Gemengd Nieuws. ren, dan eal men inzien dai de tegenwoor dige olifantenjacht in Afrika gelijkstaat met algeheelc uitroeiing dezer diersoort. De da gen der Afrikasnsohe olifanten schijnen ge teld te zijn, vooral nu, als gevolg van de ■verbetering en de meerdere verbreiding van vuurwapenen ook onder de wilden van Afri ka, de jacht veel gemakkelijker geworden is. Sedert ecnigen tijd doen zich dan ook stem men hooren tot bescherming der olifanten enidit niet alleen op groud van het wen- sdhelijke om eene zeldzame diersoort voor vernietiging te bewaren, maar ook wegens het feit dat voor het tegenwoordige en ver moedelijk nog gedurende eene lange reeks van jaren de olifant eigenlijk het eenige schepsel is, dat in de binnenlanden van Afrika voor ons waarde geeftwant van het Tan- ganjika of Victoria-Njanza zijn geen andere waren niet voordeel naar de kust te brengen als enkel het ivoor. Met goede jachtwetten is voorloopig niet veel te doen, omdat we geen voldoende, macht over de bewoners der binnenlanden hebben. Daarom hebben in den laatsten tijd een aan tal Afrikakenners en directeuren van zoölo gische tuinen het denkbeeld aan de hand gedaan om eene poging te beproeven tot het temmen van den Afrikaanschen olifant, even als dit met den Indischeu gebeurt. Men wil, wat vangst en temming aangaat, te werk gaan op dezelfde wijze als in Indië en heeft voor de toepassing van liet denkbeeld het oog geslagen op Duitsch Kameroen, waar nog olifanten in grooten getale zells nabij de kus ten voorkomen. Indische olifanten zouden worden overgebracht om bun wilde broeders den overgang tot het cultuurleven te ver gemakkelijken. De ondersteuning zal natuurlijk nog al geld kosten, maar is dit ook wel waard want de getemde Afrikaansche olifant zou in Afrika nog meer van nut kunnen zijn dan zijn neef in Indië. In die streken, waar geen last- of trekdieren gevonden worden, zou hij een krachtige baanbreker der cultuur kunnen worden. ItRE.SKEA'S, 30 Augustus ISO.ï, Muis. Toen de knecht van den landbou wer Bourson alhier, Dinsdagmorgen in de weide kwam 0111 de paarden te halen, ont waarde bij tot zijne schrik dat er een ont vreemd was. De politie die onmiddellijk in kennis werd gesteld, ving een onderzoek aan, doch zonder gevolg. Het spoor van bet paard was waar te nemen tot even buiten Dudreele (B.) De eigenaar toog inmiddels met den wacht meester der Maréchaussees naar Thourout (B) alwaar het die dag paardenmarkt was, doch ook die reis was vergeefs. Er is onder de landbouwers een ware schrik ontstaan, tengevolge waarvan ze hunne paar den des nachts niet meer buiten durven laten. hout, en zoo meer. Juist wierp Sommer zijn schootsvel op de schaafbank om den verderen avond naar zijn zin door te brengen, toen een luitenant der politie met een agent de werkplaats binnen stapte. flnftwtö iiaa, dat hij de stad ver laten had, en in zijne nieuwe woning had hij als zijne laatste woonplaats ogpegeven//Ham burg". De zaak kon wel niet gevaarlijk wor den, maar was toch verre van aangenaam. De luitenant ging naar den baas en wis selde met dezen eenige woorden, waarbij Som mer zag dat de baas het hoofd naar hem keer de. Ja, zoo was hetde politie was achter zijn bedrog gekomen, en nu kon hij zich ge reed maken voor eenige dagen arrest of eene geldboete, Intusscheu wilden enkele knechts de werk plaats verlatende agent, die aan de deur post gevat had, wees ze echter terug. Wor til vervolgd.) Oosthuig, 23 Aug. De