voor Zeeuwsch-Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. No. 225. Zaterdag 18 Januari 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVER TENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresfa ■ens, Het indertijd geopperde vermoeden dat Bismarck niet naar Berlijn zou komen ter herdenking van de 25-jarige proclamatie van het Duitsche rijk is thans bevestigd ge worden. Hij heelt een eigenhandig zeer ge nadig schrijven van den Keizer ontvangen tot bijwoning der feesten en zelfs is hein lo gies in 't keizerlijk paleis aangeboden, doch Bismarck heelt geantwoord dat zijne geuecs- heeren hem de reis ontraden. Het ligt in den aard der zaak dat in de Engelsche en Duitsche pers een voortduren de polemiek blijft gevoerd. Vooral naar aan leiding van het zenden van een Engelsch Smaldeel naar de Kaap zegt de „National Zeitung" „Welk doel deze maatregelen van Enge land hebben (het vormen van eei, vliegend eskader, enz.), zoo zij namelijk iets anders beoogen dan het feit dat Engeland zich bij den rooftocht naar Johannesburg heeft bloot gegeven door wat sabelgekletter uit het oog te doen verliezen, moet afgewacht worden. Noch in het Kanaal, noch in de Delagoa- baai worden Engeland's rechtmatige belan gen door iemand ter wereld bedreigdtot nog toe werd alleen de Zuid-Afrikaansche Republiek bedreigd door de vrijbuiters van Rhodes en Jamesson, Mocht nu de Engel sche regeering onder een of ander voorwend sel de onderneming, die door dezen met zoo weinig gevolg aangevangen is, wenschen voort te zetten, dan zouden, naar de ervaring van NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOMMASINA G U I I> I. L Het nel te ruime voorplein strekte zich in zijne volle breedte uit vóór de lage stevige woning, die, blootgesteld aan menigen guren winterdag, er tamelijk verweerd uitzag, en toebehoorde aan den ingenieur Enrico Fabris. Hij was de eenige erfgenaam van een aan zienlijk vadei lijk erfdeel en van een nog veel luisterrijker naam, daar die naam in zich sloot eerlijkheid en verdiensten be- scheidene deugden, die zich nimmer van ou der tot ouder verloochend hadden. De ingenieur had zoo even zijn ontbijt genuttigd, waarbij hij door een oude vrouw werd bediend, onderwijl de knecht op de binnenplaats de kleine barouchet schoon 1881 te oordeelen, de Boeren nog wel op gewassen zijn tegen een vrij aanzienlijke ge regelde strijdmacht van Engeland maar dan zou de Transvaalsche quaestie een Europee— sche quaestie worden, waarmede dan oukjwel audere vraagstukken, bv. het Egyptische, ge- coinbiueerd zouden worden. Maar voorloo- pig hechten wij aan die maritieme demon stratie geen gewicht". De Koning van België heett een reisje ondernomen naar Londen om een bezoek te brengen aan den hertog Van Devonshire. Waar eenerzijds beweerd wordt, dat het een beleefdheidsbezoek betrelt ter voldoening aan eene oude uitnoodiging, daar meenen ande ren dat de reis een ander en zeer bepaald doel heeft en bovendien het jaargetijde min der aanlokkelijk is voor een pleizierreisje. Voortbouwende op de grondslagen die hij onlang» bij zijn bezoeken te Londen eu te Parijs heeft gelegd, zou hij nu naar Londen zijn gegaan om een gemeenschappelijk over leg te bewerken tusschen Engeland, irank- rijk en den Kongo-Staat, ter bestrijding van de Muzelmannen, die den Kongo-Staat hin deren en zijn ontwikkeling belemmeren. Daar ook Frankrijk en Engeland belang hebben bij de uitroeiing der Mahdisten is het niet onmogelijk, dat de bezwaren van Engeland overwonnen worden, gelijk Frankrijk'» reeds overwonnen zijn. De hertog van Orleans heeft een bezoek gebracht aan Belgie's hoofdstad, juist terwijl de Koning zelve op reis was. De eerste tuaal dat de hertog te Brussel .kwam, deed zich precies hetzelfde geval voor. Zou dat maakte, die zeer bemodderd was geraakt bij den laatsten rit naar Castel Magno, een uit gestrekt laudgoed op een paar njijleu af— stands. Een man in linnen kiel, met grove schoe nen aan de voeten, en opengeslagen hemd- kraag stond tegenover den ingenieur, die hem een glas wijn had ingeschonken. Hij dronk het uit en zag den ingenieur aan, ter wijl hij naar diens woorden luisterde. Klaag niet, Bortolo, over den nade renden winter. Ik ben op Castel Magno ontboden oin een groot gebouw te zetten en dan beloof ik je van werk te zullen voor zien. Ben je tevreden De metselaar, met een glimlach op het hruine gelaat die de rij blinkend witte tan den deed te voorschijn komen, antwoordde Hoogst tevreden, Mijnheer, daarop ver volgde hij, zijn glas op het tafelkleed neder zettende, kunt denkeu, Mijnheer, dat ik behoefte heb aan werk, evenzeer als de vel den behoefte hebben aan water wanneer het in langen tijd niet geregend heeft. Waren