voor Zeeuwsch-Ybaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 230. Zaterdag 22 Februari 1890. 5C jaargang, Binnenland. FEUILLETON. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADV E R T E N T I E P 11 IJ 8 Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Breslcem. ijiitiUnlatphtfit IptM' Aan den Franschen politieken hemel heb ben zich sedert de vorige week donkere wol ken samengepakt. Zooals men weten kan, hebben de onder scheidene ministeriën in Frankrijk iu den laatsten tijd met zoogenaamde schandalen in maatschappijen te kampen, die aan enkelen hunner het leven kostten. Sinds het optre den van het radioalc Kabinet-Bourgeois is weet een zoodanig schandaal aan het licht gekomen betrekkelijk de Zuider-Spoorweg- maatschappij. De justitie heeft zich deze zaak onmid dellijk aangetrokken en de minister belastte den rechter Uempler met de instructie. Die instructie vorderde echter zoo lang zaam dat minister Ricard dc instructie den heer Rempler ontnam en overgaf in handen van Le Poittevin. Dit nu was niet naar den zin van den Senaat, waar dc afgevaardigde Monis den minister over deze aangelegenheid interpel leerde. De minister antwoordde dat de op dracht der instructie aan Le Poittevin is ge schied onder zeer gewone omstandigheden. De interpellant hield vol dat de heer Rem pler zich beklaagd had bij den procureur der Republiek, cene mcdedeeling, die dc mi nister rondweg loochende. Daar later bleek dat betrekkelijk cene verwarring van den datum beiden gelijk hadden, gaf de minister eenvoudig te kennen, dat, waar de procu reur hein de brief van Rempler niet had overhandigd inen zulks de moeite niet waard had geacht, waaruit de minister de conclusie trok, dat hij zich niet kon begrijpen dat de Senaat daar nu zoo'n drukte over had. Niettegenstaande die raeening van den mi nister, nam de Senaat en tegenover dezen vijandige motie aan, waardoor men den mi nister tot heengaan wilde dwingen. Daar inmiddels de Kamer van volksverte genwoordigers der regcerin» goed gezind is en den minister van justitie in dezen steunt, is de regeering solidair met Rieard, tenge volge, waarvan het nu zal aanblijven. Daardoor heelt de kwestie tusschen do Kamer en dcu Senaat grooter verhoudingen aangenomen. De kwestie loopt thans op het feit, dat de Senaat de schandalen van de Zuider-Spoorweginaatschappij in een ander licht zoude willen beschouwd zien dan dc Kamer, en omdat doel te bereiken, wilde men den betrokken minister er door laten vallen. Nu dit antecedent vrij wel als op een sis ser te zijn uitgeloopen is te beschouwen, doet zich naar aanleiding van dien de politieke kwestie gelden. Het is thans de vraag hoe het Kabinet-Bourgeois denkt te regeeren. De oplossing dier vraag is thans opgedragen aan de arbitrage van president Faure. Vermoe delijk zal het draaien om deze drie punten aftreden van het Kabinet, of ontbinding der Kamer of herziening van de constitutie, m. a. w. verandering van de samenstelling van den Senaat. Hoe de uitspraak van den President ook zij, zooveel is zeker, dat hij uit zijn popu- lairen staart wel hier en daar een veer zal moeten laten vallen. De Duitsehe Landbouwersbond is Dinsdag morgen te Berlijn bijeengekomen voor de jaarvergadering. Als vergaderlokaal had men het circus Busch gekozen er waren om streeks 7000 leden trgenwoordig. Op liet ter vergadering verhandelde komen wij nog terugvoor heden slechts enkele cijfers uit liet jaarverslag. De Bond telt volgens dat verslag nu 187,796 leden, waarvan er 99.000 ten Oos ten en 89,000 ten Westen van de Elbe wo nen. Reeds deze cijfers bewijzen de onjuist heid der van zekere zijde hardnekkig volge houden bewering dat de zoogenaamde »Ost- Klbier" als bijzonder heftige agrariërs het voornaamste aandeel hebben in den Bond der Landwirthe. De landbouwers in het wes ten van het rijk zijn evenzeer bij ds bewe ging betrokken. Ook zouden slechts 2 pet. der leden tot de groote grondbezitters be lmoren. In het verslag wordt nog beweerd dat de Duitsehe landbouwers ieder jaar 700 millioen M. aai renten van hypotheek uuuten opbrengen, terwijl de hoofdsom der op den landbouw drukkende schuld jaarlijks met bij na 200 millioeu Mk. toeneemt. De stemming der vergadering was in 't algemeen zeer strijdlustig tegen de regeering, In een door 1000 personen, waaronder verscheidene leden van den Rijksdag, bijge woonde vergadering van bazen, te Berlijn gehouden, is verzet aangeteekend tegen liet invoeren van een maximum-arbeidsdag voor de liaiulwerksnijverheid, daar deze maatregel de al naar het voorkwam te kunnen bevelen, knorren en naar haar eigen goeddunken de baas te kunnen spelen. Haar levendig en trotsch karakter was wars van elk juk dat haar niet door de liefde was. opgelegd. Haar vader was tot nu toe de afgod baars harten geweest. Fabris kwam in stad, zoowel als buiten, veel aan huis bij de familie Martignani, die volhield met zich geheel aan de samenleving te