Prcdikbenrte n. Gemengd Nieuws. ■een wettelijke .regeling ten volle aanspraak, en het is te hopen, dat de uitnemende doch •uiteenloopende talenten die de commissie in zich bevat ten goede mogen komen aan een .reeds lang gevoelde behoefte ten opzichte •van den werkmansstand en tot opheffing van een onderdeel der sociale kwestie. JHIESKEXS, 11 Augustus 1S0.5. In dc weide van de wed. Yerheecke te Groede waren Dinsdag een 30-tal jonge Hollandsehe runderen gejaagd, die Woensdag te Oostburg publiek zouden worden verkocht. Voor een tweetal kalveren was dc weide blijkbaar te nauw, want ze ontvluchtten de zelve en kozen den straatweg om eene wan deling te gaan doen. 't Was vrij laat ge worden toen ze aan de hofstede, bew iond door Iz. de Kramer onder de gemeente Groe de over de tramlijn liepen, juist op hetoo- geublik, dat de train aldaar zoude passeeren. Kón hunner bleef tusschen de rails wandelen, met het noodlottig gevolg, dat het beestje door de locomotief werd gegrepen en aan stukken gereden, doch het was goed te be merken, dat de tram niet gewoon was met zulke hindernissen te kampen te hebben, want slechts enkele passen verder schoot de locomotief met de postwagen uit het spoor, zonder echter persoonlijke ongelukken te ver oorzaken eu als gelnk bij liet ongeluk kwa men de gederailleerde wagons aan de straat zijde terecht, Tot onder den morgen heelt men handen vol werk gehad om de ont spoorde wagens op de rails te brengen, zoo dat de tram eerst te 5 uur te Brcskcns ar riveerde. OosthUI'g. Het was "en goede gedachte van dc Dames Timmerman om met eenige muziekliefhebbers een orgel-concert te geven «n de Ned. Ilerv. Kerk alhier. Goed niet alleen omdat de. zeer matig gestelde toegangs prijs zou strekken ten voordecle der armen, maar ook om de zaak zelve. Orgelconcerten in kerken komen al meer er. meer in z»ang, men begrijpt, niet ten onrechte dat het kerk orgel niet minder dan andere muziekinstrumen ten de kunst dienen kan tot opwekking van wat er goed en schoon is in den mensch en waar is dat beter in harmonie dan in de kerk. Hoewel te dezer plaatse nog vreemd, viel, men kon het op de gezichten lezen, dc uit voering gepasseerden Zondag bij velen, die het hoorden in den smaak en ongetwijfeld is die ingenomenheid bevorderd door de kiesche wijze van optreden der deelnemers. De mu ziek zelf was geheel in harmonie met den eerbied, die het kerkgebouw den mensch in boezemt. De vertolking had plaats op een wijze, die allen lof verdientde deelnemers deden hun best om zoo goed mogelijk te zingen en te spelen. Hun koorzangen, in een kerk zoo zeer op hunne plaats, was een genot voor hen, die de bevorderingen van het kerkgezang door de moderne protestanten op prijs stelt. Niet minder mooi waren de solo's, die ten jaar met roode haren, een pas afgeschoren baard en een gelaat vul krabben. Hij had vooraf er voor gezorgd, dat vreem de oogen hem niet kouden begluren, door het sleutelgat dicht ta stoppen en de muren dicht te stoppen en de muren na te zien of er ook reten of iets dergelijks voorhanden waren, bij welke verrichting hij eene groote behendigheid aan den dag legde. Nadat hij zich van zijn eng sluitende jas en vest ont- liad, begon hij aan zijn maaltijd, dien hij zich goed liet smaken. „Zoo," bromde hij, nadat het laatste hap je gebruikt en met den rug zijner hand den mond afgveegd had, „nu zal mijnheer de ren tenier de eourant eens inzien. Ha ha ha," lachte hij akelig, „als ik niet rentenier Seifenstein was, dan zou ik wel Verschrikt hield hij op en luisterde ge- ruimen tijd met ingeheuden ademhij