Binnenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. 9 ld. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Willem Versluijs en Pieternella H. Klaaijsen. 10 id. Willem Moelker 75 j., eclitg. van Adriaua Bron. Grocde. Huwelijks-Aangiften. 13 Dec, Adriaau Tiersen 23 j., jm. en Jozina Wil- helmina Joris 21 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 17 October. Pie- ler de le Lijs 21 j. jm., en Magdaleena Schippers 30 j., id. 7 Nov. Abraham Lou- ret 20 j., jm. en Pieterueila ïittmau 27 jd- Geboorten. 1 October. Daniel, z. van Bastiaan Schrier en Joz na Tavenier. 2 id. Sara Suzanna, d. van Hendrik W. Jansen en Maria van Hanegetn. 11 id. Adriana Elizabeth, d. van Jannis van de Vijver en Elizabeth Jongejan. 11 id. Johannis z. van Izaak J. Behage en Jacomina S. Rousseau. 25 id. Tanueke Elizabeth, d. van Pieter vatt ltoo en Elizabeth C. Meijer. 0 Nov. Cor nells Jacob, z. van Jannis van Lare en A- driana C. de Kraker. 11 id. Franciua, d. van Jacob Casteleijn en Vina Aalbregtse. 25 id. Dina Aaltje, d. van Jacob van Lare en Tannetje Robijn. 28 id. Janneke Maria, d. van Abraham Haartsen en Pieternella Lou- ret. 28 id. Cornelia Suzanna, d. van Abra ham F. Rosendaal en Suzanna C. van de Sande. 1 Dec. Jannis, z. van Francois Ee kebus en Janna -J. van de Luijster. 12 id. Abraham Jacobus, z. van Pieter Versprille en Anna Eltnbaas. 15 id. Maria Jacoba, d. van Jannis jLeenhouts en Jacoba Cornelia. 14 id. Jacomijntje, d. van Zeger C. Risseeuw en Elisabeth Salomé. 10 id. Magdatena, d. van Pieter Leenhouls eu Suzanna Versprille. Overlijden. 5 Oct. Maria Vitalia de Rijc- ke 8 innd. 13 id. Pieter Jacobus Scheel 67 j., wedn. van Sara de Koek 25 id Adriana la Gasse 37 j., eclitg. van Jaunis J. de Reu. 25 Nov. Noë Jacobus Da Met- senaere 78 j., eebtg. van Suzanna M. Knud de. 7 Dec. Izak Mascm 58 j., eclitg. van Johanna van Cruijningen. 13 id. Maria Ja coba Tas 78 j., wed. van Josephus de Loo- ze. 14 id. Jannis de Marroe 1 j. Mcuvvvliet. Huwelijks-Voltr. 28 Nov. Jakob van Melle 24 j., jm. eu Suzanna Lu- cieer 22 j., jd. Geboorten. 27 id. Katharina Margaretha, d. van Izaak Verherbrugge en Anna de Gar- deijn. land vertrokken. Na in het Oldenburgsche omstreeks 3 weken te hebben rondgezworven, werd de reis naar het vaderland al bedelend weer ondernomen en in de buurt van Nieu- we-Schans de grens overgetrokken, met het doel naar Amsterdam te gaan. Hij bad het op deze wijze reeds tot Meppel gebracht, waar bij in het bezit van een kaart voor de nachtboot naar Amsterdam was gesteld, toen hij door een herbergier aldaar werd herkend, die de marechaussee waarschuwde. Het ge volg was dat bij dadelijk werd ingerekend. Schamel gekleed, daar hij zijn uniform-klee- ding, zoomede de sabel bad te gelde ge maakt, werd hij te Assen binnengebracht en na weder in militaire kleeding te zijn ge stoken, in de provoost gebracht, waar hij zeker tijd zal hebben om over de doorgesta ne ellende (o. a. heeft bij verscheiden nach ten in hooibergen enz. doorgebracht) na te denken. In den stal van den veehouder Lijn- kamp te Houtrijk en Polanen werd met ge deeltelijk afgesneden hals het lijk gevonden van den melkslijter P. B. uit Amsterdam, die aldaar den nacht had doorgebracht. De Haarlemsehe justitie was dadelijk ter plaatse. De firma Westerkappel en Hoofd te Haarlem beeft een valsch bankbiljet van veertig gulden ontvangen, dat met merk waardige kunstvaardigheid is nagemaakt. Klaarblijkelijk is het uit de band nage- teekend met ooslindischen inkt en de groe ne kleur er op gebracht door middel van waterveif. Zelfs beeft de vervalscher er