voor Zeeuwsch-Vlaanderen BERICHT. M ISLE ID. No. 221. Zaterdag 21 December 1895. 5C jaargang. Nieuwjaars-wenschen HIEÜiSl ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, A D V E R T E N T I E P R IJ S Van i tot en met 4 regels 25 cents; elke regel moee 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresh ■ens. Als naar gewoonte zal van ons blad op Nieuwjaarsmorgen een extra-nummer verschijnen, waarin wij belanghebbenden de gelegen heid geven hunne aan Vrienden, Bekenden en Be gunstigers aan te bieden, tegen betaling van 25 CCIltS, mits de advertentie eene plaatsruimte van 7 regels niet te boven gaat, zijn de alsdan het gewone tarief van kracht. Die advertentiën worden aan genomen uiterlijk 31 Dec. a S. tot 1 uur 's nam. Ter voorkoming van teleurstel ling is tijdige kennisgeving ge- wenscht. Indien zulks verlangd wordt, be lasten wij ons met de samenstel ling der advertentiën. DE UITGEVER. FEUILLETON. Toen ik na jaren terugkwam, kreeg ik werk in Berlijn, was vlijtig en wilde een klein vermogen bijeenbrengen om daarmee een win kel te beginnen. Ik had kennis gemaakt met een lief meisje, dat mij ook beloofde mijne vrouw te willen worden, mij echter bedroog, en met een tamboer van het Xe regiment, na afloop ran zijn diensttijd, er van door ging. Ik trok me de zaak zeer aan, zocht mijne ergernis weg te drinken en gaf me o— ver aan den drank. Ik ging nu snel ach teruit, en daar ik slechts werkte om geld voor brandewijn te verkrijgen, zoo kwam ik ook nooit vooruit. In dien tijd had ik eenige dagen te wer ken in het huis B. straat Nr. 5 en wel uit sluitend in de vertrekken der weduwe V De oude vrouw was zeer vriendelijk, on derhield zich met me en daar ze wel zag, dat ik gaarne een slokje dronk, zoo maande ^ttit«!i|liiHtl$(l|e IjroniiV De campagne, die tegen President Felix Paure geopend was, is op zoo goed als niets uitgeloopen. Men hoort van niets meeral leen dat het weldenkend publiek den presi dent en diens echtgenoote hulde heelt ge bracht bij den mislukten aanval op den per soon van Faure. Bij gelegenheid dat mevrouw Faure een receptie op het Elvsóe gaf stroomde het be langstellenden. Door den Duitschen Rijksdag is de vorige week in behandeling genomen het wetsont werp tegen onetrlijke mededinging in den handel. De bepalingen van dit wetsont werp richte zich hoofdzakelijk tegen twee. soorten van misbruiken de schandelijke wij ze waarop de reclame dikwijls wordt uitge oefend en het opzettelijk verklappen van fa brieksgeheimen. Indertijd hebben we er melding van ge maakt dat eerlang eene wijziging in de or ganisatie van het Legioen van Eer in Frank rijk was in 't vooruitzicht gesteld. De thans opgetreden nieuwe secretaris Jacquin, helft als zijne meening te kennen gegeven, dat die wijziging zal zijn in den geest der con stitutie. Bij koningin Victoria van Engeland be staat het voornemen oin in Maart jvan het volgende jaar te Nice in Frankrijk te ko men. Reeds is daar een villa voor haar ge huurd. In 1892 veroordeelde het assisenhof van zij me aan, deze ondeugd te laten varen. In 't eerst volgde ik hare raadgevingen en ver manii'gen op, later echter, toen de winter kwam en er weinig werk was, begon ik het oude leventje van nieuws af. Ik leerde bij toeval in eene restauratie, waar ik des mid dags at, een bediende der bank kennen, hij was een landsman van me en we gingen 's Zondags vaak samen uit. De bediende was een fatsoenlijk, spaarzaam jongmenseh, kou echter toch niet vooruitkomen, en klaagde me vaak zijn nood. „Als men zoo ziet hoe andere menschen geld bij hoopen hebben en het niet gebrui ken kunnen, dan ergert men zich eerst goed," zeide hij op zekeren Zaterdag avond in Mei, toen we nog laat in de Diergaarde gingen wandelen, „daar is me b. v. vandaag eene oude vrouw' bij ons aan het kantoor geweest, en heeft al hare papieren in klinkende munt omgezet, om het eene nicht, bij wie ze de overige dagen van haar leven wil doorbren gen, als een geschenk aan te bieden ik meen, dat het ongeveer zestig duizend gul den was 1" Wij spraken nog lang en breed over de ongelijke verdeeling der aardsche goederen, en het dep. Bouches-du-Rhöne zekeren Cauvin tot levenska-gen dwangarbeid wegens moord op een oude vrouw van 80 jaar, die hem had opgevoed en hem in haar testament tot eenigen erfgenaam benoemd had. De be klaagde bleef zijn onschuld volhouden; hij werd evenwel veroordeeld op het getuigenis der 15 jarige dienstbode van de oude vrouw, Marie Michel. Deze beweerde den man in haar kamer verborgen te hebben, tot het oogenblik dat hij de daad ging volvoeren. Eerst inede vervolgd, werd zij