meen de eenig leven aan de deur gehoord te heb ben. W»r4t vervolgd.) gehoore werden gebracht. Zoo wel de oigel- als de zangsolo's maakten een goeden indruk. Qok het tweestemmig „l'aaschlied" door een broeder en een zuster gezongen, werd met aandacht gevolgd. Het geheel maakte op de aanwezigen den indruk, dat iets goeds op muzikaal gebied werd ten gehoore gegeven, zoodat de woor den waarmee de Burgemeester, tevens Presi dent-Kerkvoogd het gezelschap ten slotte dank betuigde voor hunne goede gaven, ie ders sympathie wegdroegen. Dat de ingezetenen van Oostburg zich nog meer op zoo'n Zondagmiddag concert in de kerk mogen verheugen Behalve dat het "oor muziekliefhebbers veel genoegen ver schaft, leidt het tot zoovele goede doeleinden op zedelijk en maatschappelijk gebied, dat ieder weldenkend mensch het zijn plicht moet achten de publieke kerkorgelbespeling in de hand te werken. Door Burg. eu AVeth. van 's Graven- hage, is op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de l.atijnscho en Grieksche talen aan liet Gymnasium aldaar, als no. 1 geplaatst de heer C. Brakman, (geb. te Groede.) Dinsdagavond, éneeveer 7 uur, is' naar men uit Ylissingen schrijft op de hoogte van het lichtschip „de Wandelaar", de sloep van de Belgische loodsboot no. 14, waarin zich vier man bevonden, door de hooge zee omgeslagen. Drie mannen wer den door de loodsboot gered, doch de vierde, de zeeloods ltaechelboom, vond zijn dood in de goWen. De ongelukkige was gehuwd en laat een talrijk gezin achter. Dc bedoelde sloep moest twee loodsen, die van naar zee gaande schepen waren afge haald, overbrengen naar een Belgischen loods- kotter, die naar Vlissingeu stevende. Sluis. Voor de 5e klas aan het gymnasi um te Doetinchem slaagde o. a. de heer AY. A. Noest. Sluis. Eene zeldzaamheid mag zeker wel genoemd worden dat een hond van R. die des AA'ocnsdags een jong afwierp er den daaropvolgcnden Zondag nog 1 ter wereld bracht. Sluis. iAIaandag jl. maakte de zangvoree- niging alhier met de stoomboot „AVillem Leopold" die daartoe was afgehuurd ecu uit stapje naar de badplaats Oostende. Hoswel het wêer er minder gunstig uit zag. bleef het toch den geheehn dag droog. Eenige zangnommers werden er ten gehoore gebracht, waarna ieder een kijkje langs het strand en in de stad ging nemen. Des avonds keerden zij tevreden over het genoegen dien dag gemaakt huiswaarts. Sclioouilijke. Zaterdag jl. viel op den Dam een kind van 19 maanden al spelende in een aalputje met het ongelukkig gevolg dat het er levenloos werd uitgehaald. Binnen enkele dagen verschijnt bij den uitgever F- B. van Dilmar, te Rotterdam, eene photografische reproductie in lichtdruk van het portret van H. M. Koningin AVil— helmina, naar de laatste, opname van den Hofphotograaf Kameke. De artistieke uitvoering is toevertrouwd aan de bekende firma Emrik k Binger, ter wijl inet het oog op het te wachten debiet de prijs van het portret, ter grootte van 36X51 centimeter, op slechts 25 cents per stuk is gesteld. Wij voorspellen deze uitgave, gebaseerd op een enorm grooten omzet, veel succes. Ten bureele van dit blad worden beslel- lingen aangenomen. IJzeudijke. Verleden week Vrijdag werd alhier de neiuwe brandspuit beproefd afkom stig uit de fabriek van den Heer Bikkers en Zoon. te R itterdam, zoowel de afwerking als de constructie voldeden zeer goed, en daarom mag bovenstaande firma aan iedere gemeente aanbevolen worden. St. Kruis. 