen. De li- niccommandnnt, drie officieren en veertig minderen van de nabijgelegen posten Senc- lop, Lamsoct en Lambarak kwamen tot ver sterking. Bij dit gevecht sneuvelden onzerzijds 8 Europeesche militairen beneden den rang van officier, terwijl een officier, een Earo- peesehe en twee inlandsche mindere militai ren zwaar en 4 officieren en 21 mindere militairen licht werden gewond. Voorts wordt een inlandsche fuselier vermist. Aan de zijde der aanvallers sneuvelden 6 Panglimas, terwijl 37 man sneuvelden of zwaar gewond werden. BRESKEN8, 13 Maart 1896. De ontvangsten van de Stoomtram-maat schappij Breskens-Maldeghem bedroegen ge durende de maand Februari 1896 ƒ3966.21 tegen ƒ3786.42 in die maand 1895. Sedert 1 Januari '96 werd ontvangen 8871.SU/j tegen ƒ8565.921/2 in dat tijd vak 1895. De Zeenw meldt uit Groede, dat de heeien J. van Male en J. B. Becu hun ont slag hebbea genomen als loden van hepBe- slunr van den Dijkraad van het Calamiteus Waterschap Oud en Jong Breskens, als pro test tegen de herbenoeming van den Vpor- zitter. jonge dame zat te borduren en de gezel schapsjuffrouw zich met een breiwerk onle dig hield, vertounden zich twee gestalten die door hunne verschijning eensklaps het licht onderschepten, en daardoor Martina het hoofd deden opheffen. Een vrouw en een klein meisje verzoch ten ingelaten te worden. -Zoudt u even willen open doen, miss Ada Maar niet deze deur, want dan zit ik te veel op den tocht, de andere zoo dank u wel, miss Ada Wat wil die vrouw De vrouw was binnen gekomen met het kind aan de hand, en beiden, ouder den in vloed van de prachtige omgeving waarin zij zich bevonden, bleven zwijgend en bedrem meld op tien passen afstands van haar staan. (Wordt vervolgd.) 't Is de vraag nog of de conclusie in de Zeeuw, de ware is. Kan 't niet evengoed zijn als protest tegen de herbenoeming van den leden van den Dijkraad Intussehen is aan beide heeren bij kon. besluit eervol ontslag als zoodanig verleend. Bij de Maandag te Wat'erlandkcrkje gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den lieer D. van Male, waren 42 briefjes ingeleverd. Hiervan waren uitgebracht op de heeren A. van Male Dz. 20, A. van Voeren 16 en M. Verbrugge 3, terwijl 2 briefjes blanco en 1 van onwaarde werd verklaard. Het aantal geldige stemmen bedroeg al- zoo 39 cn de volstrekte meerderheid mits dien 20 stemmen, zoodat de heer Van Ma le verkozen was. Desniettemin verklaarde de voorzitter van het stembureau dat eene herstemming tusscber. de eerstge noemden moest plaats hebben. Deze meeuing was een der leden van het stembureau blijkbaar niet toegedaan, daar hij geweigerd heeft het proces-verbaal van stemopneming te onder teekenen. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. gein. te Zuidzande is beroepen de heer ds. C. A. van Wijngaarden te Nieuwer-Amstel c. a. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is eervol emeritaat met ingang op 1 April verleend aan den heer G. P. Wijn malen, predikant te IJzendijkc, na ruim 54 jarigen evangeliedienst. liet was een bijzonder kalme vergade ring, die de gemeenteraad van IJzendijke Maandagvoormiddag hield, die door alle le den behalve de heer Heudrikse werd bijgewoond. Na voorlezing en goedkeuring der notu len, deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen eenige Staatsbladen en van den arrondissements-sehoolopziener eene missive houdende bezwaar tegen het raadsbesluit jtot benoeming van den heer De Kok als waar nemend hoofd der school bij voorkomende omstandigheden, omdat daarbij niet was in acht genomen a^t. 32 der schoolwet. Goedgekeurd werd eene «anvrage van het Bestuur ran den polder Oranje-Dierentijd om het subsidio voor den grindweg aan te hou den en te verleenen in 1897. Op verzoek van dr. Schouten werd de instructie voor den gemeente-geneesheer ge wijzigd als volgt het slot van art. 1 luidende „hij wordt benoemd, geschorst cn ontslagen door den gemeenteraad", te vervangen daardoor „hij wordt benoemd