Binnenland. Gemengd Nieuws. bleven met nadruk Engeland ter schrapping voor te dragen liet kan de c isclien der uit- landers nu met de noodige kalmte aanhoo- ren. ^Ititci|(iii|ilsrlit 1§i'Cii|ii}fj. Den 18en Januari zal in gansch Duitsch- land ais een feestdag gevierd worden ter herdenking van het heugelijk feit waarop vóór 25 jaar de proclamatie van het Duit sehe Keizerrijk werd afgekondigd, Bismarck zal, met het oog op zijn gezondheidstoestand aan de uitnoodiging des Keizers tot bijwo ning der officieels festiviteiten, geen gevolg kunnen geven. Bij gelegenheid van de overwinning van de ïransraalsche Boeren op de Engelsche vrijbuiters heeft de Duitsehe Keizer aan den President Kruger het volgende telegram ge zonden //lk betuig u mijn oprechten ge- fukw'ensch, dat het aan uw volk, zonder een beroep te doen op de hulp van bevriende mogendheden, gelukt is uit eigen kracht te genover de gewapende benden, die als vrede verstoorders in uw land gevallen waren, den vrede te herstellen en de onafhankelijkheid van het land tegen aanvallen van buiten te verzekeren. Wilhelm." Waar schier de gansche Europeesche pers de woorden des Keizers goedkeurt, is de En gelsche zeer gepikeerd op Duitschland, om dat partij is getrokken tegen hare politiek in de Transvaal. Het is opmerkelijk met wel ke sensatiewekkende artikelen de Loudcnschc bladen, met de Times aan het hoofd, voor den dag komen. Deze week kregen zelfs Duitsehe en Hol- landsche dokwerkers het te kwaad met hun ne Londensche collega's, en wel tiaar aan leiding van de Transvaal-crisis. Denk dus maar niet dat het nationaliteitsgevoel niet sterk ontwikkeld is. Het is echter te be grijpen, dat deze zenuwachtige staaltjes van opgewondenheid meer met minachting dan met verontwaardiging begroet worden. De heer Frere-Orban, de groote Belgische staatsman, op 83-jarigen leeftijd overleden. Herhaalde malen was hij van af 1847, mi nister van financiën, en het is aan zijn eer ste ministerschap, dat België de instelling van zijne Nationale Bank te danken heeft. De kleine eetzaal op de bal-étage in het Koninklijk paleis, tot dusver bekend onder den naam van witte eetzaal, omdat zij be stond uit gestukadoorde wanden, waarop wit marmer nagebootst verfwerk, is thans geheel gerestaureerd en opgemaakt in LodewijkXIV- stijl, oneer leiding van den intendant der koninklijke paleizen, jhr. Hoenft't. Een geheel nieuw plafond is gelegd, ge trouw aan het zooeven vermelde tijdvak. Door eene stolfeering van de zaal m*t echt goudleer is de tint eenigszins somber, gehouden, ten einde den toon te bewaren, welke in eene eetzaal past. De aanblik wordt verlevendigd door spiegels in rijk vergulde lijsten, waartegen vergulde penanttafels om verder de stemmige tint te breken, die ook door de gordijnen van donkergroene trijp, gekroond door kappen in stijl, aan het ge heel gegeven wordt. Het rijke ameublement is eveneens in ge noemden stijl. De stoelen zijn gebeeldhouwd naar antieke modellen. Tegen de 8 wandvakken prijken de por tretten van Prins Willem I, Prins Manrits, Willem II, Prins Hendrik Casimir II, Johan Maurits van Nassau, en den Prins van An- hait-Dessan, aanverwant van Prins Frederik Hendrik. De verhoudingen bij deze restauratie aan genomen, zijn rijzig, omdat het vertrek niet groot is, en vooral de brecde marmeren schoorsteenmantel, waarboven een langwer pige spiegel tusschen met verguld lofwerk versierde pilasters, doet dadelijk het vorste lijk karakter in het oog vallen van dit ge deelte van het paleis. Van wege de militaire autoriteiten is aan de burgemeesters verzocht eene opgave" te zenden van het getal paarden, wagens en karren, benevens dat der veldwachters en po litiebeambten in elke plattelands-gemeente. Verder wordt gevraagd opgave van liet aan tal boden, verhouden aan post- en telegraai- kantoren, met mededeeling naar welke plaat sen zij den dienst Verrichten. Door HII. