Gemengd Nieuws. Predikbeurten. dige briefjes 79. Herkozen de. heer J. de Hulster niet 51 stemmen; de heer D. Jacobs Az. had 28 stemmen. Hoofdplaat. Aantal kiezers 66. Geldige stemmen 54. Gekozen de heeren Th. Plas- schaert (aftr. lid) met 29 en C. 11. Tem merman met 31 st. De heeren A.. J. Ver- planke en J- F. Maes (aftr, lid) hadden resp. 25 en 13 st. Znldzande. Aantal kiezers 101, geldige briefjes 38. Gekozen de heer P. M Dik- kenberg met 47 steramen. De heer II. de Hullu Pz. had 41 stemmen. Aan het postkantoor Breskcns en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd ƒ6132.til5; terugbetaald ƒ1161.88. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1931. Sluis. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werden o. m. de geloolsbrieven van de herkozen raadsleden de heeren K. F. Koksma en A. Hubregtse onderzocht en tot hunne toelating besloten. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1894 werd aangeboden bedragende in ontvang ƒ20.550.621/2 en in uitgaaf ƒ19.613.71 sluitende alzoo met een goed slot van 936.911/^ Op de voordracht ter benoeming van 2 zetters wegens perio dieke aftreding werden geplaatst no. 1 de heeren A. Hubregtse en J. C. Stern en no. 2 de heeren J. Noest Sr. en L. Breesnee. Tot vasten arbeider werd benoemd J. Eek hout en zulks op eene belooning van ƒ0.80 per dag. Als een merkwaardig feit kunnen we medcdeelen, dat sinds den Oen Juli des vo- rigen jaars te Nieuwvliet, eene gemeente met omstreeks 000 zielen tot beden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Zoo'n lange tus- schènruimte is in deze eeuw te dier plaatste nog niet waargenomen. IJzendijke. Maandagmiddag reed de oudste zoon van den landbouwer de Milliano in gezelschap van een jongere broeder met een driewielskar naar het naburige Oudeland, toon, na aldaar te zijn gearriveerd, het paard schrikte met het treurig gevolg dat zijn broer van de kar viel en deerlijk gewond in een naburige herberg moest worden gebracht. Uit Schoondijke wordt ons gemeld Op Maandag den 29 Juli jl. is alhier het stoffelijk overschot van den Heer Pieter van Bortel plechtig ter aarde besteld. Mijnheer Schlich was naar de tafel terug gekeerd, had de rollen betast en zeide toen heel bedaard, terwijl hij over zijn bril gluur de z/Zoo heel zuur zal het geld toch wel niet verkregen zijn het gaat me echter ook niets aan. Schrijf nu als 't u belieft uw r.aam en de plaats uwer bestemming eens voor me op, en dan zal ik mijn boeltje eens nazien. Terwijl Seifenstcin beloofde zulks te zulien doen, had Schlich de geldrollen opengebroken en zich van de echtheid van den inhoud o- vertuigd, en nadat hij het geld in zijn les senaar had gesloten, zeide hy tegen den ren tenier //Ga als 't u belieft mee." Op het oogenblik, dat Seifenstein zich om keerde,drukte de graveur tegen de kachel van den ouderwetschen bruinen haard en zie daar, het geheele voorste gedeelte draaide in het midden op zijn eigen as zoodat er rechts eene opening ontstond. De zooginaamde rentenier had zelfs geen tijd zich er over te verwonderen, want reeds duwde de buldtige hem met een «als 't u belieft" in een der zijgangen. Door dien gang kwamen zij iu een klein, zeer aangenaam vertrek, sierlijk gemeubileerd, en door een groot, helder raam vriendelijk verlicht. Zoo," zeide de bultige, /,dit is mijne werk plaats maak het u nu maar zoo geroakke- mogelijk, terwijl ik werk daar in dat hoek kastje vindt ee eenige dranken en sigaren, ik denk binnen een half uur gereed te zijn." 