voor Zeeuwsch-Vlaanderen. "misleid. No. 206. Zaterdag 7 September 1895. 4° jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWS ABONNEMENTSPE IJ S Per 3 maanden 40 cents; franco per post, 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E E T E U T I E P E IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnai». 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lïresL ens. mm fmuniittiteiit l|tot|i^v Omtrent liet de vorige week jammerlijk vergaan van de Duitsche torpedoboot 41 wordt gemeld „Ten zuiden van Skagen manoeuvreerde een smaldeel Duitsche torpedobooten, zestien kielen sterk, verdeeld in drie afdeelingen. Er woei een hevige storm, zoodat ervaren zeelui verbaasd waren dat de kleine booten niet onder de kust bescherming zochten. Plotseling kwam de torpedoboot 41 dwarszees te liggen, draaide als een tol in de rondte cn verdween onmiddellijk spoorloos in de diepte. De gezagvoerende officier cn twee man, die aan dek waren toen het ongeluk ge beurde, werden door de golven meegespoeld en ten slotte door de andere torpebootenjge- red. Dertien man, die beneden waren, zon ken niet het schip in de diepte, zonder dat men een geluid van hun hoorde. Vóór dien tijd was het al zulk bar weer dat van de drie andere torpedobooter. ver scheiden manschappen van dek werden ge slagen zij werden echter allen gered, ook de gezagvoerder van boot 58, die een kwar tier in de kokende zee ronddreef en geheel uitgeput werd opgehaald. De Duitsch-Ainerikaansche veteranen zijn te Hamburg met bijzondere feestelijkheid ontvangen, waarna zij grootendeels 40 mannen en 20 vrouwen naar Priedriehs- ruh spoorden om een bezoek te brengen aan prins Bismarck. Het strenge consigne op Friedrichsruh werd voor deze bijzondere ge- Sommer had zich eveneens gereed gemaakt heen te gaan en wilde nu ook de deur uit gaan - op het oogenblik echter dat hij van achter de schaafbank kwam, naderde de lui tenant hem en raakte even zijn arm aan, ter wijl hij zeide „Ge zijt mijn gevangene l" Als dooi een adder gestoken, deinsde Som mer terugzijne kleur veranderde, en hij moest zich een oogenblik aan de bank vast houden om niet te vallen. Het werd hem zwart voor de oogen, bij kon niet meer geregeld denkenhij wilde vragen waarom hij 't was of zijn keel dichtgeknepen was, hij kon geen geluid te voorschijn brengen. „Volg me", beval hem reeds in het vol gende oogenblik de luitenant, en onwillekeurig ging hij meebij de ^eur voegde zich de agent aan zijne andere zijde en zoo ging hij onder verzekerde bewaring naar den hoek legcnhcid opgeheven. Vier heeren van het comité mochten in de ontvangkamer van den prins doordringen deze stelde zijn dochter en zuster voor, en wisselde ccnige vriendelij ke woorden met zijn bezoekers, die van „van zoo ver weg gekomen waren om hein te zien". Toen ging men aan tafel. De luuch duurde een uur, eu de oude prins was zeer opge wekt, hij vertelde anecdoten uit den oorlog en liet zich van allerlei bijzonderheden uit het leven der Duitsehers in Amerika op de hoogte stellen, l'en slotte dronk prins Bis marck op het welzijn der Duitsehers in A- merika en in het bijzonder op de deputatie uit Chicago. Na-tal'el begaf Bismarck zich in liet 'park en onderhield zich daar nog ccnigen tijd met de overige bezoekers, llij betuigde herhaaldelijk, hoeveel genoegen het bezoek hem verschafte. De koningin van België is te Spa op eenc rijtoer van haar paard gevallen en min of meer aan het hoofd gekwetst. Zij beeft zich naar dokter Damseau, burgemeester van Spa, begeven en is vervolgens naar haar zomer paleis teruggekeerd. Ofschoon H.M. te bed blijft is haar toestand niet zorgwekkend. Het nihilisme in Rusland geeft overal blij ken van groote werkzaamheid en door het geheele rijk gaat de politie de verdachte personen ijverig na. Sedert den dood van Czaar Alexander III hebben de nihilisten hun afwachtende houding geheel laten varen eu zij schijnen besloten te' hebben, hun te genwoordigheid goed te laten bemerken. Een aantal personen zijn reeds in hechtenis ge nomen. Een Moskauor blad zegt uit geloofwaardi- der straat. Hier nam de luitenant een rij tuig, en nadat alle drie plaats genomen had den, Sommer naast den luitenant en de agent tegenover hem, reed men naar de Molken- markt. Sommer was nog niet geheel tot zichzelf gekomen, toen hij reeds voor den rechter van instructie stond. Nadat hij met betrekking tot zijn persoon de noodige inlichtingen had moeten geven, werd hij scherp ondervraagd over zijne be kendheid in het huis Nr. 5 in de B. straat. Eerst in den loop van het verhoor begon het hem duidelijk te worden, dat het den moord van de weduwe V. betrof. Nu vrijer ademend, beantwoordde hij alle vragen flink weg en zoo duidelijk mogelijk toen de rech ter er echter op terugkwam, waar hij dien nacht, toen de moord gepleegd werd, had doorgebracht, sprak hij zichzelf telkenmale tegen, en toen nok het wegnemen van zijn hoofdhaar en baard ter sprake kwam, en de valsche berichten die hij uitgestrooid had