iets op gekleurd, dat bij oppervlakkige beschou wing den indruk geeft van een watermerk. Zoowel de rand als bet wapen, de cijfers en de letters zijn uitstekend nagemaakt, Al leen aan de kleur wordt inen de vervalsching gewaar, daar deze te ongelijk is en te licht. Toch ligt over liet geheele biljet een ze ker iets, dat men niet kan aanduiden, maar dat bij zorgvuldige beschouwing een alge- rneenen indruk geeft van vervalsching. Op dit biljet staat liet caoutchouc stempel van een Haarlemsehe firma, maar de firma Wes terkappel en Hoofd wil deze niet om scha devergoeding aanspreken, omdat het voor komt dat ook zulk een stempel door den vervalscher is nagemaakt. In Amsterdam heeft men ook reeds een paar uit de hand vervaardigde biljetten Van. ƒ40 aangetroffen. Bij Prov. blad no. 126 maakt de com missaris der koningin in Zeeland bekend, dat de sluiting der jacht op bazen, fazanten korhoenders en kwartels in de provincie is bepaald op Dinsdag 31 December 1895, met zonsondergang, eu dat het tijdstip van de sluiting der jaeht op houtsnippen en water wild nader zal woeden vastgesteld. KRESKE.VN, 20 December 1895. In de hedenochtend gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, die w< rd bijge woond door de heeren Monjé, Du Burek, Van Iloute en De Hulster, deed de Voor zitter uiededeeling van een tweetal ingeko men missives van Ged. Staten, houdende me- dedieling van de goedkeuring van het sup pletoir kohier van [den hoofdelijken omslag van de gemeontebegrooting voor 1896. Als leden der commissie voor de Nieuw jaarscollecte, werden benoemd de heeren J. de Hulster, A. du Burek, J. C. 11. Snouek llurgronje en I. J. van Kampen. De heer Abr. van de Sande werd als lid van het alg. burg. Armbestuur herbenoemd. Met liet natte jaargetijde is de toe gangsweg tot het strand alltier niet alleen voor voetgangers onbegaanbaar maar ook voer tuigen onberijdbaar. Reeds geruimen tijd heeft men ons daarop gewezen en er bij ons op aangedrongen dat we liet onhoudbare van dien toestand in onze kolomuien zonden be spreken. We zijn echter immer zeer huive rig geweest om deze zeer netelige en inge wikkelde kwestie aan te roeren, omdat het o. i. groote stuurmanskunst vereisehte niet op de ecne of an lere klip te zeilen. Nu er betrekkelijk deze zaak eeue bewe ging is op touw gezet, willen we dienaan gaande gaarne uiededeeling doen. Van wege de Afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, zal aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gezonden worden, waarin een andere toegangsweg tot liet strand lot bet balen van voor de landbouwers onontbeerlijk zand, wordt gevraagd wijl dc huidige toegangsweg onberijdbaar is. Xieuiwliet. Den 24sten December a. s- hoopt de beer J. Sonnevijlle, alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar de betrekking van sub-ontvanger der aecijnsen enz. aanvaardde. Gedurende dit lange tijdsverloop heeft lijj door zijne minzaamheid en bereidwilligheid velen aan zich verplicht. Wij vertrouweu dan ook, dat bet den ju bilaris dien dag niet aan bewijzen van be langstelling zal ontbreken. Aardcnbur;. De vorige week is de bak ker Lampo aan een groot ongeluk ontsnapt. Tijdens afwezigheid uit de kamer, bemerkte het 8-jarig zoontje dat de kachel wat slecht brandde. Misschien hier of daar wel eens gezien hebbende, om een beetje petroleum te gebruiken, nam ook de kleine Kees hier toe zijn toevlucht en goot wat petroleum op de vurige kolen. Een vreeselijke ontploffing cn een schoorsteenbrand, was het gevolg. Met sclioorsteenbitter eu rook, was dc kamer gevuld terwijl de brand zich zeiven gelukkig blusehtc. Eene les voor hen die, als de kachel niet vooruit wil, direct liet petroleumkannetje bij de hand hebben. Aurdeilluirg'. 