voor Zeeuwseh-Vlaanderen, M ISLE ID. No. 207. Zaterdag 14 September 1895. 4e jaargan FEUILLETON. IIEIVS ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERT ENT I E P R TJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, I» e Landbouw verg ad erin g. De afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en \eeteell hield Woensdag eenc algemeene vergadering in het gewone lokaal. Als altijd was het getal der aanwezigen gering. Behalve het bestuur waren slechts 24 leden aanwezig. Na opening der vergadering door den heer P. Stoenhart en voorlezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, van huishoude lijke!) aard, werd overgegaan tot het 2e punt der agenda, nl. de opsomming van eenige gebreken die ons pachtstelsel aankleven. Het bestuur was gekomen tot de volgen de CQiielusiëndat le dc pachten te laat vernieuwd worden2e de pachttermijn tc kort is 3e alle lasten door den pachter moe ten betaald worden 4e de algeheele over name, waardoor een te groot kapitaal ren teloos blijft en aan het bedrijf onttrokken wordt5e de tussclienkoinst van rentmees ters Ce de pachteontracten te duur moeten betaald worden; 7e de pachter geene ver goeding ontvangt van dat gene wat hij aan de hofstede ten koste legt tot verbetering der landerijen en 8e de publieke verpachting en de inschrijving. Ter toelichting kan dienen dat door de te late vernieuwing de pachter in tc groote on zekerheid verkeert omtrent dc herpacliting en zich tengevolge van dien niet aan eene andere pacht kan verhinden. Betrekkelijk de te korte pachttermijn was men van oor deel dat de pachter te weinig aan 't lanil kon doen om met succes werkzaam te kunnen De wolk was intussehen tamelijk snel groo- ter geworden, naderbij gekomen en hoewel er geen spoor van wind was, begon de zee toch reeds een fijn schuim op de toppen der golven te vertoonen, terwijl een eigenaardig brommend geluid vernomen werd. //De geschiedenis schijut los te gaan wie weet hoe zeer," zeide Beier onverschil lig, „ik zal eens naar beneden gaan en mijn best boeltje, dat ik altijd bij de baud heb, onder den arm nemen men kap toch nooit weten wat er gebeurt Terwijl op de sangezichten der passagiers duidelijk onrust i bezorgdheid te lezen was, stond de kapitein met opgeruimd gelaat op de brug en gaf zijne bevelen op een toon, als was er slechts sprake van eene kleine oefening. Hij hield intussehen de naderbij komende wolk scherp in het oog en al zij ne voorbereidingen wezen er op, dat hij een zijn de termijn van 7 jaren moest verlengd worden. Dat de verschillende lasten door den pach ter zelf moeten betaald worden werd eveneens een groot bezwaar geacht. Ir. polderverga deringen waar de voornaamste belangen van den landgebruiker, zooals de verbetering aan wegen en suatiën behandeld worden, beeft hij nogtnns geen zitting, waardoor de goede zaak belemmerd wordt. Tegenover het bezwaar der overname stond nog dat van het stellen van borgen. Het een zoowel als het ander diende te vervallen. De overname van een mestvaalt, die ook als een bezwaar werd geopperd, werd door den heer Heijboer van Zuidzande wel eenigszins weggecijferd. lie tusschenkomst van rentmeesters werd voor den pachter als een groote belemmering aangemerkt. Rechtstreeks handelen met den eigenaar werd meer aangeprezen. Als een gevolgelijk kwaad daarvan werd het te duur betalen van het pacbicontract. De heer do Muijnck van St. Kruis noem de het eene onredelijkheid, dat een pachter geene vergoeding ontving indien hij een ver vuilde of verarmde hofstede bij het einde van den pacht tot een goeden had gemaakt, doch daaraan knoopte do heer De Bruijne-de Die van Sluis de vraag wat een eigenaar moest doen, indien een pachter een goede bolstede in een minder gunstigen toestand achterliet Wel, antwoordde de heer Kakebeeke uit Goes dan moest een dergelijke quaestie op gelost worden door eene onafhankelijke paciit- connnissie, die tusschen den pachter en den verpachter staat en de hofstede zoowel hij duchtigcn vijand afwachtte. In dit oogenblik na lorde een der scheeps officieren den kapitein en (luisterde hem iets toe. Ben eigenaardige trek gleed over het ge laat van den kapitein in het volgend oo genblik was het weer strak en kalm hij hield nu zijn hoold een weinig achterover en men zag het hem aan, dat hij scherp naar iets rook. Toen knikte hij, fluisterde den officier eenige woorden toe, en toen deze zich met het ontvangen bevel ijlings onder dek begaf, verzocht hij op zijne korte manier den pas sagiers om zich, in geval van storm of van een ander ongeluk, nauwkeurig aan zijne be velen en die zijner officieren te houden, daar slechts door bedaardheid en orde aan zulk eenen met geweld naderenden vijand het hoofd kon geboden worden voorloopig was er ech ter nog niets te vreezen en verzocht hij den passagiers vooreerst nog op het dek te blij ven, daar eenige toebereidselen moesten ge maakt worden. Deze troost duurde maar korten tijd, want de zee begon hoe holler te staan, en zelfs voor de leeken was het nu geen geheim meer, dat er een hevige storm op handen was. den aanvang als hij het verlaten schat. Al- zoo