Gemengd Nieuws. nomen worden omtrent de aanbesteding van de indijking. Het zal een der grootste, zoo niet de grootste indijking zijn, die tot lieden in Zeeland heelt plaats gehad. BRESKEKS, SS Februari 1896. Aangezien onze Aardenburgsche collega er op uit schijnt te zijn, om met ons een tot in het oneindige te rekken poiemiek te wil len uitlokken, waartoe zij als beginuiiddel kei«t de Dijkraadskwestie te Breskens en teil gevolge van dien ons liet recht zoude wil len ontzeggen ingezonden stukken dienaan gaande oiigetcekend op te nemen, nieenen we onzen lezers te moeten mêcdeelen, dat ze ztillen verschoond blijven van een twistge schrijf dat tot niets zou leiden, en meerden sch'jn zonde hebben van gevoerd te worden Ilit lint oogpunt van „jaloezie de métier", dan <001 de zaak zelve. IVijl wij, om den schijn van partijdigheid te vermijden, alleen onzen lezers verantwoor ding verschuldigd zijn, zij hun de beslissing overgelaten over onze meening in dezen, dat een Dijkraad is een publiek lichaam, en des- zelfs leden, beëedigde en dus publieke personen zijn. Daar nu in de bestrijding der houding van dien Dijkraad niets ten nadec- le, en in deszelfs verdediging niets ten bate der leden als particuliere personen is gezegd, behoeven wij niet bij onze zuster Ie gaan vragen of die stukken ongeteekend mogen worden opgenomen of niet, en hebben onze lezers mêer belang bij wat er geschreven wordt, dan wel wie er schrijft. Onze oudere zuster handelde precies met de stukken ter bestrijding van het schrijven des heereu De Jong, zoodat we op dezelfde lijn staan. Alleen hadden we van haar geen terecht wijzing verwacht, waar ze dezelfde font be gaat, die ze ons euvel duidt. Hiermede hebben wij ons laatste woord in dezen gezegd, en zullen voortaan van op- of aanmerkingen van onze oudere zuster geen notitie meer nemen. Het kan zijn nut hebben mede te deelen, dat, tengevolge van het uitbaggeren der vaargeul in de haven alhier, de provin- ciule boot bij lagen waterstand aan het bui- tenhnofd aanlegt. - Ten vervolge op ons vorig bericht be treffende de onderhandelingen tot zandver- voer van Breskens naar Brugge, door de Stoomtram-maatschappij Breskens-Maldeghem, kan thans, naar wij vernemen, worden mee gedeeld, dat de kansen daartoe zeer waar schijnlijk zijn geworden. Met het oog op de werkzaamheid, die dat vervoer voor de gemeente met zich zal bren- De ingenieur kreeg lust om eveneens den heer Martignani om den hals te vallen, doch stelde zich vooralsnog tevreden met beide armen over de borst te kruisen en luidkeels uit te roepen „En ik zal de gelukkig ste man van de wereld zijn Voortreffelijk, zeide de oude heer, terwijl hij driftig en met geweld op zijn si gaar beet, die maar niet trekken wilde. Die Micheliuo betoovert al mijne sigaren, om ze slim en wel zich zeiven toe te eigenen Komaan. Weet dan, mijn goede vriend, dat ik mij van harte verheug in uw beider ge luk maar dat ik ook mijn aandeel wil heb ben in dat geluk waarop gij rekenten als gij u verbeeldt mij op zijde te kunnen zet ten, dan verzeker ik u dat daar niets van in komt 1 Heb ik gelijk Groot gelijk 1 antwoordde Fabris, en liet de armen zakken, als werd hij op nieuw door moedeloosheid overvallen. Bravo 1 welnu ik wil thans openhartig met u spreken het denkbeeld van alleen over te blijven bezwaart mij, derhalve maak ik mijne toestemming tot uw huwelijk met Martina afhankelijk van ééne voorwaarde, waarvan ik niet het geringste zal aldoen. Zijt gij genegen mijne voorwaarde