Binnenland. Gemengd Nieuws. men zal bevatten van de grondleggers van het Duitsche rijk, evenals zijn aandeel werd verzwegen in de totstandkoming van bet N oord -Oostzcekanaal. De commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fa zanten, in deze provincie is bepaald op Za- iterdag 31 Augustus 1895 voorts dat de, jacht op fazanten zal worden ;goopeud op Dinsdag 1 October 1895, en dat ede korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en i(le: lange jaolit op Maandag, M oensdag eu Zaterdag van iedere week, alsmede-op de vier Ragen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, .alles met uitzondering van de Zondag. De gestadige regenbuien, die in den laatstèn tijd onze troepen zoo wat dagelijks een nat pak bezorgen, hebben ton minste eeai goede zijde ook. Juist bij regen namelijk springt de akelige onpraktischheid van onze schako zoo jammerlijk in het oog, dat iih.ii nu dag bij dag klaagliederen verneemt. De militaire auroriteit, doende wat uien noemt „bet ijzer smeden terwijl he! heet is," heelt zieh reeds vigilant getoond en voorstel len ter onverwijlde vervanging van de scha ko gedaan. Zoo zal onze uniform wel in orde komen. Bij ons maakt anders bet woordje onver wijld nogal een komieken indruk 1 Niettemin bet pogen is reeds schoon. Ami. CL In alle bestekken van rijkswerken zal voortaan worden opgenomen de verplichting van den aannemer om denopziclithebbenden ambtenaar alle hem noodige inlichtingen te verstrekken, waardoor deze in staat wordt gesteld om bij het einde van elke maand aan bet daarbij betrokken departement opgave te doen van lo. de namen der werklieden, aan liet werk gebizigd2o. bet vak, waarin zij w erkzaam waren So. of de arbeiders be lmoren tot de a. volwassen, bekwame ar beiders b. volwassen, minder bekwame ar beiders c. jongens en jeugdige personen - 4o. het loon per uur of per week 5o. het aantal werkuren, na aftrek van den schaft tijd Co. de bijzondere omstandigheden, die op het loonbedrag of den werktijd van invloed zijn geweest. Op deze wijze hoopt men eene statistiek samen te stellen, welke vertrouwbare gege vens aan de hand doet tot eene event ueele vaststelling van een maximum-arbeidsdag en een minimum-loon. Bovendien wordt de aannemer verplicht zijne werklieden in tegenwoordigheid van den opzichtliebbenden ambtenaar liet verschuldig de loon uit te betalen. Door dezen maatregel maakt de regeering een einde aan den tot beden bestaanden toe stand, waarbij de werkgever, als niet ver plicht de bedoelde opgaven te verstrekken, somtijds gecne of onjuiste cijfers en inlich tingen gaf. fatsoenlijk meisje, Marie Sorge genaamd, die met den schrijnwerkersgezel Paul Sommcr eene minnerij aangeknoopt had. Eenige dagen voor den moord dor rente nierster V. hadden de jonge lieden een hevige twist gehad. Sommcr was een zeer bekwaam en flink, soms ook een buitengewoon vlijlig werkman, maar hij was een lichtzinnige kwant, zoodat hij soms in enkele dagen de zuur verdiende penningen van verscheidene weken verbras te. Reeds vaak had zijne Marie hem gebeden toch zuinig te zijn op de paar guldens, die hij bespaarde, of ze haar telkens in bewaring te gevenna elke uitspatting had hij beter schap beloofd, misschien ook de allerbeste voornemenens opgevat maar hij kon zich zelf niet beheerschen, en binnen weinige we ken volgde hij weer zijn oud leventje. (Wordt vervolgd) ItKESKEA'S, 10 Augustus 1895, Gisteren namiddag hield de gemeenteraad alhier eene openbare zitting, die