Gemengd Nieuws. voorbereiding reeds aan de samenstelling van het voorloopig verslag naar aanleiding van dat ontwerp bezig was, toen de Kameront binding plaats had. l)e ministers van justitie, van marine en oorlog hebben nu eenige maanden geleden de heeren prof. li. van der Hoeven te Leiden, den kapt. ter zee II. A. Schippers en gene- naal-majoor H. P. J. Hennus te 's Graven- 'hage in commissie benoemd om te overwegen, welke wijzigingen van het vorige regeerings— ontwerp huil alsnog wenschelijk voorkomen. Naar het Hbld. verneemt is onlangs door genoemde heeren naar aanleiding van die opdracht een uitvoerig rapport met een her zien ontwerp van wethoek van militair straf recht aan de regeering ingezonden. BKESKESS, 11 October 1895. Zaterdagmiddag geraakten een tweetal werk lui van de baggermachine in de haven alhier te water, veroorzaakt door het aanvaren van een hoogaarts spoedig waren zij op 't droge. Vrijdagmorgen der vorige week had een knecht van den aannemer Monjé alhier, zekere van Putte, bij het lossen van een wagen straatkeien, het ongeluk een groote steen op zijn duim te krijgen, tengevolge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer J. van de Sande van de Kruisdijk legde onmiddellijk een zoo flink verhand, dat volgens verklaring van den heer Meilmna, de duim voor erger is bewaard. Dinsdagmorgen is een hoogaarts van Philippine zoodanig door een uitvarende aak .aangevaren dat zij binnen moest worden ge sleept en thans in zinkenden toestand ver keert. De gepleegde laaghartigheden hij Op perman, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, schijnen een ernstiger ver loop te zullen hebben, dan de bedrijvers aan vankelijk dachten, die voor deze //grap" slechts een paar dagen //Vrij logies" hadden gere kend. Woensdag zijn de verdachten en een paar getuigen door den rechter-commissaris te Middelburg iu instructie gehoord, zoodat de justitie dit zaakje alies behalve als een grap aanmerkt. En geen wonder, immers artikel 141 van liet wetboek van slralrecht, onder welke categorie dit feit valt, bedreigt een minimum van 4 jaren gevangenisstraf. Als eenzeldzaamheid op landbouwgebied kan gemeld worden, dat op het veld, van den landbouwer J. Bruijnzeel te Gronde een suikerbeetwortel is gegroeid, die het kolossa le gewicht had van 6l/2 K..G. Met ingang van 10 Oct. a. s. is be noemd tot postbode voor de gedeeltelijke bestel ling te Seboondijke 11. Verboom te Kloetinge. Sluis. Met, de restauratie vau den toren met het stadhuis is men deze week begon nen. Bij het gehouden examen voor de hulpaete is o. w. toegelaten mej. J, A. II. van Rassenberg te Sluis. uien onder een troep yankees en had daar iemand licht verwond aan den schouder. Reeds in liet volgend oogenblik stormden de Amerikanen met de revolvars in de hand naar binnen en zochten vloekend en razend naar den geen, die geschoten had. In wei nige oogenblikken was het lokaal het tooucel eener wilde, ruwe, losgelaten bende, en onze beide Duitscbers vonden bet nu maar beter hun grauwtje uit den stal te halen, met de zakken te beladen eu ten spoedigste naar de mijnen op te breken. In liet bierhuis was liet rumoer nog in vol len gang en toen liet den waard en zijn volk eindelijk gelukten zooveel stilte te verkrijgen om aan het woord te komen en het noodlot tige schot te verklaren, was de aanvaller, de roodbaard, verdwenen Men doorzocht het geheele huis, de schuur, den kelder hij was en bleel verdwenen en niemand wist waarheen. Wordt vene lijd.) Sluis. Toen de landbouwerskueeht A. Z. deze week uiet een geladen wagen met sui kerbieten de gemeente kwam binnengereden had hij het ongeluk te vallen, waarna de wiêlen hem over de beent n gingen. Na hem in eene naastbijzijnde woning te hebben gc- biacht werd hem de noodige hulp verleend, waarna hij naar zijn woning werd gedra- geti. Zijn toestand is thans bevredigend. De lieer M. A. J. J. Blankert van Groede is als adsisfent geplaatst ten post- kail tore te Steenbergen. Te IJzendijke is, evenals te Sluis, een exportslagerij voor rundvee opgericht, waar wekelijks minstens vijf beesten te gelijk moe ten geslacht worden, ten einde het vleesch naar België te vervoeren. De heer A. J. J. En te, ontvanger der belastingen eu accijnsen te IJzendijke, is als zoodanig benoemd te 'Venendaal. Hoofdplaat. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 4 October jl. aan den lieer P. J. v. d Sande, onderwijzer alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen I November a. s. wegens zijne benoeming te Ter Keuzen. Voor de betrekking van onderwijzer aan school No. 1 in de kom dezer gemeente hepft zich na herbaalde oproeping op een selaris van 525 geen enkele solicitant aangemeld. Hoofdplaat. De witte zwaluw die zich hier omstreeks een maand heeft opgehouden, is door een liefhebber van de iacht gescho ten en bij den heer A. J. P. Ego, herher- gier alhier ter bezichtiging gelegd. Heel veel zal aan een doode zwaluw ech ter niet te zien zijn, ook al is hij wit, even min als wij het eene liefhebberij kunnen noe men jacht op een zwaluw te maken. De heer IV' Carels, (geb. te Cadzand) hoofd der school te Cortgene is als zoodanig benoemd te Poortvliet (Tholen) Seltooiidijkc. Deze week is door den den Ambtenaar van den Burgerlijken stand tegen een vader die de geboorte van het 12e kind kwam aangeven, proces-verbaal opgemaakt wegens te late aangifte. Ilij gaf dit eerst den vierden dag na de geboorte aan. De ontvangsten van de Stoomtram- inaatschappij Breskcns-Maldeghem bedroegen gedurende de maand Sept. '95 ƒ6564.04 en over die maand ƒ5 1 09,285. Van af 1 Jan. '95 werd ontvangen 48.958.43® en gedurende dat tijdstip '94 ƒ44.884.47. l)e voortdurende sluiting van België voor den invoer van Ncderlandscb vee werkt zeer nadeelig op de veemarkten in Noord- brabaut. In verscheiden plaatsen aan de grens waren de najaarsinarkten, voor zoover die gehouden zijn, van zoo geringe betceke- nis, dat de landbouwers en vetweiders zich niet meer de moeite geven hun vee nog op de. markten te brengen. Bovendien blijft bet vee, vooral liet melkvee, hoog in prijs, waar door de kooplieden er niet aan durven, zoo dat de handel zoogoed als stil staat. Het bestuur eener aanzienlijke ge meente, waar tevens een openbare reinigings dienst is gevestigd, ontving dezer dagen zoo schrijft men aan de N. Gron. Ct. van een hier te lande gevestigde maatschappij voor vruchten- en groentenbereiding eene missive, de vraag behelzende of er gelegen heid bestaat te koopen de sinaasappel- en citroenschillen, die zich onder bet huisafval bevinden, voorzoover ze niet iu verrotten of geheel bedorven staat verkeereneene ruwe sorteering van die schillen op de plaats van afzending wordt noodig geacht en opgave ver zocht, hoeveel, als het seizoen daarvoor is aangebroken, 2 a 3 maal 's weeks gezonden kunnen worden. Het zou, meent de berichtgever, nuttig kunnen zijn 't vorenstaande in wijderen kring bekend te maken misschien dat in plaat sen, waar geen gemeentelijke mestverzaine- ling bestaat, particulieren zich willen be moeien met liet verzamelen van afval, dat tot grondstof kan dienen voor de artikelen eener //vruclitenbereidiiig". Zondagavond is ingebroken bij den banketbakker Everts op de Prinsengracht hoek Berenstraat, te Amsterdam. Om vijf uur was de lieer Everts met zijn vrouw uit gegaan om familie te gaan bezoekende meid was ook uit en de winkeldeur werd daarom goed gesloten, 's Avonds thuis ko mende, vond men de deur open en in het opkamertje achter den winkel alles overhoop. Een schrijfbureau was niet geweld openge broken, de laden lagen over den vloer. In den winkel was de toonbanklade onderzocht, maar daar hadden de dieven niet veel ge vonden. Boven werd uit een linnenkast ont vreemd een bedrag van ongeveei dertig gul den. Een brandkast die op de slaapkamer stond, maar.eenigszins achter eenige kleeren ver borgen wi^, hebben ze niet opgemerktwel word het geheele bed omgehaald. In het geheel hebben ze ongeveeer 35 gulden buit gemaakt. Eigenaardig is liet, dat alle zil veren lepels, horloges, bijouterieën wel wer den gevonden, maar niet medegenomen. De dietstal inoct tusschen zevenen en ne genen zijn geschied. Een pendule in de opkamer, die. de dieven hij het openbreken van de schrijftafel hebben verplaatst, was op tien minuten over half acht blijven stilstaan. Dezer dagen bezeerde de arbeider E. v. 1?., te Barneveld, zich aan de hand. Om het bloed te stelpen legde hij wat tabak op bet wondje. M eidra begonnen hand en arm hevig te zwellen, en is B. Woensdag over leden. Te Gieteloo waren eenige jongens in een notenboom geklommen, om er noten af te slaan niet een gaffel, die een der jongens liet vallen. Een der punten kwam in het hoofdje vau een vierjarigen knaap, die dood op de plaats bleef. - Uit Winterswijk wordt gemeld Woensdagavond circa half zes is in hel Bocholt Pruisen een in aanbouw zijnde fabriek van vier verdiepingen ingestort. Ongeveer 3D werklieden zijn onder de puinhoppen bedolven, waaronder verscheidene, zoo men vreest, zijn omgekomen of verminkt. Een veehouder uit Oud-Delftshaven zag Maandagochtend in den stal van de hee ren Bierman Co. in de Hugo de Groot straat 7 schapen staan, die hij herkende als zijn eigendom en Zondag uit zijn weiland onder Schiedam ontvreemd waren. Een on bekend man had de schapen Zondag in den loop van den dag in genoemden stal ge bracht om ze Maandagmorgen