met betrekking tot zijn vertrek en zijne aau- kouist, was zijn lot beslisthij werd als ern stig verdacht van den moord in hechtenis gehouden. IJe.t toeval was hem schijnbaar ook niet ge bron te kunnen meedeelen, dat Japan heeft verl laard genoegen te neim n met slechts 80 inillioen taels, door China als schadeloos stelling wegens het ontruiiueu van het Liau- tongsehiereiland te betalen. Te YVeenen zijn weer ernstige berichten uit Galicië. De cholera breidt zich te Tar— nopol uit, maar tot dusver zijn (buiten deze plaats geen ziektegevallen voorgekomen. Bij hoofdstuk V der Staatshegrooting voor het loopcnde jaar zijn gelden toegestaan voor kosten van onderzoek naar de grondslagen, waarop aan weduwen en weezen van open bare lagere onderwijzers pensioen zoude kun nen woiden verleend. Tot het verkrijgen der gegevens welke voor de mat dat onderzoek gepaard gaande berekening noodig zijn, heeft de minister van binnenlandsche zaken formulieren van kaar ten laten drukken, waarvan de modellen A1 (witte kaart) moeten ingevuld worden door de in functie zijnde onderwijzers, de model len A11 (gele kaart) door de in functie zijnde onderwijzeressen bij het openbaar lager on derwijs (zoowel hoofden van scholen als on derwijzers en onderwijzeressen tot bijstand van het hoofd.) De kaarten moeten ingevuld worden volgens den toestand op 1 Septem ber. In tal van plaatsen in or.s land is de 15e jaardag onzer Koningin inet groote op gewektheid gevierd, terwijl onderscheidene gunstig, want aan zijn oud vest, dat hij op 't werk droeg, miste ongelukkigerwijze de tweede knoop, en daar hij niet wist waar die knoop gebleven was, werd zijn toestand zelfs zeer hachelijk. De politie gaf zich intusschen alle denk bare moeite niet om het spoor van den wezenlijken moordenaar, maar om bewijzen bijeen te brengeu tegen Sommer, en hoewel zulks volkomen mislukte, zoo was deze toch niet in staat om te bewijzen, waar hij dien bowusteu nacht luid doorgebracht. Het onderzoek duurde geruimen tijd men had nog andere personen in voorloopige hechtenis genomen, onder anderen Marie Sorgedoch tot eene beslissing kon men niet komen. Eerst na verscheidene maanden werd de schrijnwerker Sommer wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. Hoewel nu Marie Sorge volkomen van zijne onschuld overtuigd was, had zij toch gemeend dat het nu tusschen hen beiden maar uit moest zijn, te meer daar zij hem zulks reeds herhaalde malen wegens zijne loszinnigheid gezegd hadtoen Sommtr dan ook vrijgelaten werd, was zij reeds sedert drie maandtn gelukkig gehuwd met den telegrammen van gelukyvenSeliing werden ver zonden en van dankbetuiging werden terug ontvangen. Maandag zijn de Vorstinnen naar Overijsel cn Drenthe vertrokken tot het aangekondigd bezoek aan die provinciën. In Zwolle, de eerste plaats waar H.H. M.M. aankwamen, werden ze met groote geestdrift ontvangen. Trouwens dat zal wel overal 't geval zijn. Het enthousiasme, dat men voor ons orstenliuis gevoelt openbaart zich zoo vaak als de gelegenheid zich daartoe voor doet, hoeveel te meer dan, wanneer men van aangezicht tot aangezicht tegenover de O - ranjetelgen komt te staan. Wanneer dergelijke bezoeken ten doel hebben het land in zijne onderscheidene dee- len te, leeren kennen eu de behoeften te we ten to komen, dan zou het beter zijn over eenkomstig bet verlangpn der Vorsl innen niet te veel nooden achter de Vaderlandscho eu Nassau kleuren te verbergen, daar veel, dat anders duidelijk zichtbaar js, zorgvuldig verstopt wordt. ÜRE8KEYS, 6 .September 1895, De eerste Dinsdag van September van het jaar waarin de verkiezing van raadsleden wegens periodieke aftreding plaats heeft, is bij wettelijk voorschrift aangewezen als do dag waarop de vergaderingen van den ge meenteraad zullen gehouden worden ter in stallatie en beëediging van her- of' gekozen leden van den raad. Des voormiddags te 9 ure waren de leden yau den raad onzer gemeente prssent om tegenwoordig te zijn bij do beëediging van scl)ilder "Wenzel. Somiuei kon nu niet langer in Berlijn blijven; hij werkte nog zoo lang tot h'j het noodige reisgeld bijeen bad, en toen verliet hij zijn vaderland, en begaf zich naar Amerika. IV, Aan boord van de „Leone" ging intiis- sche.ii alles zijnen gewonen gang liet ge zelschap had zich tol groepjes gevormd, naar gelang men bij elkaar paste, en bracht de lange dagen en avonden zoo goed en slecht mogelijk door. De beide vrienden Beier en Methlow waren tengevolge van het gebeurde in de haven aan zichzelven overgelaten ais zij beproefden zich bij den eeneu of anderen kring aan te- sluiten, dan trok men zich of koel terug, óf men verklaarde hun openhar. tig, dat men met hen niets te maken wilde hebben, „Nu, laat ze dan naar don drommel loo— pen", had eindelijk Beier zijn vriend getroost, „we zullen ons zeiven wel weten te vermaken wie weet hoe zeer Men rekende de reis in 16 dagen te vol brengen en meer dan de helft was reed»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1