voor Zceuwscli-Ybaanderen. MIS LEID. No. 215. Zaterdag 9 November 1895. 5C jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSTRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E 11T E N T I E P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te liresktnx. jjiuikUlmtEtlje IftOWV In verschillende residenticn waar de Rus sische kerken gevestigd zijn, is Vrijdag een lijkdienst gehouden ter herdenking van den stertdag van Czaar Alexander van Rusland, die door de Staatshoofden en verdere hoog waardigheidsbekleders werden bijgewoond. De Koning op zijn rondreis door Europa zijnde vertrok de vorige week van Parijs naar Keulen, alwaar hij met groot ceremonieel ver toon werd ontvangen. Deze week is hij het kanaal overgestoken en in Engeland ontvangen waar hij een be zoek ging afleggen bij Koningin Victoria. Nu Nederland in Lombok, Frankrijk in Madagascar en België in den Congo hunne expedition hebben gevoerd, zal Engeland vol gen om er eene te voeren tegen den Koning van Koemassie, nadat deze hel ultimatum van Engeland heeft verworpen. Velo officieren hebben zich reeds ter be schikking van de regeering gesteld. De Belgische minister van Staat Frère- Oihan is gevaarlijk ziek. Zijn toestand moet hopeloos zijn. Te Musuin in Sleeswijk zijn 10 ojienliarc onderwijzers inet geldboeten gestraft omdat zij geweigerd hebben tt voldoen aan het ver zoek van den plaatselijken schoolopziener, deel te nemen aan een optocht van school kinderen bij de herdenking van den Sedan-dag. liet Fransehe ininisicrie-Ribot is nu iceas vervangen door een nieuw Kabinet met den lieer Bourgeois aan het hoofd. De voornaamste portefeuille was thans die Het morgenlicht was reeds aangebroken, toen de achtergeblevene Beier, die, vervuld van kwade vermoedens, zich een weinig zij waarts van den weg af op een vooruitsprin genden rotsblok gezet had, den vreemden stoet zag naderen. Voorop liep de roodbaard, blootshoofds, de handen op den rug gebonden, naast liem reed zijn makker rechts en links gingen de Pom- ïncraan en de Sileziër met zakken beladen en Methlow, die voor drie man wapens sleepte, sloot den stoot. z/Dat heelt er veel van weg of die uit een slag komen gevangenen buit ge wonden Daar zou men waarachtig vreemd van opkijken, wie weet hoe zee bromde Beier en daalde van zijne hoogte af om den stoet tegemoet te gaan. Hier aangekomen, vertelde Methlow hem alles wat er gebeurd was, en deelde hem ge- van buitenlandsche zaken. De post, die de heer Hanataux heeft ver vuld, was blijkbaar een der moeilijkste. Nog is de werkstaking op de scheepswer ven te Belfast hangende. Tal van voorstellen tot beëindiging der strike lijden schipbreuk op telkens voorko mende bezwaren. Uit het zuiden van Sjianje komen berich ten van overstrooiningcn, waarbij enkele men- scheiilevens te loor zijn gegaan. In Gent is eene werkstaking uitgebroken onder de letterzetters, tengevolge waarvan de uitgifte van de dagbladen zeer wordt belem merd. In weerwil van officiëele tegenspraak, wordt beweerd, dat de gezondheidstoestand van de Koningin van Engeland té weuschen overlaat. H. M. schijnt zich zeer moeilijk te kun nen bewegen, zoodat zij in en uit het bed moet gedragen worden. Bovendien moet 11. M aan slaapzucht lijden, waardoor ze soms aan tafel en onder muziekuitvoeringen niet bij machte is om er weerstand aan te kunnen bieden. Op het eind van de maand Mei van het volgend jaar zal de kroning plaats vinden van don Czaar en de Czarin van Rusland. Tc Madrid zijn weer ongunstige berichten ontvangen uil Cuba. De Cubanen maken zicli gereed tot een krachtige» aanval in de provinciën Santa- Clara en Matanzas. Hun aanvoerder, Maxi mo Gomez, heeft zich nu ook daarheen be geven. Hier en daar zijn reeds de Spaan- sche voorposten aangevallen. Maarschalk Martinez Campos heeft beslo- lijktijdig mede, dat hij niet volgens het mijn recht hein dacht te verourdeclen, maar naai de eerste de besto neerzetting wilde brengen, om daar zijn vonnis te laten vellen. z/Ik kan uiet het mijnrecht maar niet goed bevriend raken", sloot hij zijne rede, ,,al is het hier buiten altijd de gewoonto oog om oog cn tand om tand, zoo komt ine zulk eene uitoefening van het recht toch altijd als een halve moord voor. 1 'aar ginds hij wees naar het Oosten is een grooter aan tal Yankees e.n Russen werkzaam, daarheen willen we nog heden den gevangene uitle veren. Ten eerste kleeft er dan geen bloed aan onze handen en ten tweede zullen ze in den omtrok weten, dat ze zich in het ver volg, veilig voor het roovervolkje, gerust kun nen te slapen liggen. De Pomiueraan had wel is waar grooten lust den roodbaard aan den eersten den bes ten boom op te hangen, maar gaf toe aan de uitspraak der meerderheid en nam zich voor de gevangenen mee te helpen overbren- geu- Terwijl nu Beier een stevig ontbijt gereed maakte uit den mcegebrachten voorraad, wer den de roovers geketend in [de teut gelegd ten, zich voorloopig tot eene defensieve hou ding te bepalen en in de eerste plaats de spoorwegen te