op de markt te verkoopen. De bestolene gaf er de poli tic kennis van, en toen tegen halftwaalfeen man zich aanmeldde om de schapen af tc lialen, werd hij door een rechercheur aan gehouden. De man beweerde de dieren voor ƒ125 van een ander persoon gekocht te hebbendoch daar men weinig geloot aan deze opgave hechtte, is hij naar Schiedam gebracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. Woensdagavond vielen twee sjouwerlie den in de Iloofdsteeg te Rotterdam een Pranschman aan die daar met poppetjes te koop liep. Aanleiding bestond hiertoe geenszins, al leen brooddronkenheid van de werklieden was de oorzaak Terwijl de een den Fransch- man een klap gaf dat de man met zijn koop waar over de straat tolde, trapte en schopte de andere hem deerlijk. De politie reker.de beiden in en stelde natuurlijk eene strafvervolging tegen hen in. Woensdagavond heeft te Leeuwarden een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee bewoners der Amelandstraat en eenige poldergasten, waarbij eene 53-jarige weduwe drio meesteken, een aan bet hoofd, een aan den arm en een zeer ernstige in den rug bekwam. Twee personen, vader en zoon, werden als de vermoedelijke daders in hech tenis genomen. De zoon heelt reeds bekend. De vrouw, wier toestand niet zonder gevaar is, is in het stadsziekenhuis opgenomen. Het Spoorwegongeluk in België. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft Zon dagavond tusschen Wavre en Ottignies plaats gebad. Een lokomotief kwam in hotsing met een trein vol reizigers. Tien personen werden gedood en 40 ge wond, onder welken velen zeer ernstig. Van alle kanten kwam dadelijk hulp op dagen. De gewezen eerste minister, Beernaert, be vond zich in den eerste wagen met zeven leden zijner familie. Zijn schoonzuster, me vrouw Mouron, echtgenoote valt den beken den ingenieur, werd dadelijk gedood. Me vrouw Beernaert is licht aan de borst gewond. De oud-ministtr bleef' ongedeerd. Mejuffrouw Crels, uit Parijs, die bij do tamilie was, is aan liet hoofd gewond. Twee wagens scho ven in elkander. Latere berichten omtrent de spoorwegramp melden liet navolgende liet aantal dooden bij liet spoorwegonge luk nabij Otlignies bedraagt 18, liet aantal gewonden ongeveer 160, waaronder 36 ernstig, waarvan velen den dag niet zijn dooregko- raen. Onder de dooden behoort een geneesheer, een vicaris, de anderen zijn kooplieden enz. uit de naburige plaatsen. Het ongeluk is aldus geschied De loco motief, die van Ottignies kwam met volle snelheid, stortte in het station Mousty op een in beweging zijnden trein. Drie rijtuigen werden letterlijk ir. elkaar geschoven, zoodat van de reizigprs een vreeselijke vleesclikloinp werd gemaakt. Van Ottignies en Brussel werd onmiddelijk hulp geetuurd. Men is ij verig bezig den weg weer vrij te maken. liet ongeluk heeft gewild, dat de ramp juist moest overkomen aan een trein, die een overgroot aantal passagiers vervoerde, terug- keerende van een inwijdingsfeest van bet ver- eenigingsgebouw [der Katholieke werklieden te Nijvel. Ottignies ligt op vijf uren afstands van Brussel aan den Staatsspoor naar Luxem burg. De schok was zoo geweldig, dat men te Ottignies, waar liet juist kermis was, een donderenden slag hoorde, terwijl de ruiten rinkelden. Onuiiddelijk daarop zag men in de richting, vanwaar het geluid kwam, liet schijnsel van brand; het waren de vernielde spoorwagens, die terstond vuur hadden ge vat. Den toestand op het tooueel der ramp te beschrijven, is onmogelijk. De rosse gloed der vlammen verlichtte het terrein juitt ge noeg om de ramp te kunnen overzien, en de regen, die bij stroomen neerviel, maakte liet schouwspel nog onheilspellender. Toen de vlammen eindelijk door het hemelwater ge- bluscht waren, heerschte er een pikzwarte duisternis, waarin het jammerlijk gegil en gesteun der gewonden en stervenden hart verscheurend weerklonk. Sommige lijken waren zoo geheel verplet terd, dat men hun identiteit slechts kon con- stateeren uit de papieren, die bij hen ge vonden werden. Een ooggetuige seindeDe vorineloozo menschelijke overblijfselen liggen tusschen zware ijzeren balken en verwrongen staven door de opengewrongen wanden der waggons bespeurt men groote bloedvlekken en stuk ken mcnschenvleesch. Een jongeling is plotseling waanzinnig ge worden men heeft hem moeten binden, om hem naar huis te kunnen brengen. Er werden in het geheel zes waggpus ver brijzeld alleen de twee achterste waggons bleven onbeschadigd. De heer van den Peereboom, minister van spoorwegen, had ook bijna de ramp bijge woond. De minister had in denzelfden trein gezeten, maar was aan het laatste station uitgestapt.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2