en bij plichtverzuim geschorst en ontslagen enz". In art. 4 hij te voegen het woord „onvermogenden", omdat hij de huidige redactie alle in de gemeente verblij- venden door hem kosteloos zouden moeten verpleegd worden, en daaraan tevens toe te voegen „verbanden en instrumenten worden door de gemeente geleverd". Verder werd door dr. Schouten voorge steld om den gemeente-veldwachter en den gemeente-werkman van de gratis-behandeling te laten vervallen. De heer van Hijfte zou den veldwachter maar liever vrijgesteld zien, terwijl de heer Calon zich met de schrap ping dier woorden kan vereenigen, overwe gende dat de veldwachter met zijn vast sa laris best de geneeskundige verpleging kan bekostigenwat moet een werkman wel niet doen. Over dit voorstel staakten de stem men daar de heeren Doens, Bekaar en Van Hijfte zich er tegen en de overige leden zich er voor verklaarden. Goedgevonden werd om de bepaling dat de verpleging van onvermogende lijders aan vallende ziekten per kwartaal wordt voldaan te laten vervallen, aangezien dit zeer weinig voorkomt. Bij art. 10, houdende bepaling dat tot kostelooze inenting en herentiug drie maan den zitting zal worden gehouden, werd toe gevoegd tusschen de woorden „maanden" en „zitting" het woord „eene". Amper werd hierbij het plan besproken om ook aan de Kiakbaan eene zitting te doen houden, doch door het zeer geringe ge bruik dat, zooals bij ervaring bleek, daarvan werd gemaakt, werd dit minder dienstig ge acht. Op eene aanvraag van het Hoofd der school tot het vermaken van twee kleine bovenkamertjes in één, door wegneming van het schut, werd gunstig beschikt, onder be ding dat bijaldien een later bewoner de ka mer weder in tweöen wilde hebben, dit zal geschieden voor rekening van adressant. De heer Antheunis kwam nog even ver klaren, dat hij tegen het verven van den trap is, omdat 't zoo weinig helpt, doordien de hond van den meester wel 200 maal per dag den trap op en neer loopt. Als derde ambtenaar vaii den Burgerlij ken Stand werd benoemd de heer P. J. Ca lon inet 4 van de 6 stemmenI stem was uitgebracht op den heer J. A. Bekaar en 1 op den heer J. F. Antheunis. Goedgekeurd werd eene af- en overschrij ving van enkele posten op de begrooting van 1895, tot een bedrag van ƒ484.60. Daarna werd de zitting gesloten. Bij de indijking van het verdronken land van Saeftinge (Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen) zal circa 600 Hectaren lands worden verkregen, waarvan 500 Hectaren aan den Staat zulleu behooren Schooudijke. Het muziekgezelschap „Oe fening kweekt kunst" alhier, is voornemens a. s. Maandag 16 Maart den 100 jarigen F. de Reu te Nieuwvliet eene serenade te brengen omdat hij te Schoor.d'jke geboren is. Het bedrag van den Hoofdelijken Om slag te Schooudijke, in ons raadsverslag der vorige week medegedeeld als te zijn ƒ3096.73 was foutiefhet moest zijn ƒ3599.69. Voor het te Middelburg te houden akte-eiamen voor onderwijzer of onderwijze res (art. 56o wet 1. o.) hebben zich 38 mannel. en 28 vrouwe], (samen 66) candi- daten aangemeld. Van dezen meldden zich aan tot het ver krijgen eener aanleckening voor de vrije en orde-oefeningen in de gymnastiek 27 m. en 5 vr. en voor de nuttige handwerken 7 vr. en voor de beide vakken 9 vr. candidate». Arrondissemcnts-Rechtbank Middelburg. Dinsdag 10 Maart is veroordeeld wegens mishandelingE. C. A., 22 j., kuiper te IJzendijke tut ƒ10 boete of 10 d. hecht. Wegens plaatsgebrek moesten enkele stukken blijven liggen tot een volgend nummer. Te Arnhem heeft een heer en zijne vrouw drie maanden in een der eerste hotels gelogeerd en eane rekening van 800 ge maakt om daarna spoorloos te verdwijnen. De koffers der echtelieden welke ze had den aohtergelaten, bleken niets te bevatten dan ledige cognacflesschen. Te Denskamp hebben de kleertjes van een vijfjarig kind van een landbouwer, ter wijl de moeder in het achterhuis bezig was eenige bezigheden te verrichten, vuur gevat. Op het geroep der