voor Zeeuwscli- Vlaanderen. MISLEID. BERICHT. No. 222. Zaterdag 28 December 1895. 5e jaargang. Nieuwjaars-wenscli en FEUILLETON. Binnenland. ar i e u w s b l ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, ADV E R T E N T 1 E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad vertent iën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Itae Courant vercehijnt elk»,, PfrfayW bij den Uitgever C. DIEI.EMAK, te Als naar gewoonte zal van ons blad op Nieuwjaarsmorgen een extra-nummer verschijnen, waarin wij belanghebbenden de gelegen heid geven hunne aan Vrienden, Bekenden en Be gunstigers aan te bieden, tegen betaling van 25 cents, mits de advertentie eene plaatsruimte van 7 regels niet te boven gaat, zijn de alsdan het gewone tarief van kracht. Die advertentiën worden aan genomen uiterlijk 31 Ilec. a s, tot 1 uur 's nam. Ter voorkoming van teleurstel ling is tijdige kennisgeving ge- wenscht. Indien zulks verlangd wordt, be lasten wij ons met de samenstel ling der advertentiën. DE UITGEVER. ^tiitoilantlstllt IjtottitV Hoe ik in het bezit kwam van kleeren, baard- en hoofdhaar, zoowel als van de noo- dige papieren, wil ik hier niet mededeelen die me daarin geholpen hebben zijn goed door me betaald geworden, maar zijn er niet achter kunner. komen, met wien ze te doen hadden, daar ze me anders om de uitgeloof de belooning wel zouden over geleverd heb ben. Ik ging eerst naar Holland, voelde me echter hier niet veilig en ging naar Parijs ook hier hield ik me niet lang op en ging naar Hamburg. Op zekeren dag zag ik tot mijn schrik dat het vrouwspersoon, met het welk ik samen woonde, met meer dan de helft van mijn vermogen gevlogen was, en daar ik haar voor mijn eigen veiligheid niet vervolgen durfde, zoo bccloot ik na Ame rika te gaan en daar met hetgeen er yan mijn diefstal overgebleven was, een fatsoen- Keizer Wilhelm heeft een bezoek gebracht aan Vorst Bismarck, bij welke gelegenheid hij een onderhoud met dezen heeft gehad, dat een uur duurde. Bijna elk binnenlandsch blad haa.t zicli daaraan het onderwerp van het gesprek mede te deelen, doch waar de meeningen zoo zeer uiteenloopen is 't zeer begrijpelijk, dat niemand bet ware weet, en meest alle berichten op gissingen berusten De meest waarschijnlijke aanleiding tot dit bezoek is, dat de Keizer Bismarck heeft uit- genoodigd tot het bijwonen van het groote leest dat 18 Januari a. s. zal gegeven wor- deu, ter herdenking van het 25-jarig be staan van het Duitsche Rijk, waarbij tevens eene militaire revue zal plaats vinden, waar bij Bismarck eveneens tegenwoordig zal zijn, gehuld in den grijzen mantel, die hij van den Keizer ten geschenke ontving. Sinds eenigen tijd is een grensgeschil aan hangig tusschen Venezuela en Engeland, waarmede zich thans ook Amerika bemoeit. Het Congres der Ver. Staten heeft voorgesteld aan Engeland een scheidsgerecht in te stel len, doch Engeland he»ft daarop geweigerd, en Venezuela komt er niet van in eenige schadevergoeding te betalen. Daarop heeft Amerika zich weer in de zaak gemengd. President Cleveland heeft een Boodschap betreffende dit grensgeschil bij het Congres der Yereenigde Staten toegezonden. Hij zegt daarin te betreuren, dat Engeland het voor stel om het geschil scheidsrechtelijk te laten lijk leven te beginnen. Ongelukkig reisde ik met de stoomboot .Austraia," die in vol le zee verbrandde, ik redde behalve e n ge ringe som, die ik in een riem om hel lijf droeg, niets anders dan het horloge. In Amerika schoot me niets anders over dan terstond naar het Zuiden te gaan en goudgraver te wordenspoedig echter had ik den doodsangst, dien ik op de branden de „Austaria" uitgestaan had vergeten en gaf ik me weer aan mijn losbandig leven o- ver. Omstreeks dezen tijd kwamen twee Me xicanen in onze nabijheid, en daar ze me als een woest vastberaden inenseh kenden, zoo zochten ze mijne vriendschap. Na weinige dagen wierp ik mijne werktuigen naar deu drommel en werd - struikroover De ..aak was meer winstgevend en miuder inspa nnend, hoewel een weinig gevaarlijke dan goudwassehen. Wij leidden dit rooverslcven eenige jaren met groot geluk en hadden verbazend groo te sommen bijeengebracht. Op zekeren dag werd echter een der Mexicanen in den strijd doodgeschoten, en daar mij binnen korteren of langeren tijd hetzelfde lot wachtte, zoo stond ik er op den buit te deelen, en nam er beslissen afgewezen heeft. In deze omstandigheden is het voor de Yereenigde Staten plicht, de ware grens tus schen Venezuela en Britsch-Guvaua zelf vast te stellen. Hij verzoekt daarom het con gres, een som toe te staan opdat eene bij zondere commissie de zaak kunne onderzoe ken en er zoo spoedig mogelijk verslag over