voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MISLEID. No. 202. Zaterdag 10 Augustus 1895. 4' jaargang;. FEUILLETON. Binnenland. IIEUWSBLA1 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E 11 T E N T I E V II IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Yrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresisais, Onder de Elzas-Lotliaringers, de Fransche Dnitschers, is een volkspartij opgericht, met een niet onbelangrijk program. Zij verlangt volledige gelijkstelling vai. Elzas-Lotbariugen met de overige bondstaten, afschaffing van den onbepaalden gezaghebber in staatsgevaar, invoering van de rijksperswetgeving, instel ling van een rijks-gerechtshof, openbaarheid van de vergaderingen van den gemeenteraad en den kantonalen raad, bezuiniging en ver eenvoudiging van bestuur, toelating van het onderwijs in de Fransche taal op de lagere school, voortrekken van de Elzas-Lotliaringers. Met een dergelijk program zal de partij een harde strijd te strijden hebben, maar toch zal zij, als zij 't doel in 't oog houdt, aan hangers bij de Duitsche bevolking vinden. Reeds geruimen tijd verklaarde de Rijksdag zien voor de opheffing van den kleinen Staat van beleg, doch de regeering hield zich steeds aan dezen vast, uit hoofde vau vrees voor opruiing van buiten. Wanneer men ziet hoevele tekortkomingen Duitschland te genover Elzas-Lolharingcn nog heeft, dan rijst onwillekeurig de vraag of Duitschland de bij zieli ingelijfde gewesten wel waardig maakt. De geschiedenis dier inlijving, geeft aan leiding tot tal van militaire feesten ir. Duitschland ter herdenking van den Fransch- Duitschen oorlog van 1870-71, waarvan de rij jl. Zondag geopend werd op het Tem- pelhofer Feld, ten zuidwesten van Herlijn ter viering van den 25-jarigen gedenkdag Tan Zonder verder naar zijn gast 0111 te kijken, ging de bultige nu naar den muui dicht bij het venster naar een groot schilderstuk, dat de geheelo oppervlakte bedekte. Ilier druk te hij op een knop in de lijst men hoor de een zachten tik, als bij het overhalen van den liaan van een pistool en in het volgende oogenblik draaide het gelioele stuk, zonder het minsle geruisch te maken, om, zoo, dat het bijna de geheele breedte van het smalle vertrek innam, en er voor Seifcnstein, die gaarne wilde zien, wat er achter gebeur de geene ruimte overbleef om er zich door te wringen, zelfs niet om er zijn hoofd door te stekep. z/Np, man," riep hij boos, „ge hebt ver- yloekt vcpI vogelkooien in uwe oude kast. Wanneer ik echter nu de oude schilderij vasthield en een makker beneden 111 het voor huis achtergelaten had gesteld, dat we den slag bij Weissenburg. Op dat veld kwamen omstrieeks 6000 oud-strijders hij een tot bijwoning eener godsdienstoefening, waarna een landelijk feest in den tuin van een der groote koffiehuizen aldaar vo'gde. De herdenking van den slag bij Metz zal een grootscher en plechtiger karakter dragen, als wanneer de Keizer tegenwoordig zal zijn en daartoe uit Engeland tegen den 19en dezer zal zijn teruggekeerd, waarbeen bij Zaterdag is vertrokken. liet is opmerkenswaardig dat nocli in of- ficicele noch in officieuse toespraken of ge sprekken noch in de hoofdaitikeleu der on derscheidene bladen een uittartenile toon wordt aangeslagen, evenmin is er een blinde voor ingenomenheid van Duitsche zijde «aar te nemen Indien de herinnering van de groote veldslagen gevierd wordt dan geschiedt dit enkel ter eere van de offervaardigheid van heil die vielen in die bloedige botsingen en van du geboorte der met ongeduld verbeide Duitsche eenheid uit het bloed der krijgslie den voortgesproten. Tijdens liet feest van den mijnilirecteur Vuillemin, te Anichc (dep. du Nord Frank rijk) ter herdenking van zijn fitl-jarige loop baan in de mijn, en waaraan door circa 1000 personen werd deel genomen, werden door een in 1893 ontslagen werkman vijf revolver schoten op den jubilaris gelost, waardoor deze vrij ernstig docli niet levensgevaarlijk werd gewond. De schrik van den ouden man was geweldig, en terwijl een onbeschrijfelijke verwarring ouder de feestvierders heerschte, werd een harde slag gehoord en sloeg de laaghartige moordenaar verminkt tegen den geheime politieagenten waren dan zat ge 1111 in uwe eigen kooi opgesloten of ge moest den weg door het venster nemen." „Als ge dat denkt, man, beproef het dan eens," laehtc de bultige, terwijl zijn gelaat zieli vertoonde in een der hoofden der schil derij, zoodat Seiienstoin ontzet terugdeinsde, ten eerste weet ik heel goed, dat ge maar alleen binnengekomen zijt, en ten tweede weet mijne huishoudster, dat ik van af het oogen blik dal ik mijn lessenaar sluit, niet meer thuis hen voor alle mogelijke gevallen heb ben we echter altijd ecu zeer gemakkelijken terugweg. Of meent ge, dat de vos zijn hol maar met één uitgang maakt Maar stoor me nu niet langer, maar doe wat ik u zeg-" Seifenstein had inderdaad niets beteis te doen, dan dien raad op te volgen, en vond in liet kastje voortreffelijkcn wijn, ook wat koud vleescli en een goede sigaar. Terwijl hij nu iets gebruikte, hoorde hij plotseling de slem van den bultige. „Kan het