Gemengd Nieuws. liiel gemotiveerd wordt en eenige leden wetisch- ten dan ook nu reeds te verklaren, dat zij op dien grond ongenegen zijn aan de hier bedoelde overeenkomsten hunne goedkeuring te sohenken. Wenschelijk ware het natuur lijk ook op oceonomisch terrein met België op den besten voet te verkeer»n. inaar te genover eene zoo ongelijke behandeling als wij van België ondervinden, past onze tot •dusver gevolgde gedragslijn van groote vrij gevigheid niet Er waren leden, die op grond van het bovenstaande den wensch uitspraken, dat bij aanbestedingen van openbare werken Belgi sche iudustreelen van mededinging zullen worden uitgesloten, terwijl sommigen in ver band hiermede aandrongen op wijziging onzer handelspolitiek. BRESKENS, 1 November 1805. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het Ca lamitous Waterschap Oud- en Jong Breskens dt heer J. B. Becu alhier. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressort, hulpkantoren, werd gedu rende de maand October ingelegd ƒ5098.10; terugbetaald ƒ2950.87. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1970. Door het postkantoor Breskens is ge durende de 2e helft van October de navol gende onbestelbare brief verzonden van het hulpkantoor Groede nan A. Stift te Amster dam. J). Zaterdag vergaderde te Oostburg de onderwijzers-vereeniging in het arrondis sement Oostburg. Na afdoening van eenige huishoudelijke Zaken kwam de salaris-quaestie ter tafel, die door den heer A. Beerens werd ingeleid. Na gedachten wis.' eling werd geconcludeerd een ontwerp tot salarieering van onderwijzers samen te stellen ten brhoeve van de gemeen te-besturen in het arrondissement. Daarna stelde de heer Ter Laan van Sluis voor om de houding van den „Bond van Nederl. Onderwijzers" in zake de Heldersche ontslag-quaestie goed te keuren, welk voorstel echter door den Voorzitter, de heer J. G. Gerritsen, ondanks dringend verzoek van den voorsteller, buiten behandeling werd gelaten. De heer M. C. Mol, onderwijzer te Hoofdplaat is als ziodanig benoemd te Geers- dijk (gem. Wissekerke N. Bev.) ver, dien hij in het gras verborgen had, op en met een spotachtigeu lach nep hij hem toe, terwijl hij afdrukte „Vaar ter helle Hond 1" Nog juist tijdig genoeg had de aangeval - lene zich gebukt, zoodat de kogel slechts zijn hoed doorboorde. Een krachtige vuistslag van Methlow op de spier van den bovenarm, ontwapende den lafaardkennend liet hij zijn arm zakken, toen hij zag, dat hij misgeschoten had en machteloos in de handen van zijn tegenstan der was. Terwijl Methlow en de rommcraan het op deze wijze met de roovers klaar speelden, was het Richter gelukt den ezel op te van gen, hem de verlorene zakken weer op te laden en met behulp van een flinken stok kwam hij weldra op de plaats «an den strijd. De roovers waren echter reeds gebonden, maar hij kon het niet nalaten zijn schurk- achtigen landsman in het gelaat te spuwen en een krachtigen trap te geven. Met de bedaardheid van een ter dood ver oordeelde nam de roodbaard de mishandeling op en vertrok geen spier van zijn gelaat, hoeveel pijn de trap hem ook veroorzaakte. Daar de door het lijf geschotene niet meer gaan kon, zoo werd de ezel afgeladen, de gewonde er op geplaatst, en nadat alle drie zich met de zakken vol levensmiddelen en de wapens der roovers beladen hadden, trok de karavaan naar hare nederzetting. {Wordt vmoltjd.) De gemeenteraad van Oostburg hield Vrijdagnamiddag eene vergadering, die door alle leden werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken a. inissieve