voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MISLEID. No. 211. Zaterdag 12 October 1895. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ta ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E Pt T E N T I E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij dén Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. |iuiUttland$dit Keizer Wilhelm schijnt al het mogelijke in 't werk te stellen oin met Rusland op een goeden voet te komen. De vorige week legde namens Z. M. de overste Moltke een krans op de sarcophaag van den overleden Czaar Alexander III. Tevens werd hij door den Czaar en de Czarin ontvangen. Zonderlinge dingen gebeuren in de laatste avonden ia het vredelievende Munster. El- ken avond komen er tegen elven honderden burgers bijeen voor het stadhuis en voor het eeringsgebonw, het zijn volstrekt geen so listen, geen menschen „uit het volk", neen, ;oede en anders ook zeer goedige burgers, ar die thans toornen omdat Munster se— t t October een politieverordening rijk is gebiedt dat alle herbergen 's avonds om en uur gesloten moeten zijn De politie is er tot nu zonder veel moeite in geslaagd om de heeren uiteen te drijven die het inzon derheid op den regeeringspresident voorzien hebben en dan ook niet moede worden Hallo Hallo te roepen voor zijn huis. Maar Za terdagavond toen het werkvolk van het Dort- mund-Eins-kanaal oin het weekgeld in de stad kwam, werd op hunne wijze uiting van hun misnoegen gegeven. Want van dat weekgeld kan tot 's avonds elf' uur toe werkelijk niet genoeg worden verteerd. Er zijn nog gemoedelijke lieden te Mun ster die op een schikking, half twaali, twaalf uur hopen. Een Hollandsch soeieteithouder zou inmiddels, behalve kapitalist, populair kunnen worden. Het leelijke, afstootende gelaat van den roodc werd met een donkeren gloed overto- gen en zonder het misschien te willen, liet hij met de eene hand den loop van zijn ge weer los en greep naar een revolverechter bezon hij zich uog bijtijds en terwijl hij ge dwongen lachte, zeide hij „Zoo is 't goed, man Gij verloochent uw vaderland nietEen Poinmeraan is in den winter even ruw als in den zomer, zegt het spreekwoordinaar neem me niet kwa lijk," vervolgde hij, en hield zijne breede hand oypr tafel om toe te slaan, „wanneer gij uwep wijn alleen betalen wilt, dan drin ken \ve er later nog een; maar doet me nu voorloopig het genoegen en drinkt met me 't is al zoo lang geleden, dat ik een zuiver, Ouitsch woord gehoord heb," voeg de hij er bijna weemoedig aan toe. Daar zulk een aanbod zich niet gemakke- De Parijsche correspondent der N. R. Crt. schrijft aangaande de eerlang te behandelen Staatsbegrooting voor Frankrijk, dat het de partement van oorlog ieder jaar een soin van (100.000 franken ter zijner beschikking heeft voor geheime uitgaven, waarvan slechts ver antwoording wordt gedaan aan den President der Republiek. De Kamers staan deze som en de overeenkomstige artikels voor de ove rige departementen toe zonder ooit te ver nemen waaraan die gelden worden besteed en zonder zelfs het recht te hebben er naar te vragen. Men heeft dit o. a. gezien toen het eerste ministerie Dupny, intusschen reeds af getreden. door Camille Pel'etan ter verant woording werd geroepen voor de subsidies welke het zou hebben verleend aan de Co- carde gedurende de maanden dat baar hoofd redacteur Ducret wegens medeplichtigheid in de zaak Norton gevangen zat. Er werd op die rede eenvoudig niet geantwoord, noch door het ministerie Casimir Perier dat het eerste kabinet Dupuv had opgevolgd, noch door den gewezen premier die als voorzitter de vergadering der Kamer van 5 Maart '91 presideerde. Behalve oorlog hebben marine, buitenland- sche zaken en binnenlandsche zaken hun ge heime fondsen, maar de drie eerstgenoemde departementen hebben samen 600,000 -f- 100.000 1,000,000 of slechts één ton meer dan waarover het ministerie dat aan de Place Beauveau zijn bureau's heeft, voor zich alleen beschikt 1,600,000 franken is de post; geheime fondsen van het ministerie dat op dit oogenblik Leygues tot chet heeft. Daar onder binnenlandsche zaken de politie res- lijk liet afwijzen, grepen alle naar de intusschen door den waard gevulde glazen en stieten aan op het geluk van hun vaderland aan gene zijde van den oceaan. Wijn heeft nu eenmaal de eigenschap, de tongen los te maken en liet duurde dan ook niet lang of beide vrienden waren met den roode in een druk gesprek gewikkeld, en na dat men over het vaderland uitgepraat was, kwam het gesprek vanzelf op hunne tegen woordige omstandigheden. Spoedig lieten zij hunne aanvankelijk voor genomen achterhoudendheid tegenover den roode varen en na kortentijd was deze nauw keurig op de hoogte van hun district, den weg dien zij te gaan hadden, het doel hun ner reis, zoowel als van het vermogen, dat zij bezaten. „Nu, kinderen," begon de roodbaard, toen de waard de zes flesch bracht, „dit zal onze afscheidsdronk zijn mijn weg is het verst gij hebt nog den tijd, daar ge zeker toch bij maneschijn gaat, dan is het koeler, en wan neer ge dan een goede pijp rookt dan zullen die verwenschte moskieten u niet lastig val len. Eén ding zou ik u