Gemengd Nieuws. Rechtzaken. successievelijk naar Nederland, ten einde, al- Knar gerealiseerd te worden. Met het stoom schip Burgemeester Den Tex gaat de eerste bezending, ter waarde va'n eeii ton, en zoo vervolgens, tot de gan-che buit in Nederland is, alwaar de kostbaarheden, waaronder arti kelen van groote waarde, wel grif koopers zuilen vinden. Ongetwijfeld zullen ze in -Nederland vel eerst voor het publiek ten •loon worden gesteld en het is jammer dat men hier daartoe geen gelegenheid heelt open gesteld, want de schatten blijven uil het oog- .punt dat zij buit zijn gemaakt en van een vorst afkomstig, welke fabelachtig rijk werd genoemd, een kunstwaarde, behouden, welke tentoonstelling in haar waarde, wordt ver hoogd. De invoer in en doorvoer door België van rundeTcn, schapen en varkens afkomstig uit Nederland is verbodendit verbod is niet van toepassing op zendingen rundvee en schapen in rcchtstreekschen doorvoer, zon der overlading per spoor, door België ver zonden. Aan de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat ten doel heeft een viertal artikelen der wet regelende de jacht en visscherij te wijzigen en aan te vullen, ten einde daardoor de in die wet reecis be staande bescherming van kieviten en nachte galen beter te waarborgen. De bedoeling van lit. a van art. 21 is om kieviten, uit hoofde der eieren, zooveel mo gelijk te beschermen. Bij herhaling werd ge klaagd door enkede maatschappijen en voree- nigingen van landbouw dat cl.; bij dit arti kel toegekende bescherming niet voldoende is, omdat art. 21, lit. a, tier bedoelde wet, alleen verbiedt het schieten en vangen van kieviten en deze feilen uit den aard der.zaak zeer moeilijk te constatieren zijn. Ten ein de aan die bezwaren te gemoet te komen, wordt bij dit ontwerp in art.. 1 eene uitbrei ding van dit verbod voorgesteld, waardoor ongetwijfeld het doodën en vangen der kie viten zeil krachtig zal worden tegengegaan. De uitbreiding van dit verbód strekt om in art. 21, le lid te lezen a. //kieviten of nachtegalen te vangen, te dooden, te vervoeren, te verknopen, af te le veren, of ten verkoop in voorraad te heb ben b. de nesten van nachtegalen te versto ren c. /pogingen aan te wenden om kieviten ot nachtegalen te vangen of te dooden". heeft hij ons in eene hinderlaag opgewacht en verraderlijk op Methlow gevuurd, dien tengevolge is hij volgens het mijnrecht des doods schuldig door den strop. "Wie hut hiermede niet eens is, die trede voor en ver- dedige den aangeklaagde". ./Daar geen van u voortreedt", vervolgde Beier, //zoo neem ik aan dat mijn oordeel het uwe en dientengevolge het juiste isdaar echter de roover door zijne pijnen reeds straf genoeg geleden heeft, zoo stel ik voor den dood door den strop te veranderen in den dood door kruit en lood en le loten, wie dit vonnis aan liein voltrekken zal". Ook met dit laatste waren allen het eens en nadat Beier drie witte en eene zwarte boon in zijn hoed geworpen en door elkaar geschud had, grepen alle vier met afgewend gelaat in den hoed en namen er eene boon uit. De Pommeraan had dc zwarte gegre pen en moest dus het vonnis voltrekken. Koelbloedig stiet hij den laadstok in den lo p zijner buks en drukte den kogel nog maals aan vervolgons zette hij er een nieuw slaghoedje op en naderde den gewonde, die van pijn ineenkromp. z/Mensch riep hij hem toe, nwie ge ook zijn moogt en van waar ge ook gekomen zijt, ge hebt uwen naaste uit de wereld wil len zenden en zijt daarom door ons volgens plicht en geweten ter dood veroordeeld als ge nog iets te wcnschen