voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 210. Zaterdag 5 October 1895. 5e jaargang ABONNEMENTSriUJS Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Vooruitgang. FEUILLETON. M mii D. NIEUWSBLAD A D V E R T E N T 1 E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breshens, Nog weinige jaren resten en deze eeuw zal ten einde geloopen zijn. liet spreekt wel van zelf, dat dan eene vergelijking tussehcii deze en de voorgaande niet achterwege kan blijven, en de ernstige vraag zal gesteld worden, of we werkelijk voor- of achteruitgegaan zijn. In vele opzichten vooruitgegaan -zal hel antwoord van bijna allen luiden. Want pessirnent ware hij, die de oogen gesloten hield voor het veïe goede, dat deze eeuw op "oo menig terrein heeft opgeleverd. Anderzijds zal men in vele gevallen een- leimnig zijn in een afkeurend oordeel over at deze eeuw met zich gebracht heeft. Toch zal er op inenig punt groot verschil icstaan, zoo zelf, dat de een vooruitgang loemeii zal, wat door den ander niets anders dan met achteruitgang kan worden bestem peld. Dit zal bij name geiden, wat den inaatschappelijken toestand der volksklasse aangaat. Eeeds nu is het oordeel hierover zeer ver schillend. Men weet hoe de Amerikaan Henry Ge orge om slechts een uit velen te noe men in zijn in schitterenden stijl geschre ven werk „Vooruitgang en Armoede" tracht aan te toonen, dat vooruitgang en armoede hand aan hand gaan. Volgens hem is vooruitgang een reusach tige wigge, welke horizontaal in de maat schappij gedreven, wel opheft degenen, die er boven zijn, maar neerdrukt on verplettert, finder het avondmaal werden alle mogelij- 3 gevallen van eene overrompeling overwo rn, zoowel van lien die vertrokken, als van li die bleven en men beloofde van beide nantcn de grootste opmerkzaamheid ook zou den de beide achterblijvenden elkaar nooit verlaten en steeds de tent in het oog hou den. Tegen het aanbreken van den dag werd de ezel beladen met leegc zakken, werktuigen, waaraan iels haperde, enz.en na een ste vig ontbijt?, bestaande uit vleesch en brood, gingen de twee op inarsch. De weg naar Santa Clara was ruim veer tien mijlen lang en de beide goudgravers kon den moeilijk voor middernacht terug zijn, te meer daar er in die plaats gelegenheid ge noeg w'as om eens uit het eeuwig eentonige .te geraken en in auder gezelschap te ko- die onder zijn. In de tegenwoordige maatschappij is steeds grooter behoefte aan productie van den land bouw, welke daarom steeds in waarde zal stijgen. De rente van het land wordt daar om voortdurend hooger. Zochten Prondhon en Marx de oorzaak der ellende in het kapitaal, hij in de grondrente. Alle vooruitgang komt daarom den grondbe zitters ten goede, die hun land steeds duur der zullen kunnen verpachten. liet eenige geneesmiddel, dat de kwaal in den wortel verhelpen kan, is daarom volgens dezen col lectivist, den grond tot algemeen eigendom te maken. De Staat beginne [daarom de grondpacht zich too te eigenen. De belasting moet daar om zoo hoog worden opgevoerd, dat ze gelijk wordt aan de pachtwaarde. De lootten zullen dan stijgen, de kapitaalrente vermeerderen, en pauperisme en misdaden verdwijnen. Bovenstaande woorden ntleenen wc aan de „Prot. Nbr.", waarop dit blad aldus voort gaat Geheel anders oordeelt de heer Kidd in zijn '„Social Evolution". In dit werk schrijft hij, tiaar het resumé dat het „Zondagsblad van de Amsterdammer" gaf o. a. „Niemand, die de geschiedenis nauwkeurig bestudeert, kan ontkennen, hoe zeer in den loop van de negentiende eeuw de toestand van de groote massa der bevolking in En geland en Frankrijk is verbeterd. Dit geldt vooral Engeland. Het aanlal armen is sedert 1S55 voortdurend afgenomen. De looneu van bijna alle klassen zijn zeer gestegen, en de koopkracht is grooter ge- Santa Clara bestond toen nog maar uit weinig buizendaarentegen stonden er ee ne menigte bouten winkels, die alle den ti tel voerden van koffiehuis, bierhuis, logement enz., in den grond waren het echter sh chts ellendige tenten, waarin brandewijn gedron ken en hazard gespeeld werd. Eenige leege kisten dienden in den regel tot tafels en eene plank over twee tonnen ge legd, tot zitplaats daartusschen bewoog zich ern tierende, twistende en beschonken menig te mannen uit allerlei vulkeu eu beproefde met inspanning aller krachten bij het hazard spel te komen, dat in elk dier huizen aan getroffen werd. De houders der banken ver stonden bijna altijd de kunst liet geluk een weinig to dwingen en menig goudgraver ver loor bier in een half uur meer dan hij in acht dagen verdienen kon. Werd er nu en dan eens een op valsclt spel betrapt en kon hij niet spoedig genoeg den revolver uit zijn borstzak halen en den verrader neerschieten, dan waren zijne dagen geteld ot de bedro gene schoot hem neer, of men bracht hem op eene andere wijze om het loven. Vaak had intusichen de houder der bank ook medeplichleu en dan ontstond er eeu zeer worden. Het bedrag van de inleggers nam aanmerkelijk toe. De werkmanswoningen