voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 232. Zaterdag; 7 Maart 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. o IIEÜWS1I D ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco, per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, ADVERT ENT1EPR IJ Ss Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, Coöperatie of Participatie tusscheu Landbouwers en Beetwortelsuiker- fabrikanten. De heer S. C. J. Heerina van Voss te leur (N.-Br.) schrijft dienaangaande in de S R. Crt. Door de. organen van den landbouw is, nanneer de verhouding tusscheu suikerlabri- hriten en landbouwers ter sprake kwam, steeds beweerd, dat de laalsten voor de beet wortelen een te lagen prijs mtvingen. Daar niettemin de landbouwers, tegen een vooraf overeengekomen prijs, elk jaar beduidend meer van dat product teelden, zelfs niet het minst de gegoede, waar het voorschot dus niets mee te maken had, mag de conclusie getrokken worden, dat de landbouwer, even zeer als de fabrikant, de meening was toe gedaan, dat de marktprijs der bieten goed was. De uitkomsten van vraag en aanbod waren overigens daar om het te bewijzen tot den geboden prijs was telken jare meer aanbod. Van 1885 tot 1805 ging de beet wortelteelt in Nederland vooruit van 350 tol 850 millioen kilogram. Voortdurend grooter aanbod, gepaard met klachten over den prijs, zijn zeker vreemde verschijnselen en met elkander in strijd. Naar mijne mee ning, is een en ander slechts hieruit te ver klaren, dat men aldus redeneert„De pre mie welke de fabrikanten door verbetering hunner fabrieken zich hebben weten te schep pen in den vorm van aceijns-vrije overpou- den, is hun gelaten, met bet oog de op be scherming van dien tak van industrie in het. NAAR HET ÏT'ALIAANSCH dooh TOHHASIDA C D I D I. Mijnheer Martignani, u moet mij ge noeg kennen Zekerlijk, waarde Fabris, ik weet, dat gij bereid zijt mij de bewijzen uwer vriend schap te leveren indien ik bij voorbeeld een offer van u vergde Indien ik u vroeg om van iets afstand te doen Gij zijt daar om nog niet verplicht mijn verzoek in te willigen. Integendeel, Mijnheer Martignanide ware vriendschap is niet afkeerig van ver plichtingen, en ik zweer u, dat Wilt gij uw ouderlijk huis, dat rijk is aan herinneringen, waar gij als heer en mees ter troont, verlaten om voor goed bij mij op Castel Magno te komen wonen Martignani sprak deze woorden haastig, buitenland, voor een deel ter wille van den landbouw het gaat dan ook niet aan, al er kennen wij, dat de prijs der bieten als land bouwproduct goed is, dat de biet-fabrikanten in sommige jaren, die en die dividenden aan hunne aandeelhouders uitkeeren van die winst zou ons een deel toekomen, in een hoogeren bietenprijs". Ik zal slechts aanstippen, dat juist door dit exeedent die prijs voor den beetwortel is kunnen betaald worden, dat de overponden- premie steeds ten onrechte is beschouwd als een afzonderlijke spaarpot van fabrikanten en niet als een integecrend deel van den bcel- worti Iprijs, dat tegenover de jaren van flinke dividenden, jaren staan, de aandeelhou ders zouden er van getuigen, van slechte winsten, ja van groote verliezen, zoo goed als in elke andere industrie, ir.aar verlie zen komen gewoonlijk niet in de dagbladen en mij bepalen tot het onderwerp. De landbouwers of liever de woordvoer ders van den landbouw, zeggen dus met. an dere woorden „de beetwortef is geen artikel waarvan de prijs behoersoht mag worden door vraag en aanbodmet het oog op de ao cijnspreinie, behoort er tusschen beide be langhebbenden een e andere basis van aanra king (e zijn, eene coöperatie of participatie een verschillende vorm ter bereiking van het zelfde doel. Ik neem aan, dat deze voorstelling juist is, maar in de praclijk dan ook geen hin ken op twee gedachten.an tweeën een, gaat de leer van vraag en aanbod voor dit artikel onder deze omstandigheden niel op, op weifelenden toon uit, en Pabris bleef een wijle in gedachten verzonken. Wel, mijn vriend, gij zijt te jong om uwe rechtmatige vrijheid prijs te geven, vervolgde Martignani vriendelijk „even min geef ik u ongelijk, zoo gij als getrouwd mau verlangt uw eigen buis te bewonen. Overigens ik kom er rond voor uitik wil mijn laatste levensjaren niet eenzaam doorbrengen, en daarom sta ik aan niemand mijne dochter af." Pabris stond op, hevig bewogen, en strek te zijn ouden vriend beide handen toe. Bij een tweeden vader te gaan wonen Kunt u dat een opoffering noemen Dat is naar gelang van omstan digheden. Mijn buis te verlaten (dat mij daarom niettemin dierbaar blijft) oiu te gaan inwo nen in het huis dat mijr. geluk bevat, kunt u dat iets lastigs, iets buitengewoon onaan genaams noemen, Zoudt gij dus zoudt gij uw in trek bij mij willen nemen p Dat wil ik, Mijnheer Martignani. O, gip hebt een hart van goud Maar uwe eigene belangen,, uwe bedienden. dan samenwtrking, maar dan ook een reëele. Niet willen coöpereeren allten in voor den