beschermen. Telkens komen uit Madrid berichten, dat de Spaansche re geering meer troepen naar Cuba zal zenden, maar tot dusver wacht de maarschalk nog steeds op de komst dezer versterkingen. Zonder eene aanmerkelijke vermeerdering zijner strijdkrachten, kan de maarschalk niet tol. den aanval overgaan. Trouwens, naar men weet, was de bevel hebber der Spaaitse.hr. troepen reeds genoodzaakt de krijgsverrich tingen in het oosten van Cuba te staken. Dit besluit werd gerechtvaardigd wegens den langen duur van het regensaizocn, maar waarschijnlijk zal de eigenlijke reden wel hierin gelegen zijn, dat Martinez Campos zich nog te zwak gevoelt, om nu inet meer kracht tegen de Cubanen op te treden. Generaal Vetter en de majoor van den staf Breijer hebben eene ofticeele zending om den toestand in Atjeh te inspecteeren en over de door den generaal Devkerhoff voor gestelde maatregelen te beraadslagen. De iV. R. Crf. teekent hierbij aan, dat het voornemen der regeering ten aanzien van generaal Vetter reeds hier te lande hekend is. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de Indische bogroo— ting voor 1 Sitti leest men //Het ligt nu in de bedoeling om, ter bevordering van over eenstemming van inzichten, den nieuw be en een man als wacht er bij geplaatst, min der-om hunne pogingen tot ontvluchten te gen te gaan, dan wel oin hen te verhinde ren, zichzelven het leven te benemen, om zich zoodoende te onttrekken aan het vonnis, dat over hen zou worden uitgesproken. Bij het ontbijt voerden de vier makkers een levondig en langdurig gesprek en ten slotte was men het eens, dat incti terstond de mijiicu verlaten en naar de beschaafde wereld terugkeren zou. //Wij heiden", zeidc de Pommcraan, op don Sileziër wijzend, //we zullen zien of we in San Francisco eene herberg kunnen op richten, want voorloopig bobben we nog geen plan ons naar de oude wereld terug te be geven. Ik heb daar op eigen hand voor al tijd van den krijgsdienst afscheid genomen en dat vergeten ze zoo spoedig niet, en Rich ter heelt daar ginds kind noch kraai, omdat hij een vondeling is, die blijft dus ook hier en doet gijlieden dan in 's hemels naam wat ge wilt. Eerst willen we echter die struik- roovers nog naar de andere wereld zenden, opdat de mijnen twee var. zulke monsters minder herbergen. Ik stel u dus voor, dat wc er maar een eind aan maken en eiseli noemden legercommandant, nadat hij het com. mando zal hebben aanvaard, op te dragen Atjeh te bezoeken e.n zich aldaar persoonlijk door den gouverneur te doen voorlichten om. treilt de laatstelijk door hem gedane voor. stellen betreffende de verder te volgen poli. tiekc on inilitairo gedragslijn, die op de con. solidatie van het sedert 18T1 verkregene zijn gericht. Als vervolg op het bericht in ons vo. rig no., betrekkelijk hul aanstellen in vasten dienst van de arbeiders op de provincials wegen, kunnen we mcdedeelen, dat ingevolge art. 5 van het besluit daartoe, de hoofdiii. gunieur van den prov. M ateistaut, voor he- uoelde arbeiders de instnietie heeft vastge steld welke door Gsd. Staten is goedgekeurd en aan die arbeiders medegedeeld. De in stnietie houdt o. a. het verbod in dat zij (do arbeiders) op eenigerlei wijze mogen deelne men aan Je leveringen of werkzaamheden in ile. bestekken voor het onderhond der prov. wegen omschreven en zonder vergunning van Ged. Staten ook niet bij hen inwonende leden van het huisgezin om handel te drijven, nering te doen, herberg te houden of eenig ander bedrijt uit te oefenen. Voorts is hun werktijd bepaald gedurende de maan den AprilSeptember van 's morgens (i tot S avonds 7 ure cn gedurende den overigen tijd in het jaar van zonsopgang tot zonson-, dergang, behoudens enkele rusturen, De kostbaarheden van den vorst van Lombok, doi r ons buit gemaakt, en wel ter gezamenlijke waarde van ySóü.OOO, gaan voor mijn persoon hun dood door den strop". Na veel heen en weer praten liet de Poin- nicraan eindelijk weer zich overhalen, het oordeel, zooals reeds vroeger afgesproken was, ill do groote kolonie te laten vellen en Vol- voeren als li;j dan wilde, dan kon hij zich nog altijd als beul aanmelden en den rood baard diens vriendschap in de herberg te Santa Clara vergelden. Men moest zich nu echter ook haasten do legerplaats op te breken, het voorbande zijnde gueil te verdcelon cn den ezel te beladen, want de gewonden leden niet slechts onuit staanbare pijn, maar de metgezel van den ronde stelde zich aan 'als een razende en huilde als een wild dier. Om hem te voet te laten gaan, daarvan kon reeds geene spr.i- kc meer zijn, en een ander vervoermiddel stond hein niet ten dienste, daar de ezel do tent en liet grootste deel der gereedschappen dragen moest. «Ik wil u wat zeggen, kameraads", ...un Beier het woord, toen men tot den aftocht gerceil om de gevangenen stolid e.n ne t den razende niets wist aan te vangen, «wat. zul. Ion we ons met dien dollen schurk nog lan ger plagen? Met de wapens in de hand

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1