voor Zeeuwsch-Vlaanclereix 1 I S L E I E. No. 203. Zaterdag 17 Augustus 1895. 4' jaargang.' FEUILLETON. i NIEUWSBL D ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D VER T E N T I E P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiün worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, De Grensquacstic. Van lal van zijden wordt gewezen op de hoogst ernstige spanning die er bestaat tus- sehen België en Nederland in zake de in voer van ons vee bij onze naburen. Men weet het dat reeds weder geruiinen tijd de grenzen gesloten zijn en dat geen enkel stuk vee mag worden ingevoerd, dan onder zeer belemmerende bepalingen, die aan den han del groote verliezen toebrengt, en weder op de fokkerij, voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaan- dercn, lange schaduwzijden afwerpt. De moeilijke ligging van het vierde en vijlde district, welke men in Den Haag slechts schijn baar kent waar het geldt de inning van be lastingpenningen, maakt de handel met de overige provinciën hoogst moeilijk, doch die met België daarentegen is zeer gemakkelijk en is daarom voor den gedrukten landbouw, een niet te verwerpen bijzaak. Nu echter de grenzen door België op zeer willekeurige wijze geopend en gesloten wor den, al naar gelang de vraag naar vee groot of klein is en de clericale partij der Belgi sche regcering den sleutel in handen geeft om het Hollaudsche vee de grens te laten overstormen ot den toegang te beletten. In de laatste omstandigheid zien we vee], zeer veel sluikhandel drijven, waarvan eene niet altijd aangename ontmoeting met de Bel gische douaueu het gevolg kan zijn, zooals we in de bladen kunnen lezen van een ge val te Koewacht waar een boerenzoon door een Belgisch douane werd doodgeschoten. En wat blijkt uit de sluikhandel dat Bel gië het Hollaudsche vee niet kan missen. .Deuren en muren hebben ooren," dacht !hij, en eerst nadat hij door nog eens te luis teren zich van de onwaarschijnlijkheid zijner meening overtuigd had en door een flinken slok uit de volle wijnflesch zich weer den noodigen moed gedronken had, was het hem mogelijk de couranten vlug in te zien. Hij scheen met bijzondere belangstelling •iets in de Bcrlijnsche berichten te zoeken, want op al het andere sloeg hij geen acht. Plotseling werd hij zoo wit als de dood, zijne tanden klapperden hoorbaar op elkaar, zijne knieën knikten, zoodat hij moeite had te blijven zitten kortom, hij was door en door ontsteld. Geruiinen tijd had hij zoo gezeten en steeds op hetzelfde bericht in de courant getuurd, itoeu hij door den scherpen toon eener bel .in den gang weer tot bezinning kwam. Hij wierp het blad op de tafel, veegde het Geheele zwermen runderen worden getracht België binnen te smokkelen en aan de groo te veemarkten gebracht. Hoezeer de smok kelhandel ook af te keuren is, is hier de vraag of de oorzaak die haar in 't leven riep, niet evenzeer af te keuren is. De willekeurige handelingen van de Bel gische regeering hebben herhaalde malen de veefokkers en handelaars in een moeilijk par ket gebracht, ja, zoo ze kon, zou ze dien handel, die voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet onbelangrijk is, totaal in den grond boren ?n een groot deel der bewoners willen ver nietigen, zeker uit echte liefde tot hunne naburen, waaraan ze zich tot op zekere hoogte bijzonder voelen aangetrokken. En wat doet Nederland tecenover al dat onwillekeurig geharrewar We zouden ge neigd zijn te zeggen niets; integendeel is ze zeer welwillend jegens de Belgen, want ze verleent hen, om maar bij de grensquaestie te blijven, tal van voorrechten. Ondanks de sluiting van «de giens, mag de Belgische landbouwer van zijne op Hol— landseh gebied liggende weiden naar goed vinden gebruik maken om zijn vee daarin te laten loopen, ongevraagd of in België liet mond- en klauwzeer in meerdere of mindere mate heerscht ot niet. Gaat men de verschillende beoordeelingen over de onbillijke handelwijze van België na, dan is in den onhoudbaren toestand alleen verandering te brengtn door toepassing vai. weerwraakmiddelen, als absolute verwijdering van Belgisch vee op weiden langs de gren zen. Er is natuurlijk wel meer dat kor. toe gepast worden, doch we verineenen, dat dit zweet van zijn voorhoofd en greep weer naar de flèsch //Onzin," bromde hij zeer zacht, .wat gaat me die domme courant en de nog veel dom mere advertentie over die in Berlijn vermoor de weduwe aan Ik ben de rentenier Sei- fenstein uit Luckenwald en van goede papie ren voorzien Maar tot zekerheid zal ik toch liever den rentenier aantrekken en zoo spoedig mogelijk naar het een of ander klei ne nest in Holland gaan hier wordt het me toch wel wat onbehaaglijk." Hij stond op, voorzag zich weer van den baard en het hoofdhaar en van den lastigen bril, deed de nauwe jas weer aan en nadat hij de flesch geledigd had schelde hij om den bediende. Door eene beweging met het hoofd gaf hij dezen te kennnen de tafel af te nemen en vraagde toen /,Hoe laat vertrekt de trein naar Dordt Nadat de bediende hem verschillende uren opgenoemd had, zeide hij .Goed, ik ver trek morgen om vier uur, bezorg me