Binnenland. Gemengd Nieuws. vaart dezer landstreek de gunstigste gevol gen moet opleveren. Onmetelijke schatka mers aan licht en warmte zijn ontsloten De kosten van den aanleg bij den heer Bier man kunnen op driehonderd gulden worden geschat. Rekent men, dat er jaarlijks voor ongeveer honderd gulden aan gas wordt ver kregen, dan kan men nagaan, welke enorme voordeden hier voor het grijpen zijn. De minister van justitie heeft medege deeld, dat eene wettelijke regeling betrefTtnde de ou derlijke macht zal zooveel doenlijk worden bespoedigd voor een vruchtbaar debat over wederin voering van de doodstraf is het tijdstip nog niet gekomen er zal een begin worden gemaakt inet re gelingen, die het wangedrag van jeugdige personen zooveel mogelijk zullen trachten te beperken, en de minister hoopt in de gele genheid te zijn, voorstellen daaromtrent te doen tegen opruiing zal de minister zoo noodig voorstellen doen, zoodra de gelegenheid daar toe zal zijn aangebruken met wijziging der Boterwet zal, voor zoover het van hem afhangt, de gewensehte spoed worden gemaakt; bij eene eventueele wijziging der Drank wet zal getracht worden, maatregelen te ne men om den elandestienen verkoop van ster ken drank te bestrijden aan voorzieningen ter voorkoming van het jachtbedrijf met kanongevveer is reeds de hand gelegd, inaar eene geheele herziening der Jachtwet kan op dit oogenblik niet wor den toegezegd de in het buitenland geldende wetsbepa lingen omtrent weddenschappen en kansspe len zijn opgevraagd, en zoodra ze zijn inge komen, zal eene regeling voor ons land wor den overwogen. BRËSKEXS, 7 Februari 1890. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Jan. ingelegd ƒ9736.49; terugbetaald ƒ3474.80. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, hoekje draagt het nummer 2050. De Dijkraad van de Waterkeering van het Cal. Wat. Oud en Jong Breskens, was ter vergadering opgeroepen tegen Zaterdag 1 Febr. jl. Daar de 8 bekende leden van den Dijkraad niet aanwezig waren en het 9e lid door beroepsbezigheden afwezig was, werd als haar telkenmale gebeurde wanneer het dartele, ietwat aitgelatene humeur ha'-er kweekeling zich kenmerkte dooi een zeer bijzonder soort van geestigheid, die men ge voegelijk impertinentie kon noemen, en waar op dan meestal een zoo iunig berouw volgde, dat de gouvernante, wetende dat het oprecht gemeend was, het als eene verontschuldiging aannam en tot voorwendsel tevens om aan stonds den vrede te herstellen, - Bevalt meester Rocchetti u, ja of neen? - Ja, lieve, was het bevestigend ant woord. Hij bevalt mij wel, maar goede Hemel, daar hebben wij het al weer 1 Maar zijn naam is Gregorio en nu is het mij onmogelijk met hem te trouwen. Miss Ada, gij zijt krankzinnigsprak Martina kortaf. - Ziehier de oorzaak van mijn billijken afkeer. Luister mijne familie heeft ecu vij and gehad, een onderdrukker, een dwinge land die ons tot den bedelstaf bracht. Die booze geest heette Gregorioen sedert werd die naam verfoeid door mijn grootvader, mijn vader, mijne broeders, in één woord door ons allen. Indien ik dus tot echtgenoot een man aannam, die den naam draagt van „Gregorio", zou liet mij zijn als rustte de vloek mijner dierbare afgestorvenen op mij, en als zoude ik geschuwd worden door mij ne overige nog in leven zijnde familieleden. Fii dit is de reden die mijn geluk verstoort. (Wordt vervolgd.) de vergadering onder presideum van den Voorzitter met de beide aanwezige bestuurs leden gehouden, overeenkomstig art. 37 van het Regl. op de