voor Zeeuwscli-Vlaaiiilereii M I S L E I E. No. 214. Zaterdag 2 November 1895. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. H1EÜVSB 0 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADV E 11T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Iireskens ImitqlatpUdl* IjwiilV In 1896 zal te Berlijn een groote nijver heidstentoonstelling gehouden worden van de Duitsche induslrie. Voor zoover het zich thans laat aanzien belooft ze een heel wat. Aangezien het eene algeineene bekendheid is, dat de üuitschcrs energieke nijverheids mannen zijn, zal bij dien wedstrijd wel een schat van kunstwerken te aanschouwen zijn. Men kan zich herinneren, dat indertijd door Keizer Wilhelm aan de vierde bataljons vaandels zijn uitgereikt en dat deze uitrei king het gevolg heeft gehad dat Caprivi als rijks-kanselier is afgetreden. In de quaestie of dit eene gezochte of niet gezochte reden van Caprivi ia geweest, behoeven we niet te treden. Die bataljons waren toen slechts ten halve georganiseerd, en de gekoesterde vrees, dat deze bataljons heele zouden worden, schijnt thans te zullen bewaarheid worden. Althans dat wordt vermoed te ooideelen naar de daarop doelende woorden uit eene toespraak des Keizers. Daar deze halve bataljons dienen om in oorlogstijd aanvullingskaders te leveren en in vredestijd het kader te ontlasten, zou door eene eventueele aanvulling de beteekenis als zoodanig vervallen en de financiëele quaestie eene niet onbelangrijke worden, waarop een ontwerpen dien geest wel eens zoude kun nen stranden. Zaterdag vierde het Fransche Instituut zijn honderdjarig bestaan, welk feit met groote plechtigheid werd herdacht. De President der republiek alsmede tal *9. Methlow rezen de haren te bergeHij kon een der roovers bijna met de hand aan raken en toch moest bij stil aanhooren, hoe die beide gauwdieven het leven zijner kame raads onder elkaar verdeelden. Daar hij ee- nigszin3 achter eene verheveudheid lag, kon hij zijne makkers niet zien en wist daarom niet, hoe ver zij nog verwijderd waren. Een herhaald „st deed hem begrijpen, dat de twee ter dood gewijden binnen het bereik van het schot gekomen waren, en lang zamerhand zag hij dc buks van den naast bij hem staande zich verheffen. Nu kwam het er op aan 1 Hoewel zijn lichaam door eene koortsachtige aandoening rilde, preste hij zijne tanden stevig op elkaar, hief zijn bovenlichaam zoo ver op, dat hij op zijne ellebogen kon steunen en legde zijn ge weer aan. Het zou hem nu gemakkelijk gevallen zijn van hoogwaardigheidsbekleders, zoowel bur gerlijke als militaire woonden deze plechtig heid, die door muziek geopend en gesloten werd, bij. De minister van onderwijs, Poin- carré, hield te dezer gelegenheid eene zeer schoone rede. Betrekkelijk de groote werkstaking in de glasblazerijen te Carmaux is door den afge vaardigde Jaurès eene interpellatie gericht tot de regeering ten opzichte van hare hou ding in het daardoor voorgevallen conflict. Hij wierp een schuldig licht op den direc teur der fabriek. De houding der regeering werd door den heer Dupuy verdedigd. Be grijpelijker wijze is hier weer menig hartig woordje gevallen. Nog andere interpellation deden de re geering harde noten kraken maar die be trekkelijk de knoeierijen in de Zuider spoor wegmaatschappij gaven den genadeslag aan het ministerie-Ribot. Een tegen de regee ring gerichte motie werd aangenomen met 99 stemmen. Gedurende negen maanden heeft dit Kabinet, dat nu reeds het 33ste is, dat de Republiek verslonden heelt, zitting gehad. Dat China voor de diplomatieke en finan- cieele hulp, die Rusland het verleent t.gen Japan, een hoogen prijs zou moeten betalen, werd van den aanvang af als vanzelf spre kend beschouwd. Daarvoor zal de Chinee- sche regeering aan de Russen toestaan om dwars door China's gebied een Russischsn spoorweg naar Wladiwostok en van dien weg uit een zijlijn naar Port-Arthur te bouwen. Nieuw is de bepaling, dat Rusland voor zijn oorlogschepen het recht erlangt 'om in de haven van Port-Arthur te ankeren en dat den struikroover op dc plaats zelf neer te schieten, en volgens het mijnrecht kon hij zulks ongestraft doen, maar hij wilde hem slechts onschadelijk maken, om hem later tot den strop te laten veroordeelen, daar hem den eerlijken dood door een kogel voor zulk een wezen te goed toescheen. „Een 1" werd er zeer zacht gefluisterd ,/twee pof 1 1 donderde een schot in den stillen nacht en met een pijnlijken kreet liet de getroffene zijn geweer vallen, dat bij deze gelegenheid ontbrandde, zoodat de kogel te gen de naastbijzijnde rots terugsloeg. Opspringen, den revolver uit den zak ha len, afdrukken en den tweeden gauwdief drie kogels in het lijf jagen, was het werk van een oogenblik. Eer de roover nog tijd had om te zien, uit welken loop het schot op zijn makker gevallen was, wentelde hij zich reeds van pijn huilend, met twee kogels in het onderlijf, op den grond, en nu riep Methlow uit volle borst zijne verschrikte kameraads toe, die volkomen onbekwaam waren iets te onder nemen en verbluft stonden te kijken. Voorwaarts Haast u wat 