voor Zeeuwsck-Vlaanderen, M15 LEI D. No. 208. Zaterdag 21 September 1895. 4' jaargt. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWS! ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A D V E II TENTIE 1» 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, Een der Fransehe Kamerafgevaardigden is in arrest genomen wegens een militair ver zuim. Nog tot de reserve bchoorende, had hij vergeten zijn zakboekje inede te brengen bij de inspectie, voor welk feit hij is ver oordeeld tot vier dagen gevangenisstraf. Te Brussel heelt een treurig ongeval plaats gehad met een luchtballon van Toulet. Een viertal luchtreizigers stortten in de nabijheid van Hall neder, nadat de ballon barstte, die reeds tot eeite aanzienlijke hoogte was gestegen. Koning Leopold heeft de Schoolwet be krachtigd. Door den invoer van Australische vleesch- waren in Engeland, die zeer veel aftrek vin den bij de bevolking, wordt groote afbreuk gedaan aan de inlandsche kaasindustrie, die bij de kaasmakende boeren in het Chestcr- gebied een groote bezorgdheid doet ontstaan. Op het Spaansche eiland Solo zit het ook weer niet pluis. De inboorlingen zijn tegen den Gouvemeui in verzet gekomen. Ten gevolge daarvan is Generaal Blanco naar het eiland vertrokken, ten einde de opstande lingen te onderwerpen. Een nieuwe werkstaking is Dinsdagmor gen te Gent begonnen in eene katoenspin nerij. De aanhechters hebben verbooging van loon met twee centimes per uur en ver mindering van werkuren gevraagd. Hun is geantwoord dat het loon, twintig centimes per uur, niet kan worden verhoogd, en dat de werkuren blijvcutwaalf uren voor de „Zeil in zicht l" klonk eindelijk de stem van een matroos in den marskorf. Krampachtig omklemde de kapitein met de eene hand de leuning der brug, om niet door een zee meegesleurd te worden, en met de andere bracht hij den kijker aan het oog. Twee schepen waren in het gezicht, maar eer deze hulp konden aanbrengen, zou de „Leone" wel gezonken zijn. Doch plotseling ging de storm liggen en werd opgevolgd door eene volkomen windstil, te. Daar de zee op verre na nog niet tot rust was gekomen en het vaartuig, dat tot nog toe tegen dtu wind opgewerkt had, waar door het vuur ftooui was gehouden, nu eiken luchtstroom miste, zoo greep het vuur met verdubbelde snelheid om zich heen. Het gedrang op het voordek was onmensche- [ijkhoewel nog hoogstens 40 personen op mannen en elf voor de jongens. Dertig rat- tacheurs hebben het werk gestaakt, waardoor de spinners verplicht waren rust te nemen. Het zittingjaar van de beide Kamers der Staten-Geueraul is Zaterdag door den minis ter van binnenlandsche zaken namens de Koningin afgesloten, met eene rede, waarin eene opsomming gedaan werd, van de parle mentaire werkzaamheden in dat jaar. Jl. Dinsdag zijn de Kamers weder geo pend door de Koningin-Regentes met dc volgende TKOO X R F, I> E Mijne lfceren Ik waardeer het voorrecht de Staten-Ge- neraal opnieuw rond mij vereenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk geeft reden tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsehc mogendheden zijn van meest vriendschappe- lijkeu aard. Zee- en landmacht kwijten zich bij voort during op loffelijke wijze van haren plicht. In Oost-Indië waren z-j bij vernieuwing in de gelegenheid schitterende blijken van moed en volharding te geven. De gezondheidstoestand is gunstig. Met erkentelijkheid mag gewezen worden op den in vele opzichten goeden oogst der veldgewassen. het brandende vaartuig waren en dezen zich op de uiterste punt van het voordek ver drongen, zoo was de hitte toch nauwelijks te verdragen. Intusschen was ook de machinekamer ge heel en al uitgebrand, de machine hield op te werken en het brandende wrak dreef daar heen als een speelbal der golven. „Ziezoo',', zeide Beier, „naar beneden kun nen we niet meer en hierboven gerookt te worden, daar heb ik ook geen zin in als het schip op zij gaat liggen, dan spring ik in 's hemels naam in zee wie weet hoe zeer 1" Intusschen had het vaartuig lek op lek gekregen en zonk merkbaar plotseling legde het lich op de eene zijde. Methlow en Beier sprongen tegelijk in zeein het volgend oogenblik hief zich het schip zich nog een maal o]i, en met de volgende aanrollende golven zonk het naar beneden, alles wat in de nabijheid was met zich slepend, Een gegil, een sissen en bruisen, en vaar tuig en bemanning waren verdwenen. Terwijl deze noodlottige gebeurtenis plaats greep, waren de schepen die men gezien had, zoover genaderd, dat zij booten konden uit liet mand- cn klauwzeer, dat tot het slui ten van naburige landen voor den invoer van ons vee aanleiding gaf, is nagenoeg ge weken. De toestand van handel en uijverheid is, den invloed der in andere rijken gevolgde handels-staatkunde in aanmerking nemende, niet onbevredigend. Gedurende dit zittingjaar wachten u op nieuw vele en gewichtige werkzaamheden. Yoor de verdere behandeling der wets- voordrachten tot herziening van de personee- le belasting en tof regeling van het kiesrecht roep ik in de eerste plaats uwe medewer king in. Voorstellen tot nadere regeling van dc gemeente-financiën zullen u bereiken, terwijl ook andere wetsontwerpen, ten deele reeds aangeboden, zullen worden ingediend. De toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië geeft, in liet algemeen, reden tot voldoening. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe ik wederom een beroep op uwen ijver ter ver vulling van uwe veel omvattende taak. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, strek ken tot verhooging- van den voorspoed van ons dierbaar vaderland In naam der Koningin verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend". De troonzaal bood bij de opening der nieuwe zitting den gewonen levendigen aan blik door de glinsterende uniformen van de afgevaardigden er, staatslieden, later verhoogd door de van goud en zilver flonkerende cus- tuuuis eii uniformen van het militaire go- zetten en spoedig was dan ook de eerste boot op de plaats waar de stoomboot gezon ken was,, om de weder bovenkomende» te redden. Daar Methlow en Beier bet vaartuig vroe ger verlaten hadden, waren zij de eersten, die weer bovenkwamen en terstond opge- visclit werden, De booten kruisten nog een half uur op de plaats des onheils, en red den nog in het geheel twintig personen, waaronder de brave kapitein. Aan boord der schepen werden de geredden naar zeeinans- gebruik zeer vriendelijk opgenomen en aan de eerste de beste havenplaats aan land ge zet, waar de consuls der verschillende lan den de verdere zorg voor dc schipbreukelingen op zich namen. Daar hier juist een schip, dat naar Cali fornia bestemd was, voor anker lag, zoo ver anderden b»ide vrienden bun plan en gingen njede naar San-Jfrancisco, V. Califomië was eens het Eldorado der ge lukzoekers uit al!e landenwie geen lust meer had om door eerlijken arbeid zijn brood volg van II. M. de Koningin-Regentes, die te midden van een eerbiedige stilte en ten aanschouwe van overvolle tribunes, de gere. serveerde ineerendeels bezet door dames in keurige toiletten, dc zaal binnen trad, be-, geleid door den heer Virulv, lid der Eerste Kamer, hoofd der commissie van ontvangst cn uitgeleide. II. M. was gekleed in een robe van gebloemde zwarte zijde, niet lan-J gen sleep, en een fichu van witten kant j Zij droeg een hoed met witte en lila bloe men, waarop een aigette veer. liet geheeln corps diplomatique woonde in de voor de gezanten bestemde loge de plechtigheid bij, evenals de hier vertoevende prins Roland Bonaparte met zijn secretaris en de lieer Westenberg, II. M. gezant te Rome, thans met verlof in Nederland. Zoowel bij aan komst op, als bij In t vertrek van liet Bin nenhof werd Koningin Emma met daverende juichkreten door in dc rijen opeengepakte toeschouwers begroet, een ontvangst welke Haar gedurende den geheelen lucht van de zijde der bevolking, waaronder duizenden van elders gekomen, ten deel viel en welke blij ken van gehechtheid 11. M. uict buigingen beantwoordde. H. M. de Koningin en Prin ses Pauline van WVirtemberg keken aan een der vensters van den linkervleugel van liet paleis naar bet vertrek en de terugkoms van den stoet. Toen de Koniiigin-Regentest zich in de statiekoets begafwuifden Zij IIaar met den zakdoek toe. Na Have terugkomst! voegde de Regentes zich bij Haar Dochter en hare Koninklijke gast, De bij bet paleis opeengehoopte menigte was toen door politie noch huzaren terug te houden. Het vorste- te verdienen en nog juist in staat was het reisgeld daarheen bijeen te brengen, die pakte zijn boeltje cn trok naar het goudland, waar men het goud met den bezem bijeen- veegdewie ergens iets misdaan luid cn de politie moest ontzien, die trok naar Califor. nié, wie uit bet tuchthuis kwam en vroeger zoo veel gespaard of gedurende zijnen mis schien twintigjarigen straftijd zooveel over gehouden had, dat bij den overtocht kou dekkifn, die ging zeker naar liet beloofde land. Bij zulk een toevloed van zoo verschillen de elementen kon het wel niet anders, of mes en revolver moesten de geschillen slech ten, en ingeval iemand bij roof of diefstal betrapt en gevat werd, dan was hij binnen een half uur veroordeeld en werd eenvoudig aan den eersten den besten boom opgeban- geii; Van eerlijkheid en trouw was onder al die gelukzoekers geen sprakede een zocht den ander te slim te zijn en te bedriegen, en ging liet niet met zachtheid, clan beproefde men bet met geweld, Een ieder, die naar de mijnen uit trok sleepte met zich, behalve zijn gereedschap

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1