Gemengd Nieuws. schadeloosstelling billijk is te achten, en in de net slechts te bepalen, dat deze wordt vastgesteld met inachtneming .van de soort en de hevigheid der ziekte. Eene dergelijke regeling zou, aldus werd gezegd, aan de ge dachte, waarvan dit wetsontwerp uitgaat, eene ruimere toepassing geven Door andere leden werd dit denkbeeld be streden, op grond dat het de deur te zeer Voor willekeur zou openzetten. In eene andere atdeeling waren leden, die niet inzagen, waarom de wet zelve deu maat staf der schaJevergotding voor de verschil lende veeziekten niet zou bepalen Ook dit gevoelen ontmoette tegenspraak, op grond dat het gemakkelijker is hij geble ken noodzakelijkheid een algemeenen niaatie- gel van bestuur te wijzigen dan eene wet. BUESKENS, 25 October 1S95. De gemeenteraad alhier hield Vrijdagmid dag eene korte vergadering om de notulen der vurige vergadering te beuren voorlezen ui goed te keuren, en van den Voorzitter te vernemen, dat van de 3 artsen, die voor nemen hadden zich te vestigen, van 2 be richt was ingekomen, dat ze zich elders ne dergezet hadden en dat de 3e niets uieer van zich had laten hoeren. Tonder hoofdelijke stemming of discussie werd besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1895. l)e begrootiog voor l'SOfi werd zonder aanmerkingen vastgesteld op ƒ10.013.90 in ontvang en uitgaaf. Het aandeel der gemeente Brrskens in de begrooting der rustende schutterij werd goed gekeurd tot een bedrag van ƒ15.22. Op liet suppletoir kohier van den 'hoof delijke!, Oinsiag voor 1895. werden na ge heime beraadslaging geplaatstP. de Broek, Jac. van de Sande, L. van der Have, I. Cap- pon, 1'. de Vos, I. Brakman, II. Brakman, A. E. Monjé, A. van Acker, A. B. de Meu- leineestcr, J. Kruijff, J. Quaars, en C. Draaier. Daarna werd de zitting gesloten. Sluis. Een circa 16-jarige knaap had Za terdagavond een fiets gekregen. Zondagmor gen zou hij zich gaan oefenen. Hoe spoedig men die kunst schijnt te leeren, toch is men een tweewieler niei zoo spoedig meester. In plaats van zich in afzondering te begeven en daar de fiets te leeren berijden, drong zijne lloovaardigheid hem zeker eene zoodanige plaats te kiezen, die druk bezocht, wordt, n. 1. de Oude Kerkstraat. Bij het uitgar.il der R. K. kerk, had hij het ongeluk de vrouw van den landbouwer J. C. zoodanig aan te. rijden, dat zij niet haar hoofd op een kantsteen terecht kwarn, waardoor eene bloedende wonde ontstond, zoo dat geneeskundige hulp moest wordtn inge roepen. Des anderen daags was zij dientengevolge lijdende aan hevige koorts. Dit zaakje zal voor den rijder nog een on aangenaam gevolg hebben, want de politie heeft er zich mede bemoeid en proces-verbaal opgemaakt. Sluis. In da St. .Tanskerk alhier zijn voor neer te schieten en den anderen met den kolf de hersens in te slaan maar hij kon ook sven goed misschieten en dan bedierf hij alles, en moest er misschien nutteloos zijn leven bij inschieten Terwijl hij dus nog in het onzekere was, wat te doen en wat te laten, verbrak plot seling een scherp st de stilte van den naeht. Daar komen ze" fluisterde degeen, die het dichtst bij hem slond, „door de frissche lucht en den verren loeht zijn ze weer ge heel nuchter geworden ze schijnen ech ter tamelijk slaperig en achteloos. Laat ze tot opdertig voet nabij komen ik zal den rechter nemen en gij den anderen. Leg nie te hoog aan; als ze maar goed geraakt zijn' dan zal een paar duim ijzer tufschen hunne» ribben het overige wel doen. Ik zal tellen en b'j drie geven we gelijk vuur. Wordt vmietgd) de naderende koude, twee kachels geplaatst ter verwarming der kerk