voor Zeeuwscli-Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. No. 229, Zaterdag 15 Februari 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. r IIEÜ S ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, A 1) V E R T E N T I E P R IJ 8 Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam, I ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, De Duitsche Rijksdag heeft de algemeene beschouwingen over het Burgerlijk Wetboek afgehandeld. De resultaten derzelve zijn van dien aard, dat ondanks de uitdrukkelijke te genstand, dien het ontwerp zal ontmoeten op het punt der opneming van het verplichte burgerlijk huwelijk in het wetboek van de zijde der conservatieven de kansen voor het geheele ontwerp niet ongunstig staan. Dat rcle afgevaardigden afwezig waren tijdens de zitting, waarin dit ontwerp behandeld werd, wordt door enkele bladen sterk afgekeurd, omdat die afwezigheid beschouwd wordt als een soort van onverschilligheid ten opzichte vati dit groote nationale werk. Br is een oogenblik sprake geweest van een kanseliers-crisis, tengevolge van vermoe delijke marine-plannen die bij den Rijksdag zouden ingediend worden. Ben Hannovsrsch blad komt nu met de mededeeling, dat in deze huidige zitting geen groot marine-plan meer zal inkomen. Of dit in verband staat inot die mogelijke cri sis, wordt er niet bij vermeld, doch onmo gelijk is 'i niet. We hebben indertijd eens meegedeeld, dat de heer Cavaignac, de rapporteur van het Fransche ministerie van oorlog voornemens was, cene reorganisatie voor te stellen van het leger, De toenmaals ontstane denkbeel den zijn thans tot rijpheid gekomen, en de rapporteur heeft een voorstel ingediend tot dc oprichting ran een koloniaal leger In NAAK HET ITALIAANSCH DOOR TOMMASINA G U I D I. De lange samenspraak moede, en bovenal brandend van verlangen oin te antwoorden met de, eone of andere vinnige spotternij, oordeelde Martna hat geschikter om de waar de gouvernante aan haar noodlot over te la ten, en keerde haar den rug toe, zich op nieuw verlustigende in de aanschouwing van het landschap. Eu nauwelijks had zij onder den troep gaande en komende werklieden twee haar bekende en geliefde fiBuren be speurd, of zij klapte in de handen en riep Vader en de ingenieur komen hier heen Zij zijn mij welkom, en ik loop hen fluks tegemoet. III. Toen op dien middag de klok van den verband daarmede is door den minister van oorlog het 19e legerkorps, dat over de Al giers en Tunis verdeeld is, verminderd. De 70000 man, waaruit dat legerkorps bestaat, zullen tot op drie kwart dier sterk te worden teruggebracht, en het gedeelte dat alsdan aldaar overbodig zal zijn, zal in het Zuiden van Frankrijk worden gekazer neerd. Reeds z.ün de garnizoensplaatsen druk in de weer o.u oen ot meer van die regi menten te veroveren. Het Belgische Lagerhuis heeft in de laatste dagen weder oproerige zittingen gehad. De abt Daens, afgevaardigde voor Aelst, heeft injieflige bewoordingen geprotesteerd tegen dc wijze waarop te Aelst de Katho lieken gezegevierd hebben bij de laats', ge houden verkiezingen voor den Gemeenteraad volgens de nieuwe kieswet, Hij somde tal van grieven op, die deze verkiezing aankleefden, kwam daardoor tot do conclusie dat de kies wet in dezen geest zeer slecht werkt. Het behoeft nauwelijks vermelding dat een storm van verontwaardiging is opgegaan op deze onthullingen. Niet minder woelig was de zitting toen de socialistische afgevaardigde van der Vel den die den minister van bi nnenlandsche za ken, naar aanleiding van diens verklaring, geen enkelen social istischen burgemeester te benoemen, ook niet in die gemeente met een socialistische raad, antwoordde, dat hij nu wist welk voorwendsel die minister georuik- te, nl. dat de socialisten geen trouw zweren aan den Koning, .omdat zij geen Koningschap erkenden. toren der naburige kerk twaalf uur sloegen de dolle slagen in de lucht weerga!inden, daalde Juffrouw Martina, tusschen haar va der, die aan haar rechterzijde ging, en den ingenieur Fabris aan haar linkerzijde, in den kuil dien men had uitgegraven voor de fon damenten van het gebouw. Omringd door een dertigtal werklieden, onderscheidene boe ren en bedienden, tilde zij met haar kleine handjes een zwaren steen op, een langwer- pigen roodaehtigen steen, om dien te plaat sen op een door den meesterknecht daartoe aangewezen plek. De handeling was kort van duur, maar langdurig was het handgeklap dat, op een teeken van den ingenieur, losbarstte onder de menigvuldige, toeschouwers. Daar stond Martina in de volle lengte barer slanke, buigzame gestalte, liet hoofd gedekt door ecu stroo hoedje, omwonden met ecu grooten kanten sluier, die om haar heen fladderde gelijk een doorzichtig hemelsblauw wolkje. Minzaam glimlachende bedankte zij de aanwezigen, sprong daarna weer op den rand van den kuil en strekte de armen uit naar haar vader, die haar aan zijn hart klemde. Eene groote tafel was gereed gemaakt en Dat is onjuist, beweerde Van der Velde de socialisten erkennen den koning als amb tenaar, en