'orek vervolgd) Nadat de lijkkist in de geopende groeve was neder gelaten, werd door Ds. B. Veen- tra, van Vlissingcn een passende en hartroe rende toespraak gehouden, die op verzoek dooi de op de begraafplaats aanwezig zijnde ge meente leden bfsloten werd door liet zingen van het 10de vers van Psalin 68, welke ech ter niet ten volle slaagde, daar degemoede- ren van alle aanwezigen te zeer onder den indruk van het oogenblik waren. De overledene was het oudste Lid der Ge reformeerde kerk alhier, dia veel in hem heeft verloren, want hij schaamde zich den Naam en de Zaak des Ileeren niet, en steunde deze op stoffelijk en Geestelijk gebied door woord en daad. Oostburg. Tegen 16 Augustus a. s. is de heer J. vau Houte, postbode van Oost burg naar Cadzand, benoemd als brievanbe- steller te Ylissingen. Ecde. Bij het wapen der Infanterie in Neerlandsch Oost Indie is benoemd tot 2e Luitenant de heer F. B. Nunninck. Bij de gehouden examens te's Graven- hage voor lager onderwijs in de Engelsche taal is geslaagd Mejufrouw J. M. v. d. Plas- sche van Aardenburg. Men meldt ons uit IJzendijke Bij den landbouwer van Hijfte in den Gouden polder is door een onbekend persoon, die zich uitgaf voor vlaskoopman, een nickelen remontoir-horloge ontvreemd. Bij den landbouwer van Otighcm on der de gemeente Groede heeft een zeug en kele jongen geworpen waaronder één met 6 pooten. Ylissingen. Naar men verneemt is dezer dagen te Utrecht eene Conferentie gehouden tusschen e,enerzijds den Directeur Generaal van de exploitatie-Maatschappij der sspp. en anderzijds een lid van Ged. Staten van Zee land en den Directeur'van den Stoombootdienst op de Westerscheldc ter regeling van het uitgeven van rechtstreeksche plaatskaarten. Tot welke resultaten deze contirentie geeft is vooralsnog onbekend. Schoondijke, 1 Augustus Door l.ct Bestuur van de Generalen Prins Willempolder had heden alhier de besteding plaats van den aanleg van grindwegen in dezen polder waarvan de raming ƒ8890 be- bedroeg. Ingeschreven werd door de heeren C. de Wilde te Kattendijke voor ƒ9180; P. Mou- jé te Breskens voor ƒ8890 en M. van den Hoek fe Ter.Neuzan, voor ƒ8560 wienjhet w rk is gegund. Van bevriende zijde deelt men ons den korten inhoud mede der wet van den 20 April 1895 (Stbl. no. 54) houdende na dere bepalingen omtrent de heffing van in voerrecht naar de waarde der goederen. J wet treedt den len Augustus 1895 in werking. Art. 1 zegt dat de viaiteerende ambtena ren de goederen of een gedeelte er van, wanneer voor dat gedeelte in de aangifte een afzonderlijk bedrag is vermeld, die zij te laag aangegeven achten, kunnen benaderen of daardoor eene hoogcre dan de aangegeven waarde vaststellen. Zij geven den aangever 12 uren tijd om de aangegeven waarde tot een voldoend be drag te verhoogen. De artt. 2, 3 en 4 handelen over het in te stellen beroep. Art, 5 zegt dat in geval van benadering het bedrag der aangegeven waarde aan den aangever betaald wordt. Art. 6 bepaalt dat zoo de aangever zelf de waarde verhoogt, hij over het verschil der twee waarden zes maal het invoerrecht moet betalen. Art. 7 Bepaald dat, zoo de waarde door de ambtenaren of in hooger beroep bepaald wordt, over het verschil der twee waarden elf maal het invoerrecht moet betaald worden. Het onweder van vrijdag de vorige week heeft brand veroorzaakt in de schuur A. Ie Clercq te Retranchement en onder Oost- burg in een weide een koe gedood. Oostburg;. De gemeenteraad