voor Zeeuwscli-Ylaanderen. MISLEID. No. 205. Zaterdag 31 Augustus 1895. 4e jaargang. Binnenland. FEUILLETON. HIEU SBLA ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTEN T I E P II IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. ÖÏJIVP Geen volk is nauwer aan zijn Vorst ver bonden dan liet Nederlandsclie, maar ook geen volk heeft meer Terplichting om aan zijne dynastie gehecht te zijn dan juist wij. Van Willem den Zwijger tot op het huidige oogenblik was Nederland één met zijn Oran jevorst en deze weder één met zijn volk. Bij elk rechtgeaard vaderlander ontwaart men liefde tot de Oranje-telgen, die weder- keerig goed en bloed veil hadden voor hun land en hunne onderdanen. De geschiedenis getuigt daarvan met gulden letteren. Geen wonder dan ook, dat de gausche Nederland sclie natie met hart er. ziel de laatste telg uit het huis van Oranje-Nassau aanhangt. Op de jeugdige Koningin Wilhclmina is Nêerlands hoop gevestigd en hoe meer liet tijdstip nadert, waarop z'j de teugels van liet bewind uit de handen Ilarer Koninklijle moeder zal overnemen, hoe meer de natie vereenzelvigd wordt met het aanvankelijk be zwaard idéé, door eene vrouw geregeerd te worden. Vóór 15 jaren, toen de mare van de ge boorte cener Prinses door gansch Neerland weerklonk, werd de stille bede opwaarts ge zonden, dat zij eenmaal een waardige Vorstin voor 't kleine, eertijds in aanzien groote Va derland, zoude mogen worden. Op deu dag van heden, waarop Nêerlands Koninginne 15 levensjaren tellen zal, schaart het Nederlandsclie volk zich om den voor Haar gereedstaanden troon om Haar eerbie dige hulde aan te bieden en de hoop uit te spreken, dat zij dc van haar koesterende v. nvachting niet zal beschamen en de eer der Nassaus hoog zal houden. De onbaatzuchtigheid en de onverwelkte trouw, de karaktertrek der ons geregeerd hebbende Vorsten, doet vol moed op de toekomst hopen, als wanneer Koningin Wil- helmina den troon harer heerschappij zal be klimmen. Vijftien jaren zijn vredig over Haar hoofd heen gegaan. Slechts éénmaal werd het kin derhart zwaar getroffen bij het afsterven van Haren koninklijken Vader. Wat zij echter in dezen verloor, vond ze terug inde Edele Vrouwe, wier zorgende lietdc haar opwast en gereed maakt voor de zware taak, die de jeugdige, jarige Koningin wacht. Op dezen dag gaat uit elks hart en van elks mond een bede op, dat Koningin Wil- helmina nog lang voor Nederlanil en hare onderdanen moge gespaard blijven. Hij verliet zijn baas, zeide. in zijn kost huis, dat hij wegens een sterfgeval terstond inoest afreizen, pakte zijn koffer en reed naar het verste station. Hier bezorgde hij zijn koffer bij den portier, zocht ia de nabijheid een woning en betrok ze. Om niet terstond door bekenden herkend te worden hij had overal het gerucht ver breid, dat hij vertrekken moest had hij zijn schoonen vollen baard en lang haar >p- geofferd en toen hij, daar hef te dientijde gebrek aan arbeiders was, ook reeds denzelf- den dag begon te werken, zou zijn Marie heul niet gemakkelijk in zijn werkplaats her kend hebben. Soinmer werkte vlijtig, om zijn hartzeer te vergeten maar de ijverzucht liet zich niet zoo spoedig ten onder brengen. Pas had hij vrijen avond, of zijn hart trek hem reeds met geweld naar zijne Marie. Herkennen mocht Op de Rotschilds te Parijs is een aanslag gepleegd, die vrij wel als mislukt kan be schouwd worden, doch waarvan een boekhou der, de lieer Jodkowitz het slachtoffer isge- worden. Er was een groote brief' aan het adres van Alphons baron do Rothschild ge zonden, doch die door afwezigheid van den geadresseerde door meergenoemden boekhouder werd geopend. Bij opening van het couvert ontplofte hetzelve met een hevigen knal, waardoor de beambte vrij ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond werd aan het oog zij hem in geen geval. Daar hij nog steeds in het bezit was van eene kleine som gelds, zoo ging hij in den eersten den besten klee- rcnwinkel, en kocht een pak van een kleur en van eene snee, als hij nog nooit gedra gen had, „Zoo zal 't wel gaan," bromde hij, toen hij zichzelf in den spiegel bezag, en ijlde met versnelden pas naar de woning van zijn ge liefde. Eerst toen hij dicht bij dc B. straat kwam, ging hij Wat bedaar lor loopen voorzichtig naar alle kanten loerend, naderde hij het huis, en daar er niets te zien was, liep hij aan gene zijde van het huis als een onsehuldig wandelaar heen en weer. Zoo kon hij wel reeds een uur gewacht hebben, toen hij plotseling zag, hoe de schil der aan de andere zijde der woning heen en weer liep. Na eenigen tijd kwam Marie buiten, naar het scheen om boodschappen te gaan doen, en toen dc schilder haar gewaar werd, hing hij naar haar toe en begon een gesprek. Den schrijnwerkerker kookte het bloed liefst had hij beiden gelijk doodgeslagen echter kon hij op de openbare straat geen Nadere berichten omtrent dezen aanslag luiden voor wat den