echter, willen raden," vervolgde hij op zachten toon terwijl hij o- sorteert wordt dit hooge cijfer eenigszins verklaard. De rost, heel het altijd, gaat aan verkiezingen weg en aan couranten. Men zou meenen dat Frankrijk nog wel zonder deze runn anderhalf inillioen franken zou kunnen geregeerd worden, wanneer men aan oorlog, marine en buitenlandsche zaken liet wat zij nu hebben, maar de herhaalde po gingen welke daartoe zijn aangeweud, hebben altijd schipbreuk geleden. En zoo zal het ook wel weder bij de behandeling gaan van de begrooting voor 1896. De minister zegt de afstemming te zullen beschouwen als een bewijs van wantrouwen en eerst de Kamer cn dan de Senaat laten den post doorgaan. Maar de departementen der nationale ver dediging en van de buitenlandsche aange legenheden kunnen het natuurlijk zonder ge heime uitgaven niet stellen. Er moet altijd door gespionneerd worden en dat werkje wordt niet voor niet gedaan. Met name oorlog, had ik steeds gedacht, zou telkens te kort moeten komen. Wat zijn zeshonderd duizend Iranken per jaar wanneer men moet trachten achter de geheimen te komen van al wat het defensiewezen der triple-alliautie betreft? En ook het overige Europa mag niet geheel uit het oog verloren worden. Doch Frankrijk, moet men gelooven, zal in de laatste jaren niet gelukkig zijn geweest met zijn pogingen om te vernemen wat er op militair gebied bij de buren voorvalt. Al thans in plaats van geld te kort te komen is Oorlog van zijn geheime fondson een potje gaan maken dat reeds tot twee inillioen is aangegroeid. llet is Paul de Cavaignac die dat potje ver zijn schouder heenzag naar een troepje mannen, die om een tafel stonden, en nu eens doodstil waren en dan weer door elkaar heen lachten, vloekteu en twistten, „laat u niet verleiden, hier uw geluk te beproeven ik ken den bankhouder, hij is een aartschurk en bedriegereu nu vaarwel Hij reikte den Duitschers de hand, die door dezen hartelijk gedrukt werd, waarna zij met eene eenigzins zware tong zijn groet beant woordden. De roodbaard sloeg den wijn, die nog in zijn glas was, naar binnen, en drong toen ta melijk onbeschaamd en tot verbazing zijner pas verworven vrienden door de menigte spe lers tot vlak aan tafel. Terwijl nu de Pommeraan en de Silesiër, die bijna niet meer in staat waren te denken, de flesch ledigden, had de roode een klei nen geldbuidel uit zijn zak gehaajd en op tafel gezet. Zijne komst was den bankhouder echter verre van aangenaam, want hij zag hem la- inelijk wantrouwend aan van top tot teen, doch kou hem het meespelen niet weige ren. De spelers stelden hunnen inzetde bank- m heeft ontdekt èn met het oog op de onge wone moeilijkheid waarin regeering en be- grootingsesiiimissie verkeeren om het budget voor '96 zoo goed en neen, men mag wel enkel schrijven zoo kwaad als het kan, sluitend te krijgen, heeft Cavaignac voorge steld deze twee inillioen te annexeeren en in de algemeeno kas te storten. Dat is zooveel meer op de inkomsten. En de commissie heeft dat voorstel aangenomon. Aangaande dt Fransche expeditie in Ma dagascar, kan worden gemeld, dat de hoofd stad Tauanariwo den 27sten September door de Keur-Kalonne van generaal Duchesne ge nomen is. In Konstantinopel en Stamboel zijn do Mohamedanen in opstand gekomen tegen de aldaar woonachtige Christenen en vreemde lingen. Gevangenen die door de politieagen ten werden voortgeleid, werden op vreeselijko wijze geslagen en mishandeld zonder dat ook maar eenigszins pogingen werden aangewend om dit te beletton. Volmaakt rustige men schen werden aangevalleu en gewonde ge vangenen werden op de pleinen van de po litieposten in koelen bloede gedood. Verschillende Mogendheden hebben wacht, schepen gezonden om de vreemdelingen to Konstantinopel te beschermen. Bij de vorige Tweede Kamer is een ont werp van een wetboek van militair strafrecht aanhangig geweest en in de aldeelingcn dier r Kamer onderzocht en dat de commissie van houder sloeg de kaarten i.aar rechts en links, terwijl hij intusschen nu eens zijn ge- u win opstreek, dan weer het verlies uitbetaal- >t de, De roodbaard had hem met de meest j gespannen aandacht op de vingers gezion, en toen bijna twee derden der kaarten afgeno men waren, riep hij plotseling „Let op De bankier zag hem woedend aan en hield op met afnemen, terwijl de roode zijn geldbuidel op klaverenvrouw zette. „Verder" riep hij toen kortaf. Een spottende grijns vloog over het gelaat' van den bankier, toen klaverenvrouw naar rechts viel en de roode 1 verloren had maar ook in hetzelfde oogen blik kraakte er een schot door het vertrek eti een geweldige stem riep „Ge hebt valscli gespeeld, schurk 1 Overtuigt u heeren," riep de twistzoeker, terwijl hij zich tot de omstan ders wendde, de schelm heeft twee klaveren- vrouwen in een spel Een kreet slakende was de bankhouder ach terover gevalleu. had zich echter in het vol gend oogenblik weer opgericht, raapte snel i met beide handen het geld van de tafel en x stak het in zijn zakken. Het schot had - slechts zijne voorste haren verzengd, was ra- kelijks over zijn hoofd gegaan, tereelitgeko-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1