tijdens de Gods dienstoefeningen. Mocht later blijken dat twee niet voldoende zijn zullen er meer worden geplaatst. Daar dit eene kruiskerk is en men langs verschillende kanten kan binnenkomen on dervond men voortdurend veel koude. Algemeen wordt deze verandering als ver betering toegejuicht. Oost burg. Bij de op 22 October j. 1. ge houden stemming tot benoeming voor leden van liet Kiescollege waren vijftig -briefjes in geleverd, waarvan twee van onwaarde. Op 1 .November a. s. treden af de heeren O. Ie Nobel, A. J. de Smit, Jae. Vers;nij-o E. Piaukeel en P. Daansen Sr. lu plaats van wijlen den heer H. B. Maal Heniij moest eeu gemachtigde gekozen wor den om zitting .ie nemen tot 1 November 1800. Herkozen werden de lieeren P. Daansen Sr. met 42, Jac. Versluijs met 41, A. J. de Smit met 39 en C. Ie Nobel met 32 stemmen. Herstemming zal plaats hebben tussehen de heeren E. Plankef:! mei 22 en C. Sehij- ve niet 16 stemmen en tussehen de heeren: A. Versprille Pz. met 15 en J. Duste Sr. met 14 stemmen. Op onderscheidene personen waren één of meer stemmen uitgebracht. De heer S. Frelier, onderwijzer te Zuidzande, verwierf jl. Vrijdag te Dordrecht de akte voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek. Lroe.de. Door den Kerkeraad der Ev. Luili. gem. alhier is een drietal opgemaakt bestaande uit de heeren ds. Pohlman te Delft, Rust, en Zwahler, prop. te Amster dam. Bij het te Nijmegen gehouden examen voor Je vrije- en ordeoel'eningen in de gym nastiek zijn o. m. geslaagd P. J.deGroote van Nieuwvliet en F. C. Zonnevijtle van Aardenburg, kweckelingen aan de Groen van Priii8terersehool te Doetincliem. Sluis. In de raadsvergadering de vorige week gehouden, werd de heer Hubrechtsen. herkozen raadslid beëedigd, de gemeente be groeting voor 1895 gewijzigd o.a om daar op te brengen de eerste termijn ad. ƒ2500. van de ƒ10000 rijksbijdrage in de restaura tiekosten van het stadhuis, en goedgekeurd de begrooting voor 1896. Ie van het algemeen armbestuur van lleille in ontvangst en uit- ad. ƒ1693.SOt/j, van liet gasthuis ad. ƒ3842.30 en van de wee/enadniinistratie ad. ƒ2120.50 en vastgesteld een suppletoir ko hier van den hoofdelijke» omslag tot een bedrag van ƒ8.20 en van de honden belas als van ƒ17.70 Oostburg. Gekozen tot lid van den schut tersraad van liet 4e bataljon rustende schut terij in Zeeland de lieer J. A. Blankert se cretaris der gemeente Cadzand met wien op de voordracht stond de heer de Gniaff No taris te Aardenburg. De vervulde vacature was ontstaan door de beneoinmg van den heer Piaukeel te Oostbnrg tot majoor comman dant van het bataljon. Schooildijke. Het zelfde brutale staaltje dat men indertijd te Hoofdplaat uithaalde, is andermaal beproefd en gelukt bij den land bouwer W. Bruijnooge alhier. Het varkens hok ontnam men heel leuk een zijner be woners en slachtte het in dc nabijheid der hofstede. De kop heeft men als bewijs ach tergelaten, doch het adres is te zoeken, om vermoedelijk evenmin als toen te. vinden. IJzendykc. De heer 5J. Vermast, ka pelmeester van het muziekgezelschap „Ge duld overwint" is deze week overleden. Woensdagmorgen te 10 nre vond de plech tige ter aarde bestelling plaats. Geheel IJ- zeudijke, dat zich aan den overledene ver plicht gevoelde, wilde hem bij zijne uitvaart hulde bewijzen, door zijne tegenwoordigheid. De gemeenteraad, de contribueerende leden der Fanfaren, het muziekgezelschap, het zang koor dei R. C. kerk, het onlangs opgerichte Zanggezelsohap „Apollo", alsmede deputaties van de zusterverenigingen te Aardenburg, Biervliet, Groedo, St. Laureijns, Sluis en Schooildijke voigden den famiiiestoet