hield Vrij dagnamiddag eene openbare "ergadering wel ke door 5 ieden werd bijgewoond de hoeren le Nobel en Plankeel waren afwezig. Na de lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede dat waren ingeko men eenige Staats- en Prov. bladen dat mej. Middelveld Viersen hare benoe ming tot onderwijzeres had aangenomen dat de lieeren I. van Iloutc en J. II. van Pec- nen zich de benoeming als lid van den raad lieten welgevallen, en dat blijkens gedane kasopneming in kas was ƒ2.340.345, welke alle voor notificatie werden aangenomen. Voor de betrekking van onderwijzer met acte Fransch hadden zich slechts 2 sollici tanten aangemeld, op welke aanmelding de raad niet inging, tengevolge van de vermoe delijk praetisehe ontwikkeling om voor eene groote klas onderwijs te geven voor den ee- nen en wegens de lichamelijke ongesteldheid van den anderen. Op voorstel van Burg. en Wetli. werd dientengevolge besloten eene nieuwe oproe ping te doen met verhooging der jaarwedde met ƒ100. Op een adres van bewoners van het ge hucht Scherpbier tot plaatsing van een pomp aldaar, werd op voorstel van den heer Meijer besloten om een onderzoek in te stellen naar het water dat op ééne enkele plaats aldaar goed kan genoemd worden, na in orde be vinding waarvan het billijk is, dat de ge meente zich ten gerieve dier ingezetenen eene vermoedelijke uitgaaf van ƒ100 ge trooste, 't zij door 't bouwen van een steen- put, hetzij door middel van een cement-ijze- ren bak, waaromtrent dan nader beslist kan worden. Een verzoek van het bestuur der muziek- vreeniging oin hare gewone subsidie, werd verschoven naar de behandeling der begroo- ting. De gemeenterekening over 1894 werd aan geboden in ontvang op ƒ13.252.02 en in uitgaaf op ƒ12.795.52 en die van liet Alg. Burg. Armbestuur in ontvang op ƒ204.305 en in uitgaaf op ƒ127.925. De begrooting voor hetzelve voor 1896 beliep in ontvang en uitgaaf op ƒ181.50. Ter behandeling van een verzoek van mej. Pasma om verhooging harer jaarwedde als gemeente-vroedvrouw en van een adres aan den lieer Te Genk om vermindering van zij nen aanslag in den Hoofd.-Omslag, ging de vergadering over in comité-generaal. Na heropening der zitting werd het ver zoek van mej. Pasrna van de hand gewezen, doch op voorstel van den heer Meijei, werd haar eene personeele toelage van ƒ50 toe gekend, met 4 tegen 1 st., die van den lieer De Smet, en met algemeene stemmen werd op het verzoek van den heer Te Genk af wijzend beschikt, terwijl met alg. st. werd goedgevonden om den aanslag van den lieer Orucq met 1 Aug. a. s. te doen vervallen. Daarna werd de zitting gesloten. IJzendijke. In de Maandag gehouden zit ting van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. De notulen gelezen en goedgekeurd zijnde, doelde de voorzitter mede, dat van de firma Bikkers bericht was ingekomen, dat de brand spuit was verzonden Naar aanleiding daar van zeide de voorz. in het begin der vol gende week dezelve ie laten beproeven en de spuitgasten tegen een uur of 6 le ont bieden, waai op de heer Henilrikse vroeg of het niet mogelijk zoude zijn de beproeving des voormiddags te doen plaats hebben, daar het hen toch vrij wel gelijk zoude zijn of ze vóór dan wel nil den middag verletten. In- tusschen zal d? Burg. dat nader bepalen en de leden tot bijwoning oproepen. De gem.