van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat het hooger beroep van C. C. van Genk, betrek kelijk zijnen aanslag in den Hoofdelijkeu Om slag is gegrond verklaard en mitsdien in de 17e klasse zal komen te staan. De heer Meijer vroeg of de raad zich hier bij moest nederleggen en of Ged. Staten hier het heft in handen hebben. Hij kon zich toch niet voorstellen, dat In t advies van Burg. en W'eth. van dien aard geweest was, dat het een vernietiging van 's raads be sluit ten gevolge heelt gehad. De voorzitter zeide dat er niet veel aan te veranderen zoude zijn. Men kon er fiog eens over dilibereeren in eene geheime zit ting waartoe besloten werd. b. missives van genoemd college houden de mededeeling dat de raadsbesluiten tot af- cn overschrijving uit den post „onvoorziene uitgaven" der begrooting van 1895, tot wij ziging der begrooting 1894, gordgekeurd wa ren'en dat door H. M. de Regentes guns tig is beschikt op het besluit tot tolheffing gedurende 3 jaren op den weg Oostburg- Waterlandkerkje. Alle werden voor notificatie aangenomen. Als leden van het armbestuur, ontstaan door het ontslag nemen van den heer F. Plankcel en de periodieke aftreding van den lieer Meijer, werden door dat bestuur voor gedragen de beeren J0. van Casteel en Iz. de Hullu voot de le en de hoeren M. M. Meijer en I. van Baal voor de 2e vacature. Zonder op de benoeming der le vac. te wil len influenseeren, deelde de voorz. mede, dat de heer van Casteel vermoedelijk een benoe ming niet zal kunnen aannemen. Deson danks werd genoemden heer benoemd met 4 st.; op de hoeren de Hullu en I. de Smit waren 2 en 1 stem uitgebracht. De heerJMeijer werd benoemd met 5 st. 1 was uitgebracht op den heer De Smit en 1 blanco. Op voorstel van Burg. en Wetli. weid de gein.-veldwachter eene gratificatie toegekend van ƒ25, wegens verrichte diensten in de graanbeurs. De heer Meijer stemde tegen. De begroeting der rustende schutterij werd voor de gemeente Oostburg vastgesteld tot een bedrag van ƒ17.48. Op zijn daartoe gedaan verzoek werd aan het muziekgezelschap „Harmonie" een toe lage van ƒ50 geschonken. Daarna kwam in behandeling de gemeen- tebegrooting voor 1896. Van de door den Voorz. aangeboden gelegenheid tot leveren van algeineene beschouwingen, werd geen gebruik gemaakt. De uitgaven leverden weinig verschil op met die van het vorig jaar, al naar gelang den drang der omstandigheden. Goedgevonden werd den gemeente-opzich ter een vast salaris toe te kennen van ƒ64. Betrekkelijk de straatverlichting gaf de heer Meijer in ernstige overweging om de vier lantaarns op en in de onmiddelijke na bijheid van de markt en wel op die punten waar het verkeer het drukst is, te laten door branden. De voorz. deelde hierop mede dat zulks in den winter altijd gebeurt met de bedoel de lantaarns. Bij den post onderwijs, waarbij het hoofd der school bij abonnement is opgedragen het schoonhouden der schoollokalen, levering van steenkolen, petroleum en aanmaken der ka chels maakte de heer van Peenen de op merking, dat hij dit liever bij openbare aan besteding zag gegund, dan kon iedereen in de gemeente in de gelegenheid gesteld wor den daarnaar mede te dingen. De voorz. wees op de groote moeilijkheden die aanbestedingen van zulke werkjes na zich sleepten. Vroeger kwam men elk oogenblik met klachten over de kachels, dat ze niet wilden branden, dat de kolen zoo [gauw op waren, dat de vloeren niet schoon waren, 't was niet om aan te hooren. Thans hooren we daarvan nu niets meer, en Burg. en Weth. zijn daardoor van een groote last ontslagen. De heer van Peenen zeide