Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Ter aanvulling van ons beknopt ver slag van de zitting van den Gemeenteraad ■van jl. Vrijdag kunnen we nog mededeelen, dat i« aangenomen een voorgestelde wijziging in de verordening op de heffing van den hoofdelijken Omslag, die alleszins toejuiching verdient. Trad bij de toepassing van de bestaande «verordening op de heffing van den hoofde- rljjken omslag telkens dc onbillijkheid op den ■voorgrond dat de hoogstaangeslagenen veel ite weinig betaalden in verhouding tot de •overige belastingschuldigen, m. a. w. was er ■bij de bestaande heffing weinig of geen pro gressie waar te nemen, thans, nu de boven genoemde verordening aan eene herziening is onderworpen, zal daarin spoedig verande ring komen en ligt het in de bedoeling de verschillende aanslagen zoodanig te regelen dat de personen, voorkomende in de eerste of laagste klasse hoogstens 1/4 °/0 van hun inkomen zullen te betalen hebben, die in de 2e klasse hoogstens 3/8 °/0, de 8e klasse 1 ja O/o, de 4e kl. s/8 ®/0 en zoo vervolgens, tel kens met t/8 opklimmende, totdat men komt tot d» 89e klasse, alwaar de maximum-aan slag, zijnde 5 °/0 van het vermoedelijk inko men, is bereikt. Omtrent de verandering, die deze nieuwe wijze van heffing in de verschillende aansla gen te weeg zal brengen, valt natuurlijk moeilijk nu reeds iets met zekerheid te zeg gen, doen niet grond kan worden aangeno men dat minstens 9/10 der belastingschuldi gen eene vermindering en hoogstens t/10 van hen eene belangrijke verhooging in hun aan slag zal ondergaan. Laat ons hopen dat de Koninklijke goed keuring op deze verordening spoedig moge worden verkregen, opdat nog dit jaar de on gelijke belastingdruk, zooals die thans be staat, kunne opgeheven en een billijker toestand in 't leven geroepen worden. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den 13-jarige F. M. alhier, we gens straatschenderij bij een hoog bejaard echtpaar in deze gemeente. De verregaande bandeloosheid van somrai- dagen te voren door hem gedaan, en van dit antwoord hing het wel en wee zijner toe komst af. De dag waarop Martina den eersten steen za! leggen van het in aanbouw zijnde magazijn, zoo luidden de woorden van den heer Martignani „komt gij bij mij eten Fabris en dan zal ik u een antwoord weten te geven De steen was gelegd, het maal afgeloopen zij bevonden zich alleon, het oogenblik was dadrMartignani dacht er aan, even goed als de ingenieur, maar op eene gchee- le andere manier. Rustig klopte zijn hart, zijn hoofd bleef kalm, want het opbruisende ongeduld was, nu hij den ouderdom van acht en vijftig jaar bereikt had, mettertijd bedaard, en liet geen plaats meer over voor het aan- kwee.kcn van droombeelden. Phlcgmatisch van aard, begon hij het hoe langer hoe meer te worden, naar gelang hij in jaren vorder de, en had dus geen flauw vermoeden van de verschillende aandoeningen, waardoor het gemoed bewogen werd van den ingenieur Fabris, dien hij steeds gekend had als een stil, bedaard man, vreemd aan alles wat naar zwakheid van geest zweemde. En onderwijl Fabris bloek en bevende in afwachting stond van het eerste woord betredende den voor slag waaraan voor hem alles gelegen was, hield Martignani niet op zich den mond af te wissehei. met hot servet, de tanden achoon te maken met den tandenstoker, den knecht te roepen, dan om een sigaar, dan om vuur, dan om het aschbakje te brengen, allerlei soort van benoodigheden welke die domme Michelino één voor één uit de vier hoeken van het huis ging halen. Eindelijk van het jioodige voorzien, nadat hij zijn sigaar aan gestoken en er den ingenieur een aangebo den had, die te veel van streek was om iets aan te nemen, legde de heer Martignani de eene knie over de andere, kneep de oogen half dicht en sprak (Wordt vervolgd.) go jongens maakt een nauwlettend toezicht meer dan noodig en we hopen van harte dat deze mededeeling dit gevolg moge hebben, dat de ouders medewerken om de baldadig heden van sommige jongens in hunnen ver deren voortgang te stuiten. 'I Is waarlijk soms meer dan erg. Eede. Tut bode voor buitenbestelling is benoemd I. Gueran, thans bode van Sluis op St. Anna ter Muiden. Eede. Tot ontvanger der invoerrechten alhier, is benoemd de heer A. van Mazijk, thans rijksklerk voor de buitengemeenten te Leiden. In de kleine gemctiite Eede op de grens van ons distriet bestaat sinds enkele maanden een rederijkerskamér onder liet de vies „Tot nut en vermaak". Een 11-tal le den heeft zich daarbij aangesloten. 