S B voor Zeeuwscli-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 226. Zaterdag 25 Januari 1896 5C jaargang. FEUILLETON. Binnenland. N I E U ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 ctnts; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ^uitti|l!tnil$tt|t IjtotwV Het was Zaterdag der vorige week voor Dttitschland een gewichtige gedenkdag. Het was dien dag 25 jaar geleden, dat de Kei- zer-proclamatie te Versailles werd uitge vaardigd. Andermaal begroette AVilhelm II het Duitsche volk met een proclamatie, waarin Z. M. dank zeide aan de Voorzienigheid, die Haar zegen op het Rijk had laten rusten en verder wees de Keizer op het behoud van den vrede en op de ougt stoorde ontwikkelin gen van 's Rijks instellingen. Evenals hij de gelolle deed, het voorbeeld van zijn grootvader na te volgen, spoorde hij alle standen der natie aan tot het ter zijde stellen van partijbelangen opdat zij het oog gevestigd Kunnen houden op de wel vaart van het Rijk en met Duitsche toewij ding het algemeen belang dienen. Dan zal de zegen des Hemels niet ontbreken en het rijk zal, wel verre van een gevaar te zijn voor andere Staten, later, evenals nu, een hechte steun bl'jven voor den vrede. Tal van burgerlijke en militaire veroor deelden werd kwijtschelding of vermindering van straf verleend. De Reichsanzeiger maakte voorts een oor konde openbaar waarbij eene nieuwe Prui sische Wilhelmus-orde wordt ingesteld voor mannen, vrouwen en meisjes die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt bij het bevor deren der welvaart of de veredeling van het •volk, vooral op maatschappelijk gebied, in den zin van de opwekking, die daartoe van NAAR HET ITALIAANSCII DOOR TonmsOA Gtiini. De metselaar hief de hand op ten teeken 1 van bewondering. Een pracht van een I meisjeStel u voor, heer Fabris, dat ik, i zoo lang ik op de wereld ben, in deze streek i gewoond heb, en dat ik Juffrouw Martina heb gekend van dat zij zóó groot was af Was zij ook een blonde krullebol zoo als ik Bortolo p Ja mijnheer, een engel van een meisje. En dat is zij nog, sprak in vollen ernst de ingenieur. Ontegenzeggelijk 1 bosloot Bortolo en j maakte eene beweging met zijn hand, die een oprechte en eerbiedige bewondering ver raadde. Daarop met den duim over den wijsvin ger schuivende, voegde hij er bij Wilhelm I was uitgegaan. Deze orde is reeds uitgereikt aan de Keizerin, Zr. Ms. Moeder, de groothertog en de groothertogin van Sak sen. Mede ontvingen die orde prins Bismarck en de ministers Miquel en Berleps. Prins Bismarck ontving ter begeleiding der orde een eigenhandig hartelijk schrijven van den Keizer, waarin hij hem zijnen dank betuigde voor den onvergetelijken arbeid, door hem verricht voor Keizer en Rijk. Bij gelegenheid van de plechtigheid in het Koninklijk paleis, word de dooi den Keizer voorgelezen troonrede herhaalde malen door toejuiching onderbioken; vooral toen de re de gewaagde, van Bismarck en van den vrede. Na het voorlezen der rede, legde de Kei zer de hand op de rijksbanier en vernieuwde zijn eed van tronw ter bescherming van liet rijk naar binnen en naar buiten, onder den uitroep „dén rijk, één volk, één God'' 1 De geheele Duitsche persjwijdde met hot feest instemmende artikelen. Berlijn verkeerde in feestelijke stemming, Over de Transvaaische kwestie nog niets bijzonders. Uit Pretoria wordt alleen van 10 Januari geseind, dat, naar van bevoegde zijde werd vernomen, president Kruger nog geen eischen heeft gesteld. De besluiten der Transvaaische regeering tot in beslagneming van de wapenen en ammunitie der Uitlan den en de arrestatie van de leden van het hervormingscomité te Johannesburg waren uitsluitend maatregelen van administratieven aard. De regeering zal zeer duidelijk verklaren, En van dat in overvloed. Dat is mij onverschillig. Ja wel, omdat u ook een voornaam heer zijt, maar als men er heel veel van heeft, is het alsof men Gods zegen in dub bele mate deelachtig werd Ik, bijvoorbeeld, ik ben een arme man, maar als ik morgen in plaats van één kroon twee kan verdienen, dan zeg ik dadelijk God schenkt mij zijn dubbelen zegen, en dan stamel,ik een Pater Noster, een Ave en een Gloriaitn nu ga ik, Mijnheer. Vaarwel, Bortolo, wij hebben elkaar begrepen Over acht dagen hier Ja, en over een paar weken aan het werk. Heb dank, Mijnheer. Zeg, Bortolo Wat bliet, Mijnheer? rWat doet gij intusschen dezer dagen? Ik zoek werk als daglooner. En wat krijgt gij daarvoor Ik krijg één lira vijf en jtwintig cents. Wij zijn met ons vijven die den kost moe ten hebben, en af en toe mosten wij vasten. Ziehier; koop als gij door het dorp wat zij verlangt, maar het is onmogelijk nu reeds