heden gehouden raadszitting, kon maar ampertjes doorgaan. Het was reeds geruimen tijd drie uur, tegen welke tijd de leden van den raad waren op geroepen, toen nog slechts 3 leden aanwezig waren. Eindelijk kwam de vierde man op dagen, waarna de vergadering kou worden gehouden. Toen de vergadering geopend was, bleek dat de heeren Fokker, de Smet en Plankeel afwezig waren. Na voorlezing en goedkeuring der notu len van de vorige zitting werd modedeeling gedaan van de navolgende ingekomen stuk ken, als eenige Prov. en Staatsbladenmis sives van Ged. Staten houdende kennisgeving dat het raadsbesluit tot het verleenen ecner gratificatie aan mej. l'asma hunne goedkeu ring niet behoefde; niet-goedkeuring van het besluit tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1894, omdat dat be sluit genomen werd 11a 30 Juni, waarop gee- 11e af- en overschrijving uit eene voorgaande begrooting meer geoorloofd wasdankbetui ging van mej. Pasma voor de haar toege kende gratificatie, tevens voegde zij daaraan de mededeeling toe, dat eene vroedvrouw te dezer plaatse, zonder grootere toelage van de gemeeute, onmogelijk een bestaan kan hebben. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering aangebonden voorstel tot plaatsing van een pomp en een gcmetsthle put op het gehucht Sclierpbitr, deelde de voorzitter mede, dat hij nader onderzoek en dieper graven gebleken is, aldaar zeer goed water te be komen isook de heer Meijer is tot dezelfde conclusie gekomen. De kosten van een ge metselde put bedragen ƒ120 en die van een ccment-ijzeren bak ƒ129. De voorzitter zou daarom de voorkeur geven aan een gemet selde put. De heer de Smit voegde hieraan den wensch toe dat toch zooveel mogelijk getracht dient te worden dat de put open blijft, om het water goed te houden. Daarna werd het voorstel van den voorz. met alg. stemmen aangenomen. De geloofsbrieven der benoemde leden van den raad, dhrn. I. van Houte en J. II. van l'eenen, werden door de heeren de Smit en Meijer onderzocht, en in orde bevonden, wes halve de commissie tot goedkeuring derzelve en tot toelating der leden adviseerde dien overeenkomstig werd besloten. De rekening vau het al «rem. burg. arm bestuur werd vastgesteld in ontvang op 204.301/2 en in uitgaaf op ƒ127.921/,de begrooting voor 1890 werd vastgesteld op 181-50 in ontvang en uitgaaf, waarbij het subsidie der gemeente bepaald werd op 100. Een bedrag van ƒ14.941/, op den Hoof delijke» omslag werd wegens woonplaatsver- andering ei. onvermogen oninbaar verklaard, en een van ƒ4. op de Hondenbelasting. De behandeling der gemeente-rekening over 1894 gaf aanleiding tot ts ééne opmerking van de zijde Meijer, nl. ten opzichte van in de algemeene begraafplai. laken van graven, het \den en het lijken1 ^e- fri.VV,» en r- iOt e. nde de k uio wijziging aan de or« Daarna werd de rekening v. ontvang op ƒ13.269.30 en in 12.411.ÏO1/^ Alsnu kwam een voorstel tot wi_ gem.-begr. voor 1895 aan de orde, volg van de niet goedkeuring van sluit tot af- en overschrijving van p, de begrooting van 1894. Burg. en stelden voor om ter herstelling van lit ministratief equivalent uit de posten terswoning" en //onderhoud telegraatkanti ƒ380.87V2 over te schrijven en den p //onvoorziene uitgaven" met ƒ131.17 te vi hoogen, welk voorstel, ingevolge de aanra ding van Ged. Staten, werd aangenomen. Andermaal zal het gemeentebestuur dezer gemeente zich in contact stellen met dat van AVaterlandkerkje om aan