aan te ne men P (Wordt vervolgd.) gen, kunnen we niet anders dan de uitvoe ring van dat groote werk toejuichen, want met welke kracht het lossen ook zal geschie den, handenarbeid is daartoe toch ook weer noodig. Men schrijft ons De op 25 Nov. gehouden verkiezing van 3 Notabelen der Ned. Ilerv. Geui. te Oostburg wegens periodieke aftreding van de heereu I. de Hullu Iz., I. Bosschaart en M. Bruijn- ooge, had tot uitslag dat eerstgenoemde ter stond werd herkozen en dat de beum laat stee beneden de volstrekte meerderheid ble ven en in herstemming kwamen met de hee- ren A. Scheetens en J. H. van Peenen De daarna gehouden herstemming had lot uit slag, dat beide laatstgenoemden werden ge kozen. Tegen deze herstemming werd ge protesteerd bij de gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen, op grond er van dat de oproepingsbrief voor die herstem ming bevatte 2 dubbeltallen, nl. Ie dhnil Bosschaart en Scheerens en 2e dhrn. Bruijn- ooge en van Peenen, als zijnde in strijd met hel plaatselijk reglement, dier gemeente in plaats van dal die lijst bevatte een grosse van de vier in herstemming komende perso nen. Door gezegde vergadering werd de be noeming der heeren Seheerens en van Pee nen goedgekeurd, doch daarop kwam men in verzet bij het Provinciaal College van Toe zicht over de kerkelijke goederen en fondsen in Zeeland, welk college het hoogcr beroep ontvankelijk en gegrond heeft verklaard, de herstemming heeft vernietigd en eene nieuwe verkiezing heeft bevolen. Schoondijkc. De zangverecniging „Kunst min" gaf Dinsdagavond haar laatste uilvoe ring in dezen winter, dat door een niet te talrijk publiek werd bijgewoond. Het con cert viel zeer in den smaak en vooral het comediestukje „De Koopman in Oudheden" en dc voordrachten „De schoolmeester" en „Ook een lid" door het eerelid J. Goethals voorgedragen. Zeer te recht merkte dc voor zitter bij de sluiting der uitvoering op dat het jammer is dat de leden niet trouwer de uitvoeringen bezoeken want dat deze dit ten volle waard zijn. Ook werd nog hulde gebracht aan het werkend lid Kohier, die zich gaat vestigen te Ter Neuzen. Bij kon. besluit is aan den eervol ont slagen cipier van het huis van bewaring W. Versluis te Oostburg een jaarlijksch pensi oen van ƒ252 toegekend. In de gisteren voormiddag te Groede gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Groede en Baanst c. a. zijn als afgevaardigden in den Dijkraad van het Cal. Waterschap Oud en Jong Breskens her benoemd de heeren A. Lombaard en A. de Boo Pz. Als afgevaardigde van Groot- en Klein Baarzande c. a. is herkozen de heer P. B. Geeraert, en van Oud en Jong Breskens de heeren H. G. Haminacher, A. A. Becu, Aug. de Milliano, J. de Vlieger en Joh. Risseeuw Az. Bij kon. besl. is herbenoemd als bur gemeester der gemeente St. Kruis de heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg. 1 Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den landbouwer P. Braet te Groede, een kalf is geboren dat het enorme gewicht heeft van 57 kilogram. Woensdag had ten oversaan van den notaris Fraeijs te Brugge de veiling plaats van onroerende goederen gelegen in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, als volgt 1.44.80 HA. bouwland te Sluis aan mej. M. H. Wale aldaar voor 4425 fr., 2.04.20 HA. id. te Zuidzande aan dhr. A. Kotvis aldaar voor 3100 fr.; 80.93 A. weiland als voren aan dhr. J. Masclée te Betranchement voor 1450 fr.; 3960 A. bouwl. als voren aan dhr. K. F. Koksma te Sluis voor 400 fr. 