Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. was. Protesteert incn indrukwekkend, zooals thans, dan loopt men gevaar in de doos ge stopt te worden dat zijn van die vrijheden met looden kogels aan de bccneu. Intusschen zal na al de beweging de schoolwet niet zon der havcrij een veilige haven kunnen bin- nenloopen. De heer E- van den Bosch te Goes, Se cretaris der aldeeling Zeeland vandeveree- niging „Het NederlandsehRundveestaiuboek", zendt ons een verslag van de zomervergade ring Woensdag 17 -Juli te Hontenissc ge houden, waaraan tevens een geineenschappe- lijken maaltijd, bezoek aan de bofcrl'abriek le Kloosterzande en een rijtoer, door de daar wonende landbouwers welwillend aangeboden, verbonden was. Het op die vergadering behandelde geelt blijk van levendige belangstelling vooral in de Stierenkcnringen, de beschrijving van het bezoek der boterfabriek en van den rijtoer daarentegen heelt meer ten doel ook de aangename zijde dezer bijeenkomst te doen uitkomen en ten slotte duet de genoemde berichtgever aan de buiten Zeeland wonende leden van bet Ned. Rundveestamboek enkele mededselillgen over de geringe kosten van dit uitstapje, om bun de vraag voor te leggen Gelooft* gij niet, dat ook uwe leden zulk een dag van goedkoope uitspanning aange naam zouden vinden, dat dit ook uwe afdce- liii" zou ten goede komen en dat ook bij n landbouwers zullen te vinden zijn, die hunne rijtuigen zullen willen afstaan Wij moeten ons uit. den aard der zaak tot deze korte mededeeling bepalen, doch daar het gemelde verslag kennelijk ook de bedoe ling heeft, de andere provinciale zustervere nigingen tot navolging op te wekken, ver melden wij gaarne dat afdrukken daarvan aan ieder tegen inzending van cent-post zegel worden toegezonden. Alleen willen we vermelden dat bij :1e ge houden algemeene besprekingen in het be lang der Aldeeling, de lieer Perdinand Horn- bach van Hulst de voorrechten in herinnering bracht die de Belgische veehouders genieten door hun vee op ons grondgebied te mogen beweiden, boe de Belgische eigenaars van belasting vrij gesteld zijn en hoe daartegen over nog steeds onder allerlei sehijnvertoogeu de invoer van ons vee daar te lande, zeer ten nadeele van onze provincie en van ge heel Nederland wordt tegengewerkt. Hij zou wenscben dat van uit deze Afdee- ling een stem tot de Regeering werd gericht om op de grobte belangen die bierbij betrok ken zijn, te wijzen en met nadruk op een er. beruchtste stegen. Ook bier was bij vol komen bekend, ging in de nauwste en vuil ste steeg, bleef v.or een oud, verweerd, ge heimzinnig buisje staan, en klopte met een ouderwctschen klopper op de deur. Reeds deze handelwijze bewees dat mijn beer Seifenstein bier oude bekenden opzocht. In de deur van bet buisje werd een luik je geopend drie gekruiste ijzeren staven be letten echter door dat kijkgat te zien wel hoorde men eene vrouwenstem vragen „Wat wil mijnbeer „Den graveur Schlich spreken." Een oogenblik nog monsterde de oude wantrouwend den vreemdelingdaar deze echter in zijne net uiterlijk niets verdachts toonde, opende zij terstond daarop de deur binnen in bet donkeie, kleine voorbuis. Zon der zich te bezinnen begaf Seitenstein zich naar de trap, ging deze op, en klopte aan de deur links. Een barsch „binnen" gaf hem de toestem ming binnen treden. De kamer, waarin hij nu kwam, was vol- ming met bet oude gebouwoude, wormste kige kasten en boekenrekken, eene .vuile ta fel en een waggelende stoel met hooge met leer overtrokken leuningen maakten liet ar moedige huisraad uit. II ortU vervolgd.) krachtig streven tot erlanging van dc weder- «penstelling der Belgische grenzen aan te dringen. Als gevolg daarvan zal een ontaverprequest aan de goedkeuring van bet Hoofdbestuur worden onderworpen. BKESKLXS, 2ti Juli lsiti. In de Dinsdagvoormiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier waren de boe ren van Male, de Hulster en Risseeuw af wezig. Na voorlezing en resumtie der notulen werd bet kohier van de hondenbelasting vast gesteld tol een bedrag van ƒ10.50 en de rekening van bef! algemeen burgerlijk Arm bestuur in ontvang op ƒ307.OS1^ en in uitgaaf op ƒ290.75 goedgekeurd sluitende alzoo met ecu goed saldo van 16.33i/2. üp een desbetreffende Taag van den beer Du Burck, deelde de voorzitter mede, dat aan wekelijksebe bedoelingen een bedrag van /'J 51.25 was uitgegeven, en dat verder al le uitgaven nauwkeurig inde rekening waren gespecifieerd. De geineenterekening over 1891. werd don raad aangeboden tot een bedrag van 10.318.0LI/.j in ontvang en ƒ9.824.77 in uitgaaf De voorzitter raadde den leden aan de zelve met de bijlagen te onderzoeken, waartoe ze teil raadbuize ter visie ligt, teneinde ze in eene volgende