H. M. de Ko ningin-Regentes goedkeuring tot tolheffing op den grindweg tussehen die gemeenten aan te vragen. Op voorstel des voorzitters zal bij de be handeling der begrooting voor 1896 voor stellen ter tafel worden gebracht tot aanstel ling van een gemeente-opzichter en een keur meester. Ten slotte werd goedgevonden om de ter mijn van aanmelding tjt onderwijzer met acte Frauseh waarvoor eerstens 20 Aug. was bepaald, en met het oog op de loopende examens alsnog te verlengen tot 15 Sept. a. s Hierna werd de zitting gesloten. Schoouriijkc. Op initiatief van de heeren J. A. Nectcson en A. Beerens heeft zich de vorige week eene commissie samengesteld om ter gelegenheid van den verjaardag van Ko ningin Wilhelmina op morgen, de school jeugd eenen aangename» dag te bereiden. De pogingen der commissie zijn door de ingezet" nee met svmpathie begroet, wat door den Hinken financiëelen steun is gebleken. Ingevolge het door de feestcommissie, sa mengesteld programma zullen de schoolkin deren, ten getale van ongeveer 250, zich uit de school naar de markt begeven, voorafge gaan door het, muziekgezelschap. Op de versierde estrade wordt door dit gezelschap het feest geopend met de uitvoe ring van het //Wilhelmus" en het //Volks lied". Daarna zullen de kinderspelen een aanvang nemen, bestaande in Schaartje- knippen, stek vogel werpen, vliegerwedstrijd, ringloopen, kikvorsch kruien, wedloop met hindernissen, enz. Na afloop daarvan worden dr. schoolkin deren weder onder geleide van het muziek gezelschap naar de school gebracht, alwaar zij onthaald zullen worden op krenteboeken en chocolademelk. Het muziek zal deze smul partij opluisteren door het uitvoeren van ee nige nummers. Ten 5 ure zal de zangvereeniging eveneens eene uitvoering geven op de estrade, dewel ke ten 7 ure door hel muziekgezelschap zal vervangen worden. Te 10 uie zal een prachtig vuurwerk ont stoken worden. Onnoodig de ingezetenen uit te iioodigcn dooi vlaggentooi eenigen luister bij te bren gen aan dit Koningin neleest. I.Tzeildijke, 26 Aug. In de heden gehou den vergadering van den Gemeenteraad is de gemeenterekening over 1894 voorloopig vast gesteld op ƒ18797.10 in ontvang en op 17792.42 in uitgaaf, sluitende alzoo met een batig slot van ƒ1004.68. Sluis. Terwijl de vrouw van L. Coppens Woensdagnamiddag bezig was eenige huis houdelijke werkzaamheden te verrichten was haar tweejarig kind naar buiten geloopen, en had plaats genomen op eene schommel die daar in een boom was vastgemaakt. Toen de moeder ging zien waar het kind was vond zij het met het hoofd hangende aan den schommel, paars en blauw, vermoe delijk had liet het evenwicht verloren waar door het in dien toestand was geraakt. Spoedig werd geneeskundige hulp inge roepen, en eerst nadat de geneeskundige er 2 uur was mede bezig geweest zag men de levensgeesten terugkeeren. Sluis. liet getal ondstrijders is te Sluis weder met een verminderd. J. W. E. Abra hams, gepensioneerd klokkenist, die ruim ■0 jaren deze betrekking waargenomen had 4Voensdag plotseling overleden. Hij had i ouderdom van bijna 83 jaren bereikt, 'hans bezit deze gemeente nog drie oud- 'ers. is. In de raadsvergadering van 23 1. werden de navolgende rekeuin- 1894 vastgesteld: gemeente in ontvang ad. ƒ20550.675 ad. ƒ19613.71. goedslot ad. 936.96 Gasthuis in ontvang ad. ƒ3646.175 \d. ƒ2230.485, goedslot ƒ1415,69 '.ewadministratie in ontvang ad. in uitgaaf ad. 1310.095 goed- 89. Voorts werd de oiiderhandschc aanbeste* ding der straatverlichting saisoen 1895/6 in wijk Sluis ad.228.