door alle leden, behalve de lieer van Male werd bij gewoond. Do geloofsbrieven der herkozen raadsleden, de hecren VVcijkman en De Hulster werden onderzocht, in orde bevonden en goedge keurd. Do gemecnterekeiiing over het dienstjaar 1894 werd voorloopig vastgesteld up 10.348.61" in ontvang en op ƒ9.824.77" in uitgaaf, alzoo sluitende met een batig slot van ƒ523.84. De begrooting van liet alg. burg. armbestuur voor 189C werd goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op ƒ535.38", 'waaronder het subsidie der gemeente werd bepaald op ƒ200. Na aanbieding der begrooting voor 189G werd de zitting gesloten. De ontvangsten van de Stoomtram- maatseliappij Brcskens-Maldeghem bedroegen gedurende de maand Juli 1895 ƒ5912.931/2 en over die maand 1894 ƒ5083.lS!/2, van Januari tot en met Juli 1895 ƒ35.ÖO?^1^ en over dat tijdvak 1894 ƒ32.210.80. Scliooittlijkr. Burg. en Wethouders heb ben bij openbare atkondiging kennisgegeven, dat liet den landbouwers in deze gemeente vergund 0111 op a. s. Zondag mennen met de daaraan verbondene werkzaamheden. G roede, 16 Aug. In de hedenmorgen ge houden zitting vair den gemeenteraad wer den de herkozen raadsleden, dhru. C. Pre— mouw en Adr. Salotué toegelaten eu hunne geloofsbrieven, na door de hecren de Roo en Lombaard te zijn onderzocht en in orde be vonden, goedgekeurd. De gein.-rekening over 1894 werd vast gesteld in ontvang op ƒ15.288.95 en in uitgaaf op ƒ14.808.61. Het subsidi" voor het alg. burg. armbe stuur werd, op zijn verzoek bepaald op 200, en de begrooting voor die inrichting goedgekeurd. Na de aanbieding der gein. -begrooting werd de zitting opgeheven. IJzcildijke. Ten overstaan van notaris Zijlstra had jl. Maandag de toewijzing plaats van de navolgende onroerende goederen, als de herberg »de Gouden Leeuw" voor ƒ8500 en een tweetal woonhuizen voor ƒ1400 aan de heeren Carpreaueen woonhuis voor 2400 aan den lieer van Hijfte en de Steen bakkerij voor ƒ3015 aan de heeren Cort- vriendt, De Rijcke en llendrikse, allen alhier woonachtig. De heer P. J. de Bruijne van Sluis is geslaagd voor surnumerair der dir. belastin gen, invoerr. en ace. (Ie ged.) St. Kruis, 14 Aug. Heden nacht ontstond door een onbekende oorzaak brand in de landbouwschuur van den heer van den He mel. Vóór dat liet onheil bemerkt ras, stond de schuur met haren ganschen inhoud reeds in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, ja zelfs negen werkpaarden en 3 jaarlingen, negen baatgevende koeien, drie vaarzen, en twee stieren, alsmede al het landbouwgereedschap, eene groote partij rog ge die reeds in de schuur was opgeborgen, benevens erwten en hooi werden door de vlammen vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. De lieer C. Roovers, vroeger onderwij zer te Groede, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer met acte Fransch aan de burgerschool te Gorinchein. Grocde. Alej. M. S, Mazure, onderwijze res te Rotterdam, verwierf de vorige week te 's Gravenhage de acte voor de Hoogduitscbe taal (L. O.) Oostburg. Gedurende het onweder, dat Maandagavond j. 1. boven deze streek woed de, werden langs den straatweg tusscheu deze gemeente en Zuidzaudc drie telephoonpalen door het hemelvuur getroffen. Grocde. Op het drietal voor predikant bij de Ev. Luth. gem. alhier, zijn geplaatst ds. C, F. Stellwag te Deventer, ds. D. Pont te Leeuwarden en ds. C. A. Evelein te Leiden. Schooudijhe, 8 Augustus. De lieden ge houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door G loden de wethouder Joh. Risseeuw was afwezig. De notulen werden gelezen en goedge keurd. A'lededeeliiig werd gedaan van een missi ve van God. