Rechtzaken. Gemengd Nieuws. zal ei geen een werken", waarop de werk- 1 oozen inet steenen en zandkluiten wierpen naar de arbeiders, die niet doorwerken durf den en het werk staakten. Aangezii n een nog grooter aantal werk- loozen en herhaling der ongeregeldheden wer den verwacht, is Zaterdag, tot handhaving der orde, de brigade marechaussee uit Nieu we Pekela aldaar gestationneerd. De rust is na dien tijd niet verstoord. BRESKEYS, 31 Januari 1S96. Tegen Dinsdag was alhier ecne vergade ring uitgeschreven van den dijkraad voor het calainitcuse waterschap „Oud- en Jong Breskens", waarin behandeld moest worden de omschrijving der uit te voeren werken over 189ö|97; er was echter slechts één af gevaardigde en de beide bestuursleden te genwoordig, behalve de voorzitter, zoodat de vergadering niet kon plaats hebben. Naar men ons meldt, hadden al de overige leden van den raad, afgevaardigden van de water schappen Oud- en Jong Breskens, de heeren H. Q. Hammaeher, A: A. Recu, J. de Vlie ger Joh. Risseeuw Az. en A. de Milliano, Groede en Baanst, de heeren A, Lombaard en A. de Roo Pz. en Groot en Klein Baar- zande, de heer P. B. Geeraert, hun ontslag genomen. De ver.'eniging „Eendracht maakt Macht", tot uitkeering bij het verliezen van Varkens, alhier, hield jl. Dinsdagavond hare jaarlijksohe algemeene vergadering ten hui ze van 1. van de Sande. Na opening der vergadering door den voorzitter, werd de presentielijst voorgelezen, waaruit bleek, dat 21 gewone en 7 bestuurs leden tegenwoordig* waren. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren, bracht de Secretaris het algemeen verslag over den toestand der vereeniging in 1895 uit, waar uit bleek, dat het aantal leden 52 bedroeg en dat der begunstigers 4, terwijl 1 lid der vereeniging door den dood ontviel. Het aantal verzekerde varkens beliep 64 daarvan werden 9 als ziek aangemeld, dit getal slonk door herstel tot 51 werd ge slacht en 4 onteigend, als 1 varken a 72 van P. C. Roest, 1 id. fi ƒ12.40 van dezelfde, en 1 id. 5 ƒ11.20 van dezelfde, 1 id. a ƒ9.60 van M. van Poelje en 1 id. geslacht st ƒ10.80 aan P. Pikkaart. Blijkens de overgelegde rekening en ver antwoording van den Penningmeester, waar van de bescheiden werden nagezien door IV. de Vlieger en I. J. van Kampen, was in 1895 ontvangeu ƒ202.99 en uitgegeven 168.85, een batig saldo nalatende van ƒ84.64, Het goed slot van vorige jaren te beioonen als zij een oogenblik gereed stond zich ten hare kosten te vermaken. Kwel u niet al te zeer met die eeuwig durende besluiteloosheid, in dien strijd tus- schen den wensch om een echtgenoot te ver overen en den angst om een gewaagden stap te ondernemen 1 Neem een koen besluit en spreek zonder aarzelen moge er van ko men wat wil. Gij hebt gelegenheid een keus te doen, een geluk dat inderdaad weinig vrouwen ten deel valt En dat ik vreesel'jk, angstverwekkend noem 1 riep nu uit alle macht de kleine miss, wier bijziende fletse oogen zich op nieuw met tranen vulden. O riep Martina en opende hare mooie kastanjebruine oogen zóó wijd zij kon. De noodzakelijkheid van te moeten kiezen drukt mij ter neder. Zoudt gij hen bij geval alle drie be- geeren Gij zijt buitenmate scherp, Juffrouw Martina Och kom zeg nu ééns vooral, miss Ada, aan wien gij de voorkeur geeft aan Lanza P Colla ÉocchettiMoed ge vat, zij vallen u alle drie te voet, en gij hebt uwe hand slechts te i eiken aan den een, cu den anderen den voet te verstooten (Wordt vervolgd.) bedroeg /L110.74 zoodat een totaal van 1145.38 in kas is Bij