zijn niet zoo dwaas dat ze hem ten val zouden willen brengen, Wat kan hun de regeeringsvorm schelen Ze weten thans heel goed dat de koningen maar de generaals van het kapitalistisch leger zijn, en dat er ee»e nieuwe in de plaats zal komen, als de socialisten raken aan dezen. Typisch voor den aard van de welspre kendheid van Van der Velde zijn ook deze zinnen „Als ze kwaad deden, de socialis tische burgemeesters, dan zoudt gij ze im mers kunnen straffen of afzetten p Maar ('ij zijt niet bang dat ze kwaad zullen doen g'j zijt bang dat ze goed zullen doen". Woedend ging de Luiksche afgevaardigde Celestiu Dembton, onder het gelach van de rechterzij, te keer, omdat de minister de so cialisten niet geschikt oordeelt om burge meester tc zijn. Gij zijt de mannen van ge wold, de mannen des bloeds, dc mannen van de regeeringloosheid, riep hij. Wij socialis ten zijn de mannen van de orde. Gij zijt de laatste» ora van orde en zedelijkheid te mogen spreken De minister heeft de soci alistische gemeenteraadsleden gebrandmerkt zonder ze te noemen. Dat is ieznïetenma- nier. Gij noemt de socialisten onzedelijk; maar onze partij kan niet bogen op pausen die eer en schaamte met voeten traden en op „mannen van zestig jaar die de kleine schouwburgen van Parijs afloopen en bezoe ken gaan afleggen bij Einilicnnc d'Alenqon" (een Parijsche jonge dame van groot» schoon heid, die in de Folies Bergère gedresseerde banken er 0111 heen gezet, beneden in de l.iuge gaanderij op Castel Magnoen al de werklieden mochten aanzitten en deden eer aan het maal, waarop zij genoodigd waren. Boven was de tafel gedekt voor de patroons, tot wier gezelschap heden ook ingenieur Fa bris behoorde. Een voornaam punt van ge sprek tusschen den heer Matignani en den ingenieur Fabris was natuurlijk de oprichting van het magazijn, onder welke benaming het gebouw zou worden aangeduid, dat eigenlijk bestemd was tot huisvesting voor den op zichter en zijn gezin, maar dat tevens, zoo als Martina gezegd had, tot een soort van pakhuis moest dienen, tot een bergplaats, een bewaarplaats, een zolder, een zeer ge schikte voorraadschuur van het oude heeren huis, dat ondanks zijn weidsch klinkenden naam van Castel Magno zekerlijk niet ge heel aan de daardoor opgewekte verwach tingen beantwoordde. Van tijd tot tijd nam Martina het woord en kruidde het ietwat ernstige onderhoud met een grap, eene opmerking, eene beval lige zinsnede, wat haar vader beloonde met een welgevailigen blik en de ingenieur met een glimlach vol teedere en eerbiedige hulde. konijnen laat kijken,) Het gelach, ditmaal" algemeen, over die woorden wilde maar niet tot bedaren komen. Itj Toen de clericale afgevaardigde van Poor- H nik Hoyois aan 't woord kwam, beginnende n met de opmerking dat hij dc socialistischs 0 denkbeelden van „zekeren" Bebel zou uit-» eenzetten („Wat, geestig!" riep Hambursin), begon de linkerzij woelig te worden, en viel den spreker telkens in de rede. Ten slotte werd Deinblon tot dc orde geroepen. Hij T kwam daartegen op en laakte de houding van de rechterzij, „een partij", zooals hij zeide, voortgaande op het thema van straks, r „die san haar hoofd heeft den man die de 1 koninklijke waardigheid tc grabbelen heeft gegooid onder de rijk levende prostituees valt Parijs". Uit de rechterzij ging luid geroep op van „Tot de orde, tot de orde Het was een leven als een oordeel, dc geheele rechterzij stond en schreeuwde en gesticnleerde en protesteerde. Het kon. besluit van 27 Januari, betref fende voordeelen verbonden aan het beklee dt'!! van eenen graad bij de militie luidt blijkens de Stcrt. als volgt Ariiëel 1. De ingelijfde» bij de militie tc land der lichting van 189(5, tot de regi menten der vesting-artillerie of tot het korps pantserlort-artillcrie behoorende, die in den graad van milicien-korporaal worden aangc- Na het nagerecht gebruikte men een kop je koffie, waarop Martino en haar gezelschaps juffrouw de eetzaal verlieten. Toen veranderde het gelaac van den in genieur geheel van uitdrukking, gelijk van iemand die instinktmatig gevoelt, dat er eene gebeurtenis op handen is welke aan zijn le ven eune bepaaldo wending, hetzij ten goede, hetzij ten kwade kan geven. Zijne sterk sprekende schoone gelaatstrekken, die in vol komen overteti' tcmining waren met zijn man lijk schrander en gevoelvol uiterlijk, werden door eene lichte b,eekheid overtogen, een gelaatskleur die zijne donker zwarte oogap pels nog te sterker deed uitkomen, Zijne volle, even als het hoofdhaar, kort geknipte baard omlijstte het langwerpig gezicht en verleende daaraan een zekere uitdrukking van welwillende goedhartigheid en vriende lijke toegevendheid. Den ouderdom van der tig jaren reeds genaderd, wat voor den man gelijkstaat met den twintigjarigen leeftijd ee- ner vrouw, tijdperk van rust, »an zelfstan digheid <n doorzicht, had hij daarenboven uit de dagen zijner jongelingschap geene en kele bladzijde aan te wijzen, waarover da voorzichtigheid gebood goedgunstig een dek-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1