-rckening over 1894, die in ont vang ƒ18.622.10 en in uitgaaf ƒ17.792.32 bedroeg, werd den raad aangeboden, en den heeren Lcenhouts en van Hijfte ter commis- sioriaal onderzoek aanbevolen. Naar aanleiding van de door den gem. ontv. aanbevolen lijst van achterstallige erf pachters werd goedgevonden dezen eerst na mens Burg. en Weth. aan te schrijven al vorens tot vervolging over te gaan, wijl aan genomen werd, dat in dezen geen onwil voorzat. De geloofsbrieven van de herkozen raads leden Doens en Bekaart werden door de com missie van onderzoek, de hh. Leenhouts en van Hijfte in orde bevonden en daarna tot hunne toelating besloten. Op een verzoek van den heer mr. C. Lu- casse als Curator in het faill.-De Witte tot vernieuwing van de op het huis en den tuin drukkende erfpacht met den eventuee- len nieuwen eigenaar, werd gunstig beschikt, doch op voorstel van den heer llendrikse, werd daaraan de bepaling vastgeknoopt, dat de erfpacht verdubbeld zal worden, evenals bij alle nieuwe erfpachters en dat, bijaldien in den tuin huizen mochten gebouwd wor den, de toestemming van het gemeentebestuur zal vereischt zijn. Voor de aanbesteding van een steenput op bet marktplein was geen enkel biljet in geleverd (dhr. llendrikse beschouwde dit als een bewijs van welvaart); mitsdien zal eenige tijd gewacht worden. Aan hef eind der vergadering sloeg de voorz. voor om in de boulevard enkele zit banken te plaatsen, welk idéé de heer Leen houts wel goed vond, doch tot het volgend jaar kon uitgesteld worden, waarmede de raad zich vereenigde. Ten gevolge van een vraag van den heer Antheunis om een gedeelte van den boule vard te laten delven, ontspon zich een leven dige discussie, waarbij het idéé om een vaste arbeider voor den boulevard aan te stellen vrij wel eene meerderheid zoude vinden, doch terugkomende op de gedane vraag zoude dat gene gedaan worden wat dringend noodza kelijk was. Ten slotte werd met 6 tegen 1 stem, die van den beer Doens besloten om het riet, staande in de vesting niet te verkoopen, doch 't als een uitmuntend aanslibbingsmid- dbl te laten staan. Daarna ging de vergadering uiteen. Ned. Heuv. Kerk. Zondag 4 Augustus 1895. plaats. tijd. naam. Biervliet vm. 9 u ds. Krol. Breskens nm. 2 a ds. Dijkman. nm. 7 a Bijbelbespreking. Groede nm. 2 li ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Beckeringh. Nieuwvliet vm. 9 u ds. Dijkman. Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Lcth. Gem. Groede vm. 9 u ds. Bleeker. Evangelisatie. Schoondijke vin. 9 u dhr. Baerveldt Men meldt uit 's-Gravenhage dd. 29 Juli: Door den inspecteur der recherche van po litie, den heer J. Aaltsz, werd hedenochtend in het goederen bureau van het Holl. Spoor station de hand gelegd op een 19jarigen Duitscher, wiens aanhouding door officier van justitie te Breda was verzocht, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een belangrijken diefstal en oplichting, te Ant werpen gepleegd, van onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen, als armbanden, ket tingen en horloges. Deze voorwerpen waren verpakt in drie koffers, door den verdachte uit Antwerpen naar het Station alhier verzonden. Hij zelf maakte de reis van uit de Scheldestad naar hier gedeeltelijk per rijwielen toen hij van ochtend de koffers in ontvangst wilde nemen werd hij door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Uit Leeuwarden wordt gemeld Maandag nacht hadden een schipper en een schippersknecht zich te slapen gelegd in hun vaartuig, dat met ier geladen was. Door de zich in die lading ontwikkelende gassen zijp zij gestikt.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2