van rechts vervolging ontslagen als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. En nu heeft deze jeugdige duivelin, drie jaar na de veroordecling (welke Cauvin met groote kalmte en gewilligheid onderging) in hei hospitaal te Toulon bekend dat zij ge logen had en dat Cauvin dus onschuldig veroordeeld was. Door dc preek van een priester, die. een roerend verhaal uit de tij den van het schrikbewind bevatte, was zij tot inkeer gekomen en heeft nu brieven ge schreven aan Cauvin, diens vrouw, aan den bisschop van Toulon en anderen, welkt ge tuigen van bittere wroeging over haar mis daad. Ook had zij zich bij het parket te Toulon aangemeld, waar de ofticier van ju stitie haar echter had afgewezen zeggende, „dat de zaak uit was en dat wat zij in te brengen had nu toch niet meer zou baten" De minister van justitie liet niettemin een vervolging tegen haar instellen wegens mein eed. Bij geneeskundig onderzoek bleek zij volkomen in het bezit barer verstandelijke vermogens te zijn. Toch werd de zaak na instructie niet*liaar de openbare terechtzit- toen we scheidden, wist ik, dat de weduwe V .de gelukkige eigenares was van al dat geld, en voornemens was den volgenden Maandag te vertrekken. Hetgeen ik gehoord had, liet me geen rust ik wandelde den ganschen nacht in de Dier gaarde. en 's Zondags morgens vroeg stond het bij me vast, dat ik me in elk geval in het bezit van het geld zou stellen. In den namiddag van denzelfden dag kleed de ik me zoo goed mogelijk aan en ging tusschen vijf en zes uur, wanneer de mees te menschen afwezig zijn, bijna zonder dat ik gezien werd, naar de wed. Y Zij opende zelf de deur en ontving me zeer vriendelijk. Ik begon een gesprek met haar en vraag de onder anderen, of ze mij wel bij voldoen de zekerheid zooveel geld zou kunnen voor schieten, om daarmede een kleinen haudel te beginnen Het speet haar dat zij aan mijn verzoek geen gevolg kon geven, daar ze reeds den volgenden morgen naar den Rijn vertrok en dan van Berlijn geheel los wilde zijn. Ik stelde mij aan als iemand die zeer be droefd is, verontschuldigde mij en reikte haar ting verwezen. Dc familie Cauvin bemoei, de er zich nu mode, maar bekwam geen in. zage van het dossier. Daarop vernietigde het Hol vad cassatie de beslissing van dep rechter van instructie en verwees de zaak naar het assisenhof van Itiom, voor hetwelk zij nu aanhangig is. Men begrijpt welk een sensatie deze zaak reeds in de periode, waarin zij thans ver keert, in geheel Frankrijk maakt. Het is wel waarschijnlijk dat men hier inderdaad met een onschuldig veroordeelde tc doen heeft, maar het is ook bekend hoe moeilijk het is in zulk een geval een goeden uitweg te vinden. Dc publieke opinie is echter in Frankrijk machtig en in gevallen alsditkaq zij goed doen. Het is maar tc hopen, dat de eerste stap tot de bevrijdingveroordec. ling van Marie Miehei wegens meineed, spoe. dig gedaan worde. Tengevolge van een twist tnsschen twee Armeniërs, waarbij een van lun een revol ver afschoot, ontstond deze. week in de stad Konstantinopcl eene paniek. Christenen en Armeniërs renden doelloos heen en weer. Daar men ongeregeldheden vreesde werden winkels gesloten en huizen gebarricadeerd, Eerst na verloop van twee uren gelukte het aan de politie de gemoederen tot rust to brengen. tot afscheid de hand. De volstrekt niets kwaads vermoedende vrouw reikte mij insgelijks de hand en eer ze de mijne nog aangeraakt had, had ik haar reeds met de rechterhand aan dc keel, en met de linker in den nek gegrepen en sleep te haar, terw ijl zo zich manmoedig verdedig de, naar dc sola. De oude vrouw was ster ker dan ik gedacht had, en verdedigde haar leven zoo goed het ging. Ik kon hare han» den niet vastbinden, daar z'j anders om hulp zou geroepen hebben, en zoo kwam het, dat ze erg bij den baard trok, me in mijn ge-, zicht krabde en mijn vest scheurde. Daar ik echter niet meer losliet, duurde de strijd slechts korten tijd en ik wierp het lijk op do sofa, waar ik het met een onslagdoek toe. dekte, Daar de B.straat geen drukke straat is eli ik de eigenaardigheden van de verworgde ta. melijk nauwkeurig kende, zoo gaf ik me vol doenden tijd naar geld^en geldswaarde te zoe ken. Aan los geld in goud, bankpapier en zilver vond ik in het geheel ongeveer zestig duizend gulden. Daarenboven nam ik nog met me een oud goud hecrcnhorloge, dat zij als een aandenken aan haren mau steeds in waarde had gehouden, en nadat ik me gcwasschen en mijne kleereu in orde gebracht had, verliet ik het huis zonder gezien to wot den. (Slot volgt,)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1