voor Zeeuwscli-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 227. Zaterdag 1 Februari 189(5. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, ADVERTENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin- derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den "Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. lj!ttittn!8t{lBtf|t ljrfi»\i^V Het overlijden van Prins Hendrik van Battenberg heett bij de Engelsche Vorstelij ke familie eene verbazende ontroering te weeggebracht. De toestand van Koningin Victoria die al reeds bijster rooskleurig was, is er blijkbaar door verergerd. De echtge- noote van den Prins, prinses Beatrice weid door smart aangegrepen. Tal van bladen wijdden aan den overledene artikelen waarin zij hulde brachten aan den prins, wiens dood een eervolle werd genoemd, als zijnde wel niet direot gevallen als slachtoffer van den strijd, dan toch naar aanleiding van dien. - Ingevolge zijne laatste wilsbeschikking zal hij op het eiland Wight worden begraven. De verjaardag des üuitsclien Keizers kan voor hem een herinnering aan een gewich tig afgesloten tijdperk zijn. Vele gebeurte nissen zijn herdacht, als de feesten ter eere van het 25-jarig bestaan des Duitschcn Rijks, de hulde aan Bismarck, de opening van het Noordoostzeekanaal, de inwijding van het Rijksgerechtshof te Leipzig, terwijl de tus- schenkomst ten gunste der Zuid-Afrikaansche Republiek alle feilen waarbij "s Keizers pers soonüjkheid op den voorgrond getreden zijn. De Vossische Zeitung zegt naar aanleiding van dien, dat, toen de groote gebeurtenis sen, (in 1S"°/71) de tegenwoordige Keizer nog geen twaalf jaar oud was en met de begin selen van hot Huis der Ilohenzollern kwam het niet overeen, den knaap een theatrale rol te doen spelen zooals den kogels rapen- NAAR HET ITALIAANSCII DOOR T O M M A S I N A C II I D 1. Gij hebt mooi praten 1 Mij ontbreken de gegevens om vroolijk te wezen. Ei watindien gij maar tevreden waart Met wat Wel miss Ada Schep u een ideaal en maak u dat tot werkelijkheid in een der per sonen die u het hot' maken. De Engelsche gouvernante trok den neus op en begon op nieuw te gapen. Maar dat komt ging de jonge da me voort omdat gij veel te motielijk in uwe keuze zijt. Verlangt gij een minzamer man dan dokter Lanza, een jonger man dan den apotheker Colla, een geleerder man dan meester Rocchetti, zeg dan liever ronduit dat de geheele zaak u geen ernst is, dat gij afstand doet van alle levensgeluk, en ga dan den prins Napoleon ten deel viel. Thuis, in de leerkamer waar hij zijn opvoeding kreeg, moesten de berichten van de overwinningen bij Worth, Metz en Sedan gevoelens bij hem opwekken, beslissend voor zijn latere opvat ting der keizerlijke macht. Zoo voorbereid, met een karakter waarin de Vossische Ztg kleine trekjes van al zijn meest bekende, voorvaderen terugvindt, be steeg Wilhelm, na den te vroegen dood van zijn foelholov nde.n vader, den troon van In t Duitsche rijk, op nog jeugdigen leeftijd. En wat dadelijk, tegen de verwachting luast, treffen moest in den jongen monarch, was dat die hartstochtelijke trotsehe jonge man, met dien ridderlijken geest, in hart en ziel soldaat, en grootgnworden inet het machtige, verjongde Duitsche Rijk den vrede wilde. Met al zijn kracht heeft deze lteer- scher over den grootsten militairen staat zich toegelegd op het behoud van den vrede. En niet inet woorden alleen. Dit bewees reeds dat die man een karakter was. Ie mand van zeer bewegelijk, tnaar toch krach tig karakter. Zondagmiddag is in de Oude Beurs te Brussel de vergadering gehouden van de Vlaatnsche gezelschappen ter eere van de Transvaalsche broeders. Verschillende geest driftige redevoeringen waren de voorberei ding tot het eenstemmig aannemen van een motie, die ongeveer aldus luidde De Vlamingen van Brussel en zijn voor steden, in openbare vergadering bijeen Zon dag 20 Januari 1896, brengen hulde aan hun broeders van denzelfden stam voor de vier en twintig uur van den dag slapen, on tevredene vrouw die gij zijt Dit zeggende ontluisde Martina de gou vernante, die als ecu steenen beeld vóór haar stond, waarna zij naar liet vierde vens ter stoof, dat zij nog ni'.t had opengemaakt. Zie, daar zijn zij bezig met 'de toebe reidselen voor het nieuwe gebouw van Cas- tel MagnoZie hier de opeengestapelde bouwstoffen, ginds een troep werklieden die de fondamenten uitgraven. Heden met klok slag van twaalven zal de eerste steen voor het nieuwe gebouw gelegd worden door de erfgename Martina Martignani. En dit is nu de reden, waarom ik, Juffrouw Martina, uwe dierbare vriendin, meer dan gewoonlijk vroolijk en gelukkig ben. Het is toch geen kleinigheid over een paar maanden een ge bouw to zien verrijzen, dat niet alleen tot woning moet dienen, tnaar ook tot voor raadschuur voor granen, tot een pakhuis voor hout, vergaarbak voor water, tot ijskelder, bergplaats voor gereedschappen, en voor nog zoovoel andere