oor Zeeuwsch-Vlaanderen. MISLEID. No. 201. Zaterdag 3 Augustus 1895 4e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. IIEUWSBIID IT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A1) VERT E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens, IjSaittttliupbdtc Ijrotjidj, Tegen Zondag was te Brussel eene groote betooging georganiseerd, ten einde te pro- testeeien tegen de sehoolivet-Schollaert. De grootschheid van dien optocht heeft voler verwachting overtroffen, zoowel wat haren omvang als wat hare houding betreft. Door sommigen wordt het aantal bctoogers op 80000 geschat, anderen neggen dat meer dan 100000 personen zich hadden aange sloten tot den optocht. Tot eer der betoogers dient gezegd, dat de orde niet werd verstoord en geen enkel incident plaats vond. Tegen de afspraak in werd door enkelen inden stoet een enkele maal „de Marst illeise" gezongen, en sommi gen riepen schuchter, „Leve de Republiek" welke kreten, direct werden overstemd door het luide uitroepen van „Weg met de school wet waaraan vooral dapper werd mede gedaan door de zwakke sekse, die op balkons en voor de open ramen van de hooge ge bouwen langs den Boulevard, ruim vertegen woordigd was. Of de regeering echter, ondanks deze dui delijke wenken, den moed zal bezitten, haar ontworpen wet door te drijven of in te trek ken, zal te bezien staan. Tegenover dergelijke volksuitingen zou men allicht geneigd zijn om toe te geven en hoogstwaarschijnlijk zou de regeering daar wel toe te vinden zijn, ware het niet dat zij in de Kamer een groote clericale meerder heid had, voorwien een intrekking een slag in deszelts aangezicht zonde zijn, en voor de Op de kasten en in de boekenrekken ston den opgezette vogels, geraamten van dieren, groote flesscken, oude boeken en nog meer ouderwctschc rommelhet geheel maakte een onaangenamon indruk, die door het weinige licht, dat door de kleine vensters viel, nog venneerderd werd. Bij een der vensters stond aan een lesse naar een kleine, misvormde man met een bril op den neus hij keek van zijn werk op, om den groet van den binnentredende te beantwoorden, en deze aan een onderzoek te onderwerpen. Dit onderzoek viel zeker niet ten voordecle uit van Seifenstein, want het kleine manne tje bood hem geen stoel aan, maar vroeg .wantrouwend „Wien heb ik de eer te ontmoeten, en .waarmee kan ik u van dienst zijn „Dat zijn twee vragen ineens, mijnheer regeering zelve een ondcrtcekening van haar doodvonnis zoude bcteekenen. De Koning, op wiens tusschenkoinst reeds de St. Gilles zoo'n tastbaar beroep is gedaan, zoude tusscheubeide kunnen kotnen, door het Kabinet te laten aftreden, doch juist met het oog op de straks genoemde meerderheid, valt daaraan moeilijk te denken. Als het meest practisehe middel in de gegeven omstandigheden wordt een verda ging van het debat geacht, wijl dan de ge moederen kunnen kalineeren en de regeering de noodige meest verlangde wijzigingen in haar ontwerp kan aanbrengen. De uitslag der verkiezingen voor het Da ger Huis in Engeland is eeue schitterende overwinning voor de huidige regeering ge weest. Een negentig zetels werden door hare partij op de liberalen gewonnen. Overigens is het in de Europeoscho poli tiek komkommertijd en zoeken vele parle mentsleden en regeeringspersonen rust in de Kurhausen van badplaatsen. Een bericht als zou de Duitsche Keizer een bezoek gaan brengen aan zijn Italiaan- schen vriend Koning Umberto ter bespreking van het Drievoudig Verbond, wordt tegen gesproken. Zeker heeft een dergelijke me- dedeeling in de fantasie van den een of an deren politiekcn tinnegieter bestaan, ten einde ecnige beweging in de stilstaande staatkun dige wateren te brengen. Uit Bulgarije is nog niets naders aangaande den moord op Stambouloff ontvangen. Sohlich", zeide Seifenstein, terwijl hij be daard zijn hoed afzette, zijne handschoenen uittrok en deze met zijn bril op een stoel lei; hierna nam hij zonder complimenten een tweede en ging er op zitten. De kleine man had die gebaren gedeelte lijk met wantrouwen, gedeeltelijk met veront waardiging aangezien, en begon juist met //Mijnheer 1" „Rentenier Seifenstein uit Duckenwald," vervolgde deze aedaard, terwijl hij afwerend met de hand wenkte, ik verlang een pas naar den Haag, in Holland." Dan moet ge u naar de politie begeven ik heb geen kantoor voor passen, mijn heer." //Eigenlijk niet," meende Seifenstein glim lachend, „maar een nagemaakte is ook goed voegde hij er scherper aan toe. „Maar mijnheer ik begrijp u niet antwoordde de bultige schouderophalend, zon der een enkel oogenblik met zijne k'eine, maar scherpe oogen de bewegingeu van Sei fenstein uit het oog te verliezen. „Mijn hemel, 't is zoo eenvoudig als iets ge zult me voor geld en goede woorden een een fijnen pas inct stempel vervaardigen voor Aan de toezegging in de jongste algeuiee- ne vergadering van de