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot af- en overschrijving op de begrooting v or 1S95. Bij de gedane kasopneming bleek dat in kas was ƒ2128.99. Bij het onverwacht bezoek van een amb tenaar van de prov. griffie werden de kas, de boeken en de verdere administratie in or de bevonden. Door de familie van Bortel was op de al- gemeene begraafplaats een eigen graf aan gekocht. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden, dhr. P. van Houte en W. C. de Smidt, wer den onderzocht en in orde bevonden en tot toelating der herkozenen besloten. Burg. en Weth. boden den raad de gein.- rckcuing aan, die onmiddellijk werd behan deld en voorloopig vastgesteld op ƒ11:332.71 in ontvang en 10.429.SSMg in uitgaaf. Op het aangehouden verzoek van enkele bewoners aan het Moleneinde om aldaar één of twee. lantaarns te plaatsen, werd door Burg. en IVetli. voorgesteld om adressanten te ken nen te geven, dat vooralsnog aan bun ver zoek geen gevolg kan gegeven worden, om dat liet terrein tot plaatsing van een lan taarn ongunstig is, en men wel genoodzaakt zoude zijn er 2 of 3 of te plaatsen, om cr eenig nut van te hebben. De heer de Smidt kou zich met dit voor stel niet vereenigen er waren in die bunvt menschen genoeg, dat ze aanspraak op ver lichting mogen maken. Hij stelt voor het verzoek andermaal aan te houden tot eene volgende zitting en te onderzoeken of één lantaarn voldoende is. De heer Luteijn is er wel eenigszins be vreesd voor, dat men op den Tragel ook om verlichting zal vragen, waarop de heer de Smidt antwoordt, dat niels meer billijk is, dan dat, wanneer men de bewuste buurt helpt, ook den Tragel van een lantaarn moet voorzien. Alet 4 tegen 2 stemmen, die van de hee ren I. Risseeuw en Dhont, werd besloten het verzoek aan te houden tot de volgende vergadering en Burg. en Weth. uit te noo- digen naar een geschikte plaats te zien. Burg. cn Weth. werden gemachtigd om het voetpad langs de uiarkt met nieuwe keien te bestraten, waarvan de kosten ƒ120 a 139 zullen bedragen, in uitvoering op te dragen aan P. Alonjé te Breskens. Verder werd goedgevonden de lantaarn aan liet postkantoor op een paal te plaatsen en er aan liet huis van P. Risseeuw ook eene te bevestigen, en om de tronken in den achterweg al te. kappen. Voorts zullen voor de brandspuit 25 Al. slang worden aangeschaft. Eenige aanslagen in den Hoofdelijken Om slag voor 1895 werden oninbaar verklaard wegens woonplaatsverandering, tot een be drag van ƒ85.31d/2. Ten slotte werd besioteu om het voetpad in den achterweg van af Kausc tot aan Dietz te bestraten. De begrooting voor 189G werd aangebo den tot een bedrag van ƒ11.315.21 in ont vang en uitgaaf, met een post van onvoor ziene uitgaven van ƒ659.19. De heer C. Brakman, geb. te Groede„ cand. in dc klassieke letteren, is benoemd tot loeraar in de Griekselie en Latijnsche taal te s' Gravenhage. Vlelczickte. Nu de gevreesde vlektyplius de bekende varkensziekte op vele plaatsen in het land weer ernstige verhou dingen aanneemt en den bezitters groot na doel toebrengt, is liet zeker niet ondienstig dc volgende middelen ter bestrijding, die ziekte aan de hand te doen lo. Een landbouwer in liet Noordbrabant- sclie meent, dat het vooral de vliegen zijn, die de ziekte van liet eene varken op liet andere oveibrengen. Als men de varkenj af en toe met petroleum bestrijkt, meent hij blijven de vliegen weg cn wordt daardoor de kans op de ziekte belangrijk minder. 