vaststelling van de traktementen weru door den heer J. de Hullu voorgesteld om het salaris van den voorzitter met 5 te verminderen en te brengen op ƒ5, en dal van den Secretaris en den Penningmeester met de helft van die vermindering te ver- hoogen Daar de voorzitter zich met dit voorstel goed kon vereeniger. en de vergadering op dat oogenblik geen stemming verlangde, werd dit voorstel zonder stemming aangenomen. De inleg voor nieuwe leden werd bepaald op ƒ3 en opengesteld tot l April a. s. De uitbetaling van ƒ0.46 per KG. werd door het Bestuur te hoog geacht weshal ve stelde het voor dit te brengen op ƒ0.35, welk voorstel werd aangenomen met 16 te gen 7 stemmen. De heeren A. van FIouto Pz. en Jac. van Kampen werden met algeineene stemmen als wegers herbenoemd. Goedgevonden werd de bepaling, dat aan nieuwe leden geen vrijdom van contributie gedurende de maand-n Januari, Pebruari en Maart van het jaar waarin zij lid worden kunnen genieten. Ter voorkoming van onregelmatigheden en ongelijkheden zal voortaan de schatting inet de bascule verplichtend zijn, waartoe de leden aangemaand worden in het bewuste geval voor het afhalen der bascule zorg te dragen waartoe gelegenheid zal zijn van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure. Ver zuimt het lid dezelve te halen, dan zal hij zich onherroepelijk aan de eerste uitspraak der wegers moeten onderwerpen. Hierna werd de vergadering gesloten. (.roede. De muziekvereeniging „Een dracht maakt macht" hield de vorige week hare jaarlijksche algemeene vergadering. De door den Penningmeester overgelegde rekening over 1895, bedroeg in ontvang 202.76, en in uitgaaf ƒ2 05.146, zoodat zij sloot met een nadeelig saldo van ƒ2.445. De aangeboden begroeting voor 1896 in ontvang en uitgaaf geraamd op ƒ189 werd goedgekeurd. De nos. 8 en 16 zijnde aandeelen van 5.— in de rentelooze geldleening werden uitgeloot. De houder van no. 16 schonk zijn aandeel ten bate der kas van de veree niging. De heeren J. Bevelander Schoo, Z. C. Brakman en Z. Cornells, werden als bestuurs leden herkozen. Te Groede werd Zaterdag door het be stuur van het waterschap Groot en Klein Baarzande e. a. aanbesteed het maken van een grindbaan ter lengte van 2320 meters. Hiervoor werd ingeschreven door de hee ren J. P. Salomé te Breskens voor ƒ4850; W. Woittiez te id. voor ƒ4608 J. M. Heijl van de Sande te id. voor ƒ4600C. de Wilde te Kattendijke voor ƒ4592P. Mon- jé te Breskens vooi ƒ4353M. van den Hoek te Ter Neuzen voor ƒ4226. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Sluis. Zaterdag 25 Januari jl. had on der voorzitterschap van den heer H. C. Bak ker in de herberg „Den Eenhoorn" alhier de rekening en verantwoording plaats van de vereeniging «De Volharding" tot uitkee ring bij het verlies van varkens over het af- geloopen dienstjaar. Daaruit bleek dat de ontvangsten bedroe gen ƒ242.03; de uitgaven waaronder het het verlies van een varken ƒ20.821/2, zoo dat men een batig slot had van 221,20l/2. De vergoeding bij het verlies van een var ken bleef bepaald op ƒ0.35 per KG. bruto. Het aantal leden bedraagt reeds 35. Deze week traden nog twee personen als lid der vereeniging toe. Bij de periodieke aftreding werden herkozen tot voorzitter de heer H. C. Bakker en tot secretaris de heer J. Re- mijn. Schoondijke, 25 Jan. Hedenavond werd alhier eene vergadering gehouden van de le den der vereeniging tot geldelijke ondersteu ning van werklieden bij ziekte. De voorzitter de heer J. Neeteson opende de vergadering en bracht het