Gemengd Nieuws. Verder is nog een kon. besluit in de Sf. Ct. verschenen lot regeling van de porten en rechten der brieven en verdere stukken, die worden uitgewisseld tussohen Nederland en ■de landen, tot de Algemeene postvereeniging behoorende, alsmede de landen welke niet dot de vereeniging beliooren. Wij ontleeneu 'daaraan het volgende Voor brieven naar en uil België en 'Duitsch- /land, verzonden tussohen kantoren, die, in eene rechte lijn gemeten, niet meer dan 30 I,kilometer van elkander verwijderd zijn, is iverschuldigd 5 cent voor een .gofrankeerden .en 10 cent voor een ongefrankeerden brie!. Alle andere stukken dan brieven en brief kaarten moeten althans gedeeltelijk gefran- '..keerd zijn. Indien zij uiigefrankeerd ter post worden bezorgd, blijlt de verzending achtor- uwege. Tussohen Nederland en do landen, die toe getreden zijn, of nad"r toetreden tot de over eenkomst, kunnen verzonden wordenbrie ven met geldswaardige papieren, alsmede, ,voor zooveel het in die landen is toegelaten, doosjes, juweelen en kostbaarheden bevatten de, oon en ander eene aangegeven waarde 25.000 franken niet te boven gaande. De brieven met aangegeven geldswaarde ®iju onderworpen aan een recht van verzeke ring ten bedrage van 21/2 cent voor België, 5 cent voor Duitschland en 12l/2 cent voor de overige landen, .voor elk bedrag van 30 franken of gedeelten van 300 franken aan gegeven waarde. Dit recht wordt verhoogd met 5 cent per 300 franken ot gedeelten van 300 franken voor elk zeevervoer. De doosjes niet aangegeven waarde zijn onderworpen lo. aan een port, ten bedra ge van zooveel maal 25 cent, als er landen zijn waarover het vervoer zicli uitstrekt, ver hoogd me! port van 50 cent bij vervoer over zee, voor elk land, hetwelk aan dat zeevervoer deuinernit 2o. aan een recht van verzekering als voor brieyen met aangegeven waarde is bepaald. De porten en rechten zijn bij vooruitbe taling te voldoen. 13ij verlies, berooving of beschadiging van een brief of doosje met aangegeven waarde, heeft de afzender, of, met diens bewilliging, de geadresseerde recht op eene schadeloos stelling, gelijk staande met het werkelijk be- v drag van het verlies, de berooving ot de schade, doch niet te boven gaande het be drag der aangegeven waarde. Die schade loosstelling woidt ook verleend, indien het verlies, de berooving of de beschadiging het gevolg is van overmacht, mits de staat, op welks grondgebied het verlies, de berooving of de beschadiging heeft plaats gehad, zich tot schadeloosstelling ook in dat geval ver bonden heeft. Schadeloosstelling wordt niet verleend, in dien lo. de schade veroorzaakt is door de schuld of de nalatigheid van den afzender of een gevolg is van den aard van het ver zonden voorwerp2o. de aanvraag oin scha deloosstelling niet binnen een jaar na de ter- postbezorging is ingediend 3o. door den af zender eene hoogere waarde is aangegeven dan in den brief of het doosje gesloten was. Hare Majesteiten de Koninginnen hiel den Woensdagmiddag te 1 uur nieuwjaars receptie voor dames en heeren der holhou- ding, de ministers, de presidenten van Eer ste en Tweede Kamer, de voorzitters der hoo- ge staatscolleges, den directeur van het Ka binet der Koningin, de ltden van den Raad van voogdij, en eenige andere autoriteiten, o. a. den gouverneur der residentie. Ten paleize hebben een groot aantal per sonen, leden van het corps diplomatique, van vertegenwoordigende lichamen, burgerlijke en militaire autoriteiten, hunnen naam geschre ven in het felicitatieboek; dat aldaar gereed lag. Aan de ingangen van het Paleis re den Donderdag van 9 uren af lange