werkt ook eene pachtconimissie in de Friesehe Maatschappij van Landbouw. De publieke verpachting en bij inschrijving werd ten zeerste afgekeurd, omdat in vele gevallen op den hoogsten bieder nog eene ongeoorloofde pressie wordt uitgeoefend en vaak genoodzaakt is nog bij zijn bod bij te leggen alvorens de inschrijving hem wordt gegund. Deze punten, zullen aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Landbouw-eomité wor den opgezonden. Van het Hoofdbestuur der Maatschappij was eën missive ingekomen, houdende de vraag of ter vestiging van den ambnlantuii cursus van wege de afdeeling beschikbaar was eene smederij, hoefijzers, paarden, een veearts, een lokaal voor het theoretisch on derricht en minstens 3 deelnemers. Zoo deze vraag bevestigend kon beantwoord worden, dan zouden worden gegeven 8 theoretische lessen elk 2 uren durende, en 14 praktische lessen van ieder 3 uren. Na eenige besprekingen werd liet bestuur een blanco crediet verleend tot dekking van de kosten op dezen cursus vallende. I le be slissing of eene smederij zoude aangenomen worden te Oosthurg of te Schoondijke, werd aan het bestuur overgelaten, terwijl het zal handelen overeenkomstig de omgeving van de deelnemers. Als gediplomeerd veearts werd met 23 stemmen de lieer M. Lueieer te Oostburg aangewezen, terwijl de lieer Hilwig er 6 er langde. Het aantal aangemelde deelnemers bedroeg 1U, t.w.A. Tromp, A. J. II. Bou- „Brand Brand 1 Het schip brandt!" weerklonk plotseling de angstkreet onder de reeds angstige passagiers, en een lichte rook, die uit de luiken steeg, bevestigde het ge roep Een plotselinge schrik maakte zich mees ter van allien, die zich op het schip bevon den deze wilde nog dit of dat uit de ka juit halen, anderen eisehten van den kapi tein, dat hij terstond de booten zou uitzet ten, weer anderen knielden neer en bevalen hunne zielen hunnen Schepper aan. Onder al deze drukte en verwarring be hield de kapitein, evenals d" officieren, zijne volle bedaardheidterwijl de eerste officier onder dek den gevaarlijksten vijand, maar zonder gevolg, bestreed, verwachtte de kapi tein boven den tweeden vijand, den storm. De booten werden op bevel zeeklaar ge maakt en in zee gelaten. Intussehen was ook de storm losgebroken en geweldige gol ven bemoeilijkten zeer het uitzetten der boo ten. Het vuur, dat middendeks door onvoorzich tigheid ontstaan was, doordien bij het toeren een emmer kokende toer was gaan branden en zijn vurigen stroom terstoud naar alle zijden wens en W. Bouwens te Waterlandkerl 11. Dliont ie Hcille (Sluis), J. de Potter C'adzand, C'. Rookus te Nieuwvliet, A. C Grand te Zuidzande, H. I'. Meijer te Oo burg, P. van de Sande te Groede er. Bre te Biervliet. Na liet volbrengen van i cuisus wordt aan de bevoegden een diplo uitgereikt. Naar aanleiding der vraag of de verg deringen der afdeeling ook op andere pla sen dan Oosfburg zullen gehouden wordj wees de heer de Muijnck voornoemd er dat de vergaderingen bitter treurig werd bezocht. Hij zag e.r ".vel heil in oin bijv. IJzendijke ook eens eene vergadering te lu den, alwaar dan voor de leden diergemee te en voor die van Hoofdplaat en Biervl gelegenheid zoude zijn om dezelve te bezo ken. Mitsdien stelde hij voor om de ve gaderingen bij wijze van proef beurtelings verschillende gemeenten 'e houden. De he Roggeband voegde als amendement daara. toe dat het die gemeenten moeten zijn wa minstens 25 leden gevestigd zijn. De maa schappij van Ooft en Tuinbouw doet desgi lijks waar 10 loden zijn; die van latidbou vertegenwoordigt toch ook één groot lichaai zoodat andere gemeenten ook aanspraak- op hebben om daar eene vergadering (e lio den bovendien gelooft bij dat het. ledent er door stijgen zou. Zoowel de beer Lueieer als de heer 1 Bruijne bestreden liet voorstel als onpraetisi en verwachtten er weinig heil van. Bij hoofdelijke stemming verklaarden zie 21 stemmen legen en 11 voor het voorste De Muijnck, zoodat het verworpen was. uitgoot, was intussehen zoo toegenomen, d; er aan geen blusschen meer te denken vie Do toestand dor bemanning was nu ivezei lijk om tc vertwijfelenalle orde had opgi honden, alles schreeuwde en jammerde duo een de een holde hier heen, de ander dat heen vrouwen en kinderen werden omver' geloopen, een ieder zoollt slechts zijn eige leven te redden. \oor de booten nog in ze kwamen, waren zij meer dan vol, sloegen b den bovigen storm om, en in het gehuil de zee en geloei van den storm klonken de ijselijk' kreten der verdrinkenden. Ook onder de bemanning bestond geene ofl de en tucht meer, en slechts met den geld den revolver in de hand gelukte het den of fieier, ten minste het allernoodigste te doe? uitvoeren. De kapitein stond met onwrikbare kalm tc op zijn post en zond door den storm heel zijne bevelen op het brandende schip. Selio« op schot werd gelost en vuurpijl op vuurpij vloog sissend in de inmiddels pikzwart ge worden lucht om hulp in te roepen. y Het geheele achtergedeelte stond reeds ié vlam, de machine werkte nog voort te mid den van hel vuur, en zonder roer stortte he

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1