5 Aug: Heden nademiddag had in de herberg -«Lands AVelvaren" bij A. Lucieer, de aan besteding plaats van het bouwen eencr nieu we schuur op de hofstede van 1'. d. Muijnck. Ingeschreven werd door I. de Molenaar te Aardenburg voor ƒ4300.17. A. Risseeuw te Groede voor _/37O0.73. C. v. Poucke te Oostburg ƒ3700.37 en J* A. Boogaard te Aardenburg voor ƒ3700.15. Het werk is aan den laagstcu inschrijver gegund. Te Ilcille huist een merkwaardig ge zin het is de 73-jarige J. Buijck met zijne beide zusters, resp. 75 en 78 jaren oud. De broeder is slecht van gezicht, de jongste zuster draagt een ziekelijk en teer lichaam om zich, terwijl dc oudste, gebrekkig gebo ren zijnde, in 1893 een been gebroken heeft. Dagelijks trekken deze oudjes nogtans ge wapend met sikkel nog een uur ver het veld in oin het koren te snijden. Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 Augustus 1895. PLAATS. TIJD. N A A M. Biervliet n in. 2 u ds. Beckeringh. Bresken s vm. 9 u ds. Dijkman. tr nm. 7 u Bijbel bespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Dijkman. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Krol. Sehoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzeudijke vin. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Luth. Gem. Groede vm. 9 u ds. Snijder. Evangelisatie. Sehoondijke vm. 9 u dhr. Rampen. im. 2 u idem. Eenige dagen geleden overleed te AA'ee- nen de kassier van een bankiersfirma. Hij moest een aanzienlijk aantal bankbiljetten uittellen en hoewel men hem er voor ge waarschuwd had, bevochtigde h'j zijne vingers in zijn mond om het werk te vergemakkelij ken. De gevolgen dezer onvoorzichtigheid bleven niet uit. Denzelfden dag nog voelde hij een stekende pijn aan zijne lippen, zonder dat hij er verder acht op sloeg, totdat hij den volgenden morgen ontwaarde, dat zij dik opgezwollen waren. De kassier werd nu ougerust en consulteerde een geneesheer, die het gezwel opereerde de man overleed echter drie dagen later aan bloedvergiftiging. Een treurig ongeluk heeft AA'oensdag avond aan den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam plaats gevonden. Door een van de zandtreinen die daar den geheelen dag af- en aanrijden werd de tienjarige Marinus A- drianus Staay overreden. Bijna de gcheele trein ging over het lichaam van den jongen heen, zoodat de werklieden en eenige poli tieagenten, die spoedig op het alarm kwamen aanloopen, hem dood onder den trein vandaan haalden. De wielen waren over de beenen en den hals heengegaan. Hel lijkje werd in een in aanbouw zijnd woonhuis gedragen, en dc politie had han den vol werk om het publiek op een afstand te houden, daar men eerst niet wist wie het ventje was. Dr. Aruylsteke kon bij zijn komst slechts den dood constateeren. Op verzoek van den vader, die aan Schooneberg woont, werd liet lijkje per brancard naar Crooswijk vervoerd. Dat er niet meel ongelukken daar gebeu ren, is wel een wonder. Onophoudelijk klim men de kinderen op de wagens, en springen er weer af. De werklieden doen al het mo gelijke om dat gevaarlijke spelletje te voor komen, maar zijn dikwijls geheel onmachtig. Yaak gebeurt het dat de bengels de werk lieden onthalen op een regen van aardklui ten. Ernstiger is het evenwel dat niet alleen kleinen mederijden, maar ook grooteren. De vele werklieden van de fabrieken in Delfs- haven rijden gemakshalve mede, terwijl dat mederijden toch volgens het personeel van de treinen veel gevaar oplevert, aangezien de wagens meer dan eens uit de rails gaan. AAraar de grooten dus zulk een slecht voor beeld geven, doen de kleinen het hun na tuurlijk na. Een Zweedsch grondeigenaar wilde acht jaar geleden zijn bezittingen verkoopen om in Denemarken te gaan wonen. Hij