een plaats kaartje tweede klas en een rijtuig naar het station." De bediende boog en ging heen. verbod voor den Belgisehen boer voldoende zou zijn om de regeering aan de ooren te trekken en haar te herinneren aan de ver plichtingen die ze tegenover de Hollanders beeft, wegens deszell's goedgunstigheid. Der Nederlandsche regeering ontbreekt het niet aan aansporingen om deze quaestie tot eene bevredigende oplossing te brengen, doch het schijnt alsof ze met lamheid is geslagen om handelend op te treden, Wel is inder tijd een ontwerpovereenkomst aan de Kamer aangeboden, doeh de meerderheid beschouw de het als te toegevend jegens België. Is het vraagstuk dan niet brandend genoeg, of is de regeering, ondanks de verschillende adressen, niet overtuigd van de noodzakelijk heid der verbetering? We hopen echter dat de oogen der regeering zullen opengaan al vorens het te laat is. De herdenkingsfeesten in Duitschland ge ve* voor menig blad in de betrokken lan den aanleiding tot polemiek. Aan die fees ten, die in den omtrek van Metz zullen ge vierd worden, is een bezoek aan de gedenk- teekenen voor gevallen Duitsche krijgers op Pransch gebied onafscheidelijk verbonden. Niet zoodra was van dit voornemen kennis genomen, of met nadruk werd er op gewezen om de grootste voorzichtigheid in acht te nemen, om vooral op Erausch gebied de prikkelbaarheid op te wekken. Al datgene wal meer eenigszins aanstoot kan geven wordt van Duitsche zijde geweerd. De Fransclie Seifenstein bleef stilstaan. Neen," fluister» de hij, //eiken dag zoo ingepakt te moeten zijn, dat gaat nietLiever eeu eerlijk met» selaarsknecht dan een - reutenier III. Berlijn is e?ne veel te groote stad, dan dat zelfs een moord, die onder buitengewo ne omstandigheden gepleegd is, de gemoede ren langen tijd in unrust zou houdenzoo lang het roode biljet der politie nog zicht» baar is aan de zuilen, zoo lang spreekt men misschien er nog van is dit echter verdwe nen, dan vergeet men ook weldra de geheele gebeurtenis. Nog een enkele maal is er in de couranten sprake van, dan echter is do geschiedenis voor altijd dood, Het laatste schijnt echter maar zoo hoe meer de zaak ophoudt het onderwerp te zijn der algerneene gesprekken, des te meer wordt zij in het geheim nagevorscht, en de gel) ei» ine politie van Berlijn is in dit opzicht we reldberoemd geworden. 't Spreekt van zelf, dat in zake de moord van de weduwe V. geboren Secmann, de uitgebreidste onderzoekingen moesten worden vaderlandslievende mannen zijn het niet alleen die de lagere bevolking ophitsen tegen Duit sche bezoekers, doch ook de pers doet er aan inee, zooals we reeds boven opmerkten. Het is vooral de Figaro die aan dat op hitsen mededoet, in den vorm yan teekeningen. Ten einde nu, als gevolg yan die ophit singen alle mogelijke incidenten fe voorko men, wordt door de Kölnisehe Zeitung aan bevolen in deze dagen liefst maar geen Pransch grondgebied te betreden. Daarin ligt toch geene vernedering, want men moet toch re kening houden met het feit, dat het voor de overwonnenen niet aangenaam zijn kan, de overwinnaars, hetzij dan zonder wapenen weder in hun land te zien. Naast al deze feestelijkheden wacht den Duitschers weder eene andere plechtigheid, nX.de eerste steenlegging van het nationaal gedenkteeken te Berlijn. Onder de aan ver schillende hooge personages uitgereikte uit— noodigingen, behoort ook die aan Vorst Bis marck. Men weet nog niet zeker of hij de uit— noodiging zal aannemen, doch men vermoedt, dat hij evenmin deze plechtigheid zal bijwo. nen, als dat hij verschenen is bij de vol tooiing van het nieuwe Rijksdaggebouw, en bij de opening van het Noord-oostzeekanaal. Immers, toen hij aan het bewind was, was hij geen vriend van dergelijke praalvortoo- ningen en festiviteiten, omdat hij zijn tijd beter kon gebruiken dan daaraan te "erspillen. Desondanks wordt door tal zijner vereer ders met spanning tegemoet gezien of Bis marck bij de neder te leggen oorkonde we der zal gepasseerd worden, waar deze de na. in het werk gesteld, daar uit het publiek geene enkele stem, die op het spoor van den dader brengen kon, tot de ooren der politie dooi drong, Zoolang b;j zulke zaken do wezenlijko da- der niet bekend is, weet, niettegenstaande do hooge belooning in den regel niemand uit het volk ietsis de dader echter bekend, ja, dan heeft deze en gene hem hier en daar gezien, deze weet dit heel nauwkeurig en gene dat, en niettegenstaande zulks vaak werke lijk het geval is, verzwijgen deze monschen nog altijd hetgeen zij er van weten, of lie ver zij weigeren hen, die met de verzekering der openbare veiligheid belast zijn, nog altijd hunne hulp. De reden hiervan is, dat som migen zoo bang zijn voor het gerecht en de politie, dat zelfs ais vrijwillig getuige niets met haar te maken willen hebben; en dat er weer meer anderen zijn, die bij zulke ge legenheden zeggen //ach, wat gaat mij dat aan daar is politie voor enz." In bet bewuste huis B, straat No, 5, woonde op de eerste verdieping de geheim raad Lengerck. Bij deze diende als kamermeisje een zedig.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1