2.12.00 HA. id als voren aan dhr. J. Kools te Zuidzande voor 3500 fr.; 1.3090 id. als voren aan dhr. D. A. Bisseeuw aldaar voor 2500 fr.; 6.27.40 HA. id. te Zuidzande, Nieuwvliet en Cadzand aan J. Bisseeuw- Kotvis te Zuidzande voor 14525 fr.; 4.67.40 HA. id. te Nieuwvliet aan dhr. 11. G. Ham inacher te Groede voor 4700 fr.; 4.67.4c HA. id. als voren aan mej. de wed. L. C. Bisch te Groede voor 5350 fr.; 1.15.50 HA. id. te Cadzand aan dhr. J. Cappon aldaar voor 2000 fr.; 2.24.00 HA. id. als voren aau dhr. J. Erasmus aldaar voor 4000 fr.; 3.08.90 Ha. id. als voren aan dhr. C. J. Jacques te Betranchement voor 3300 fr.; 1 36.60 HA. id. als voren aan dhr. P. de Bruijtie te Cadzand voor 2200 fr.; 1.97.20 HA. id. als voren aan mej. de wed. (1. van Peenen te Zuidzande voor 2500 fr. Ingehouden werd koop 6, zijnde 3.06.90 HA. bouwland te Zuidzande op 6025 fr. Hoogwatergetij te Breskens. D A GEN. voorin. nam. Zaterdag 29 Feb. 1.35 1.59 Zondag 1 Maart 2.23 2.47 Maandag 2 r 2.57 3.21 Dinsdag 3 w 3.31 3.55 Woensdag 4 H 4.02 4 26 Donderdag 5 4.18 4.42 Vrijdag 6 5.16 5.40 Binnenkort zijn belangrijke wijzigingen te verwachten in de exercitie-reglementen bij het wapen der infanterie. Beeds is vastge steld dat het presenteeren van het geweer voor officieren wederom te vervallen. De minister van oorlog heeft bepaald dat het laatst in de scherpe patronen No. 1 beproefde rookzwak Muiderkruit eventueel als lading voor die patronen wordt aange nomen. Gedurende het jaar 1895 zijn in het leger 138 personen gedeserteerd alsvan de landmacht hier te lande 107 en in West- ludië 6, van het korps mariniers 2 en van het Oost-Indische leger 23. Toen M. Leiker te Heerenveen Dins dagmorgen om 6 uur wakker werd, vermiste hij zijn vrouw. Dadelijk verliet hij het bed, en zag dat hare bovcnkle :ren en schoenen nog aanwezig waren. Onverwijld begaf hij zich naar de nachtwacht, om te vernemen of deze haar ook gezien had, maar te ver geefs. Den geheelen dag ging men zoeken, totdat iemand uit Bovenknijpe mededeelde dat hij des 's morgens vijl uur ongeveer, een vrouw daar had gezien in nachtgewaad. Dadelijk begaf M. L. zich op reis en het gelukte hem haar op te sporen bij hare zus ter te Oudehorne, ruim 2 uur van Heeren veen, waar zij 's morgens bijna verkleumd om 7 uur was aangekomen. Nadat zij van hare noodige bovenkleeren en ook van schoei sel was voorzien, begaf zij zich weer met haar man naar de echtelijke woning, die ze 's avonds elf uur bereikte!). Opmerkelijk is het, dat zij zich er bijna niets van herinnert, dat zij de woning in hare onderkleederen heeft verlaten en naar Oudehorne is gegaan. Als men nu weet, dat ze over wel twin tig gevaarlijke draaien, die over de wijken liggen, is gegaan, dan is het zeker een groot wonder, dat haar geen ongeluk is overko men. Men beweert, dat zij slaapwandelaar ster was. Dinsdagmiddag zakten te Tilburg twee jongens door het ijs. De oudste kon door spoedig aangebrachte hulp gered worden, ter wijl de jongste, een 9-jarig zoontje van W. J., uit de Hasselt levenloos werd opgehaald. Te Andelst is een knaapje van bijna 12 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Te Opheusden zijn Woensdagmiddag 2 broertjes, van 11 en 13 jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Door zich op het zeer gevaarlijk ijs te begeven is giste ren de lü-jarige F. G. M., wonende Oppert 150, in het park in eene vijver te water ge- raakt. Hetzelfde lot ondergingen 2 kn jes, broers, die zich op eene wetering, pende langs de