Cal. Waterschappen. Schooudijke, 2 Februari. Heden werd alhier de algeuieene vergadering gehouden van de zangvereenigiug „Kunstmin", die zooals het geval is, slecht bezocht was. Met het bestuur waren 17 leden tegenwoordig. De heer Anth. Luteijn, voorzitter, sprak een woord ter nagedachtenis aan den overledenen penningmeester den heer Iz. Mascleedie steeds een ijverig en verdienstelijk bestuurs lid is geweest en bij allen goed gezind was. De waarnemende penningmeester de heer J, A. Bosdijk deed de rekening over 1895 en daaruit bleek dal de ontvangsten ƒ130.685 bedroegen en de uitgaven ^21.93t/2 alzoo sluitende met een goed slot van ƒ8.75. De hegrooting werd daatna vastgesteld in ont vang en uitgaaf op ƒ117.75. l)o aftredende bestuursleden de hecren Anth. Luteijn en J. J. Frasrr werden her benoemd en in plaats van den heer J Mas clee, overleden, de heer J. A. Bosdijk. Het voorstel van het bestuur om de pia no te verloten en eau andere aan te schaften werd aangehouden. Oostlmrg. De pogingen, welke aange wend worden, om als een vervolg op de in het vorig jaar gegeven zanguitvoering met begeleiding van orgel in de Herv. Kerk, een zangvereeniging op te richten, zijn met gun- stigen uitslag bekroond. Er traden reeds een twaalftal leden toe, terwijl een bestuur gekozen is. Aardenburg, 28 Jan. Ten overstaan van de notarissen De Graaft alhier en Lo Nobel te Oostburg, en ten verzoeke van mej. Pe- tillon en C. Clarisse-Petillou, had heden de veiling plaats van het bosch en 1.34.50 H.A. bouwland gelegen in deze gemeentewaar van kooper werd de heer Clarisse voornoemd, voor eene som van ƒ1600.25, benevens 700 voor overname van houtgewas. Aardenburg. De loop der bevolking over 1895 was als volgt Aantal zielen op 31 Dec. 1894 938 m. 974 vr. totaal 1912. Vermeerderd door ge boorte met 21 m. en 31 vr. en door vesti ging met 62 m. en 55 vr. samen met 83 m. en 86 vr. De bevolking verminderde door overlijden met 18 m. en 13 vr., en door vertrek met 67 m. en 61 vr. samen 85 in. en 74 vr. De mannelijke bevolking ging dus 2 personen achteruit en de vrou welijke 12 vooruit, zoodat op 31 Dec. 1895 het aantal zielen was 936 m. 986 vr. to taal 1922. Tot de polder- en dijksbesturen inde- ze provincie is door Gedep. Staten van Zee land eene circulaire gericht, waarbij de aan dacht gevestigd wordt op het hij Koninklijk besluit van 18 December jl. gewijzigde art. 9 (le lid) van het Reglement op het bag geren enz., door welke wijziging ook het vissehen van mosselzaad zonder ver gunning is verboden. In deze circulaire verzoeken Gedep. Staten voorts om een nauwlettend toezicht te doen houden op de naleving van het Reglement en om hun bericht te doeu van de opmaking en verzending van de eventueel op té ma ken proeessen-verbaal. Onder de in het jaar 1895 (21) afge kondigde plaatselijke verordeningen togen wier overtreding straf is bedreigd, komen o. a. voor Aardenburg. Verordening betr. de begraafplaatsen en het begraven van lijken (vastgesteld 39 Maart en afgekondigd 13 April 1S95.) Biervliet, le Verordening algemee- ne politie (vastgesteld 8 Januari, afgek. 29 Jan.) 2e Betreffende vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte (vastgesteld 12 Feb., afgek. 15 Maart.) 3e Geldigverklaring vol gens art. 178, Gemeentewet (vastgest. 25 Maart, afgek. 9 April.) Oostburg. Verordening algemecne po litie ^vastgest. 23 Maart, afgek. 20 April IJzendijke. Verordening op het ven ten (vastg#6t. 26 Maart, afgek. 