of tc verzoeken hebt, zoo spreek, en het zal u toegestaan worden binnen vijf minuten staat ge voor Gods rechterstoel f" II ordt vêrvolgd.) D^ groote uitbreiding van den handel in kieviten en kievitseieren en vooral de uit voer daarvan naar het buitenland, waarover wordt geklaagd, wettigen de meerdere be scherming der kieviten. Met komt daarenboven rationeel voor, ook de nachtegalen, die reeds bij de aangehaalde wet zijn beschermd, le doen deel en in de meer uitgebreide bescherming die in dit ont werp aan de kieviten wordt gegeven. Met komt gewenscht voor de bevoegdheid bij art. 27, achtste lid, aan de daarbij be doelde beambten in gesloten jacht- of visck' tijd toegekend ten aanzien van wild, visch- of eieren, ten allen tijde toe te kennen ten aanzien van kieviten en nachtegalen. Voor het constateeren van overtredingen van art. 21, letter a, is de bevoegdheid van het grootste belang. Ook is nog bepaald dat de wet voortaan jachtwet zal kunnen Morden genoemd. BltESIvKYN, 8 \ovember 1895, OüSthur»'. De heer W. Versluijs, cipier in het huis van bewaring alhier, heeft trgtn 1 Januari a. s. eervol ontslag aangevraagd. De heer A. J. Kust, prop. le Amster dam, heeft het. beroep naar de Ev. Lutli. gein. te Groecfe aangenomen. De collecte voor de school met den bij - bel heeft opgebracht tc Groede met Bres- kens fOl.'Kï1/» en te Oostburg met Zuid- zandt: ƒ114.19. I ïoo I'll phi lit. Hit aantal vervoerde pas sagiers in het stoomboot veer Vlissingen-Bres- kenf-Hoofdplaat-Ter Neuzen v. v. bedroeg gedurende de maand October 43 en in dat van Vlissingen-Hoofdplaat v. v. 27 Hoofdplaat. De provinciale boot, die Woensdagmiddag iiicr van Ter Neuzen aan kwam, had het ongeluk op den Oostberm te varen, waarop hij is vast blijvon zitten. Ei-rst na een verloop van een paar uur, nadat het water was gewassen, kou hij er uit eigen beweging afkomen Hoofdplaat, In deze gemeente doet zich een ziekte, onder de varkens voor, waaraan reeds enkele zijn bezweken. De oorzaak der zelve is vooralsnog onbekend. Tengevolge van de schade die daardoor de mindere stand lijdt, is men voornemens eene vereeniging op te richten tot geldelijke uit— keering bij het verlies van varkens, zooals die reeds te Breskens, Groede, Aardenburg en Sluis bestaan. Belanghebbenden zijn uit- genoodigd tot het houden cener vergadering op 23 Nov. bij F. F. Hamelijnck. Vsinleillmr»'. Toen Zondagnamiddag de slager J. de Marree rustig zat te lezen kwam op eens een oiibcspamien phaëton, recht op zijn keukenraam aanrollen, met het gevolg dat dissel geheel en al het raam inzat, en daar binnen geheel wat beweging veroor zaakte. Het geval was ontstaan door vier kleine jongens, die zeker jcen rijtoertje be raamd hadden want een hunner, bad het voorrecht in de wagen plaats te nemen, ter wijl de drie anderen als paard fungeerden. De dissel niet meer kunnende bedwingen, lieten zij do wagen in den steek en de drie jonge paarden sloegen op de vlucht. I'rov. Staten van Zeeland. Dinsdagavond werd dc najaarsvergadering der Staten op de gewone wijze geopend door den Commissaris der Koningin. Tegenwoordig waren 38 ledpn, terwijl af wezig bleken te zijn de liecren dr. J. van der Beke Callcnfels, inr. C J. Fokker, W. C. de Smidt en A. llollestelle. N.i inededeeling der ingekomen stukken, voornamelijk Koninklijke besluiten, houden de goedkenring van de besluiten der Staten, genomen in de Zomervergadering, werden door den Griffier eenige ingekomen adressen voorgelezen, n. 1 een adres van de afdeeling „Axel" der Nederl. Vereeniging tot bescher ming van Dieren, om het gebruik van hon den als trekdieren in de Provincie zoo niet totaal te verbieden, dan toch aan zulke be perkende j^epalingen te binden, dat de trek honden voortaan een dragelijker lot krijgsn dan tot dusver, en een verzoek van den lieer A. J. M. G. var. den Broeek te St. Nioo- laas om subsidie uit de Prov. fondsen voor een Stoomtram Hulst-Walsoordenwelke adressen in handen worden gesteld van Ged. Staten tot nader onderzoek. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten worden gesteld in banden der al'dee- ling.m, die vervolgens worden getrokken. Nadat op voorstel des Voorzitters de ver gadering is verdaagd, tot Vrijdagmorgen 10 ure, wordt de openbare bijeenkomst, die daar na in eene beslotene overgaat, door den Com missaris der Koningin gesloten. In de heden voortgezette vergadering kwa men o. a. de volgende voorstellen van Gedep.' Staten in behandeling Tot liet verleenen van renlelooze voor schotten voor wegen van secundair belang. Omtrent het nader verzoek van het Be stuur van het waterschap Oranje-Dierentijd om een renteloos voorschot voor wegsverbe- tering. Beide aangehouden. Tot hel toekennen aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeouwseh-Vlaanderen's Westelijk deel (voor een tijdvak van drie jaren) van een subsidie ad ./'75.por jaar. Aangenomen. Conform bet voorstel van Ged. St. werd besloten geen verdere stappen te doen om de prov. stoombootdienst aan 'particulieren over te doen. Dc leden der Prov. Staten van Zee land boden Woensdagavond in de Sociëteit „S t. Joiis" op de Balans te Middel burg, den lieer Commissaris der Koningin etii diner aan. Behalve de leden zalen ook aan de Griffier, benevens dc Hoofdingenieur van den 1'rov. Waterstaat. Zaterdagavond is te Amsterdam een man, die in beschonken toestand verkeerde, in een stuk vlecsch geslikt. Voor eenige jaren werden vanwege het departement van oorlog aan de schietveree— niging „Willem Teil" te Bruinmcn in bruik leen afgestaan zes rijksgeweren, oud"r voor waarde die telken jaren aan eene inspectie te onderwerpen De vice-president der ver eeniging, de lieer G., begaf zich dezer dagen naar de kazerne le Arnhem, waar de ge weren werden geïnspecteerd en in orde be vonden. Zij werden daarna drie aan drie stevig vastgebonden «i G. dacht er zich me de naar 't station' te begeven, doch op weg werden de geweren door een politiebeambte in beslag genomen wegens overtreding der wet op het dragen van wapenen. Een bekend hondenlicfliebber was voor het kantongerecht te Botterdam gedaagd op een klacht van zijn buurman over verstoring van diens nachtrust door het aanhoudend geblaf van honden. Beklaagde's gemachtigde doet opmerken, dat klager bepaald moet gedroomd hebben toen hij liondengekef vernam. „Gedroomd meneer de kantonrechter?" vraagt de verontwaardigde klager «ge droomd Ik kan niet eens slapen door die lamme honden, laat slaan droomen 1 (alg. gelach.) Dc «traatroovers te Amsterdam worden met den dag driester. Toen Maandagnacht een bewoner van de Utrechtsche straat liet portiek zijner woning binnentrad, vloog daar uit een vrouwspersoon, op den voet gevolgd door een jongen. Deze rukte den thuisko mende zijn horloge af en zette het op een loopen in de richting van het Amstelvcld, waar hij verdween. Een jongen rukte den zelfden avond een werkman op den Dam zijn muts van het hoofd en verdween er mede. 