er zich ,voor ditmaal bij neder te zullen leggen. Anders hadden geene noemenswaardige be raadslagingen over de uitgaven plaats, even min als over de ontvangsten, waaronder de Hoofdelijke Omslag werd opgenomen t.t een bedrag van ƒ2500. De onvoorz. uitgaven werden bepaald op 365.895 en de begrooting vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 13.489.39s. Hierna ging de raad over in geheime zit ting. Na heropening deelde de voorz. mede dat besloten was in de vacature voor onder wijzer eene oproeping tot tijdelijke plaatsing te doen, tegen ƒ500 's jaars, onder voor waarde, gedurende 3 maanden herhaliugson- derwijs te geven als dat gewenscht wordt. Het suppletoir kohier van de Hondenbe lasting werd vastgesteld tot een bedrag van ƒ6, eb dat van den Hoofd. Omslag tot *4Ü.571/2- Op verzoek van den heer K. A. Sanderse, werd diens aanslag in den Hoofd. Omslag teruggebracht van de 20e naar de 19e klasse. Betrekkelijk het besluit van Ged. Staten aangaande de aanslag van den heer van Genk, zal aan genoemd college worden medegedeeld, dat de raad onder protest in dat besluit be rust, overtuigd als hij is dat adressants in- inkomsten hooger zijn, dan is opgegeven. Remissie van hunnen aanslag in den hoofd. Omslag werd verleend aan Jac. van Iloute voor 4, mej. A. M. Bronswijk voor 8 en J. B. Galle voor 7 maanden. Voorloopig deelde de voorz. mede dat het R. K. armbestuur in de oude stad het arm huis wil doen afbreken en opnieuw opbou wen, tengevolge waarvan het niet onmoge lijk zoude zijn, dat daartoe een Meter ge meentegrond zoude ingenomen worden. I11 het gegeven geval zoude dat bestuur vragen die grond alsdan te mogen overnemen. Bij den raad bestond daartoe geen bezwaar, mits de grond in erfpacht zoude worden afgege ven. Daarna werd do zitting gesloten. Sluis. Dezen zomer werden hier uit ver schillende weiden twee paarden ontvreemd, die, niettegenstaande het ijverig onderzoek der politie niet bij de eigenaars konden wor den teruggebracht, thans schijnt men daarvan te zijn afgestapt, en het nu weer voorzien te hebben op hoornvee. Van daar dat d*ze week uit de weide van den heer C. Meijs- man een os is weggehaald. De politie, die weder een ijverig onder zoek instelde is het niet mogen gelukken den dader of de os te vinden. Sluis. In sommige huizen heerseht hier in sterke mate het roodvonk. Aan {de ge volgen daarvan stierven deze week een twee tal kinderen. Bij bekkenslag werd deze week bekend gemaakt dat ieder hoold van een ge zin verplicht is binnen 24 uren kennis te geven aan het hoofd der {gemeente wanneer zich een geval voordoet op straffe van eene boete van ƒ10 tot ƒ100. Sluis. Door den hear B. JOckeloen on derwijzer aan de Chr. school alhier, is tegen 1 Januari 1896 eervol ontslag aangevraagd, wegens zijne benoeming als zoodanig te Hoo- geveen. Sluis, Deze week had hier een begin van brand plaats in de woning van P. B. Ter wijl de moeder even afwezig was, had een der kinderen eenige lucifers weten te be machtigen, die een voor een ontstoken wer den en na een oogenblik gebrand te hebben werden weggeworpen. Een er van was te recht gekomen in de bedgordijnen. Toen de moeder binnen kwam waren deze reeds aan het branden. Door spoedig toegesnelde hulp was men den brand dadelijk meester. Bij P. Mabesoone te Oostburg zijn een 20-tal suikerbieten gegroeid, die te samen het belangrijke gewicht hebben van 103 K.G. Ee'n daarvan weegt niet minder dan 13 K.G. en heeft een omtrek van 78 cM. Oostburg. Op 31 October j.l. heeft her stemming plaats gehad voor de benoeming van leden van het kiescollege. Gekozen werden de heeren C. Sehijve met 39 en A. Versprille Pz. met 34 stemmen. Op de heeren E. Plankeel, aftredend lid, en J. Duste Sr. waren ieder 26 stemmen uitgebracht. Ingeleverd waren 71 biljetten. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 Januari 1896 be noemd tot arbeiders in vasten dienst der pro vincie op een jaarwedde van 420.de navolgende personen P. D. Stolberg te Sluis van den provincialen weg wederzijds Sluis, A. du Mez te Groede van den pro vincialen weg Buitenlust-Groede-Nieuwvliet, Iz. Faro te IJzendijke van den prov. weg Schoondijke-IJzendijke. NV. Smoor te Oost burg van den prov. weg Oostburg-Zuidzande. Genoemde personen zijn werkzaam als kan- tonuier langs de verschillende provinciale wegen. Zuidzanile, 24 Oct. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad werd de begrooting voor de schutterij voor 1896 vastgesteld. De door Burg. en Weth. ontworpen con cept-verordening tot wering van de vermom de bedelarij, werd den raad aangeboden en zal ter fine van onderzoek bij de leden wor den rondgezonden. Besloten werd, overeenkomstig de beden kingen van Ged. Staten, tot wijziging van de bepalingen van het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. Tot leden van het stembureau ter verkie zing van een lid van den Gemeenteraad (nie- tig-verklaring der benoeming van dhr. Dik- kenberg) op 14 Nov. e. k. werden benoemd de heeren I. Leenhouts en J. Cools. Het suppletoir kohier van den Hoofdelij- ken Omslag \verd vastgesteld en eene wijzi ging in de gemeente-begrooting voor 1895 goedgekeurd. Bij de daarna gevolgde behandeling van de gemeente-bcgrooting voor 1896, werd op voorstel van den heer I. Risseeuw besloten de jaarwedde van de wethouders te vermin deren van ƒ60 tot ƒ40. Vastgesteld wer den de navolgende uitgaven, als onderwijs ƒ3015, riolen enz. ƒ55, wegen 565, stra ten enz. ƒ260 en de laatste termijn voorde dokterswoning ƒ200. Onder de ontvangsten komen voor de hoofdelijke Omslag tot een bedrag van ƒ2490 en een gedeelte van het batig slot der rekening van 1894 ƒ1025. De begrooting werd daarna vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ8290.met een bedrag van 135.97t/2. Sluis, 25 Oct. De gemeenteraad stelde in zijne heden gehouden zitting de gemeen te-begrooting voor 1896 vast, tot een be drag van ƒ25206.065 in ontvang en uitgaaf, waaronder een post voor onvoorziene uitga ven ad. ƒ483.865. Tevens werd op de be grooting onder de inkomsten een post ad 5000 uitgetrokken te verkrijgen door eene aan te gane geldleening ter voorziening in de kosten van de restauratie van het stad. huis. Een verzoek van het hoofd van school A om aan die school nog een onderwijzer aan te stellen, werd met eenparige stemmen van de hand gewezen, Groede. Tol predikant bij de Ev. Luth. gem. alhier is beroepen de heer J. A, Rust, proponent te Amsterdam. De Staatscourant bevat de bij Kon. be sluit goedgekeurde wijziging in de statuten van de naainlooze vennootschap Stoomtram-Maat schappij Brcskens-Maldeghera te Breskens. Die wijziging bepaalt, dat in plaats van 5°/0 voortaan 4°/0 zal worden uitbetaald. De heer A. de Hullu, geb. te Zuid- zande, onderwijzer te Amsterdam, verwierf deze week de akte voor het teekenen (L. O.) Tot de voornaamste bezienswaardighe den van het beroemde paardenspel Barnum behoorde ook Benjamin Lusbie, die geduren de 15 jaar als veikooper van plaatskaarten aan dien circus verbonden was. Hij had zoo zijn eigen manier, om de roepende en joe lende menigte, die zich gewoonlijk om den

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2