19 April.) Tot lid van den gemeenteraad van Sint Kruis is gekozen de heer A. Herweijer met 15 van de 29 stemmen. De heer P. Geir- naedt had er 14. Hoofdplaat. Dinsdag hield de vereeniging „Helpt Elkander", tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens, onder voor zitterschap van den heer F. F. Hamelijuck, eene algeineene vergadering. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op de belang stelling die de jeugdige vereeniging onder vond, hetwelk voornamelijk bleek uit het door den secretaris uitgebrachte verslag, waaraan ontleend dat de vereeniging 29 le den, 7 begunstigers en 33 verzekerde var kens bezit. Aan entréegelden is ontvangen ƒ36, aan contributie ƒ8,25 en aan 33 re glementen h 10 cents ƒ3.80 zamen ƒ47,55. De uitgaven beliepen de totale som van ƒ24,50 als wegens drukwerk en briefport ƒ11.55 en wegens perlies van 2 varkens van J. F. Boone h ƒ6.30 en ƒ6.65 samen 24.50, zoodat een batig slot van ƒ28,05 overbleef. Daar niemand verdei in het be lang der vereeniging het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. Hoofdplaat. Gedurende de maand Janu ari werden in het stoomhootveer Vlissingen- Breskens-Hoofdplaat-Ter Neuzen v.v. en in dat Alissingen-Hoofdplaat resp. 68 en 32 personen vervoerd. Hoofdplaat. Bij de op 4 dezer gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad waren 38 biljetten ingeleverd. Bij ope ning bleken uitgebracht op den heer A. J. P. Ego 18 stemman, 14 op den heer A. J. Verplanke, 1 op de heeren Th. van Aaelst, J. B. van Weijnsberghe Cz. en J. Duinker, terwijl 1 briefje was ingevuld met het woord „Burgemeester" en 2 briefjes b'anco waren ingeleverd. Het [stembureau had de stem, uitgebracht op den burgemeester wegens on tdoende aanduiding ongeldig verklaard zoodat het aantal geldige stemmen 35 be droeg waarvan de volstrekte meerderheid 18 stemmen was, en de heer Ego gekozen werd verklaard. Indien nu Ged. Staten de mee- ning mochten zijn toegedaan, dat bedoelde stem wel ter dege een duidelijk aangewezen persoon bevatte, en dit briefje dus geldig had moeten verklaard geworden zijn, dan zou die eene stem van invloed geweest zijn op den uitslag zoodanig, dat eene herstem- mrng noodzakelijk zoude geweest zijn. Met belangstelling zien velen in de gemeente eene eventueele beslissing van het Gedeputeerd college tegemoet. Schooudijke. Door de postboden Fourtrie en Verboom is, naast de reeds bestaande Zondagscholen, een jongelings- en jonge- dochtersvereeniging, opgericht eene knapen- vereeniging. Hoofdplaat- Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer P. F. Thomaes reeds van half Januari een broed kiekens is uitgebroed ten getale van aclit. Hoofdplaat. Toen de knecht van den landbouwer C. B. Temmerman Dinsdagavond omstreeks zeven uren, zich van Nummer Een naar Hoofdplaat begaf werd hij onder weg door drie personen aangegrepen en mis handeld de daders zijn onbekend. De po litie heeft de zaak in handen, maar tot nog toe zonder resultaat. Hoofdplaat. Door den Gemeente-veld wachter is procesverbaal opgemaakt tegen J. J. C. wegens het dragen van wapens op ee ne voor het publiek toegankelijke plaats. Oostburg. Voor de betrekking van ge meente-geneesheer alhier hebben zich 4 sol licitanten aangemeld, waaruit in de heden gehouden raadszitting is benoemd de heer P. Jas te Leeuwarden. Te Bremershaven heeft Woensdag een grooic pakkuisbrand gewoed, waarhij ook een kerk, in de Burgeineister-Schmidtstrasse, ge vaar liep, Twee brandspuitgasten werden; het blussehingswerk gekwetst. Aangenaam verrast was een geacht gezetene der gemeente Arnhem, toon hij; het nazien van de