'Door gebrek aan een geschikt lokaal is dit gezel schap genoodzaakt hare voorstellingen te ge ven in naburige plaatsen. Zoo gaf het II. eene opvoering te Malileghem, alwaar hun spel zeer in den smaak viel en het publiek over hunne uitvoering bijzonder voldaan was. Bij Kon. besluit is benoemd tot Grif fier bij het Kantongerecht tc Harderwijk, de heer inr. B. II. Carp, thans in gelijke be trekking te Ooetburg, en ter zijner vervan ging de heer mr. H. E. van IJsendijk advo caat te Amsterdam. Naar wij uit goede bron vernemen is men in onderhandeling met de Stoomtram-Maat schappij Breskeiis-Maldeghrm over hel ver voeren van rivierzand, afkomstig uit Hol land en bestemd voor liet te graven kanaal BruggeHeijst (België) en de haven te Brug ge. Genoemde Maatschappij zon dit zand dan van Breskens moeten overbrengen naar Brugge. Dat een en ander nog al iets van betec- kenis is blijkt wel hieruit, dat men berekent niet minder dan veertigduizend (40000) wag gons zand noodig te hebben, welke in 4 h 5 jaar tijds zullen moeten worden vervoerd. Slills. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat van de 293 kinderen tusschen de 6 en 12 jaar oud, in deze gemeente geen enkel kind is dal niet ter school gaat, tenzij een dat huisonderwijs geniet. Sluis. Maandagavond gaf de Kamer van Rhetorica „De Oranjebloem" alhier in het Hotel le Roy haar derde en laatste uitvoe ring voor dezen winter. Opgevoerd werden twee blijspelen n.l. „Wandelende Jassen" en Een nacht op straat", afgewisseld door voor- draebte*. De opkomst was groot, en de stukken werden zooals altijd, uitstekend op gevoerd. Zuidzailde. In de raadsvergadering van den 13en dezer werd mededeeling gedaan dat door Ged. Staten ontvangen was bericht van de verordening tot wering van bedelarij werd voorloopig vastgesteld een ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voet- paden der gemeente tegen welke wijziging geen bezwaren waren ingekomen; werd be sloten den bouw van een bergloodsje ad 110bij de dokterswoning aan te houden tot beter zal zijn na te gaan een totaal der uitgaven van den bouw dier woningwerd in gunstigen zin besproken een verhooging der jaarwedde inet ƒ25 van den onderwijzer Frelier, ingeval die een eventueele benoeming te Brtskens niet aannam en verbonden bleef aan de school alhierwerd besloten tot wij ziging der begrooting voor 1895 voor on derscheidene posten tot een gezamenlijk be drag van ƒ56.50. Ten slotte deed de heer Croin zijn aangekondigd voorstel tot herzie ning der politieverordening, nadat door hem er op gewezen was, dat hij niet in het be zit was van een exemplaar daarvan, waardoor hij in 't geheel niet bekend was met haar inhoud. Het voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. IJzeudijke. In de Zondag gehouden ver gadering der afdeeling IJzendijke van de Maatsehappij van Opft- en Tuinbouw zijn tot leden feestcommissie, bij gelegenheid der tentoonstelling ider maatschappij in Sept. a.s. benoemd de heeren J. Th. Hendrikse als voorzitter, P. Zijlstra als secretaris, J. H. Bödeker als penningmeester, en L. J. Bevin, dr. J. Schouten en Iz. Leenhouts. Den heer C. de Vos is het eere-voorzitter- schap aangeboden. Schoondijkc. Geboorten. 2 Jan. Elizabeth Tannetje en Carolina Anna, tweel. dochters van laak Tak en Sara Catharina de Fouw. 5 id Abraham Adriaan, z. van Abiaham Joris en Janna Franeina du Mez. 18 id. Adriaan, z van Marinus Bruijnooge en Ma ria Tailtie. 20 id. Tanneke, d. van Hen drik Brakman en Maria de Roo. 27 id. So phia Amelia, d. van Johannes Jusephus de VVind en Maria Theresia de Canne. Overlijden. 5 Jan. Ludovicus Carolus Le- opoldus Timmerman 60 j., echtg. van Rosa lia Goetlials. 5 en 6 Jan. Elizabeth Tan- netje en Carolina Anna 3 en 4 dagen d. v. Izak Tak en Sara Catharina de Fouw. 20 id. Daniel van Male 24 j., z. van Izaak en Anna Luteijn. INGEZONDEN STERKE M. d. R. Na een gehcele week onder verdenking geloopen te hebben, dat ik U een bericht ter opname had gezonden, dat deels bezijden de waarheid was, kan ik U en uwe lezers gerust stellen, mijn mededeeling der vorige week niet te moeten intrekken. Een nader onderzoek betrekkelijk deze kwestie heeft dat bevestigd. Met dank voor de opname. Uw CoRRESPONDHNT. Aardenburg, 21 Febr. 1896. Ned. Herv. Kerk. Zondaq 23 Februari 1896. Biervliet nm. 2 u ds. Beekeringli. Breskens vm. 9 u ds. Dijkman. nm. 7 u BijbelSespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Dijkman. Nieuwvliet nm 2 u ds Krol. Schoondiike vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke nm. 5 u ds. Ev. Luth. Gem. Groede vm. 9 u ds. Rust- Donderdagavond 6,30 Bijbelbespreking Evangelisatie. Sclioondijke vm. 9 u ds. Voorhoeve. Hoogvvatergetij te Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 22 Feb. 7.08 7.32 Zondag 23 8.23 8.47 Maandag 24 9.36 10— Dinsdag 25 10.21 10.45 Woensdag 26 11.25 11.49 Donderdag 27 12.11 12.35 Vrijdag 28 12.29 12.53 ce Koers van het geld. België 100 fr. /47.62l/2 ƒ47.95 Engeland 1 Pond Sterl ƒ12,07 a ƒ12.12 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.43. Zaterdagnacht werd t« Rotterdam op de Koningsbrug een schipper door drie op- bekende mannen aangerand en over de leu ning geworpen. Hij zwom naar den kant en kwam, met de hulp van een paar burgers, weer op het droge. De policie spoort aanranders op. Moge zij nu daarin slagen. Hoewel het niet te ontkennen is, J, wij in de bijenteelt bij onze Belgische bun ver ten achter staan, zoo is die teelt hie: lande toch niet onbelangrijk. 138.000 korven worden er geregeld houden. Zeker een aardig aantal. Plaa: men er echter tegenover, dat er jaarlijks voor ƒ400.000 aan honig en voor ƒ200.0) aan was uit hel buitenland worden ingevoei dan bewijst dit al, dat er toch nog niet g. noeg bijen worden gehouden. Dit mag meer verbazen, daar de gelegenheid op vt scheidene plaatsen van ons land er bij i si- stek gunstig voor is en de bijen door lm eigenaardige werkzaamheid ongetwijfeld z# aaii den landbouw ten goede komen. Maandagmorgen werd van Nijuiegt gevankelijk naar Arnhem overgebracht ee: 35-jarige Duitsche dame, genaamd M. M B die zich te Nijmegen, te Rotterdam en Vlas dingen aan diefstal niet break had schuld, gemaakt. Op zeer slimme wijze wist zij b vertrouwau te winnen van de lieden, na zij kamers had gehuurd, en, zoo zij zich i leen thuis bevond, maakte zij van de gek genheid gebruik om alles mede te neme' wat voor haar maar eenige waarde had, dan zoo spoedig mogelijk hel hazenpad kiezen. Zij maakte "an de opbrengst vi de door haar verkochte goederen nu en di een uitstapje naar het buitenland. Zaterdaj morgen werd zij door de gemeentepolitic i Njjmegen gearresteerd, die alzoo eene god vangst heeft gedaan. Hoe slim de aangehoudene ook te wen ging, zij heeft er blijkbaar niet aan gedacb dat de politie haar op het spoor was. stond namelijk gesignaleerd en haar portp was in handen onzer politie. Toen zij Za terdag weder arriveerde in een hotel, den koffer in ontvangst te nsmen welken i er de laatste maal in bewaring had achtei gelaten, werd dc politie onmiddellijk verwil tigd en de vogel was geknipt. In den koffer was heel wat geborgen, df bewijzen geeft van hare behendigheid. Dat de veehandel, door de opening Belgische grenzen voor den invoer van Nt derlandseh rundvee groote belangstelling wekt werd Zaterdag ter veemarkt van Leeuwardei beweze», doordat eene Belgische dame zie beijverde menig rund te koopen. Nieuws gierige blikken ontmoetten genoemde dam dikwijlsdoeh zij wist zich in alles best t schikken. De gebruikelijke vorm van ko» pen bij handslag werd fier door haar in acl genomen. Door den wisselwaohter van het krnis punt der Hollandsche en Staatsspoor is Zon dagavond het verminkte lijk gevonden vai een man, die later bleek te zijn een mets' laar van Voorschoten, die door een avond trein is overreden. Uit Schiedam wordt gemeld Door het gebruik van de Wcstinglioust rein, waarvan enkele stoomtrams op ac liji RotterdamSchiedam voorzien zijn, is Vlij dagnamiddag een groot ongeluk voorkomei Op den binnenweg te Rotterdam wan: eenige jongens zoo druk aan 't spelen, d» zij de tram niet zagen aankomen en evenmi den machinist hoorden bellen. Op zeer kleinen afstand viel een der j- gens, en door de rem in werking te brenger werd voorkomen, dat de jongen werd over reden. Toen de hoofdconducteur van dt tram sprong om te zien wat er gebeurd', bleek 't hein dat 't zijn eigen zoon was,di' voor de tram lag. Te Wagenberg onder de gemeente Te'- heijden (N.-Br.), zijn een huis en schuw binnen een uur tijds geheel in asch gelegd Zeventien stuks vee en een paard zijn in d' vlammen omgekomen. Van den inboedel het grootste gedeelte gered. Behalve het vt' is alles (hoewel zeer laag) tegen brandschad verzekerd. Dezer dagen heeft Max Cordang, va«

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2