's Middags werd een piekfijn gekleed heertje met badschoenen, waarover Engelsche slobkousen, gesnapt, terwijl hij in de Kalver- straat te Amsterdam bezig was met zakken rollen. Door twee agenten werd sinjeur naar bet bureau gebracht. Te Helmond is Zondagmiddag zekere W., ongeveer 50 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderen, in de jenever gestikt. Den vorigen Zondag werd er in de Ned. htrv. kerk te Monster geen godsdienst oefening gehouden, omdat er slechts een vier tal toehoorders verschenen Zondag deed zich het eigenaardig geval voor, dat vele toe hoorders, gekomen om de godsdienstoefening bij te wonen, teleurgesteld konden vertrek ken, daar de predikant niet verscheen. Te Maastricht is een begin gemaakt met het leggen der rails voor do nieuwe gas-tram, de eerste in Nederland. Deze train zal de stad met het spoorwegstation verbin den. Men meldt uit Rotterdam Op liet stoomschip „Alexandra", liggende in de spoorwoghaveu, kreeg Maandagmorgen een bootsman een zware zak op zijn hoofd. De ongelukkige was terstond dood. De vrouw van een roeier bij het Bel gische loodswezen te Vlissingen, had Dins dagmiddag het onge'uk uit een raam op de binnenplaats te vallen, met het noodlottig ge volg, dat zij aanstonds een lijk was. Dinsdagmorgen is een met provoost gestrafte klassiaan te Vlissingen, nadat hij oin liet rapport was geweest, aan het, gelei de ontsnapt en gevlucht op liet dak der ka zerne. Hij bleef, wijl niemand liet durfde wagen hem van zijn liooge verblijfplaats af te ha len en hij dreigde ieder, die hem tc na kwam, naar beneden te werpen, een paar uur op het dak en kwam daarna uit eigen beweging naar beneden. Aan kijkers natuurlijk geen gebrek. Te Amerzodcn had een treurig onge luk plaats. Toen de landbouwer G. v. 1). met behulp van eenige personen een k ie uit de weide wilde drijven, ten einde haar op stal te zetten, verzette zich liet dier tegen zijn achtervolgers en liep woedend op hen los. Na achtereenvolgens eenige personen omver te hebben geworpen, trof bet - 1 t genoemden G. v. I). die zoodanig werd ver wond, dat men hem meer dood dan levend naar huis moest dragen. Men vreest zeer voor het behoud van zijn leven. Zekere V. B. te Schelluinen, viel op de jacht inet zijn geladen geweer, waardoor liet scluit afging en zijn zoon in het been getroffen werd. Het been is in liet gasthuis te Gorincbein algezet moeten worden. In de Czaar Peterstraat bij de Crue— qiusstraat te Amsterdam zou door een gezin de 25-jarige eclitvereeniging herdacht wor den, en om 't daarbij aan de uoodige feest vreugde niet te doen ontbreken, was moeder de vrouw de stad ingegaan tot liet doen van inkoopeii. Van hare afwezigheid maakte het 13-jarig «lontje gebruik oin op liet dak te klimmen waar hij een duif wilde pakken. Hij struikelde, helaas 1 viel en kwam met zijn hoofd op de slraatsteenen terecht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer adviseerde tot overbrenging naar liet gasthuis. Toen men daar kwam, was de kaaap reeds over leden. Een bierhuishouder in den Ilaag, te gen wien dezer dagen proces-verbaal werd opgemaakt, omdat hij zonder vergunning ster ken drank had verkocht, ontkende dit bij zijn verhoor op liet commissariaat ton stelligste. De ambtenaar van politic toonde hem daarop ecu (leselijc en vroeg herinnert gij u dit fleschje „hos kan ik mij dat ttesclije herinneren Ze komen bij mij zooveel fleseh- jes drank balen. Te Wormervecr is een vijfjarig kind, dat een oogenblik zonder toezicht bleet, in een wegsloot verdronken. Kantongerecht te Oostburg. Donderdag 31 October zijn veroordeeld wegens Het zich bevinden in keulijken staat van dronkenschap op den openbaren weg F. S.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2