ereeniging van mi voor Vederlandsche Iiulustrieelen heeft het bewind dier vereeniging gevolg |gegeven en een adres gericht aan 11. M. de Koningin- Weduwe, Regentes waarin het opnieuw be zwaren ontwikkelt tegen het stelsel van vrijen handel. De toestand zegt het adres wordt in hooge mate verergerd nu België openlijk met dat stelsel gebroken en den invoer van menigvuldige voortbrengselen der Nedcrland- sclie volksvlijt met hooge invoerrechten heeft belast. Maatschappijen en vermogende firma's of fabrikanten trachten reeds door verplaatsing van hunne inrichtingen naar gene zijde der grenzen de verliezen te keer te gaan, welke voor hunne bedrijven uit het nieuwe Belgi sche tarief te wachten staan. Doch niet voor een ieder is dit redmiddel aanwendbaar. De meest natuurlijke en minder bezwarende maatregel zoo van voorziening in den drei genden volksnood, als van tegenweer tegen België, zoowel als tegen Duitschland, Frank rijk en alle andere landen, die den invoer ten hunnent met hooge rechten hebben be- mueielijkt, zou zijn gevolg te geven aan den onlangs in de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal aanbevolen stap, ook reeds door den minister van financiën in uitzicht gesteld, te weten eeue doorgaande herziening van het Nederlandsch tarief van invoerrechten. De vereeniging richt daarom tot II. M. den rentenier Seifenstein uit Luckenwald naar Holland De kleine schudde het hoofd, cn legde beide armen op de hooge leuning van een voor hem staanden stoel. „Dan heeft men u naar een verkeerd kan toor verwezen, mijnheer," zeide hij glimla chend, „ik handel wel in oudheden, zooals ge hier ziet, maar in passen, stempels, enz., doe ik niet en k e n ik zelfs ook niet „Ik wil u eens wat zeggen, mijn waarde Schlichik houd me met zulke domme praat jes niet op, cn laat me niet afschepen," zei- de Seifenstein, terwijl hij opstond, ik weet zeer goed wien ge zijt, en dat ge datgeen, wat ge niet hebt, maken kunt, Waarvoor dus zooveel praatjes Ge maakt me een pas, en ik betaal daarvoor 200 guldenik dacht, dat ge het daarvoor wel kondt wagen, te meer daar ik toch het land uitga." Hij was bij deze woorden naar de tafel ge gaan, cn haalde uit zijn broekzak een rolle tje geld, dat hij nu op tafel liet vallen. „Hier is geld Zuiver blank zilver geld Dus ter zake De kleine man nam de rol van tafel en het verzoek, dat het II. M. behage moge lids. Regeering op te dragen in dien geest en binnen den kortst mogelijkeii tijd, hau-> delend te willen optreden. IfltESKEXS, g Augustus 1S9Ö, Onder leiding van den Schoolopziener in het Arrondissement Oostburg hield de Ou-, derwijzersvereemging Maandag hare 52sta algemeene vergadering te lleijst. Na ope ning door den Voorzitter hield de heer Hack, hoofd der school te Zuidzande eeue zeer toe. gejuichte feestrede over „Humor" „Wat be. hoort op eene welingerichte lagere school het onderwijs in de kennis der natuur te om vatten werd ingeleid door den heer Hoestra, hoofd der school te Biervliet. Blijkens me. dedeeling was de uitslag van den wedstrijd in den zang, eenige weken geleden te Oost. burg gehouden, als volgt le prijs, de heer Dellaert, ouderwijzer te tJzcndijke, 2o prijs mej, Eraser, onderwijzeres te Schoondijke, terwijl do premies toegekend waren aan do heeren Kiihlcr onderwijzer te Oranjepolder, en de Klerk, onderwijzer te Zuidzande. Groot was het genoegen, dat men dien dag alge meen had. Niet weinig tot vervroolijking droegen de dames en heeren onderwijzers en onderwijzeressen bij, die onder leidiug van den heer Wisse, hoofd der school te Bres kens, zeer mooie zangstukken teu gehoore brachten, De uitslag der gehouden herstemmingen voor leden van den Gemeenteraad in onder» slaande gemeenten is als volgt lircskcns. Aantal kiezers 107, getal gel- bezag ze een oogenblik, legde ze echter ter stond weer vlak voor Seifenstein neer,t en zeide nu „Als ge meent, dat ik ino voor die paar gulden twintig jaar gevangenisstraf op den hals zal halen, dan vergist ge n ver schrikkelijk Ge zijt rijk, ge kunt goed opdokken beneden de duizond gulden doe ik het niet, geen duit minder „Verduiveld! Gemeeno kerel, gij zijt ou-. beschaamd zeide Seifenstein driftig. „Ik heb u niet geroepen neem uw geld terug, en zoek daarmee uw geluk bij iemand anders vaarwelzeide de bultige, zeer bedaard, knikte, keerde zich om en trad weer aan zijn lessenaar. „Laat dan toch voor den drommel met u praten en handelen ik denk dat ge 't voor zeshonderd ook wel kunt doen De gebochelde keek naar het scheen ijve» rig op zijn werk, doch gluurde into-schuil naar Seifensteinbij diens nieuw bod schud* do hij zwijgend het hoofd. „Ge zijt een afzetter, mijnheerAls ik het ding niet terstond hebben moest, zou ik wel oppassen, mijn zuur verdiend geld zoo weg te smijten. Hier is het bloedgeld maar ik moet op den pas wachten

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1