fabrikant gunstige jaren, maar óók in die, waarin door verbetering van graanprijzen, de grondprijs der beerwortelen den landbouw minder aanlokkelijk toeschijnt. Niet willen coöpereeren alleen in het geval als in dezen oogenblik, dat de beetwortel als landbouw product een goeden prijs bedingt en ook den fabrikant een behoorlijke winst laat, om zoo dra de granen wat stijgen, de genegenheid voor coöperatie overboord tc werpen en weer aan te hangen de dan hooggeroemde leer van vraag en aanbod. Ieder onbevooroor deelde zal moeten toegeven, dat dat een on houdbaar of liever geen stelsel is en de fa brikant daarvan het slachtoffer zou moeten worden. En toch, zóó zou thans de landbouwer het willen en wijst hij o. a. op het participatie contract, dat verleden jaar in óéne fabriek bij wijze van proef is ingevoerd. Welnu ook die fabriek zal, wanueer zij blijft handelen op éénjarige contracten, [zoodra de andere producten in waarde stijgen en de grondprijs die voor de beetwortelen kan betaald wor den, iets daar beneden is, zonder beetworte len zitten, of een prijs moeten geven die haar verlies brengttrouwens die fabriek heeft reeds onomwonden verklaard, dat veel jarige contracten niet kunnen uitblijven. De landbouwer is in zijne dwaling nog versterkt, doordat hier en daar, ook in de Pers, stemmen zijn opgegaan voor coöperatie of participatie tusschen beide belanghebben de» had men kunnen vermoeden, dat de Ik zal mijne belangen blijven beharti gen even als thans, en de twee goede trou we schepsels, die mij tot hier toe gediend hebben, zal ik als huisbewaarders in mijne ouderlijke woning achterlaten, wanneer ik er uit zal gaan. -- Enwat betrelt uwe honden en uwe paarden, Fabris Die zullen een onderkomen vinden op Castel Magno sprak de ingenieur, glim lachende. Zij zullen daér welkom wezen En ook de portretten van uw vader en van uwe moeder. Heb dank! prevelde Fabiis. De heer Martignani drukte hem de hand, en zag hem daarna scherp aan. Jk heb nog een wensch om te bevre digen. U doet mij geenszins verschrikken. Spreek maar Dat zou onaangenaam kunnen worden voor Martina, voor mij stellig niet. Martina woont hier zeer naar haar zin en verlangt geen anderen omgang. Ilebt gij niet opgemerkt hoe welgedaan z'j er uit ziet en hoe vroolijk zij buitei) is Gij zult landbouwer dat stelsel tot nog toe alleen wilde toegepast zien, wanneer hel in zijn kraam !e pas kwain, dan hadden genoemde schrijvers wel niet verzuimd, er op te wij zen, dat dc nauwere band behoort te gelden in voor- en tegenspoed. Zijn de belangen van landbouwers en bietsuikerfabrikanten één, zooals ook schrijver dezer regelen meent, dan als rechtgeaarde broeders één, even goed on» der leed als onder lief, Voor de meer ontwikkelde landbouwers en voor allen die geroepen 'zijn, den landbouw voor te lichten, is het een dure plicht, de zaak te brengen op dit zuiver terrein, opdat zoo mogelijk eene oplossing volgeopdat een einde koine aan een misverstand, dat reeds velen een verkeerd oordeel heeft doen vellen over de Ncderlaiulsche Bielsuikerfa-- brikanten voor wie het eene verkwikking was, in de Memorie van Toelichting der nieuwe Wet te lezen, dat zij zich met eero" hebben weten staande te houden, Is maar eenmaal de vraag zuiver gesteld, dan zal eene beslissing kunnen en moeten vallen in den éénen of in den anderen zin. De fabrikanten zullen ongetwijfeld bereid gevonden worden tegen eene billijke vergoe ding, met h u n n e fabrieken en li u n ka pitaal de beetwortelen te verwerken, maar dan heeft óók de landbouwer het coöperatie- uf participatie-stelael consequent te aanvaar- den en zich wederkeerig te verbinden, bij, Voor eene bepaalde hoeveelheid beetwortelen, gedurende een zeker aantal jaren dan moet ook hij bereid zijn, evenals zijne collega's der coöperatieve suikerfabrieken in Duitsch- natuurlijk noodzakelijk af en tqe naar stad moeten gaan, wanneer uwe bezigheden zulks vergen. Wel wij zullen u laten gaan maar uw tehuis, nee» uw tehuis is alleen hier Uitsluitend hier ons tehuis, riep Fa bris opgetogen uit en hief zegevierend dep arm omhoog. Altijd hier, allen te za- men gij mijn vader, Martina niijn vrouw, en ik ingenieur Enrico Fabris, drie geluk, kige menscbon En God zogene Gastol Magnq, met zijn toebehooren, de bezittiugen van Fabris en het magazijn welks dak bin nen kort niot sneeuw bedekt zal wezen. God zegene allen en allesIk geloqf in God, daarom vertrouw ik in Zijn naam qp de be. lolte eeijer schoone toekqinst. Goed zoo, ingenieur, zqq bevaR gij mij meer nog dan ooit te vqren, want om de waarheid te zeggen, gij kwaarnt mij voor ge bukt onder zorgen en jaren gelijk lob uit de Heilige Schrift, En thans, opdat uwe blijdschap nog hooger mogp stijgen wacht even. En naar de deur gaande, riep hij zóq hard hij kon: Waar is Martina? Martina is hier, antwoordde een stciq vlak bij, en op hetzelfde oogenblik verscheen1

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1