kleine kwam de moeder toegesneld, doch het kind had reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat het kort daarna overleed. Te Wijdenes is een 8jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Een treuiig engeluk had Dinsdagmid dag te Vroomshoop (Overijsel) plaats. Een 5tal arbeiders, werkzaam zijnde op het land goed „Nieuw Gelderland", door den regen verhinderd voort te werken cn daarom huis waarts keerende, wilden zich met een bootje over het kanaal laten zetten. Door een he- vigen rukwind kantelde htt bootje en kwam het vijftal te water. Twee van hen, een gehuwde arbeider en een ongehuwde, beiden uit Magele, verdronken jammerlijk. De drie anderen werden gered. Men meldt uit Haarlem aan de R. Crt. Na een verblijf buitenslands van inert 20 jaren, vestigde onlangs iemand zijne m plaats weder in het moederland, om vruchten te plukken van zijn noesten arl in den vreemde. Het duurde echter i lang, of op minder aangename wijze hij herinnerd aan iets dat hij reeds lang, gelen waande. Op zeer jeugdigen leeftijd vrijwillig militairen dienst gelreden, nam hij v. afscheid van het soldatenleven, alvorens recht had den dienst te verlaten. Even 18 jaar oud deserteerde hij en i de wijk naar het buitenland. De autoriteiten waren blijkbaar deze i l trouw aan het vaaudel na dit lange i: verloop niet vergeten en herinnerden i pas gerepatrieerde aan zijn plicht oin vrijwillig op zich genomen militairen dit tijd te vervullen. Het gelukte den de teur den dans te ontspringenhein i toegestaan zijn nog overigen diensttijd vrijwilliger door een anderen vrijwilliger doen vervullen. De straf' op het misdrijf van desertie i jaard zijnde, meende hij nu geheel van zaak af te zijn. Doch deze berekening! de; hij had ook aan de loting Toor dei litie deelgenomen en werd door den mili raad voor den dienst aangewezen, omdat tijdens de uitspraak van (tien raad reedi deserteur uit de gelederen was gevoerd. Van zijn militiedienst nu werd hij i ontheven. Ingevolge de bepaling van 173 der militiewet werd hij dezer dagen Amsterdam als achtergebleven |loteling i zeven jaren bij de militie ingelijfd, om i durende de eerste vijf jaren onder de penen te worden gehouden. Eerst op ruim 48jarigen leeftijd zal als milicien met onbepaald verlof den dii kunnen verlaten. Uit Gorincbem wordt gemeld, ilat kanonnier bij den Btorm van de brug bij fort Vuren afgewaaid en verdronken is. In 1894 werd iu geheel Nederlaa 906.788.25 als vergunningsrecht in de i meentekassen gestort. Op 31 December van dat jaar besto» in bet geheele land 24,821 vergunning de gemiddelde opbrengst [per lokaliteit alzoo ƒ36.583. Maandagmorgen is aan de Pieter Nie laudstraat te Amsterdam een opperman een steiger gevallen en dood ueergekorai Bij een «lager te Vlissingen werd den laatsten tijd, telkens als er versch slacht was, uit zijne slachtplaats vleeschi mist. Hiervan gaf hij kennis aan de pol die besloot een agent in de slachtplaat! post te zetten. Zondagavond, deed een de deur van de slachtplaats met een vals sleutel open, stak daarna zijn lantaarn oin van het versch geslachte rund met groot slachtersines, waarvan hij was voon een stuk af te snijden. Voor hij daa overging, werd hij door den politieagent arresteerd. Maandagmiddag heeft een 13jarign je, J. V., bekend den brand te Asp aangestoken te hebben. Zij loopt inet gotie, waaronder ook lucifers. Zij had v probeeren of de lucifers nat waren ge» den door den regen en er een aaiigesta welke zij brandende in een hooimijt lui worpen. Het meisje moet niet wel jbij hoofd zijn In de 3e Goudsbloemdwarsstraal Amsterdam, is deze week een vrouw, d> de derde verdieping uit het raam hing glazen te wasschrn, naar beneden gev> en onmiddellijk dood gebleven. Dinsdagavond is nabij Dintelsas a rivier de Dintel de schipper Groen, Middelharnis, door een rukwind over b geslagen en verdronken. De drenkeling' djor zijn zoon levenloos opgehaald.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2