gral- wnarts. De fanfaren, thans gedirigeerd door den lieer P. Dellaert voerde een paar treurmar- schen eu aan de groeve een afscheidsgroet uit, terwijl het zanggezelschap het lied „Aan het graf eens zangers" ten gehoore bracht. De heeren Hendrikse en Bödeker herdachten de vele diensten van den heer Vermast. De zoon des overledenen, tie heer Th. Vermast, dankte allen voor de laatste eer zijnen ont slapen vade-r bewezen, waarna de stoet in treurige stemming, onder het sp-leu vaneen pro - li I i id uiakker verliet. >r de P;1grafkrans ge dragen van de lantaren-maatschappij. Het lijk is bijgezet in een eigen graf dat door de werkende leden is aangekocht, waarop lattr een gedenkteeken zal verrijzen, en waaraan de krans, vervat in een glazen omhulsel, zal bevestigd worden. Itreskeus, Hedenmorgen had alhier de knecht van den landbouwer De Witte te Groede, zekeren de Bats, het ongeluk om in zijn leidsels verward te geraken, waardoor hij uitgleed en zijn voet onder het wiel van den beladen wagen terecht kwam, waardoor een tweetal teeuen verbrijzeld werden. On middellijk werd hij in eei. naastbij zijnde wo ning gedragen ,en de wond uitgewassohen, waarna hij huiswaarts werd vervoerd. Een poosje later geraakte een jongen on der een hondenkar. Spoedig werd hij er van onder gehaald, zonder zich ernstig be zeerd te hebben. Hij kon weldra zijn gang naar de school voortzetten. Breskens. De ponton en brug zijn deze week door den lioofd-ingenienr van 's Rijks opgenomen en goedgekeurd. Waterlaudkerkje. Benoemd tot Smid bij de Stoom tram-Maatschappij Bresker.sMal- deghein met ingang van 1 Nov. P. van de Saude, smid alhier. Het echtpaar Stimoli leefde te Ader- no, op Sicilië, aan den voet van den Etna in een gelukkig, onbezorgd huwelijk, waar uit twee kinderen sproten, die echter in een epidemie op denzelfden dag stierven. De dood der heide kleinen maakte zulk eeu in druk op Je moeder, dat van dat oogeublik a! het geluk van andere moeders in haar een oubeschrijfelijken haat en een bijna dierlijke woede wakker riep. Met een waarlijk ver schrikkelijke koelbloedigheid nam zij het be sluit alle andere kinderen in Adem» insgelijks te doen sterven. Zij verzamelde groots hoe veelheden van een plant, die in den volks mond carramutii heet, en die, als ze nog groen is, een melkwit, dik vloeibaar vocht oplevert, dat zeer giftig is. Door dit sap mengde zij een kleine hoeveelheid phosphorus en nu voerde zij haar plannen van vergiftiging uit. Elk kind, dat zij outmoette, riep ze tot zich, noodigde het uit bij haar binnen te komen, gaf het allerlei Rkkers en liet het daarop uit een glas drinken, waarin zij het vergif had gedaan. De arme kleinen verlieten daarop het huis en stierven weinige uren later. Met de grootst mogelijke onverschilligheid zette de vrouw haar pogingen tot vergiftiging voort en was reeds tot haar drieëntwintigsten moord ge komen, toen de zaak ontdekt werd. Een der vergiftigde kinderen stierf niet, maar werd wel zeer ziek, een geneesheer werd geroepen en deze ontdekte terstond alle kenteekenen van vergiftiging en nu dacht men er aan dat in d»n laatattn tijd zooveel andere kinderen onder dezelfde verschijnselen gestorven waren. Een nauwkeurig onderzoek leidde weldra tot de ontdekking van de schuldige, die terstond gevangen genomen werd. Tevens nam men haar man in hechtenis. Daar de zeer ver bitterde bevolking van A demo grooten lust scheen te hebben om de gifmengster te doo- den, werd zij onder sterke bedekking naar Catania gevoerd. Hier trachtte zij in de gevangenis zich de polsaderen door te snijden niet een stuk vensterglas, maar deze