ook niet Seifenstein uit Jiiter- bogk zijn vraagde hij, „die is juist aan wezig." „Neen, in het hotel ben ik bekend als grond. Hij onderzoek bleek dat de dader onder zijn vest een bom had verborgen, met het doel die oiuler de menigte te werpen, doch die thans te vroeg gesprongen was en den misdadiger van een had gescheurd. De Slaattcourant meldt, dat bij kon. besl. het besluit der Staten van Zeeland van 3 Juli 1895, waarbij J. II. Snijders is benoemd tot lid van Gedeputeerde staten dier pro vincie is geschorst tot 1 October a. s. I)it besluit rust op de overweging dat het wenschclijk is oin, hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluit het in werking treden daarvan te beletten. Op het verzoek van het hoofdbestuur van den Volksbond, Verceniging tegen Drank misbruik, gericht aan den minister van bin- ncr.landsche zaken, en bedoelende uitbreiding van het leerplan der kweek- en normaal scholen met onderwijs in de physiologische invloeden van den alcoholische» drank is door den minister afwijzend beschikt. Zooals men zich herinneren zal, is door de Tweede Kamer aangenomen een door den heer Heldt ingediende motie, waarhij de re geering wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot pen sioneering van oude en invalide werklieden. Als gevolg van die motie is thans hij kon. besluit bepaald een staatscommissie in te stellen, ten einde te onderzoeken of naast de instelling van een Rijkslijfrentebank en naast Seifenstein uit Luckcnwaldzoo zou ik er leelijk kunnen inloopen." Nu, dat is niet noodigik behoef alleen maar den politicslempel Luckcnwald nieuw af te trekken duurt tien minuten lan ger." De bultige stoiul voor eene groote kast in den muur. In (Dzc kast lagen in voigorde der landen, staten en regeeringen postibrmu- liereu van allerlei soort en aard, en daar onder in kleine vakjes de stempelslager zwarte afdrukken van stempels der politie van verschillende plaatsen, nagemaakte hand- teckeiiingen van overheidspersonen, een werk met de wapens der steden en regeeringen, enz. Aan de hand van zulke gegevens, wel ker verzameling zeer veel moeite gekost had, kon het een man van het vak zooals Schlich als graveur was, niet moeilijk vallen, 0111 met betrekking tot vcrvalschingen iets gewichtigs te leveren, en hij had de kunst verstaan 0111 langs dezen verboden weg rijper vruchten te plukken, dan hem langs een eerlijken weg mogelijk zou geweest zijn. Een halt uur later had de rentenier Sei- fenstein een door de regeering opgestelde» pas voor Holland, en een ambtelijk getuig de regeling der verzekering tegen ongelukken, maat regelen hij de wel belmoren te worden genomen, 0111 te bevorderen dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom ot door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn 0111 in huil onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelijke uit- kecringen en hij bevestigende beantwoording dier vraag een ol meer daartoe strekkende wetsvoorstellen niet memorie van toelichting en raming der geldelijke gevolgen te ont werpen en aan ons in te dienen te bepalen, dat de leden de bevoegdheid bezitten om van hun yan dat der meerder heid afwijkende gevoelen door nota's te doen blijken en te bepalen dat de commissie, 11a voor de eerste maal door den Minister van Wa terstaat te zijn bijeengeroepen, hare verga deringen zal houden te 's Gravenhage of na van ons bekomen machtiging ook elders. liet getal leden der commissie bedraagt 21 waarvan de heer uir. O. Pijnacker Hor dijk, lid van de Eerste Kamer te 's Gra- venhage voorzitter en mr. A. Nilaut aldaar secretaris is. Mauwen van verschillende richting ei. werkkring hebben in deze commissie zitting, zoodiit een meest onpartijdig onderzoek mag tegemoet gezien worden. Schier algemeen in den lande, is dit be sluit der regeering met ingenome.ndheid be groet. De toestand van tal van werklieden, zoo wel in de dichtbevolkte steden als ten platto- lande, is voor hen, die wegens ouderdom of invaliditeit „op stal" gezet zijn maakt op schrift van de politie der stad Luckenwahl in handen, hetgeen hij gerust den ambtenaars zelf kon voorleggen, zonder voor een ontdek king te moeten vreezen. De bultige geleidde nu zijn vetten klant tot aan de huisdeur en sloot zijn afscheids groet met een „als u nog eens wat noodig heeft." Seifensteinjknikte en bromde iets binnen- monds, wat veel geleek op „schurk, spitsboef," en dergelijke beleefde aardigheden meer. I11 zichzelven lachend, deed de graveur zijne deur weer stevig op slot en fluisterde, terwijl hij de trappen opging „Als ik den waren naam van dien schurk wist, zou ik in staat zijn hem aan de politie over te leve ren," I11 liet hotel teruggekomen, liet Seifen stein zijn middagmaal en de. nieuwste couran ten op zijne kamer brengen en toen hij beid.' had, deed hij de deur op slot, Nu hij dus niet bevreesd behoefde te zijn, overvallen te zullen worden, legde hij den lastigen aril op de tafel, nam den goed on derhouden baard en zijn net gekapt haar zorgvuldig af, en maakte 1111 don indruk van een man van tusschen de twintig en dertig

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1