gewonde betreft minder gunstig. Dc medici hebben liet gekwetste oog nader onderzocht en een uitstorting in de oogholte achter liet oog geconstateerd. De dader is men nog niet op 't spoor, ondanks de ijverige nasporingen. Wel worden af en toe arrestatiën gedaan, doch even spoedig vulgt daarop vrijlating der verdachten. De verhouding tussehen de Duitscho Kei zer en vorst Bismarck, is en blijft zooals reeds zoo vaak is opgemerkt, immer gespan- urn, ondanks de herhaalde verzekeringen van de verzoening en den aangenomen schijn als of er niets voorgevallen ware. Men zal zich herinneren dat bij dc talrijke recepties die. Bismarck bij gelegenheid van zijnen 8Usten jaardag heeft gehouden, hield de oude heer menigmaal eene toespraak, waarin dc regccring somtijds geducht onder handen genomen werd. Als gevolg daarvan, zegt men, is Bismarck gepasseerd bij de fees ten te Kiel, zoowel bij de uitnoodiging als bij de inmctseling van de oorkonde. Ter bemanteling van de betrekkingen tussehen Berlijn en Eriedrichsruhe, wordt thans me degedeeld, dat de niet-tegenwoordigheid van Bismarck moet gezocht worden in den Imo gen ouderdom en de mindere gezondheids toestand van den grooten Kanselier van den ouden Keizer. In verband met een door don minister van justitie benoemde commissie, aan welke twist maken, en moest er zich mede verge noegen zichzelf lucht te verschaffen door eene alleenspraak te Vouden en zijne vuisten te ballen. Wat er- eigenlijk gesproken werd, kon hij wel is waar niet hooren hAusschen zag hij, hoe Marie bij het afscheid den schilder de hand toestak, en dat was voor hem voiA'öew-- de. Naar huis gaan, daaraan was geen denken hij ging in drie, vier kroegen en zocht zij ne ergernis weg te drinken tevergeefs toen stormde hij naar buiten naar de Dier gaarde, drong er diep, diep in door, waar geen menscbenoog hem zien kon. Daar wierp hij zich in het gras, en sloeg in onmachtige woede met handen en voeten. Hoe lang hij zoo gelegen had, wist hij niet en toen hij uit zijne bedwelming ontwaak te, was het reeds lang daghij begaf zich daarom terstond naar zijn werk. Zijn ver wilderd uiterlijk viel zijn baas en de andere knechts terstond optoen echter op hunne vragen slechts knorrige antwoorden ontvingen, zwegen zij stil en lieten hem begaan. Het kon ongeveer twaalf uur zijn, toen een der jongens, die werk weggebracht had, naar is opgedragen, in hoever door den arbeid in gevangenissen, rijksopvoedingsgestichten en rijkswerkinrichtingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij en door welke maatregelen de aldus gevoerde concurrentie tot zoo gering mogelijke afme tingen zou kunnen worden beperkt, zullen een of meer barer leden door middel van persoonlijk onderzoek aan de departementen van oorlog, marine en koloniën eu zoo noodig aan de onder deze departementen ressorteerende etablissementen en administra tion, nagaan, welke leveringen door of van wege genoemde departementen bij inschrij ving worden aanbesteed, Bij kon. besluit is het besluit der Prov, Staten van Zeeland, waarbij de heer J, H. Snijders tot lid van Ged. Staten was be noemd, vernietigd, zoodat eene nieuwe keu ze zal moeten gedaan worden. De verjaardag van II. M, de Koningin zal dit jaar op het l'aleis het Loo hoofdza kelijk in den Hofkring worden gevierd. Be halve het geheele Civiele en Militaire Huis van Hare Majesteiten zullen aan een diner ten Hove alleen deelnemen de leden van deu Raad van Voogdij, met uitzondering van jlir. mr. Roëll, die als minister van buitenland sche zaken de residentie niet zal kunnen verlaten. Afrika voert jaarlijks voor eene waar de van 0 lot 12 millioen aan ivoor uitde- ze jachtbuit kost echter volgens nauwkeurige raming het leven \;an 50,000 tot 60.000 olifanten. Houdt men er rekening mede hoo langzaam deze groote dieren zich vermeerde- de werkplaats terugkwam met het nieuws, dat den vorigen nacht in de B. straat No. 5 eene oude vrouw vermoord en beioofd was geworden. Sommer zette groote ooren ophij zettj de schaaf op zij en riep den jongen toe hem nogmaals de straat en het nummer van huis te zeggen toen hij dit na;iWKeurigwist, weïiL.Üj onrustig; in dat-i/hlfde huis woon» de zij «ie Maris hoe licht kon zij wakker geworden, den moordenaar ergens in den weg gekomen, en door dezen neergestooten zijn. Dat men daarvan niets op de aanplakbiljet ten las, verklaarde hij zich eenvoudig daar door, dat zij meer een dienstmeisje was, en men daarom niet veel drukte over haar maak te. Er kwam maar geen einde aan den na» middaghij wilde en moest Marie zien onj eiken prijs. Eindelijk brak het lang geweuschte oogen» blik aanhad hij 's morgens reeds met ver strooide gedachten gewerkt, des namiddags was dit nog meer het gevalalles vatte hij verkeerd aan, niets ging hem van de hand en herhaalde malen reeds bad de baas zijn misnoegen geuit over de verkwisting van bi t

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1