voor Zeeuwsch-Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. *No. 231. Zaterdag 29 Februari 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUW ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt' eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, IjtotiuV Na de oplossing der politieke kwestie in Frankrijk, van welks geschiedenis we de vo rige week een uitvoerig relaas gaven, haar beslag heeft gekregen door de overwinning der regeering, gaat President Faure, in ge selschap van een drietal ministers naar Niz- a. Ten gevolge van den ongunstigen gezond- heidstnesiand van den minister-president De Burlet van het Belgische Kabinet, heeft, zoo als wordt gemeld, ontslag genomen als mi nister van buitenlandsehe Zaken en zal zich uit het politieke leven terugtrekken. Daar door zal vermoedelijk eene heele verwisseling v»n porteleuillcs plaats vinden, daar er spra ke van is, dat minister De Lantsheere der. heer De Burlet zou vervangen, voor wien dan natuurlijk weer een plaatsvervanger moet gezocht worden. Dinsdagnamiddag zijn dr. Jameson en de overige gevangenen uit Transvaal te Londen aangekomen. Tegen hen is een aanklacht ingediend, behelzende dat zij een oorlog zijn begonnen tegen een bevrienden staat. Toen Jameson het gerechtshof binnentrad werd hij door het talrijk aanwezig publiek luide toegejuicht, welke houding door den rechter zeer werd gelaakt, omdat deze uiting een suiet zoude kunnen werpen op den goe den naam van Engeland. Op verzoek van den advocaat Matthews, vertegenwoordiger der Kroon, werden de ge vangenen vrijgelaten tegen een borgtocht van NAAR HET ITALIAANSCH DOOK TOMMASINA GUIDI. Waarde Fabris, gij zult u wel herin neren, dat ik u van daag een antwoord schul dig ben op eene mij door u gedane vraag. Zoo gij dus nog een half uurtje tijd hebt, dan wilde ik u over gezegde zaak spreken. Fabris gaf zijne toestemming te kennen door een gebaar dat beteekende .zooals goed vindt, Mijnheer" maar dat in Werkelijkheid moest beduiden „in 's be neis naam 1 houd mij niet langer in die pijn lijke onzekerheid 1" Over uwe uitstekende verdiensten be hoeven wij thans niet uit te weiden, wo rde >5 lagenieur. Ik weet wat gij waard zijt, en ,51 een kostbare schat toe te vertrouwen is *°o goed als dien in goud en diamanten te Betten, en met eere te kronen, wat meer geldt 200 0 pond Sterling ieder, totdat over 14 dagen hunne zaak in behandeling zal komen, en onder uitdrukkelijk beding dat zij zicb zullen onthouden van alle handelingen, die tot betoogingen in het openbaat aanleiding zouden kunnen geven. Een ontzaglijk opzien heeft te Brussel het „vertrek" van den notaris Verhaegen ge baard, een inan, die in Molenbeek het ver trouwen genoot van allerlei kleine rentenier tjes, boertjes enz., en deel had in het be stuur van allerlei vereeuigingen ten bate van het volk. Hij moet echter in den laatsten tijd ongelukkig gespeculeerd hebben. Het parket was sedert drie dagen door ern cliënt gewaarschuwd, wien het niet gelukt was bij den notaris een som vati vierhon derd «luizend francs te beuren cn ten slotte zijn overhaast vertrek naar het buitenland had vernomen. Naar schatting, zullen de „kleine luydcn" een gezamenlijk verlies van twee millioen francs moeten lijden. Als de zoon van een notaris, die zelfmoord gepleegd had, eveneens ten gevolge van on gelukkige speculatiën, had hij van zichzelf geen geld, maar eene vrouw gehuwd, die een bruidschat van een millioen ter. huwe lijk bracht. Wat men echter niet wist was, dat de echtvereeniging niet in gemeenschap van goederen gesloten was. Het huis van den notaris, die, naar men denkt naar Athene is gereisd, werd de vorige week door een woe dende menigte bestolenen als het ware be legerd. In Buda-Pcst is de vluchteling aan gehouden. dan alle juweelen ter wereld. Mijne Marti na is, zooals gij weet, een goed meisje, maar dat door haar afgezonderd leven met mij wel eens verkeerde gewoonten kon aangenomen hebben. Wie zal beweren, dat men een meisje niet bederft, wanneer het volkomen vrij gelaten wordt om alles te doen en te zeggen wat het goed vindt 1 Ik versta de kunst niet om mij gevreesd te maken, en het is een geluk, dat Martina zich tot nu toe verstandig heeft weten te gedragen in zaken van gewicht, een beetje eigenzinnig slechts in kleinigheden. Zij deelt links en rechts bevelen uit en allen gehoorzamen haar op hare wenken. Zulk; ziet zij gaarne, maar dat kan niet altijd zoo blijven voortduren. Dunkt u wel Fabris knikte glimlachend en streek met de bevende vinger langs een punt van het tafelkleed. Voor het overige is Martina een en gel en De sigaar ging uit en Martignani nam zijn toevlucht tot een anderen lucifer, dien hij afstreek terwijl er een oogenblik van doode- lijke stilte heersehte in de kamer. Fabris keek met starende oogen en naar