Rubensstraat, begavei onder 'iet ijs schoten. Met moeite *e allen gered. Te Johannesburg (Transvaal) heeft Woensdag eene vreeselijke dynainiet-ont] fiiig plaats gehad, waarbij eene heele huizen in de lucht is gesprongen. De ploffing had plaats ongeveer half vieruj een tijdstip dat de meeste mannen aan arbeid waren van daar dat het meerei der slachtoffers vrouwen en kinderen De oorzaak van de ontploffing ligt in duister en zal wel nooit opgehelderd wot daar allen, die met hel rangeeren der t: gons bezig waren, gedood zijn. Het dynamiet was bestemd voor E. 1 pert. Men was een kwartier bezig gei met het lossen, toen de ontploffing j had. Er stonden zit. wagens, met moildi bespannen, voor het vervoer gereed, en de ontploffing werd bijna niets teruggevoi van de koetsiers, wagens en muildieren. De meeste huizen in de nabijheid va» plaats des onheiis bestonden uit gegaln seerd ijzer, en dat was zoodauig ineengfl gen, dat het te voorschijn brengen der sh offers ir.et groote moeite gepaard ging. Johannesburg zelf werd een hevige schol v leid, maar niemand werd daai gedood ernstig gewond. Het gat, dat door de i ploffing in den grond werd geslagen, is groot dat 500 Kaffers een maand nou zouden hebben om het te graven, zegt berichtgever. Rondom de plaats waar de ramp pl had, was in den omtrek van een halve gelsche mijl geen huis blijven staan. E waren krom gebogen, stukken metaal, tol waggons behoord hebbende, vond men een diepte van 20 voet in den grond slagen. De policieagenten, waarvan er eenigen gewond waren, verleenden spot hulp en werden door tal vail vrijwillig bijgestaan. Tegen den avond waren 200 wonden in het hospitaal opgenomen, men I barakken moeten inrichten daar de besch bare bedden al spoedig door dc eerst aan komen gewonden in beslag waren genom Geneeskundige hulp ontbrak niet, en zooi vrijwilligers werkten mede, dat reeds in i loop van den avond een honderdtal licht: kwetsten weggezonden konden worden. Overal zag men menschen rondloopen naar hun bloedverwanten zochten, maar van slachtoffers waren geheel onkenbaar, niet terug te vinden. Men spreekt van kleine meisjes, blanken die voor i huis stonden en allen door de ontploft werden gedood. Op den puinhoop van i woning vond men een man met een kl kind in zijn armen, de overigen waren do het kindje zelf was gekwetst. Duizem menschen zijn van dak beroofd. Een telegram uit Johannesburg brengt! zonderling schijnende bericht, dat Presidi Kruger de Ne((erlandsche Zuid-Afrikaans Spoorwegmaatschappij aansprakelijk moet i sleld hebben voor de door ontploffing aani richte schade, welke tot dusver op een u lioen sterling wordt geschat. De zeemeeuwen trokken bij de ft koude die we in de laatste dagen gehad hi ben stadwaarts, om aan grachten en pleit haar aas op te duiken. Vóór een perceel aan de Heerengraclit Amsterdam had een botboertje zijn kar t spiering een oogenblik onbeheerd laten stat 't Boertje was in-koud, zijn wangen handen waren blauwrood, het stompje p dreigde van zijn beverige lippen te glijdt geen wonder dat het hart van de keub meid der bewuste woning getroffen werd zij uit medelijden het boertje binnen noodi de, om even een „bakkie" dampende kof naar binnen te slaan. Nou, zoo'n „voerinkie" leek het boer. en met wellust slurpte: hij het verwarmen vocht - en nogmaals dank hoor, k hièt Verder kwam hij niet met gapend mond en ontstelteuis in het oog zag hij, k een zwerm meeuwen krijschend zijn laattj

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2