1 Anders ont snapt me nog een van die schurken 1 Ilicr sommige handelsvoordeelen aan Rusland wor den toegestaan. In Engeland is men natuurlijk over deze voordeden, die Rusland bedongen heeft, slecht te spreken, en meent, dat het overbodig is de redenen uiteen te zetten, die Engeland zou hebben om te protesteeren tegen eene in beslagneming van de erfenis van den «Chi- neeschen zieken man", die een volslagen om keer zoude teweegbrengen in de verhoudin gen waaronder de handel iu het verre oosten gedreven wordt. Duitschland kan evenmin als Engeland onverschillig blijven tegenover zulk eene bevoorrechting. Het verbod van Frankrijk op den invoer van runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland is ingetrokken. Mogen nu Engeland en België spoedig het voorbeeld van Frankrijk volgen. Ter aanvulling van dat bericht, brengt dc minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat vee te weten runderen, schapen, geiten en varkens be stemd om in Frankrijk ingevoerd of door dat land doorgevoerd te worden, vergezeld be hoort te zijn van een door de overheid op de plaats van herkomst afgegeven certificaat, houdende dat het vee gezond is en dat op het tijdstip der verzending, alsmede geduren de zes weken vóór dat tijdstip, geen besmet telijke ziekte ter plaalse is Vi orgekomen on der vee van dezelfde soort, heen 1 Ik ben het, Methlow 1" Nu tot, bezinning gekomen, kwamen zij met de buksen in de vuist aanstormen, ter wijl de beladen ezel, door het schieten wild geworden, naar de tegenovergestelde zijde op de vlucht ging. Vang den ezel, Richter 1" riep Methlow den Sileziër toe, we zullen het hier met ons beiden wel klaar spelen Terwijl nu Richter den vluchtenden ezel, die vreeselijk balkte, achtervolgde, kwam de Pommeraan bij den eersten gewonde. Deze was niemand anders, dan dc in het geheele district gevreesde roodbaard, die in Santa Clara met beide Buitschers gedronken had, en na dezen slag zijn schaapjes op het droge wildo brengen. //Drommels 1" riep de Pommeraan, toen hij in der.geeu, die met gekwetsten schouder, zich met het mes in de linkerhand wanho pend tegen Methlow verdedigde, den man herkende, met wieu hij in de herberg ge dronken had, «dat is me een nette vriend schap Wacht eens, landsman, ik zal u uw leugeuachtigen schedel inslaan, hondsvot en hij hiof de kolf zijner buks op. z/Halt 1" riep Methlow, «als ik het gewil 1 Dat in de Kamer de willekeurige slui- ting der grenzen van de zijde var, België, de aandacht gaande blijft, blijkt uit het af- deelingsverslag over de begrooting voor Bui- tenlaniische Zaken. Daarin leest men, dat men algemeen klaagde over de onwelwillende houding van België in zake de toelating van invoer van ons vee. Men meende in de he- zwaren, die dc Belgische regeering telkens ontleent aan den gezondheidstoestand van on zen veestapel slechts voorwendsels te moeten zien ten behoeve van het protectionistische stelsel, dat. zij tot voordeel der Belgische vee houders wenscht toe te passen. Tegenover deze onwelwillende politiek staal de groote vrijgevigheid van Nederland. De Belgen zijn voor hunne bezittingen in ons land vrij van de vermogensbelasting en de eventueele ver hooging van het recht van overgang zal daar entegen niet opwegen. Zij hebben stemrecht in poldervergaderingen, en daar nu in ver schillende polders in Zeeland de meerderheid der stemhebbende ingelanden uit Belgen be staat, berust daar het bestuur in hunne han den. Zij kunnen vrij komen venten binnen onze grenzen. En nu worden bij de ter goedkeuring voorgedragen overeenkomst om trent de grensbeweidiug nog allerlei voor deden aan dc Belgische naburen toegestaan, waartoe de vroegere tractaten niet verplich ten. Ook de nieuwe conventie over het ka naal van Terneuzen bevoordeelt Belgische belangen 'en koste der Nederlandsche, met name wat aangaat het waterbezivaar, dat voor onze landerijen daaruit zal voortvloeien. Dit alles getuigt van eene welwillendheid onzerzijds, die door de houding van België had, had ik hem mijn lood door zijne her sens gejaagd, we willen den schurk levend hebben." «Ge hebt gelijk," antwoordde de Pomme raan en wierp zijne buks op den grondin het volgend oogenblik had hij den roover van achteren omvat en wierp hem met zulk een geweld op den grond, dat deze het uit schreeuwde van pijn en bewegingloos vour dood bleef liggen. ■/Bind hem handen_ en voeten en help dan dien anderen schelm zoeken het schijut, dat hij reeds weggekropen is." Deze had dan ook met inspanning al zij ner krachten getracht zich te redden, en war. op hinden en voeten het bosch ingekropen. Toer, hij zag, dat Methlow hem ontdekt had, en hij niet meer ontvluchten kon, maakte hij zich gereed om zich met den moed der vertwijfeling te verdedigen. Met. zijn rug tegen den broeden stam van een boom geleund, de knieën opgetrokken, om de pijn in zijn lijf te onderdrukken, wachtte hij, met beide handen op den grond steunende, zijn aanvaller af. Op het oogenblik, dat Methlow zich buk te, om heiu te binden, hief hij den rovol—

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1