verslag nit. Daaruit bleek dat hel getal contribu— eerende leden in 1895 had bedragen 72; bedankt 1 lid en wegens vertrek opgehouden hadden lid te zijn 3, zoodat op 1 Januari 1896 68 contribuecrende leden waren. Door deze werd betaald aan contributie ƒ326.05 en aan boeten ƒ1. Van 53 honoraire leden werd ontvangen ƒ92, terwijl aan vrijwillige bijdragen nog ontvangen werd ƒ16.50 waaronder een gift van een onbekende van ƒ10. Aan rente werd ontvangen ƒ2.09 zoodat de ontvang sten bedragen ƒ443.64. Aan 18 leden werd wegens ziekte uitge keerd een bedrag vai\ ƒ135.75 de overige uitgaven bedroegen ƒ217.235 waarondereen post voor beleggen van kapitaal ƒ204.37. De administratiekosten bedragen ƒ7.575. De totale uitgaaf bedraagt 352.98s, zoodat er een goed slot is van 90.655. 1' bezittingen der vereeniging bestaan uit ƒ200 06 op de Rijkspostspaarbank, effecten ƒ200 en contanten ƒ90.655. De rekening werd verder onderzocht en met algemeene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren Anth. Luteijn, J. Neeteson en A. Beerens werden allen herkozen. Besloten werd nog om de vereeniging te doopen en den naam te geven „Hulp in Nood". Nadat door den voorzitter een woord van dank aan den penningmeester en vooral aan de commissarissen, die belast zijn met de controle over de zieken, dat er geen bedrog kan gepleegd worden, was gebracht, werd de vergadering gesloten. Schoondijke. Dinsdag 28 Januari jl. gaf het Muziekgezelschap „Oefening kweekt kunst" alhier het jaarlijksch wintrrconcert. Het programma was ditmaal zeer afwisselend; daar er tusschen de muzieknummers enkele voordrachten gegeven werden en een coine- diestukje gespeeld werd. Het bleek bij deze uitvoering dat den kapelmeester den heer Iz. du Bois ten volle voor zijn taak bere kend iswant zooals dit met zulke vereeni- gingen gaat, er is veel afwisseling onder de werkende leden en niettegenstaande dat, is de vereeniging vooruitgegaan. Sluis. Donderdag 23 Januari jl. gat de Kamer van Rhetorika „De Oranjebloem"|al- hier. in het Hotel le Roij voor de leden der Kamer met hunne dames eene uitvoering die zeer goed geslaagd mag heeten. De opkomst was groot, en den geheelen avond heerschte er onder de opgekomeuen een prettigen toon, zoodat men eerst in de kleine uurtjes er aan dacht huiswaarts te keeren. Opgevoerd werden „Het testament van Oom Jan" en „het Verloren testament", blij spelen in 4 en 2 bedrijven ook het table aux vivants „Voor- en na den slag" werd keurig uitgevoerd, bij dit laatste werd het tooneel verlicht door bengaalsch vuur, in kleuren afgewisseld. Wegens plaatsgebrek en te late ont vangst moesten enkele stukken blijven lig gen tot de volgende week. Red. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Dinsdag 28 Januari zijn veroordeeld we gens mishandeling C. E., 21 jen J. C. T., 20 i., arbeiders te IJzendijke, de le tot 5 boete sub. 5 d. hecht, en de 2e tot 6 weken gev. straf; wegens straatschenderij S. V. d. P., 55 j., huisvr. van K. F. d. P., arbeidster te Hoofdplaat, tot ƒ3 b. sub. 3 d. hecht. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. B. v. V., 19 j., ar beider te Biervliet, beklaagd van verduiste ring. Zitting van heden Vrijdag 31 Jan. le J. B. V., 27 j., 2e F. v. L. 31 j., dienstknechts wonende te Oostbnrg zijn we gens mishandeling van een dier vrijgespro ken. Op een allerbrutaafstc wijze is dea dagen ingebroken op het kantoor van d( heer L. H. Kurpershock, cementsteenfabii kant aan de:i Zwaanshals te Rotterdam. dader of daders hebben zich door middel vi braak toegang weten te verschaffen door et achter het kantoor gelegen werkplaats, zj vervolgen» het kantoor binnengedrongen t hebben er duchtig huisgehouden. Een branj kast werd met behulp van beitels en andti breekwerktuigen geopend, de boeken en vei dero inhoud er uit gehaald en hier en daa door het kantoor veripreid. Ook alles m zieh verder in het vertrek bevond, werd ai: een nauwkeurig onderzoek onderworpen. M'at er ontvreemd werd, is tot uog tt niet met zekerheid te zeggen. De inbrekers zijn vermoedelijk op dezelB wijze vertrokken als zij gekomen zijn. Te Haarlem is door een commies-veri fieateur der aecijnsen uit de azijnfabriek ra De Haas Zoon aangehaald een vat mout wijn, dat voor azijn doorging. Later is i de fabriek zelve meer moutwijn achterhaald Daar de moutwijn onder toezicht van amb tenaren in de fabriek was vermengd met azijn moet deze er later aan zijn onttrokken. Voa moutwijn, bestemd voor azijn wordt minds dan voor die voor gedistilleerd accijns pa liter betaalddoor de azijn er aan te out trekken, wordt een enorm voordeel betaald daar dezelfde moutwijn weder voor de azijn- makerij werd aangegeven. Men spreekt van ƒ40 5 50.000 boete. Aan de broodfabriek van de firma Ver kade Comp. te Zaandam, ontstond verle den week een hevige twist, geboren uit klei ne plagerijen die allengs ernstiger werden, tot de hartstochten in beroering werden ge bracht eu men elkaar begon te gooien en tl slaan, met de gereedschappen, die onder hel bereik lagen. Daarbij kreeg een der werk lieden een slag met een deegrol op het hoofi achter het oor tengevolge waarvan hij Zon dag is overleden. Te meer droevig is dit ongeval, omdat lie twee gebroeders (Hermanides genaamd) zijt en de toeleg tot doodslag of zelfs ernstigi verwonding in 't geheel niet bestond, fit verslagene is ongehuwd. De bedrijver, die over zijn daad radeloos van smart is en voort durend moet worden bewaakt, heeft eene vrouw en twee kinderen. Voor eenige maanden werd mgr. Se- gui, grootkapelaan van het leger der Argen- tijnsche republiek, in een hotel te Londej dood in zijn kamer gevonden, met een re volver in de hand. Op een talel lag een briet, waarin de „abbé" verklaarde dat hij zelfmoord had gepleegd. De politie vond het echter verdacht, dat de bediende van den gtestelijke, een Itali aan, Eugèune Robello genaamd, verdwenen was. De brief werd door een deskundige vergeleken met het handschrift van mgr. Segui en bleek niet door dezen geschreven te zijn. Ofschoon de bekwaamste detectives aan het werk werden gezet, gelukte het niet den moordenaar op te sporen. Door een toeval werd hij onlangs te Tou-1 Ion ontdekt. In een der hotels daar had den twee reizigers twist gekregen, welke zoo hoog liep dat de politie er bij te pas kwaoi, die beiden naar het buroau bracht. De een' was een handelsreiziger uit Marseille, de an der, die Frauseh sprak met een Italiaansch accent, gaf zich uit voor mgr. Segui, groot-[ kapelaan van het leger der Argentijnsche republiek. Hij staafde zijn identiteit met verschillende papieren ten name van Segui, o. a. een brief waarin de bisschop van Bue- nos-Ayres hem machtiging verleende voor een reis naar Europa. De man zag er echter volstrekt niet als een geestelijke uit, en dit wekte de achter docht van den commissaris. Hij sprak den arrestant in het Latijn aan, maar deze bleek geen Latijn te kennen ook vertoonde zijn schedel geen tonsuur. Daardoor in zijn ver moeden versterkt, liet d,e commissaris een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2