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes is aan het bestuur der Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen als blijk van belang stelling in die maatschappij eene som van ƒ250 geschonken. Daar het nu bijna een jaar geleden is, dat de troepen van de expeditie naar Lom bok zijn teruggekeerd, is het oogenblik ge komen om eens te resuineeren, welke verlie zen gedurende die expeditie en als gevolg daarvan door het leger zijn geleden. Het aantal gesneuvelden is als volgt 15 officieren, 06 Europeesche, 34 Amboi- neesche en 30 inlandschc militairen. Aan bekomen wondeu overleden 2 officieren, 18 Europeesche, 10 Amboi- neesche en 14 inlandsche minderen. i\ls een gevolg van daarbij bekomen ziek te, vermoeienis of uitputting zijn sedert over leden 175 Europeesche, 32 Amboineesche en 31 inlandsche militairen. Van het aantal door den vijand gewonden werden sedert afgekeurd 97 Europeesche, (■waarvan aan 71 verhdogd of gewoon gage— ment), waarvan 44 verhoogd of gewoon ga— gement) en 45 inlandsche militairen (waar van aan 4>l verhoogd of gewoon gagement werd toegelegd. De overige 26 man Euro peanen werden tijdelijk ongeschikt geacht en naar Nederland opgezonden, terwijl aan twee Ainboineezen en vier inlanders een onder stand voor eens werd toegekend. BRESKENS, 10 Januari 1806. Door het postkantoor Breskens is gedu rende de eerste helft van December de na volgende onbestelbare brief verzonden van Schoondijke aan A. Zonnevijlle te Ame rika. Woensdagmorgen was de prov. boot, die hare eerste reis van Vlissingen naar Breskens maakte, zoodanig door den op zee hangenden dikken mist misleid, dat zij ge heel van koers geraakt was Eerst toen de bemanning het licht van den vuurtoren in het gezicht kreeg, bemerkte men het ver keerde pad, waarna onmiddelijk rechtsomkeert werd gemaakt. ScllOOlldijKe. De loop der bevolking ge durende 1895, was als volgt Aantal zielen op 1 Jan. '95, 894 m. 931 vr samen 1825. Zij vermeerderde door ge boorte niet 23 m. en 27 vr. en door vesti ging met 130 in. en 87 vr. samen met 153 m. en 114 vr. Daarentegen verminderde zij door overlijden met 15 m en 16 vr. en door vertrek met 130 m. en 66 vr. samen 145 m. en 82 vr. De totale verineerde- ring is alzoo 8 m. en 32 vr., zoodat de be volking op 81 Dec. bedroeg 903 m. 963 vr. totaal 1865 zielen. Nieuwvliet. De lieer B. J. G. Stork, cand. te Amsterdam, heeft bedankt voorliet beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. Aardenburg. Maandagmoigen heeft een hevige brand gewoed op het hofsteedje van den landman Ilermi nabij St. Laureijns. De gebouwen zijn tot aan den grond afgebraud, terwijl 9 melkkoeien en 2 paarden in de vlammen zijn omgekomen. De bewoner voor noemd trachtte een paard te redden door zich in de in lichte laaie staande scnuur te be geven, doch werd door een rund omvsrge- worpen. Tegelijkertijd stortte het brandende dak naar beneden, met het gevolg, dat Her- mi vreeselijke brandwonden bekwam. Zijn toestand is bedenkelijk. Sluis. De loop der bevolking in 1895 was als volgt Ingekomen zijn 71 m. en 64 vr., onder wie uit 't buitenland 16 m. en 12 vrver trokken 74 m. en 80 vr. onder wie voor 