vond een kooper in zijn buurman, graaf N., die de bezittingen overnam. Toen dit gebeurd was vond de graaf dat de verkooper niet geheel eerlijk gehandeld had, daar deze ook eenige. bosschen, waarop hij geer, recht had, verkoeld had. De graaf toog op weg naar den verkooper om hein hierover te onder houden. Tusschen beide personen ontstond een hevige twist er, de graaf vertrok in op gewonden toosland. Nauwelijks was hij weg of de verkooper had berouw over zijn op vliegendheid en hij besloot den graaf achterna te gaan, en als hij hem ingehaald had, te bevredigen. Zijn vrouw verzocht heni tot den volgenden ocht»nd te wachten, wat hij evenwel niet deed, maar terstond op weg ging. 't AVas midden in den winter, alles was inet sneeuw bedekt, en 't was reeds donker toen de landeigenaar zijn woning verliet in zijn slede gezeten, llij nam twee pistolen mee, omdat de weg door 't bosch niet veilig geacht werd. Dicht bij 't bosch, schoot hij een pistool af, om zich te over tuigen, dat zijn pistolen in orde waren. Kort daarop hoorde hij een zacht gekerm en Teed hij naar den kant van waar het geluid kwam. Toen zag hij een man met een bloedende hoofdwond in de sneeuw liggen. Hij nam hem op en zag tot zijn schrik, dat het graaf N. was. Terwijl hij de wond met sneeuw reinigde, kwam een andere slede aan met twee politieagenten. AA'ijl deze den landei genaar alleen in 't bosch, 's avonds laat, met een bloedenden, half dooden man vonden, arresteerden ze hem en brachten hem naar de politiepost. Een paar uren later stierf de gewonde zonder weer bij kennis gekomen te zijn. De grondeigenaar werd beschuldigd van moord, en wijl de kogel in 't hoofd van den graaf gevonden, juist paste in den loop van den gearresteerde, werd hij, hoewel hij tot op het laatste oogenblik zijn onschuld volhield, tot twintig jaren tuchthuis veroor deeld. Toen zijn ongelukkige vrouw dit vernain, werd ze krankzinnig en naar een gesticht gebracht, waar ze later overleed. De zoon van den ongelukkige, zijn eenig kind, schoot zich uit wanhoop dood. Eenige weken geleden stierf te Zweden in een gevangenis een misdadiger, die kort voor zijn dood verklaarde, dat hij graaf N. ver moord had. Hij had hem 8 jaar geleden op een winteravond overvallen om hem te berooven, maar was gevlucht, toen hij hoorde dat er een slede die van den grondeige naar aankwam. De onschuldig veroordeelde is natuurlijk nu in vrijheid gesteld, maar is aan lijf en ziel gebrokenzoodat hij van de ziekte, die hij in de gevangenis heeft opgedaan, wel niet zal herstellen. De dood zal voor den arme man een ware uitkomst zijn. Nog veel te weinig wordt gelet op het voordeel, zegt de Veldpost te behalen door de varkens van de weide te laten ge nieten. Als het gras goed is en behoorlijk toevoeder wordt gegeven, gedeijen de dieren veel beter dan in den stal. Bovendien vre ten de varkens de door andere dieren ver smade, geile plekken in de weide en bevor deren daardoor het gelijkmatig afweiden, van vrij wat beteekenis voor deze gronden. Ook is het voor jonge mestvarkens een goed begroeide en flink met klaver bezette weide, bij eenigermate gunstig weder, een goed begin van de vetmesting. Men moet de dieren des morgens, nadat de dauw van 't veld is, 3 uren op de weide drijven, en 's middags in den stal geven als voederwei, tarwekaf, aardappelen «n maïs, en ze daarna een half uur iu rust laten. Daarna moeten ze andermaal naar de weide, om des avonds in den stal wederom het gezegde voeder te vinden. Als men zorgt dat dit laatste op

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2