daarover een beslissing te nemen, aan gezien in de eerste plaats gezorgd moet wor den voor de''regeling der biunenlandsche aangelegenheden, de kalmeering der burgtrs en het herstel der eensgezindheid. In elk geval zal de regeering, zoowel als de bur gers, zich verzetten tegen elk protectoraat over Transvaal, hetzij van Engeland ot een andere groote mogendheid, daar men vast besloten is, de onafhankelijkheid der repu bliek te handhaven, De te Pretoria wonende vreemdelingen zijn van meening, dat nu de tijd gunstig is voor I' ngeland om een blijk van waardeenug en herstel van onrecht te geven door de herzie ning der conventie van 1884 toe te staan, Jameson en de officieren, die zijn bende vergezelden, zouden Donderdag j naar Natal vertrekken. De burgers keeren naar hunne woonplaat sen terug een kleine strijdmacht blijft even wel nog in het veld. De burgers van den Oianjevrijstaat worden weggezonden. Al de Transvaaische bladen, en met name de or ganen der nitlanders, noemen het voorstel van de Times, om den Britschen agent De Wet van zijn post terug te roepen, onrecht vaardig, daar het aan zijn tact en aan zijn medewerken met sir Hercules Robinson is te danken dat niet meer bloed is vergoten ge worden. Uit Berlijn wordt [geseind, dat president Kriiger aan de uitlanders, die tijdens de laatste onlusten aan de zijde der regeeriug stonden, het burgerrecht verleend heeft. komt, wat vleesch voor morgen dan is het feestdag. Och, Mijnheer 1 Tot weerziens, Bortolo, zeide de jonge man en begaf zich in de aangrenzende kamer. De metselaar bleef een oogenblik in ge dachten verzonken en sprak daarna zacht voor zich heen, met de handen in de broekzak ken gestoken Bij den Hemel 1 Indien alle rijke en verstandige lieden zulk een hart in zich omdroegen, dan zouden er in de wereld in het geheel geen communisten zijn en geen pretoleurs, geen socialisten, en hoe al die duivelsche namen, die ik mij niet allemaal te binnen kan brengen, nog meer mogen klinken I II. Wat is het toch een geluk, miss Ada, om vroeg op te staan, het venster wijd open te zetten en in bewondering te genieten van de natuur gedrenkt door den in het zonlicht glinsterenden dauw, gelijk een met kostbare paarlen geborduurd tapijt en, miss Ada, in Het voorstel, tot wijziging van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering is Za terdag door de Eerste Kamer aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. II. M. de Koningin vertoonde zich jl. Zaterdag voor het eerst sedert H. D. te. rugkeer van Het Loo te paard in de straten der residentie. Bij baar wandeling op der. Ouden Sehc- yeningschen weg ontmoette H. M. do Ko ningin-Regentes .dezer dagen een klasse leer lingen, onder leiding van hun gyinnastiek- onderwijzer. Deze deed de kinderen halt houden on zich in gelid opstellen. Hare Majesteit be dankte voor deze atteutie door een der meis jes in de achterste rij een hand te geven, terwijl prinses Elisabeth die II. M. ver gezelde een der [jongens vriendelijk op den schouder klopte. Kenigen tijd geleden kochten eenige landbouwers uit Zwolle, Zvvollekcrspel en el ders op de veemarkt te Zwolle van een koop man eenige aandeelen in loten der stad Brus sel van het jaar 1880, geldig voor de trek king die op 15 Jan. 1890 moest plaats heb ben, uitgegeven door de Amsterdamsche pre- miën-effectenbank, Heerengracht no, 271 Am sterdam. Dinsdag vervoegden zich twee hcc- ren per rijtuig tenjjhuize van een dier koo- pers, wonende in Zwollerkerspel. Zij deel den hem mede dat op zijn lot een prijs was ons gelaat en langs onze lokken den ver— kwikkenden adem te gevoelen van een fris- schen Septembermorgen en daarbij te beden ken ik ben jong, ik word bemind, nie mand legt mij iets in den weg 1Mooi, mooi, heerlijk mooi 1 Zie de rivier daar be neden, miss Ada, wat is die gezwollen, en wat een blauwachtig schijnsel over het veld, en die krans van wolkeu die de zon om zoomt, wat is die wit 1 Mooi, mooi, heer lijk mooi Miss Ada keek met alle opmerkzaamheid, knikte toestemmend met het hoofd en|gaap- te zoo naar hartelust, alsof zij hare gering schatting aan den dag wilde leggen voor de teergevoeligheid die zich duidelijk attepken- de op bet gelaat van Martina Martignani- Hoe nu Zoudt gij bij geval spijt hebben over de paar uren rust waarvan ik u beroofd heb vanochtend Zeg mij op recht, zoudt gij zoo met hart en ziel aan uwe Engelsche afkomst gehecht zijn om mij als Italiaansche op dit oogenblik den troost te misgunnen van mijne opgetogenheid over de schoonheden der natuur Stemt gij niet in met Bvron die de zee, de bergen, den dageraad en de liefde heelt bezongen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1