voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 233. Zaterdag 14 Maart 1896. 5e jaargang, FEUILLETON. Binnenland. HIEUWSBL D A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N TI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Bij gelegenheid ran zijne reis naar het Zuiden van Frankrijk, heeft President Fau- le een bezoek ontvangen te Mentona van Keizer Frans Jozef van Oostenrijk-Hongarije, die voor 't oogenblik te Cap St. Martin ver toeft. Waar dergelijke bezoeken in het huidige oogenblik meer algemeen zijn dan voorheen en waaraan tegenwoordig dientengevolge min der beteekenis wordt gehecht, zoo is toch het samentreffen van die beide Staatshoof den niet onbelangrijk omdat het een bewijs is van een goed teeken voor de toekomst De loop der Staatkundige gebeurtenissen in den jongsten tijd nagaande, dan vloeit daaruit voort dat Frankrijk en Oostenrijk- Hongarijo in het Oosten dezelfde belangen hebben, nl. om Rusland te beletten dat het zich van Konstautinopel meester maakt. Even duidelijk is dit zichtbaar op gods dienstig terrein, waar de hoop van de Roomsch- Katholieke kerk en van Paus Leo XIII ver ijdeld zijn, toen "Vorst Ferdinand van Bul garije de belangen van het Westen aan die van het Oosten opofferde door prins Boris aan de Grieksche kerk af te slaan. Het was voorzeker Duitschland's belang niet, dat door zijne houding in de Trans- vaalsche kwestie de maritieme bondgenoot van het Drievoudig Verbond heeft vertoornd omdat èn Duitschland èn Oostenrijk-IIonga- rije niet op Italië zouden kunnen rekenen yoor mogelijke gebeurtenissen in Afrika waar NAAR HET ITALIAANSCH DOOK TOMJIAS1NA r. II I D I. IV. Zoo ia het, mis Adade winter kon niet goedgunstiger wezen het materiaal wordt van alle kanten aangevoerd, en met de zes tig of zeventig werkkrachten die onverpoosd arbeiden, is het te vooraien dat het gebouw den volgenden zomer gereed zal komen, met al zijn toebehooren van bewaarplaatsen, dui ventillen en grillige torentjes. Vervolgens piiss Ada Zal de bruiloft van de jonge dame ge vierd worden. Zekeren die van de gezelschapsjuf frouw. Miss Ada zuchtte. Afgezien van dien allerongelukkigsten Italic*» positie minder gunstig is. En terwijl juist die mogelijke gebeurtenis sen worden overwogen, brengt de telegraaf de treurigste tijdingen over den slag bij A- doea, (in Atrika) waar duizenden uit het I- taliaansche leger het leven bij verloren, of buiten gevecht worden gesteld, de inateriëe- le verliezen werden hij benadering geschat op een millioen patronen, 5000 bommen, 5000 muilezels en 10000 geweren. De op perbevelhebber der Italiaansche expeditie, generaal Baratieri, heeft zich door een over haaste vlucht aan een anders wissen dood onttrokken en is daarop gevangen genomen en afgezet. Hem is dus het pad afgesneden om de eer zijner vlag te herstellen. De agitatie die deze treurmare onder het Italiaansche volk uitwerkte was in dén woord verschrikkelijk. Crispi, de minister-president werd door het woedende volk genoodzaakt zijn ontslag te nemen. Toen deze in de Kamer het ontslag van het geheele Kabinet aankondigde, werd deze boodschap met da verend gejuich begroet. De 200 volgelingen van Crispi hadden zich allen van hem afgescheiden, nu zijne koloniale politiek zoo deerlijk schipbreuk heeft geleden. We willen aannemen dat het Italiaansche volk zich zoo tegen zijn eerste minister te keer stelt als een gevolg van de eerste in drukken der slachting. Doch of de blijdschap over den val van Crispi wel zoo groot zal zijn in de toekomst zal te bezien staan. Op de binneulandschc toestanden zal die af- naam van Gregorio, verdient meester Roc- chetti dat de keuze op hem valt, en gij zult hem ook kiezen, tenzij gij van plan zijt on gehuwd te blijven. Zij zag haar ter sluiks aan, glimlachte en ging voort Tal van partijen doen zich slechts éénmaal voor in den tijd der jeugd, als een vrouw de veertig nadert valt er weinig meer te hopen. tIk ben vijf en dertig 1 pruttelde de gouver.iaute, geërgerd. En vijf maakt veertig, hernam het meisje met een ernstig gezicht; „vijfjaar om te genieten van het geluk uwer nieuwe omgeving en dan gegroet 1Dan zullen de echtelieden Rocchetti de patriarchen van Castel Magno zijn." Wat niet beletten zou, dat zij ook de gelukkigen van Castel Magno waren, ant woordde miss Ada, niet in staat haar ver ontwaardiging te bedwingen, tot groot ver maak van de jonge dame. - Dat voorspel ik u, lieve Missdaar is ook geen twijfel aan, omdat wij in het zelfde lot deelen, en ben ih gelukkig met ingenieur Enrico Fahris, dan eult gij even treding niet dan van slechten invloed zijn, ter wijl hij voor de buitenlandsche