files ry- tuigtn met gasten aan. De kleine halzaal, waar de kapel der schutterij speelda, en Je groote danszaal, waar het strijkorkest der koninklijke militaire kapel balmuziek t»n ge- huoro bracht, wemelden van heeren in schit terende militaire of staatsiekleedijen en van dames in elegante balkleeding. Voorafgegaan en gevolgd door een prachtigen hofstoet, ver scheen de Koningin-Regentes te 10 uren te midden van 'hare gasten, prinses Elisabeth van Waldeck, di» links van hare gastvrouw liep, de balzaal binnenleidende. De koninklijke gastvrouw droeg een kleed van witte brocaatzijde, gegarneerd met witte iveeren, laag uitgesneden aan den hals, die versierd waj met een parelsnoer, het kapsel getooid met den nationalen diadeem. De jeugdige prinses had mede een wit balkleed aan. Verschillende personen werden aan de Regentes en aan de prinses voorgesteld. Nadat het bal geopend was, heeft H. D. H. tal van malen aan den dans deelgeno men. De uitnoodigingen voor dit bal waren in de gebruikelijke diplomatieke ambtelijke en militaire kringen gedaan. II. M. verliet te middernacht de balsalons. BRESKEN3, 4 Januari 1896. Als helpster in de Bewaarschool is be noemd mej. W. de Roo alhier. Aan liet postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd ƒ4.805.04terugbetaald ƒ3026.45. Het laatste, door dat kantoor nitgegeren, boekje draagt het nummer 2008. Gisteravond had de algemeene jaar vergadering plaats van de Vereeniging tot geldelijke ondersteuning van werklieden bij ziekte alhier. Uit het verslag van den secretaris en den waarnemenden penningmeester bleek, dat de vereeniging 104 contribueerende leden telt. De ontvangsten beliepen, zoo 'aan inleg- gelden der leden, als aan bijdagen van de donateurs te zamen ƒ554.995 en de uitga ven ƒ306.29"', zoodat de rekening ,met een batig saldo sloot van ƒ218.70. Aan 18 leden werd een totaal bedrag van ƒ270 wegens ziekte uitgekeerd. Bij de periodieke aftreding van de heeren A. du Burck en Jae. II. Weijkman, werden beiden met algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in de plaats ran den heer A. van Houte, die bedankt had, de heer W. Woit- tiez werd benoemd Het penningmeester schap dat de heer Van Houte had bekleed, werd gevoegd bij het secretariaat, zoodat nu deze beide betrekkingen in één persoon ver- eenigd zijn. Aan den gemeente-reldwachter I. H. Mullie te Cadzand, werd jl. Zaterdag vanwe ge den Algemeenen Nederlandschen Politie bond, door den burgemeester de zilveren me daille uitgereikt voor twintigjarigen trouwen dienst. Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te Zuidzande is beroepen de heer C. .J. H. Verwijs, cand. te Middelburg. De vraag of een zaaimachine een voertnig is, die reeds in Augustus des vorigen jaars voor het kantongerecht te Oostburg werd be handeld is thans door de rechtbank te Mid delburg opgelost. De gedaagde, wiens zaak onzen lezers toen uitvoerig is meegedeeld, werd door dsn kan tonrechter vrijgesproken, waarvan daarna de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie in hooger beroep is gekomen. De rechtbank heeft den 17en dezer dit beroep behandeld en bevestigde den 24en de uitspraak van den kantonrechter, zoodat een zaaimachine geen voertuig is en in den tijd, dat de vergunning van Ged. Staten tot kop. peling van voertuigen zijn kracht zal verlie zen, een zaaimachine achter een voer- of rij tuig mag gekoppeld worden. Hat aantal verroerde passagiers in het stoombootveer Vlissingan- Breskens - Hoofd plaat-Ter Neuzen bedroeg in de. maand De cember 41, en in dat van V! .gen-Hoofd plaat 20. Hoofdplaat. In het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente 16 huweljjken gesloten, 40 geboorten hadden plaats en 19 personen zijn overleden. Maaudagvoormlddag hield de gemeen teraad te IJzcndijke zijne laatste zitting in het vorig jaar. Alle leden waren present. De voorzitter deed mededeeling van eenige ingekomen stukken, als enkele Staatsbladen, een kennisgeving van den heer Hilwig, dat hij, wegens vertrek uit de gemeente, de be trekking van keurmeester van vleesch, niet meer kan waarnemen, en dat bij gedane kas- opneming gebleken is ƒ2807. 