wer den beter en stegen steeds in waarde. Dc arbeidsduur is korter geworden, het toezicht op de veiligheid en de gezondheid van de arbeiders veel strenger, hun levensgenot is vergroot. Zelfs beginnen orthodoxe occono— men in Engeland reeds dc vraag te stellen, of dc armoede zelve niet kan worden afge schaft, en ot zij een meer noodzakelijk be standdeel van onze maatschappij is dan vroe ger de slavernij. Erankrijk geeft dezelfde reden tot tevre denheid. Hongersnood heerscht er nu slechts in naam, terwijl het in vorige eeuwen eene soort permanente instelling was. Overal hebben de schoenen de klompen vervangen, ..vollen en katoenen kloediurgsluk- ken worden algemeen gedragen, terwijl vroe ger de armen in de ellendigste lompen rond liepen bioemen en boeken zijn geen onge woon verschijnsel meer in arbeiderswoningen. Het loon is aanmerkelijk gestegen de ge middelde duur van liet leven werd langer, liet sterftecijfer lager, de kwaliteit van het voedsel beter, de inrichting van bet huis aangenamer en de kleeding gezonder. Zelfs wordt in Engeland de aanwas van groote vermogens langzamerhand gestuit, en de rijkdom over wijdere kringen meer gelij kelijk verdeeld. Eveneens in Erankrijk, De levensvoorwaarden van de groote mas sa der bevolking worden overal langzamer hand beter, en slechts wie de oogen opzet telijk sluiten, kunnen beweren, dat de ne gentiende eeuw een periode van voortduren- den achteruitgang is geweest voor dc werk lieden strijd niet altijd trof den kogel den- geen, voor wien hij bestemd was, en door dien dan het lood een onschuldige trof, werd de strijd nog algemeener. Politie was hier buiten nietde partijen begonnen hunnen strijd alleen en moesten hem ook alleen ten einde brengen. Ook de beide Duitschers gingen, nadat zij hunne inkoopen gedaan luidden, in een bier huis, om zich aan hun vaderlandsoben drank eens te goed te doen, Terwijl zij hier aan eene eenvoudige hou ten tafel plaats genomen en het een en an der besteld hadden, hadden zij den tijd de overige aanwezigen in oogenschonw te nemen. Het waren meest koeno, stoutmoedige, door het weer gebruinde mannen, die hier verkeer, den, den strooiden bood diep in de oogen ge drukt en alleen gekleed met het wollen mijn- hemd, de dunne linnen broek en de zware stevige laarzen. De moesten waren Duit- schets en menigeen vond hier een ouden be, kendo weder, dien hij reeds lang dood waan- en de vreugde des wedorziens werd dan bij de flesch zoo lang gevierd, tot ten slotte de een den ander niet meer herkende en beiden ouder tafel lagen. De waard tv as met zulke mansklasse. Alle feiten wijzen ontegenzegg lijk oji het tegenovergestelde. Men ziet liet, de heer Benjamin Kidd vrij optimistisch in zijne beschouwingen. Al zal ook veel van wat hij beweert de toets der waarheid niet kunnen doorstaai zoo veel blijk althans, dat ook zonder ge welddadige maatregelen der revolutionaire lieil voor de toekomst is te wachten. Slech' boude men in het oog, dat de meuschelijk behoeften niet dezelfde zijn gebleven, W; vroeger zich alleen oen vorst kon veroork ven, geniet thans bijna elk werkman. Hi zal daarom noodig zijn oen en ander te bi schouwen in den lijst van den tijd. De loc neii dus to beoordoelen naar dc duurte de levensmiddelen enz, Bovenal worde nooj vergeten, dat niet alleen liet oecoaomisc stelsel de schuld der heerschende malais draagt. Blijvende vooruitgang is dan eerst te ver waohteu, als de kwaal in den wortel word aangetast en verholpen. Frankrijk heeft deze week een zijner groo. te zonen verloren in dr. Louis Pasteur, dt man overbekond door zijn instituut tot "ve ring van de hondsdolheid. Pasteur was de zoon van oen eenvoudig werkman. Daar hij zich reeds vroeg dooi eene groote wetenschappelijke aanleg onder scheidde, werd hij in do gelegenheid gesteld zich aan de studie te wijden. In 1818 werd gebeurtenissen volstrekt niet verlegenbij riep eenvoudig zijn huisknecht en deze sleep te de besclioiikenon naar buiten in eens aoori van schuur, waar d? bezoekers der kroog hun ne paarden, ezels, enz., stalden, en liet ze dan daar hun roes uitslapen; dat dezul, ken bij hun ontwaken hunne zakken ledig vonden, was buiten twijfel, Onder de bier voortdurend aankomonde en vertrekkende vreemdelingen viol vooral op ee» groote, sterke kerel met rooden baard bij droeg in plaats van de gewone linnen broek van liertsleder, en hooge knielaarzen, over liet mijtihemd eene soort leeren rok en om liet lijf een geldgordel, waarachter de kolven van twee revolvers nieuwsgierig te voorschijn kwa- men de lange buks zette hij nooit uit de hand en wanneer hij aan deze of gene tafel plaats nam om met de drinkers een gesprek aan te knoopen, dan stelde hij het geweer tusschen zijne beenen en steunde er met bei. de handen op. Aan zijn beslist optreden, zoowel als aan de wijze waarop hij met den waard omging, kon men gemakkelijk zien, dat hij hier vaak verkeerde- Als bij toeval zette hij zich neer aan tie

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1