trekkingslijsten van de! Amsterdam bij gelegenheid der wereldfe' toonstelling gehouden verloting tot de oil dekking kwam, dat hem een piano was ij deel gevallen. Fluks stelde hij zijne vroj. met de blijde tijding in kennis, en beslui] werd gezamenlijk naar Amsterdam te ga; om den prijs in ontvangst te nemen. M zou dan tevens eenige familiebezoeken aflt.' gen. Twee retourbiljetten tweede klasse wa« spoedig genomenvol spanning kwam L' in de hoofdstad aan, doch hoe groot wuf teleurstelling en verontwaardiging, toen ik alras tot ds ontdokking kwain, dat met i piano bedoeld werd een kinderpiano met t«> hamertjes, allen te zamen kostende 30 derlandsehe centen. De man eisoht van het comité vergoedis der reiskosten, doch het zal wel bij eischi blijven. Men schrijft uit 's Gravenhage Dinsdagavond omstreeks half negen hi hier ter stede een droevig ongeval plaats. 1 de Roelof van Goensstraat, een zijstraat vi de Laan van Nieuw Oost-Indië, stortte ecu klaps een hooge zijmuui van een nieuwge bouwd perceel in, inedeslcepende een gedes! te van den voorgevel en den vloer van i eerste verdieping. In het huis bevonden zich vier werklit den. Drie hunner konden, toen zij het gt kraak hoorden, inderhaast wegvluchten, wait bij een hunner in een sloot terechtkwam. De vierde werkman, die juist aan den is gestooten muur zat te voegen, werd ondi een berg van puin bedolven en is vermoed lijk dood- Een talrijke politiemacht, de brandweer e- vele burgers stelden pogingen in het werl den ongelukkige te redden uit zijn benarde toestand, maar door het dreigende gem voor meer menschenlevens door het overhat gende dak, moest men het reddingswerk sti ken op last van de bouwpolitie. Op de plaats des onheils, die met i flambouwen der brandweer vellicht moes worden, waren ook aanwezig de wethoud' jhr. Repelaer en de hoofdcommissaris va: politie. De portier van de broodfabriek aai den Hofdijk te Rotterdam maakte Zaterdag avond in de Almondestraat aldaar een agei van politie opmerkzaam op een man, in hel pak van een gevangene gekleed, die, blijk baar geen weg wetende, door de straten liep Toen deze man bemerkte dat er over hen gesproken werd en de politieagent op hei afkwam, nam hij de vlucht, den Hofdijk op De agent ging hem achterna, weldra doo burgers gevolgd, die allen om 't hardst „houd hemriepen. Bij de Weenastraat geko men, liet de vluchteling zijne klompen ii den steek om harder te kunnen loopen. Doel aan het einde van die straat, nabij het spool wegviaduct, greep een timmerman hem bee en hield hem vast tot er hulp was komei opdagen. Men biacht hem toen naar hel politiebureau aan de Galerij, waar het blceu dat de aaugehoudene tusschen half acht ci^ acht uren uit de strafgevangenis aan des Noordsingel was ontvlucht, waar hij sedert, drie maanden verUijt hield om eene vijfja rige gevangenisstraf te ondergaan wegem een belangrijken diefstal met braak, do® hem op eene buitenplaats nabij Utrecht ge pleegd. Hij is een 23-jarige Duitscher ei blikslager van beroep. Hij had de ijzerei staven van zijne oei van onderen en val boven doorgezaagd, zoodat, toen de openinj groot genoeg was om hem door te laten, hf de uitgezaagde stukkon ijzer er slechts ui| te nemen had. Na zich uit het raam zijnet cel op den grond te hebben laten Tallen) maakte hij vervolgens gebruik van een of de binnenplaats aanwezig laddertje om aa« de zijde der Bergstraat over den muur klimmen. In de strafgevangenis had mei van zij*» ont«nappi»g *iets bemerkt en keek

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2