15t/2 voor handen te zijn. Werden alle voor notifica tie aangenomen. Naar aanleiding van het voornemen om den werkman Aarnoutse als vaste gemeente arbeider aan to stellen, was de voorzitter van meening dezen als onbezoldigd rijks veldwachter te laten fungeeren, doch op een desbetreffende vraag aan den Commissaris der Koningin had Z.Exc. geantwoord, dat werklieden in dienst dar gemeente niet als zoodanig konden aangesteld worden. Daarop stelde de voorz. voor, Aarnoutse als onbezoldigd ge meen te-veld wachter te be noemen. Dit voorstel werd zonder beden king ontvangen en belichaamd in een daar na ontworpen en aangenomen instructie. Het aantal werkuren in den zomer werd bepaald op 11 ell in den winter van een hall uur vci.ir z uisopgang tot een half uur na zonsondergang. Besleten werd eene opgave te doen van eenige houtgewassen voor de boulevards, als 100 heesters van ƒ0.40, 12 bruine beuke— boompjes van ƒ0.90, 8 treurwilgen van 90 cent en 200 witte berken. Goedgevonden werd het doen eener wijzi ging in de begrooting voor 1895, ter be vordering «an eene administratieve regeling in de kosten van verpleegde kraukzinuigen. Bij de aanvraag van E. J. Bruggeman, E. van der Weijde en de Wed. C. Dierikx tot het in erfpacht ontvangen van gemeente grond, gaf de voorzitter lezing van het rap port van den beëedigden landmeter J. de Bruijne te Groede, houdende mededeeling ran de door hem gedane opmetiugen dezer perceelen. Nadat de prijs der erfpachten bepaald was zooals die voor anderen geldende is, vroeg de heer Hendrikse of Burg. en Weth. bij de samenstelling der contracten zullen letten op de inlassching der vroeger besproken clau sule, waarbij de gemeente zich immer het recht voorbehoudt, na behoorlijke aanzeg ging er ten allen tijde over te kunnen be schikken indien zulks ten haren nutte noo- dig mocht blijken. De voorzitter zegde voorziening in dezen toe. Als lid der plaatselijke schoolcommissie werd de heer J. A. Bekaar herbenoemd met 6 «temmen1 briefje was blanco. De heer Hendrikse vroeg den voorzitter wie als waarnemend hoofd der school optrad ingeval de heer Boskamp afwezig is. De voorzitter gaf als zijne meening te ken nen, dat om verschillende reden de heer De Kok daartoe het eerst in aanmerking kwam. Dit gaf den raad aanleiding den heer 11e Kok definitief tot waarnemend hoofd te be noemen. Nu de onderwijszaken ter tafel waren ge bracht, wees de heet Van Hijfte op het zeer slechte schrift dat op de school van den heer Boskamp werd geleverd. Genoemde ouder wijzer heeft slechts 9 of 10 leerlingen en meent daaruit te kunnen opmaken dat er voldoende tijd kon besteed worden om daar op nauwkeurig toe te zien. De heer Hendrikse zeide hierop, dat in dertijd de schoolcommissie eens een onder zoek naar verschillende klachten heeft inge steld, doch dat zij daarmee zeer slecht is uitgevallen. Thans zou hij er voer zijn, dat de schoolcommissie «set Burg. en Weth. ge- combiueerd eens een bezoek aan de school bracht. Naar hem ter oore gekomen is, wor den er weer pijpen gerookt, ja zelfs gebeurt het soms dat er op de beste kamer 20 mi