poging mislukte. Het laatste barer slachtoffers, was liet eenige kind harer zuster. Gedurende eenigen 'tijd wordt in de dagbladen een polemiek gevoerd over het al of niet vinden van liet lijk van een soldaat, die bij de manoeuvres-door het breken van zijn been zou zijn achtergebleven en van honger omgekomen zijn. Van andere zijde werd dit berieht ten eenenmale geloochend. Naar aanleiding daarvan heeft een der me dewerkers van het „Nieuws van den Dag" zich de moeite gegeven, den geheelen om trek te doorkruisen, en 't is hem gebleken, dat men overal huiverig schijnt, iets van de treurige zaak te vertellen. Of hier van hoogcr hand pressie wordt uitgeosfend, dan wel ot de lieden bang zijn te veel te vertellen, valt niet te zeggen, doch 't maakt de nasporingen natuurlijk veel moei lijker. Ten slotte is 't hein echter gelukt de waar heid te vernemen wellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er toe bijdragen zal, het ondeizoek, dat door de beklagenswaar dige ouders wordt ingesteld, te vergemakke lijken. De geschiedenis van het vinden van het lijk luidt aldus Een jachtopziener, die zijne ronde deed, be merkte een troep raven, die in groote krin gen boven zeker punt op de heide rondvlo gen. 't Was het gedeelte, gelegen in den om trek van de pyramids van Austerlitz in de omniddelijke nabijheid vari het z. g. „konij- iienb'tsehje". Bij de nadering van den jachtopziener, ver wijderden de krassende vogels zich en do man zag toen, dat een soldaat in volle uit rusting, inet geweer en randsel, op den grond uitgestrekt lag. De ongelukkige was klaar blijkelijk reeds lang doodhet lichaam ver keerde in vergevorderden staat van ontbinding. Bij nader onderzoek bleek, dat een zijner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zijne vondst ken nis aan den burgemeester, die niet een paar veldwachters ter plaats verscheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar het ter aarde werd besteld. Verdere nasporingen hebben bewezen, dat de ongelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van don verongelukte is Lan- genberg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zijne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevreden geweest met de geruchten, die omtrent het al of niet vinden van het lijk huns zoons in omloop waren eu in sommige bladen op genomen zijn. lil de afgeloopen week zijn beiden in den omtrek van Soesterbergen geweest en hebben overal nasporingen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeval zoeken in te winnen helaas naar hij vernam, zonder eenig succes. Ook de militaire autoriteiten schijnen ter plaatse geweest te zijn omtrent hunne ver richtingen is evenwel niets openbaar gemaakt. Bij alle weidenkenden heerscht ver.nt- waardiging over de wijze, waarop deze treu rige zaak wordt behandeld, en allerwege wordt het systeem van „in den doofpot stop pen", dat hier schijnt gevolgd te worden, veroordeeld". Wie toch heelt geeti medelijden uiet deu ongelukkige, die op zoo vreeselijke wijze deu dood vond, gekweld door lichaamspijnen, later vermeerderd door kwellingen van deu honger. Daarom, in stede van doodzwijgen, zij het volle licht geworpen op dit drama. Daar zijn ouders, die daarop recht hebben daar is ook het geheele Nederlaudsche volk, dat in naam der mensebelijkheid zulks eischt. Waar blijven vraagt men nu de bladen die het gebeurde pertinent ontkenden Een jongen, die met vier anderen, voor den politie-rechter te Bradford gebracht was, wegens het werpen van steeneu. redde zich en zijn makkers door den politieagent, van

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2