Staatkunde gewichtige gevolgen kan hebben. We behoeven daartoe slechts te herinne ren aan de omstandigheid dat Italië als deel genoot in de Triple Alliantie zeer zeker re kening moet houden met de gedragslijn die de nieuwe regeering zal moeten volgen in het belang van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland. Daar Italië op flnantiëe] en militair gebied zeer verzwakt is en er in deze omstandigheden zeer weinig op het jon ge koningrijk te rekenen zoude zijn, is zijn pusitie te Berlijn wel ter sprake gekomen, bij gelegeuheid dat de Oostenrijksehe minis ter van buitenlandsche zaken bij den Duit- sclicii rijkskanselier op bezoek is. liet is voor Oostenrijk niet van belang ontbloot, dat het misverstand tusschen Duitsch land en Engeland zoo spoedig mogelijk wordt opgelost, want hare positie zou bij deze moeilijkheden wel eens schade kunnen lij den, daar Duitschland toenadering zoekt bij Rusland en Engeland onder Frankrijk's vleu gelen een schuilplaats tracht te vinden, staat voor Italië niets open dan hare positie in het Drievoudig verbond te handhaven, of tot Frankrijk te naderen, 't Eerste geval is misschien voor Italië de beste oplossing, in dien de nieuwe regeering daartoe maar geen struikelblok isin dat geval zou 't blijken, dat alle veranderingen geen verbeteringen zijn. De Zuidelijke reis van President Faure, waarvan we in het begin dezer Kroniek mel ding maakten is niet ten volle een triomf zoo gelukkig zijn met meester Gregorio Roc chetti' Miss Ada schoof ongeduldig op haar stoel heen en weer. Die naam kwetst bepaald mijn ge hoor 1 Laten wij hem een anderen geven, miss Ada 1 Teodoro Virgiüo Flori- ano Of neem onvoorwaardelijk den apotheker aan, onder voorbehoud evenwel van nooit een vergif aan te raken ot, als de dokter u aanstaat, dan den dokter, onder beding dat hij zich uitsluitend met de mannelijke praktijk moet ophouden, ten einde het gevaar te vermijden van de eene of andere mogelijke zwakheid te begaan. Ik geef u moederlijken raad, en daar moet gij mij dankbaar voor wezen. Ja, ja, dankbaar 1 pruttelde het da metje, geheel in de macht harer jonge vrien din, evenals een vogeltje gevangen tusschen de kleine maar scherpe nagels van een kind. Ja, ja, dankbaar 1 gij doet niets dan mij achter den rug uitlaohen, Daarin vergist gij u, miss Ada, aan gezien ik voldoende redenen heb om, in sommige oogenblikken van onzen vertrouwe- tocht. Bij verschillende toespraken en be—' zoeten werd een ongepastheid door sommi gen aan den dag gelegd, die niet anders dan een verre van aangenamen indruk op den President achter laten. In de stra ten van La Ciotat, werd. toen Faure een bezoek aan de scheepstimmerwerven bracht, een reuzenvlag met een roode wimpel ont rold, en overstemden de kreten „leve Bour geois" eu „weg met den Seniat" het ge- juich ter eere van den gast. Wel trachtte i men direct dergelijke demonstraties te on derdrukken, doch het mocht niet gelukken het mokkend gedeelte in bedwang te hou den. De Tweede Kamer nam jl. Dinsdag de navolgende wetsontwerpen aan, als tot instelling van een Militairen Pensi oenraad dat. houdende nadere bepalingen ter uit voering van art. 152, 2e lid der Grondwet, (Militaire innundatiën.I tot wijziging van art' 71 der Gemeente wet en van art. 39 der Provinciale wet, in verband met de conclusie van het rapport omtrent de regeeriugsinlichtingen in zake dr. Froweijn, lid van den raad der gemeen te Helder, over verkeerde toepassing van art 39 der gemeentewet, betreffende het af leggen van den verplichten eed bij de aan vaarding van het lidmaatschap van den raad lijken omgang, mij eene onschuldige grap te veroorloven, zonder daarom een lichtvaardi- gen toon aan te slaan bij de ernstige rede— neeringen waarin wij ons menigmaal verdie pen. En ik weet wanneer men over het huwelijk spreekt, dat men dit moet doen met allen ernstZooveel te meer nog wan neer zich tusschen bruid en bruidegom de eerwaarde grijze gedaante eener eeuw plaatst. Miss Ada verloor het geduld. Trotsch te wezen, juffertje, op uw jeugd, ook zelfs dan wannier het op een aardige manier geschiedt, is altijd af keurens- waardigWant ik ben ook twintig ja ren oud geweest. Wat niets anders beteekent dan dat die jaren thans vervlogen zijn, haastte Mar tina zich uit te roepen. Wel nu nog mooier, ook de uwen zul len eenmaal voorbijgaan. Natuurlijk^! maar daarom*zal ik niet temin blijven wie ik nu ben, terwijl gij op uw^tvintigste jaar dezelfde waart die gij thans op uw veertigste zijt. Dunkt u niet, lieve miss Ada De arme vrouw "erstomdc. Ylak voor de glazeu deur, waarvoor de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1