dingen die ik mijn vader heb hooren opnoemen Wat dunkt u, miss Ada P dit oude kasteel is niet meer voldoen de om de eigenaars, opzichters, boeren, ar- wakkere verdediging van hun zelfstandigheid tegen den inval van Engelsche vrijbuiters leggen getuigenis af van hun deelneming in den strijd dien zij hebben begonnen voor bun onathankelijkheid, voor den voorspoed van den Nederlandschen stain en de uitbreiding van de Nederlandsehe taal komen op tegen de handelwijs van de Belgische regeerittg, die de bescherming van Engeland heeft mee- nen te moeten inroepen voor de Belgische onderdanen die in de Transvaal verblijt hou den en betuigen president Kruger hun har telijke gelukweiisohen voor zijn fiere en moe dige houding. De minister van oorlog heeft bepaald dat de lotelingen der lichting 1896 tusschen 1 en 15 Maart bij de onbereden korpsen van het leger zullen worden ingelijfd. II. M. de Koningin-Regentes ontving van bewoners van Wiesel, nabij Apeldoorn een adres van dankbetuiging voor liet op last van H. M. maken van een rasterwerk rondom de heerlijkheid liet Loo" waardoor dc eigendommen dier bewoners thans afdoen de tegen de schade door grot' wild aange richt, beveiligd zijn. Bij Kon. besluit is aan den heer jhr. mr. T. A. J. van Ascli van Wijck, op zijn verzoek, met ingang op 12 Mei 1896, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van Gouverneur van Suriname, onder dank betuiging voor de gewichtige diensten door beiders, daglooners, en daarbij allerlei waren te huisvestenEindelijk heeft mijn vader gezegd er is een bijgebouw noodig en zie daar staat het bijgebouwof beter gezegd, wij zullen het zien verrijzen in al zijn pracht en omvang O miss Ada, koin eens kijken wat een breedte zij uit diepen. De gouvernante trad naar het venster. Ik bid u, Juffiouw Martina, wil mij toch niet wijs maken, dat uwe opgewonden blijdschap haar ontstaan te danken heeft aan de oprichting van een gebouw waarvan de eerste steen door uwe hand gelegd zal wor den. Ik ben van meening, dat er vandaag de een ot andere veel gewichtiger gebeurte nis zal plaats grijpen in het gezin der Mar- tignani's. Wezenlijk risp het jonge meisje uit, met ondeugenden glimlach. In vollen ernst, verzekerde haar En gelsche vriendin. Kunt gij mij ook iets vertellen van deze gebeurtenis, die van zooveel meer be- tcekenis is en zooveel aardiger dan het bou wen van een magazijn Ja kindliot, ik kan vertellen, dat, hoe- hem in die betrekking bewezen, Woensdag a. s. zullen te Zqtfen aan 70 man der Kol. reserve Loinbqkmedailles worden uitgereikt. De muziek der huzaren uit Deventer en die der schutterij te Zutfen zullen de feestelijkheden opluisteren, Verder zal er parade zijn en een tocht dpor de stad worden gedaan. Ten slotte feest iq de Bui. tensocieteit. Te Wolfaartsdijk overleed jl. Maandag de heer J. van der Baan, de oudste ingeze. tene dier gemeente, en algemeen in Zeeland bekend om zijne oudheidkundige studiën. De overledene werd 24> Aug, 1808 te Zie. rikzee, waar zijn vader heel- en verloskun dige was, geboren; was van J83Q—1862 hoold der openbare school te Zaamslag, waar-, na hij zich te Wolfaartsdijk vestigde en in onderscheidene administratieve betrekkingen werkzaam was, Verschillende bijdragen van zijn liaud, meestal op het gebied van genca. logie ep kerkgeschiedenis, zagen ip verschil, lende tijdschriften en bladen het licht, - Toen in de vorige week te Gieterveen, prov. Groningen, de werkzaamheden voor den aanleg van een straatweg welk werk door een aannemer van Oude Pekela voor /'Ai.090 is aangenomen met 40 arbei ders zouden aanvangen, kwamen daar onge veer 200 werklieden uit de omliggende plaat, sen, met verzoek om mede aan het werk te worden gesteld, Nadat de aannemer had te kennen gege ven, dat hij met zijn 40 arbeiders het werk wel af kon, ontving hij ten antwoord «dan wel een ingenieur bij het bouwen onmisbaar is, het evenwel in dit geval de ingenieur is en niet het gebouw dat het hart dep jonge erfgename tot zulke uitbundige ypeng» de stemt. O lieve, o scherpzinnige, voortreffelijke miss Ada - Dacht de jonge dame, dat ik zoo ge heel in doorzicht te kort schoot om niet te begrijpen, dat de heer Eabris De Hemel beware mij, miss Ada Veeleer was ik overtuigd dat de bemoeiingen van anderen uwe aandacht ontgingen, daar ik u geheel ver»uld zie met uwe eigene al- lernoodlottigst ingewikkelde belangen, dank zij dien dokter, die in het strijdperk treedt met den apotheker en den schoolmeester 1 Spot niet, wat ik u bidden mag, lieve Juffrouw, met zulk eene netelige zaak- Want ga ik cenerzijds een droeve tookqmst tege moet indien ik ongetrouwd blijf, zoo voor zie ik toch aan den anderen kant geen ge ringe bezwaren zoo ik het besluit neem tot een huwelijk over te gaan, Arme miss Ada, sprak Martina, ge woon aan de klaagliederen barer gouvernan. te, en even spoedig geneigd haaI medelijden

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1