uitbrengen. Is dat verslag gereed, dan zal het de plicht der Vereenigde Staten zijn, met alle middelen die in hun macht staan, te beletten, als ware het een moedwilligen aanval, dat Engeland bezit neme van land, dat door het onderzoek als tot Venezuela bc- hoorend is aangewezen. President C leve land aanvaardt ten volle alle gevolgen, wel ke deze handelwijze mocht hebben. Geen ramp acht hij grooter dan een laf zich bui gen voor onrecht en daardoor - het verlies van de nationale eer. Met algemeens stemmen is toen door het Amerikaansehe huis van Afgevaardigden een krediet toegestaan voor de Commissie van Amerikanen, die nu zelvo de grensregeling van Venezuela zal vaststellen. Een voorstel is reeds bij den Senaat aan hangig gemaakt om honderd millioen dollars ter beschikking te stellen van de regeering tot aankoop van geweren en artillerie. In Engeland is deze onverholen uitdaging van Amerika voorloopig niet eenige verwon dering en óók met spot ontvangen. Maar er valt niet aan te twijfelen, of weldra zul len de Britten beginnen te beseffen, dat zij hebben bakzeil te halen voor Amerika, of de zaak uit te vechten Amerika duldt niet al sedert 1816, dat een van de Europeesche zoovetl af als ik bij den moord in Berlijn gestolen had, benevens interest en interest van interest voor de »rven der weduwe V Dit schrijven, zoowel als de tachtig dui zend gulden en bankpapier, verzegel en berg ik heden, en hoop dat ze na mijn dood nog eens in handen van de rechtmatige erfgena men mogen komen San Francisco, den lln Augustus 18 Leopold Hahnewald." De verzegeling van het geld, zoowel als van dit geschrift, heelt den volgenden da tum plaats gehad, volle drie jaar voor den dood van den roover. Hoeveel uienschenle- vens heeft dat monster misschien niet op zijn geweten 1" eindigde de-president, terwijl hij diep ademhaalde en do doodelijkc stilte, die tot nu toe geheerscht had, maakte plaats voor de. hartelijkste gelukwenschen Hiermede was de zitting afgeloopea en de geheele zaak geëindigd. Methlow en Beier begaven zioli naar een hotel, om het slottoonee' op vrije voeten af te waohten en dan eindelijk naar hunne vreed zame geboorteplaats te kuunen terugkee- ren. Staten zich rechten of gezag aanmatigt bin nen de grenzen van de Vereenigde Staten. Dat is de politiek van den president Mon roe, die van 1816 tot 1825 de Staten be stuurde, welke sedert dien tijd voor den A- inerikaan onaantastbaar en heilig is gewor den. Dat Amerika de onduldbare aanmatiging van de steeds op annexatie gerichte Engel- sohe politiek een afdoende I s zal geven is wel vrij zeker na deze duidelijke boodschap. Ook gelooven wij dat Engeland, ofschoon pruttelend de Amerikaansehe pil ter wille van den lieven vrede ten slotte wel zal moe ten slikken, en dc grensregeling van Vene zuela gelijk de Ainerikaanschc commissie de ze gelieven zal te bepalen, moeien aanvaar den. Mocht het tot een oorlog tusschen Enge land en Amerika komen, dan is het vrij ze ker dat de landbouw en handelstoestanden in Nederland daarvan groote. voordeden zou den verwerven. De graanprijzen in de eer st"- plaats zouden krachtig rijzen. Iutusschen hangt alles af van de vraag of de Amerikaansehe Commissie van Grens regeling haar taak zoo ten uitvoer legt dat Engeland in de uitspraak berusten kan.' Het Kerstgeschenk van II.M. deJKouingin- Van het geld, dat eveneons was overge zonden, werd hun heiden een aanzienlijk deel aangeboden als schadevergoeding voor hunne onschuldige gevangenschap daar beiden ech ter welgesteld waren, zoo gaven zij de ge ilede som aan het gerecht, mei den last om uit de reuten van dat kapitaal dezulken die onschuldig in hechtenis waren genomen, en zonder middelen en door de gevangenschap geruïneerd waren, weder in de gelegenheid te stellen hun bedrijf op te nemen om hen zoodoende voor de wereld en hunne familie te behouden. Nadat heide vrienden zich nog kortentijd in de residentie als de helden van den dag hadden laten bewonderen, pakten zij op een morgen hunne koll'crs en zeiden de stad van het vernutt, Waarin zij zulke droevige uien doorgebracht hadden, voor altijd vaarwel. .God zij gedankt 1" riep Beier zijn vriend toe, toen de. stoomfluit het teekeu tot ver trek gegeven had en de trein zicli langzaam in bewoging zette. .God zij gedankt dat we eindelijk uit dit nest zijn Ik wil er in mij ne geheele leven niet meer aan denken hier terug te komen, en als ik iemand ontmoet, die naar Berlijn wil en een rooden baard draagt, zal ik hem beslist aanraden, eerst haar en baard van kleur te laten veranderen, daar men hier anders in ongelegenheden kan geraken wio weet hoe zeer 1" i; i ii i:

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1