Jl. Dinsdag is door de Tweede Kamer de behandeling hervat over het wetsontwerp op de personeele belasting, nadat in 't eind van November die behandeling was afgebroken bij de aanneming van art. 13. Art. 14 waar mede zij thans is aangevangen en bepalende dat ééne haardstede vrij van belasting zal zijn is aangenomen. Tevens zijn goedgekeurd de art. 15 en 16, waarbij is bepaald eerstens dat geene belas ting van haardsteden zal worden geheven wanneer de. belastbare huurwaarde niet meer bedraagt (van de le tot de 9e klasse) dan ƒ200, ƒ180, ƒ160, ƒ140, ƒ120, ƒ100, ƒ80, ƒ60 en ƒ40, en tweedeus dat de be lasting zal bedragen voor twee haardsteden ƒ1, voor drie ƒ3, voor vier ƒ6, voor vijf 10, voor zes ƒ15, voor zeven ƒ21, voor acht ƒ28, voor negen ƒ36, benevens ƒ8 voor iedere haardstede boven negen. Art. 17, houdende berekening van de be lasting naar de waarde van a de stoffeering van ieder perceeli. de rijtuigen van den belastingplichtinge (voor logementen wordt de helft der waarde der stoffeering berekend), werd, nadat aan de sub b. bedoelde rijtui gen, pleziervaartuigen waren toegevoegd, aan genomen. Goedgekeurd werden art. 20 (Dienstboden) en art. 21 (regelende de gevallen waarin geen belasting naar den grondslag dienstbo den zal worden geheven.) adem smakkende naar den luciter, die bijna de vingers van den heer Martignani brandde. Indien ik op de stoffelijke belangen let, dan bestaan er geene bezwaren hoege naamd. Gij zijt welgesteld, mijne dochter is niet onbemiddeld, dus bestaat er kans om met eere een huishouden op te zetten Die sigaar kan ik niet uilrooken of ik heet geen Martignani meer 11... Fabris liet het hoofd op de borst zinken. Och 1 die oude menschen dacht hij, wat kunnen zij toch wreed zijn in hunne onverschilligheid omtrent hetgeen wij jongelieden gevoelen. Van de twee honderd sigaren, nu drie weken geleden gekocht, heb ik er wel hon derd moeten wegwerpen. Daar 1 deze kan ik ook weggooien, zij dient nergens meer toe dan om de pijp van Miclielino te vullen 1 Hij stak een andere sigaar aan en hervat te doodbedaard het gesprek. Ik zeide zooeven, waarde Fabris, dat niets in strijd is met uwe wederzijdsche be langen, niets wat betreft uw persoon, dien ik hoogacht en waaraan ik boven zoo vele andere achtenswaardige kennissen de voor keur schenk, gelijk gij ziet. Eu ook mijne H. M. de Koningin-Regentes heeft een telegram van deelneming toegezonden aan den staatspresident Kruger en tevens doeg overmaken een bedrag van lüü pond ster ling namens Hare Majesteiten voor de slacht offers van de ramp te Johannesburg, Het landbouw-comité heeft besloten, een schrijven aan alle landhouw-maatsckap-, pijen te richten, om vragen betreffende de tuberculose aan de orde te stellen. Met het oog op de knoeierijen bij da zuivelbereiding heeft de Vereeoiging van be langhebbenden bij fabriekmatige zuivelberei ding op coöperatieven grondslag, gevestigd te Leeuwarden, voor de zuivelproducten van 18 coöperatieve zuivelfabrieken een handels merk gedeponeerd in Nederland, België en Engeland, bestemd als waarborg te dienen van onvervalscfate roomboter, bereid in coö peratief werkende zuivelfabrieken in Neder land. Reeds is men in onderhandeling oiii al de boter der toegetreden fabrieken onder openbare controle der rijkslandbouwproefsta tions te stellen, om met meer kracht het bedrog in den zuivelhandel tegen te werken, Dinsdag heeft le Middelburg eene ver gadering plaats gehad van den directeur der registratie en domeinen met de heeren Hom- bacil, gemachtigden van d'Aremburg, leden van den gemeenteraad van Clinge en verde re belanghebbenden over de indijking van schorren in bet verdronken land van Saef- t.inge. Men is nu tut een eindresultaat ge komen, zoodat thans de beslissing kan ge- dochter is dit gevoelen toegedaan. Ha dat troost mij 1 mompelde Fabris, met een zucht van verlichting die hem uit het hart opwelde na den drukken, den last van ang-t en twijfel die hem be zwaard had. Vriendlief, sprak Martignani, die, hoewel onbekend met de kwellingen die do jonkman te verduren had, evenwel de-uit-» drukking van zielsverrukking opmerkte vol» gende op zijne volslagen moedeloosheid. Vriendlief, mij dunkt, gij zult niet ver- wondrrd wezen, dat Martina u goedgezind is. In die twee jaren van meer of minder vertrouwelijk samenzijn moet gij, voor den drommel beter dan ik begrepen hebben, dat gij haar niet onverschillig zijt1 Fabris glimlachte. Ik heb het gehoopt, Mijnheer Martig nani niets meer hoe kon ik zeker zijn -Wees het dan nu, want ik zeg u, dat Martina op de vraag die gij gedaan liebt niet geaarzeld heeft te anlwoorden, en wilt gij weten hoe Door mij om den hals to vallen onder den uitroep Ik zal de ge lukkigste vrouw wezen van de wereld, Zijt gij nu zeker

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1