'i Was Woensdagavond 7 uur, en hier en daar hoorde men 't is brand. Eene heldere blnkering spiegelde zich af in d lucht, en weldra boorde men dat een hoopje berst, haver en hooi, toebehoorende aan L. d. Bruijne staande achter het boscb in de nabijheid der /,Elderscbans" even bui ten de gemeente in volle laai stond. Dat gat voor velen in onze gemeente eeu uit stapje, zoo nabij, en zulke lange avonden. De brandende hoopen waren'dan ook op bun jongsten avond getuige van een jolige me nigte om zich. De oorzaak is onbekend. -- Tot onderwijzer aan de openbare school te Ter Neuzen is benoemd de beer C. F. Kohier, te IJzendijke. De beer ds. D. Fregeres, laatstelijk predikant der Ev. Lnth. gem. te Groede, thans pred. te Bandjermassing (N.-I.) is als zoodanig benoemd te Oheribon. Tot Voorzitter en tot lid van liet be stuur van den Cal. Adornispolder zijn be noemd de heeren J. du Bois en 11. Brak man. Aangaande de te Oostburg gehouden zitting van den gemeenteraad op jl. Vrijdag, waaromtrent te voren niets ter onzer kennis was gebracht, schrijft men ons bet volgende De heeren Fokker en Le Nobel waren af wezig. Na lezing der notulen, deelde de Voorzitter ecnige ingekomen stukken mede als missives van Ged Staten benevens schrij ven van den heer J. C. van Casteel hou dende mededeeliug dat hij de benoeming als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur niet aanneemt.J Als gevolg dier kennisgeving, werd thans benoemd de heer Iz. de Hullu. Overeenkomstig liet voorstel van Burg. en Wetli. werd besloten tot verkooping van het hakhout op de algeineene begraafplaats en van de vervaardigde handwerken door de kinderen op de openbare scliuol. Naar aanleiding der circulaire van den Commissaris der Koningin medegedeeld in bet Provinciaal blad, betrekkelijk de gewij zigde instructie voor de gemeente-veldwach ters, verklaarde de raad zich voor het beginsel, daarin uitgedrukt, namelijk om de gemeente veldwachters na het verloop van diensttijd pensioen te verstrekkendienvolgens keurde de vergadering deze bepaling met algeinee- ne stemmen goed. Nadat de agenda was afgehandeld, werd, na de gewone omvraag van den voorzitter of nog iemand iets voor de vergadering had, de vraag geopperd of cr van Burg. en VVetii. niet eerlang een voorstel te wachten was tot oproeping van een geneesheer. Daar dit punt bij Burg. en Wetli. nog niet overwogen was, en bet niet dientenge volge op de agenda was geplaatst kon deze vraag niet behandeld worden, tenzij dit punt voldoende werd ondersteund. Spoedig bleek te dezen opzichte de goede gezindheid van den raad en werd na korte beraadslaging besloten eene oproeping te doen op eene jaarwedde van ƒ756. Daarna werd de zitting gesloten. Aardenliui'ï'. Op de hofstede van M. d Jonghe te Heitle werd in de boomverkooping een populiere boom verkocht voor ƒ72 zon der de noodige dubbeltjes. Breskeiis. Huwelijks-Voltrekkingen. 14 November. Izaak Jacob Herman 23 j., jm. en Janna Dina Pieteriiella Monjé 20 j., jd. Geboorten. 24 Oct. Cornelia Janneke. ii. van Abraham F. van Houte en Elisabeth Vermeulen. 29 id. Neeltje Esther, d. van Philippus A. Keijmel en Christina Stofberg. 29 id. Jannis Izaak, z. van Jacob Ghijsels en Maria Wisse. 2 November. Cornelia Jo hanna, d. van Jacob P. van Houte en Sara de Smit. 10 id. Cornelis Jacobus, z. van Cornelis J. Maas en Maria Verduijn. 23 id. Adriaan Izaak, z. van Hendrik J. Fenijn en Janna M. Zonnevijlle. 