't buitenland 25 m. en 31 vr., zoodat de bevolking is verminderd met 3 m. en 16 vr. Naar Amerika vertrokken 13 personen onder wie vier hoofden van gezinnen. Geboren werden in 1895 39 jongens en 81 meisjes, onder wie 1 onechte zoon als overleden werden aangegeven 24 personen van het in. en 23 van het vr. geslacht on der wie 8 ongehuwde m en 13 ongehuwde vr., 10 gehuwde m. en 3 vr., 8 weduwnaars en weduwenterwijl een man elders was overleden. Als levenloos werden aangegeven 3 wettige zoons, voorts huwden 16 paren onder welke 15 jongmans met jonge doch ters en 1 weduwe. Biervliet. De wed. Matthijs, meer be kend onder den naam »de schaperin" woont in de nabijheid van het schorersgraf, onder deze gemeente. Zij had kort geleden een partijtje scha pen verkocht-, zoodat ze voor 't oogenblik vrij goed bij kas was. Men scheen dit geweten te hebben, en, aangelokt door het aardige sommetje, is Zondagmorgei ..anspersoon bij haar binnengedrongen en heeft haar zoodanig mishandeld, dat zij, bloedend aan hoofd en hals, bewusteloos neerviel. Na eenigszins bijgekomen te zijn, is ze in dien deerniswaardigen toestand naar bui ten en naar hare buren gestrompeld, wien ze het gebeurde meedeelde. Deze leidden haar terstond terug naar hare woning en legden haar te bed. Daarna werd de po litie te IJzendijke gewaarschuwd, die on middellijk ter plaatse van den aanslag ver scheen. De vrouw ondervragende, verklaarde deze dat haar 16-jarige kleinzoon A., die nu en dan de schapen voor haar hoedde, de da der was, en dat hij tevens nog een porte feuille had ontvreemd, inhoudende 4 bank noten van 100 francs en een bankbiljet van 60 gulden. Op de gedane aanwijzing zette de politie het onderzoek voort. Genoemde A., die zich onder de gemeente Hoofdplaat bevond werd streng ondervraagd, doeli ontkende ten eenenmale Bij fouilleering werd niets op hem bevonden, dat ook maar eenigs zins in betrekking stond tot de aangeval lene. Nader meldt men, dat de politie grondig van de onschuld van den verdachten knaap is overtuigd. Middelburg. Van de ter inlijving opge roepen militiepliclitigen, behoorende tot de provincie Zeeland en de lichting 1895 zijn een viertal achtergebleven. Onder deze komt voor Carolus Ludovi- cus Roeland, geboren te Hoofdplaat, 23 October 1875, veldarbeider, zoon van J. Roeland en M. C. Blaakman te Hoofdplaat. Hij is 11 April 1891 naar Noord-Ame- rika vertrokken en gevestigd te Appleton, Wisconsin. Bij circulaire worden de gemeentebestu ren door den Commissaris der Koningin verzocht tot opsporing dezer achtergebleve nen en van hen, die reeds vroeger als ach tergebleven zijn opgegeven, de noodige mid delen in liet werk te stellen. IIV G E 7, O 1* D E i\ STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Sta mij toe een plaatsje in uw veelge lezen blad voor 't volgende De kinderen van de Wed. A. van den Broeke geb. De Vcij te Waterlandkerkje zouden gaarnt de schande en den onteerenden naam van hun moeder openlijk in eer hersteld zien, welke dhr. Schouten, arts te IJzendijke haar j.l. Vrijdag aandeed, wegens achterstallige schuld over het jaar 1894, waarvan niets waarheid bevat, daar zij nog nimmer met hem ge medicineerd heeft. Indien dhr. Schouten zelf zijn naam in eer wil houden, zal hij ongetwijfeld aan dit verzoek voldoen. Hartelijk dank, Mijnheer de Redacteur, voor uwe verleende plaatsruimte, zoo teeken ik mij X. Waterlandkerkje, 10 Januari 1896. Eene dienstbode bezocht dezer dagen op eeneu avond met haren vrijer een kof, fiehuis in den Oppert te