— en in wijk St. Anna ter Muiden ad.ƒ29.90 goedgekenrd. De gemeente begrooting voor 1896 werd den raad aangeboden. Voorts werd besloten toestemming te ge ven tot den aanleg van een zandpad naar het z/bargthuis" en het op den zijkant van pa len te voorzien. Ztiidzumle. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is het raadsbesluit tot toelating van den heer P. M. Dikkenberg als lid van den gemeenteraad vernietigd. O O Hoofdplaat. De lieer J. 1'. van de San- de, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is als zoodanig benoemd to Ter Neu zen. Sluis. In de weide van den 'landbouwer Vroegop, trof men deze weck 's morgens een koe aan, wiens uier was doorgesneden. De gemeene dader is, jammer genoeg, onbekend. Oostburg. Ilel gedenkteeken, dat opgericht zal worden op liet graf van wijlen den lieer II. B. Maal Ilenrij, in leven geneesheer in deze gemeente, wordt den 5 September a. s. aan de laniilie overgedragen. Vrijdagochtend bad H. W. te Aline- loo het ongeluk bij liet putten van een em mer water voorover in den put te vallen. Hij werd levenloos er uitgehaald. De man laat een weduwe met 1 kind achter. Te Maartensdijk zijn door middel van braak en inkliinming ten nadeele van den geneesheer B. D. Camstra ontvreemd tal van gouden, juweelen cn andere voorwerpen als mede 31 gouden tientjes, een bedrag van 106 aan rijksdaalders, 6 bankbiljetten van ƒ25, een portemonaie met ƒ22 en eenige briefkaarten, post- en plakzegels. Uit Rotterdam wordt gemeld Als bewijs van de hevige hitte, die laatstl. Donderdag hcersehte, kan o. m. dienen, dat des namiddags gedurende vijf uren, de vaart door de Koningshaven gestremd was, door dien de spoorbrug over die haven niet open gedraaid kon worden, daar bet ijzerwerk door de hitte ontzet was. Zondag is op de Haar, onder Gorinchem de boerderij van A. Reinhout met een daar bij staanden hooiberg tot den groud afgebrand, üc vrouw van R., die nog een en ander var. den inboedel trachtte te redden, is hierbij jammerlijk omgekomen, daar het dak plotse ling instortte. Maandagmorgen werden de verkoolde overblijfselen van onder het puin te voorschijn gehaald. Te 12 uur wist men nog van geen brand en te half twee was huis, schuur, inboedel, hooimijt en korenschoof, alsmede vrouw en kind van den landbouwer verbrand. Treu rig voorwaar voor den man en zijne zes over blijvende kinderen. De vrouw veronerstelde te kwart over 12, dat het weerlichte en maakte haar man daar op attent. Xan verre zag men den brand echter en snelde men toe om de bewoners te wekken, die zoo goed als bet ging naar bui ten vluchtten. Intusschcn bekwam een kind van lx/2 jaar zware brandwonden, dat naar liet Gasthuis te Gorinchem gebracht, aldaar spoedig over leed. Volgens de meening van enkelen wil de de vrouw nog eenig geld halen, doch an deren denken, dat nog een kind in het bran dende perceel waf, en zij er daarom in ging. Even daarna stortte het huis in. Men vond haar lijk voorover, verkoold en in stukken liggen. Huis en in boedel waren laag verzekerd, liet liooi en koren niet. Het oppassend gezin is nu ook nog broo deloos. Men denkt alweer aan kwaadwilligheid. Er is geen reden anders te denken, waar de brand kan zijn ontstaan. In de laatste weken hebben hier in den omtrek verschei dene branden plaats gehad met onbekende oorzaak.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2