25 id. Jacob God fried, z. van Albrecbt N. van de Sande en Elisabeth Kobus. 30 id. Erancois, z. van Pieter de Kramer cn Sara J. Kools. 5 Dec. Izabella, d. van Cornelis de Vos en Maria de Koker. 7 id. Elisabeth Pieternella, d. van Jannis van den Broecke en Johanna P. de Meijer. 15 id. Dingenus, z. van Ja cob Quaars en Anna W. A. Jacobs. Overlijden. 27 Oct. Jacob Vermeulen 25 j., eclitg. van Wilhelmina P. Suwijn. 21 November. Elisabeth Vermeulen 29 j., echtg. van Abraham F. van Houte. 1 December. Cornelia Janneke van Houte 5 weken, d. v. Abraham Francois en Elisabeth Vermeulen (overl.l 8 id. Magdaleena Porteij 81 j., echtg. van Christiaan M. A. van AlphenJ Op even geheimzinnige wijze als het kind van Hoogsteden worden sedert eenige dagen te Rotterdam een 13-jarige jongen en een knaap van 9 jaar vermist, zonder dat er eenig spoor van ben te vinden is. De politie geeft zich alle moeite om hen op te zoeken, of althans er achter te komen wat er van hen geworden is. maar al die moeite is rergeefsch. De kinderen blijven zoek. liet publiek is geneigd, verband te zoeken tussclien de geheimzinnige verdwijning van deze knapen eu hel verschrikkelijk lot van bet zoontje van Hoogstedenmaar aan zulk een verband schijnt niet gedacht behoeven te worden. Intusseben is het een zeer ern stige zaak, dat kinderen kunnen verdwijnen op raadselachtige wijze, zonder dat de.politie hun spoor weet te ontdekken. Woensdagavond zijn in den Haag in het buis boek Kraayenhofstraat en Stations plein een paar mannen binnengedrongen bij een alleenwonende weduwe, en hebben baar met een mes aan het hoofd, bals handen eu borst gewond De reden is tot nog toe onbekend. Dc aangevallene werd terstond naar het gemeen teziekenhuis gebracht. "Vermoedelijk is een der daders bekend. Zaterdagavond werd te Assen door de marechaussee uit Meppel gevankelijk binnen gebracht de sergeant v. d. W., die voor on geveer 4 weken zonder verlof de kazerne te Assen had verlaten. Na eerst een nacht te Meppel eu daarna een nacht te Zwolle te hebben doorgebracht, is hij naar Duitsch- Eene vrouw, die dagelijks reist van Oorschot naar station Best met een bonden- kar oin de aanwezige goederen over te bren gen, bad op de terugreis het ongeluk te vallen, waardoor zij zich zoudanig bezeerde dat zij per rijtuig naar huis moest worden gebracht. Zij is aan de gevolgen overleden en laat 10 kinderen achter. Te Zuidbroek is in den- laten morgen van Zaterdag 14 dezer de boerderij van den heer T. Blok, met den geheelen inboedel, alle landbouwgereedschappen en de granen door brand vernield. De loodskotters van Delfzijl hebben Woensdag in de Noordzee een bark, gela den met hout, gevonden over welke raadsel achtige vondst men zich in gissingen ver diept. Er lag geld op de tafel en de klee- reu hingen iu de kasten, terwijl van binnen niets beschadigd was of onraad deed ver moeden. Maar er was geen mensch in aan wezig. Het galjoen was van voren van het vaar tuig weggeslagen, mnar overigens is het schip, onbeschadigd. Misschien is bet door den storm van de laatste dagen van de kust van Zweden weggeslagen terwijl niemand aan. boord was, maar 't kan ook zijn, dat de sleepboot verongelukt is en dat de opvaren den van de bark zich niet veilig waanden of wel de personen op de sleepboot hebben gered, terwijl het bun niet is gelukt, weer op bet vaartuig te komen. Naar men zegt is liet een Zweedsche bark. Voor eenige maanden werden, naar het heette, bij Hoeven, diep onder bet zand bedolven, de overblijfselen van een schip ge vonden dat, zoo men ineenae, een fabelach-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2