wij maar niet met ons vijven die aan den kost moesten komen Hoeveel kihderen hebt gij toch toeval of berekening zijn, en dat de Koning een samenkomst met den hertog wil vermij den, hetwelk door Frankrijk niet dan met leede oogen zoude kunnen worden aangezien. Volgens de Times heerscht te Melbourne groote opgewondenheid tegen de Duitschers; men heeft er een Duitsch volkslied in een der Duitsche schouwburgen met gesis ont vangen, eu naar de Duitsche wijken worden telkens straatmuzikanten gestuurd om „Rue Britannia" te spelen Zondag was het 70 jaar geleden, dat ge neraal Van der Ileyden te Batavia werd ge boren. Op 15-jarigen leeftijd al» vrijwilli ger bij het algemeen depót der landmacht, met bestemming voor het Indische leger, in dienst getreden, heeft hij thans een militaire loopbaan achter zich, zoo sehittereud als daar nauwelijks een tweede in onze krijgsgeschie denis is aan te wijzen. In alle graden en rangen heeft Karei Van der Heydeu zich on derscheiden. Nog voor hij officiersexamen deed, was zijne borst reeds versierd met het Kruis voor moed, beleid en trouw, op Bali verdiend. Op Borneo werd dit Kruis ver anderd in een der derde klasse en de wijze waarop hij in 1877 den tocht naar Saina- langan volvoerde, bezorgde hem het Com mandeurskruis der zoozeer gerespecteerde orde. Wat hij in Atjeh voor ons vaderland heelt gedaan is te bekend, dan dat wij het hier behoeven te vermelden. Rust heeft hij bij- Ik herinner het mij niet meer. Eón, Mijnheel. Een meisje van vijf jaardat is niet veel, zult u zeggen. Maar dan is er mijn vrouw, en dan heb ik nog mijn vader en moeder die geen cent verdie nen, en waarlijk het graan is duur, het zoul is duur, en de olie ook, laten wij er maar niet verder over spreken. Zij etsn mij de ooren van het hoofd als uitgehongerde wolven, en verdien ik niets dan lijden wij gebrek. Wees goedsmoedsik zal je de mid delen verschaffen om den winter door te ko men. Zoo sprak ook uw vader, de goede man, tot mijn vader. Hij mocht hem gaarne lijden, dat weet ik. - Of hij hem graag lijden mochtMijn vader heeft nog altijd den mond vol van den ingenieur Domenico Fabris, indertijd de eer ste ingenieur der wereld,nu zijt u het natuurlijk. Er werd geen werk door inge nieur Fabris bestuurd, óf mijn vader was er mede in betrokken. Ha dat waren man nen En ik herinner mij ook als handlan ger menig duitje gesnapt te hebben. U waart destijds een blond krullebolletje. na niet gekend, zijn bloed heeft gevloeid op het slagveld, door zijn persoonlijken moed en zijn voorbeeld heeft hij zijne onderhoorigeu aangevuurdljen hen ter overwinning geleid, Na zulk een Vermoeiende loopbaan, vindt toch de avond van zijn leven hem nog wer kend, doch nu in kalmere omgeving, Sedert het jaar 1887 is de generaal» commandant vau het Koninklijke Koloniaal Militair Iva» lidenhuis op Bronbeek. Daar heelt hij Zoudag de eerbiedige hulde ontvangen van militairen eu burgers, Groo* ten der aarde zoo min als de nederigen van Bronbeek hebben dezen dag onopgemerkt la ten voorbijgaan. Eerst moet genoemd worden da hulde door onzo Koninginnen aan den generaal gebracht, Deze kwam in den vorm van het volgen» de telegram „Het is der Koningin en mij zeer aange naam Uwer Excellentie op dezen dag onze beste wenschen te kunnen aanbieden en u de verzekering te kunnen geven, dat Wij uw roemrijk verleden, uwe vele en trouwe diens» ten aan het vaderland en aan het Konings huis bewezen, nimmer zullen vergeten, De strijd voor de belangen onzer koloniën heeft nog na uw terugkeer in het vaderland een smartelijk offer van u gevraagd, Moge Uwe Excellentie voor verder leed gespaard blijven en het u gegeven zijn nog lange eu geluk kige jaren op uw eervolle loopbaan te kun nen terugzien. Met de hulde aan u heden gebracht, stemmen de Koningin en ik van harte in. Emma" De Duitsche Keizer, die er behoefte aau Een blonde krullebol herhaalde de ingenieur, glimlachende. En als ik dan bedenk, Bortolo,wat ik nu ben. Goede Hemel 1 ik wilde dat ik zóó was. Hoe oud hen je Vijl en dertig jaar. Ik acht en twintig; en zie! reeds be» gin ik enkele grijze haren te bespeuren, Dat hangt af van het talent dat wij bezitten, Mijnheer. Mijn talent zit in mijn handen en mijn haar blijft zwart. En zoo is het ook goed. Het zal wel zijn gelijk gij zegt, Bor tolo. Kom drink eens uit. Wat, nog meer P Op uwe gezondheid, Mijnheer, en dan stap ik op. Blijf zoolang gij lust hebt, Ik ga heen omdat ik nog ver te loo- pen heb en het sloeg al twaalf uur een poos geleden. Wanneei moetjik mij aanmelden, Mijnheer MJver een week zal ik de noodige be velen ontvangen hebben, Hier Hier, Bortolo. Ziet u niet tegen het mistige weder

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1