onttrekken, ofschoon Martina's jeugdige leeftijd een wel wat vroolijker leven vcreisch- te. Haar vader echter, zeer sterk gehecht aan zijne oude levenswijze, stond zijne doch ter geene andere uitspanning toe dan hare eenzame wandelingen, en slaagde er zonder moeite in om haar smaak te d icn vinden in zijne eigene liefhebberijen. Begeerig naar al wat ouvervalsclit in het in het oog blinkt en de ziel bevredigt en alle kunstmatigheid schuwende die, zooals haar vader haar geleerd had, menigmaal na- deelig is, hoewel behagclijk van vorm som tijds, had Martina zich gehecht aan de na tuur, zóó zuiver in den eenvoud harcr kleu ren en geuren, en opgewonden door de pracht der bloemen, der velden en der zuivere lucht, I slechts ten hate van de groote industrie zoiwi komen en de middenstand er door ten der zou gaan. Ook werd op maatregelen 1 tot het tegengaan van dc misbiuikeu in dftj bouwvakken aangedrongen, j Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen en telegraphic, zullen, mat in gang van 1 Maart a. s., de postboden voqp Rijks rekening in het genot gesteld wordon van vrije Zondagen. Die vrije Zondagen zullen verstrekt wor den oiu de 2 en 6 weken, naar gelang da zwaarte van hunne diensten. BRESKEXS, 81 Februari 1896. De heer S. Frclier, onderwijzer aan da openbare lagere sohool te Zuidzande, lieeft zijne benoeming als zoodanig alhier, aangc- nomen, Bij het Woensdag te 's Oravenhago gehouden examen voor de nuttige handwer ken is o. m. geslaagd uiojE, S. Kok, on-, derwijzeres alhier. De aflevering van de manschappen voor de nationale militie der lichting van 1896. zal plaats vinden te Vlissingen in de bene denzaal van het raadhuis voor die der ge meenten gelegen in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, op Vrijdag 6 Maart, des voor middags te 11.80, na aankomst der stoom- hoot, die te 10.80 van Breskens afvaart. gelijk andere jonge meisjes zich opwinden over modes, feesten en gesprekken, bracht zij zonder morrtn acht maanden op Gastel Magno door. Nauwelijks smolt de soecuw, door de eerste zonnestralen gestoofd, qf zij verzocht haar vader de stad te verlaten en terug te keeren naar het oude kasteel, waar zij heerschte als koningin over haar bloemen, haar moestuin, haar provisiekamer, de stal len, het kippenhok, in óén woord over alles. Wederom waren acht maanden verstreken en daar men in de eerste dagen van Sep-, tember een begin gemaakt had met het bou wen, deed Martiia het voorstel gedurende den gansclien winter op Castel Magno te vertoeven, een voorstel dat volkomen met do plannen van den heer Matignani strookte en derhalve met de grootste bereidwilligheid werd aangenomen Wij hebben daareven gezegd, dat de in genieur van voorkomen veranderde, onmid- delijk nadat Martina en miss Ada van tafel waren opgestaan, en hij zich alleen bevond met den heer Martignanj. Inderdaad, het was een oogonblik van verschrikkelijke span-, ning, vol hoop en vrees f)c ingenieur ver wachtte het antwoord op cup vraag, ecnigp NAAR HET ITALIAANSCH DOOK. TOMHAS1N .4 GUI 1» I. De nabuurschap zijner bezittingen met die van den heer Martignani leidde hem tot ee- ne kennismaking, die oogcnschijulijk niet veel punten van aanraking opleverde tus schen twee zoozeer in leeftijd verschillende personen. Daar evenwel rechtschapenheid en waardigheid meestal overeenstemmen, on der welken vorm en in welke omgeving zij zich ook mogen voordoen, zoo werd er een hechte vriendschap gesloten tusschen deze heide heeren, nadat zij elkander hadden lee- ren kennen en wederkeerig zeer met elkan der waren ingenomen. Destijds genoot de dochter van den heer Martignani hare opvoeding op de kostschool m het nonnenklooster te S***, door haar vader boven alle andere kostscholen verko zen, om reden de geringe afstand het lieir. gemakkelijk maakte zijne dochter meermalen te bezoeken. Daar hij den ingenieur Fabris dikwijls uitnoodigde hem derwaarts te ver gezellen, duurde het niet lang of Fabris en Martina gevoelden zich tot elkander aange trokken, daar meestal twee knappe, oppas sende jongelieden behagen vinden in elkan ders gezelschap. Elkander behagen in de eerste onvermij delijke uitwerking der uiterlijke voorrechten elkander beminnen is hetgeen volgt, na verloop van tijd, wanneer heiden gelegen heid zullen gerouden hebben hunne indruk ken na te gaan cn zorgvuldig elke hinder paal te vermijden die hunne wederzijdschc genegenheid in den weg zou kunnen staan. Op haar achttiende jaar rerliet Martina de kostschool, alwaar zich ook de Engelscho juffrouw bevond, die solliciteerde naar eene betrekking als onderwijzeres, en die na in gewonnen informaties door den heer Martig nani bij zijne dochter werd aangenomen tot gezelschap, niet tot leermeesteres, aangezien Martina veel heter onderricht was dan haar gezelschapsjuffrouw en juist iemand bij zich verlangde die niet veel eischend was, ten ein-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1