nute;. wordt vertoefd alsof er een dutje ge daan werd. De heer Bekaar voegde hier aan toe, dat op de secretarie een verbazende massa leien is gedeponeerd, waar wel een voorraad voor 3 jaren schijnt te zijn, een grief waarbij de heer Hendrikse zich mede aansloot. ffl kwam hein voor, .dat de gemeente bescheur, wordt als een boom, waarvan men maar voor durend plukt. Een gecombineerd bezoi kwam hem zeer gewenscht voor. De scho van IJzendijke staat in zoo'n slechte reulf dat als onderwijzers van hier naar elders sol liciteei'en, de gemeentebesturen hen bijna uitj willen. Daarna werd aan den onderwijzer C. f Kohier op zijn verzoek op de meest eervol) wijze ontslag verleend, tegen 1 Maart a. Tengevolge daarvan zal eene nieuwe op; roeping gedaan worden. Ten slotte vroeg de heer Hendrikse der voorzitter voor de eerstvolgende zitting 4/ benoeming van een derden ambtenaar vu: den Burgerlijken stand te bevorderen, dan zijne eventueelo afwezigheid of die van dei Burgemeester storing in den geregelden looj zouden kunnen brengen. IJzendijke. Ten gevolge van de gladhei van Zondagmorgen is een vrouw uitgegledei waardoor zij een been heeft gebroken. Tot ontvanger der belastingen td IJ- zendijke is benoamd de heer J. 11. E. G'laei sens thans te Nieuw-Bu-nen. Verleden week werden bij den land bouwer R. te Schoondijko een tiental konij. nen gestolen, die deze week in de nabijheid van diens hofstede, onder aan den dijk, ge- sloten in een kist, die in den grond was ge plaatst en met zoden toegedekt, werden ge vonden. Deze deelde dit mede aan de po litie die na één nacht te vergeefs de wacll te hebben gehouden den tweeden de vermoe delijke dieven zag of hoorde aankomen, die echter reeds vroeg onraad bemerkten, en in plaats van nog langer het pad naar de ko nijnen, het hazenpad kozen. Zaterdagavond had een voerman tt Tilburg het ongeluk, terwijl hij voor een an-i der lijlnig wilde utiwijken, door de glad-; heid te struikelen, waardoor de zware kar over zijne borst ging, met het gevolg dat hij des nachts overleed. De ongelukkige laat eene vrouw en vijf jeugdige kinderen na. In den omfrek van de Groote Markt en de Schoolstraat in den Haag is Woens dagavond de politie slaags geweest met on geveer 40 militairen, behoorende tot verschil lende wapens, die de agenten bemoeilijkten en ten slotte de sabel tegen hen trokken. Niet dan met groote moeite gelukte het, drie der hoofdaanleggers van het verzet, een cavalerist, een grenadier en een jager nasi het commissariaat aan de Groenmarkt over te brengen, waarna zij aan een patrouille werden overgeleverd. Te Grouw is Woensdag een vijfjarig knaapje in de onmiddellijke nabijheid der ou derlijke woning in een bijt geraakt en ver dronken. Donderdagochtend is te Vlissingen brand ontstaan in eene benedenwoning in de Breewaterstraat, bewoond door Jden meubel maker Born met vrouw en 4 kinderen, waard van het oudste 6, en het jongste 1 jaar oud. Bij het ontstaan van den brand was Je man afwezig. De vrouw was bezig met, boenwas te koken en vermoedelijk is hier door de brand ontstaan, De vrouw bekwam brandwonden aanhooid en handen en vluchtte de deur uit, zonder in hare ontsteltenis aan hare kinderen to denken. Door den dichten rook waren de kinderen niet te vinden, zoodat men hun niet heeft kunnen redden. Zij, zijn in Je vlammen omgekomen. De verkoolde lijkjes zijn naar het gasthuis overgebracht, De bovenbewoners, eene vrouw en lü kin deren, werden gered. Het huis is geheel uitgebrand. Het zijn de onlusten te Johannesburg in de Transvaal die menig politiek vraag'

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2