2o. Zieke dieren wassclie inen eenige tna. Ien met sterk kalkwater af. Na een paai dagen zouden in den regel de beesten her steld zijn. 3o. Alen neemt op een emmer water een één llesch zuivere carbol, wascht daarmede de aangetaste varkens en besprenkelt er hok of stal mede. De uitkomst moet verrassend zijn. 4o. Breng paarden mest in de besmette bokken of stallen, liet moet als ontsmettings middel goed werken. Te Zuiu-Beierlaud is een 14-jarige knaap van een paard gevallen. Spoedig daar na overleed hij aan de gevolgen van den val. Voor dat iemand in Rusland liet wiel- rijden op den publieken straatw eg toegestaan wordt, moet bij eerst een examen afleggen, dat hij zeker en vaardig genoeg rijdt om niet gevaarlijk voor anderen te worden. Te Berlijn heelt een man bij ongeluk zijn broeder met een kamerbuks doodgescho ten bet kogeltje drong door het voorhoofds been in de hersenen. Niet wetende dat de buks door eeti derde geladen was, legde bij uit gekheid op zijn broeder aan. De onge lukkige schutter is in hechtenis genomen. Na twintig jaren weg te zijn geweest keerde een Engelschman naar zijne woon plaats Blackburn terug. Zijue vrouw, die hem lang dood had gewaand, was hertrouwd en leefde met dezen tweeden tnan gelukkig tot hij kolt geleden overleed Eene maand later kwam de zwerver terug, en vond thuis zijne dochter, als kind verlaten, als eene jon ge vrouw terug. Hij praatte met haar, toen zijne vrouw binnenkwam. Zij herkende hein en viel in zwijm. Toen zij weer bijkwam werden er verklaringen gewisseld en etr.e verzoening volgde. Maandagavond lag ccn metselaarsknecht in kcnnelijken staat tegen den muur van liet gymnasium te Amsterdam. Zijn hondje liep blaffend in wijden kring om zijn bcwusteloo- zen baas en hield de toeschouwers op eer biedigen afstand. Toen eindelijk ecu paar inanut-ii naar den benevelde toegingen, reti reerde hij al blaffend, ging op den schouder van zijn baas staan en dulde niet, dat men hem aanraakte. Een paar agenten kwamen toeschieten, die met moeite den bond verwijderden. Fluks werd nu de man opgetild en zou naar het bureau gebracht worden. Gelukkig echter voor den baas en den hond beloofde een ka meraad hem veilig thuis te brengen. Het hondje sprong nu blaffend vooruit, kennelijk zeer in zijn schik inet dit bevxedigend slot. Aan het station Delftsche Poort te Rotterdam, trachtte Maandagochtend een zes tienjarige loodgieterskneclit, werkzaam aan genoemd station, op de in beweging zijnde locomotief van een rangeerenden trein te springen. De jongeling had echter het on geluk mis te stappen, geraakte onder de wielen en was onmiddellijk een lijk. Zondagmiddag sloeg op de Stormplas te Rotterdam een bootje om, waarin drie heeren gezeten waren. Twee van hen wisten zich door zwemmen te reddende derde echter verdronk. 's Avonds werd zijn lijk opgehaald. Zaterdagavond kwam te 's Gravenhage, uit Amsterdam iemand aan, die aangifte deed dat, naar hij vermoedde, hem een zakporte- feuille was ontrold inhoudende 2 bankbiljet ten van 500 francs en ƒ400 aan Hollandscl» geld. In zijne portefeuille bevond zich ook zijn paspoort, aan welks bezit bij op reis groote waarde hechtte. De reiziger, die zich zoodoende hier zon der geld bevond is de lieer L., vice-consul in een der steden van Brazilië. De politie heeft een onderzoek ingesteld

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2