Rotterdam. Be» man die hiervan kennis kreeg, zocht haai later in haren dienst op, maakte zich als geheim politiebeambte bekend en zeide lmai aan. dat hij van dit bezoeken van een „ver. dacht bierhuis" proces-verbaal zou opmaken, Na haar door allerlei schrikaanjagend! verhalen beangst gemaakt te hebben, gaf hij haar te verstaan dat zij door betaling van van ƒ1.50 zijne stilzwijgendheid koopen kon. Hij liet haar den tijd om hierover na te denken tot den volgenden ochtend, als wan-! neer hij haar op de Noord-Blaak zou out-J moeten en het antwoord afwachten. Del goedgeloovige dienstbode liet zich door zijne' praatjes overhalen om aan zijn voorstel te, voldoen. Een paar dagen later trachtte dezelfde man haar over te halen met hein een bier huis in de buurt van de Breestraat te be zoeken. Zij gaf aan die uitnoodiging geen gehoor, en het vermoeden krijgende dat zij opgelicht was, gat zij er de politie in de Pauwensteeg kennis van. Hier bleek liet weldra dat het meisje met een oplichter t« doen had gehad, en ook dat het door liaar bezochte bierhuis in den Oppert in het ge heel geen verdacht huis was. Zaterdag had bij de Ilembrug te Zaan dam een droevig ongeval plaats. Een lood gieter kreeg een druppel kokend lood op zijn hand. Toen hij na deze wilde verwijderen viel de lepel met het nog overige lood, waar door hij bijna de geheele inhoud der gloei end lieete vloeistof in het aangezicht kreeg. Ernstig gevaar bestaat dat de ongelukkige voor zijti verder leven geheel blind zal zijn. Meermalen werden in den laatsten tijd te Heinkenszand baldadigheden gepleegd, zon der dat men de daders kon ontdekken. Zoo ook Zondagnacht, toen bij een herbergier winkelier verschillende ruiten werden ver brijzeld en zelfs het houtwerk beschadigd werd. De» morgens vond men in den win kel eer, massa gebroken glas, porselein en aardewerk, suikergoed dat in flesscken voor de ramen stond, alles dooreen.. Een streng onderzoek wórdt ingesteld naar de daders, die vermoedelijk alleen uit wraakzucht heb ben gehandeld, want er werd niets vermist. De schade is intusschen nogal groot. Uit Suerabaja werd aan de Loc. ge schreven Reeds lang werd vermoed dat hier valsch bankpapier vervaardigd werdde verleden jaar achterhaalde valsche biljetten van 1000 en de eenigen tijd later aangehouden valsche bankjes van ƒ200 moesten, vol gens veler meening, hier aangemaakt of in gevoerd zijn, doch wat de politie of justitie ook deed, ze kon er maar niet achterkomen. Een oogenblik, bij de terechtstelling van een paar Chineezen, bij wie valsche bankbiljetten van ƒ1000 achterhaald waren, dacht men dat de beklaagden aan het klappen zouden gaan, m. a. w., zij de herkomst of de ver vaardigers dier biljetten zouden verraden, doch die mensehen schenen een duren eed gezworen te hebben om te zwijgen en de ju stitie kreeg niets uit hen. De omstandigheid dat er nu valsche bank biljetten van ƒ500 gevonden zijn, doet het vermoeden nog meer versterken dat boven bedoelde valsche bankjes hier vervaardigd zijndat nt. de fabrikanten er van, zich halt ont4ekt achtend, toen maar besloten hebben tot de uitgifte der serie van ƒ50Q, welke bankjes ijvel grif in omloop zouden ge bracht worden, aangezien soortgelijk papier zonder eenige achterdocht ol het minste on derzoek in betaling aangenomen werd. Het een en ander zal wel blijken uit het gerech telijk onderzoek, waarmede de officier van justitie en de adiuncthoofddjaksa van den landraad sedert een paar dagen begonnen zijn.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2