vergadering te kunnen vaststellen. Een aantal aanslagen in den Hoofdelijke!) Omslag werden oninbaar verklaard wegens woonplaats-verandering en foutieven aanslag, tot eer. bedrag van ƒ46.20. Daarna vroeg de beer Du Burck naar de instructie waaraan de gemeente-vroedvrouw zich te houden beeft, en of zij, ingeval van afwezigheid uit de gemeente verlof aanvraagt. De voorzitter antwoordde hierop, dat de vroedvrouw is onderworpen aan een bestaande of een nieuw te maken instructie. Een oude, die voor de vroegere gemeente-vioedvrouw beeft dienst gedaan kan ook volkomen op dc tegenwoordige van toepassing worden ge steld. liet maken eener nieuwe instructie is voorbands overbodig wijl de oude bindend genoeg is. Verder deelde bij mede, dat zij bij afwezigheid immer verlof vraagt. Wijl de verdere besprekingen geen open baar karakter meer droegen, werd de publie ke zitting ipgeheven en ging de vergadering over in eoinite-gcneraal, in welke do heer Weijkman een interpellatie tol den Voorzit ter wensehte te richten. (•roede, 22 Juli. Hedenmorgen vergader de de gemeenteraad, waarbij de lieeren Lom baard en W. Salouié afwezig waren. Na de voorlezing en goedkeuring der no tulen van de vorige zitting deelde de Voor zitter de beer Gerritsen mede, dat door Burg. en Wetli. gunstig was besloten op een ver zoek van bet bestuur der Muziekvereenigiiig oin de partijen der muziekstukken iu de Eraiische kerk te mogen iustudeeren dat door Ged. Staten vergunning was verleend tot bet gebruik van den korten dissel eu tot bet aaueenkoppelen van wagens op de prov. wegenen dat, moclit bij Ged. Staten de noodzakelijkheid <#tot intrekking dezer bepalingen blijken, dezelve slechts tot 1 Maart 1896 van kracht zullen blijven. Bij aldien een der leden iets mocht verne men, wat tot die intrekking aanleiding inoebt kunnen geven dan verwachtte de voorz. daar van kennis te mogen nemen dat bij de gehouden verkiezing voor 2 le den van den Gemeenteraad dc boeren C. Fremouw en Adr. Salome met 102 en 100 van de 111 stemmen zijn herkozen dat door Ged. Staten bet besluit tot af- en overschrij ving is goedgekeurd. De gemeente-rekening over 1894 werd aangeboden in ontvang op ƒ15.288.95 en in uitgaaf op ƒ14.481.10; de voorz. ver zocht denbeer De lloo zich met bet onderzoek derzelve te belasten, terwijl de rekening inet de bijlagen voor de leden van den raad en de rekening voor een ieder ter visie ligt. In eene volgende vergadering zag bij bet rapport over de rekening tegemoet. Als oninbaar werd verklaard een post van ƒ3 in de hondenbelasting, ten laste "au J. de Koning, wegens armoede. Op bet verzoek van J. J. Kenso werd zijnen aanslag van den Hoofdelijken Omslag uiet 1 Aug. afgevoerd, wegens zijn vertrek naar Ter Neuzen. Daarna "werd de zitting gesloten. do Ret rondte ment.. Maandag voormiddag werd een oudeipiar in deze gemeente door een droevig ongeluk getroffen. In eene van de vele zaudpulteii, die hier door liet zand graven ontslaan, kwam, door liet instorten van den wand, een kind van bijna drie ja ren, door verstikking om bet leven. Hoewel onmiddellijk liet ingestorte zand op zij werd geworpen met spaden, en liet kind na een poosje was gevonden, was bet reeds een lijkje. Alle pogingen, om de le vensgeesten op te wekken, met hoeveel ijver ook aangewend, hebben niet mogen baten. De adelborst 2e klasse d»r 2e afdeeling H. P. Prillevilz, vroeger te Groede, heelt met gunstig gevolg liet overgangs-examen voor de le afdeeling (oudste studiejaar) af gelegd. Tot agent van politie te Tilburg is benoemd de beer A. Ileijndreijkx te Groede. IJ zend ijko. Door de maréchaussees van Ooslburg werd zekere B. alhier binnen gebracht, in verband met 'ii verdacht van gepleegde inbraak bij den landbouwer B. ou der deze gemeente. IJzcmlijke. Een drietal ingezetenen heb ben besloton tot oplichting eener steenbak kerij, waartoe reeds het benoodigde terrein is aangekocht. Gisteren nacht ontstond te Maldeghem een lievige brand in den inanufaeturen-vvin- kel van de dochter van den beer Blondeel te Aardenburg. Eene groote partij goederen is in den brand gebleven, terwijl het over blijvende zeer door de vlammen is bescha digd. Er wordt aan een kwade band gedacht, wijl bovendien nog diefstal is gepleegd. Onder Axel is eene vrouw gestorven aan bloedvergiftiging. Zij bad een doorntje inden vinger gekregen en verwijderde dit door middel van een speld. De vinger ge raakte aan liet zweren, pappen hielp niet en geneeskundige hulp vermocht de patiente niet te redden. Retrnnclieinent. Tot wethouder dezer ge meente is benoemd de beer lz. Risseeuw. Bij kon. besluit is benoemd tot Gezwo ren van den Willem—l.eopoldpolder (Nederl. ged.) de beer L. Leenliouts-de Vlieger, en tot dijkgraaf van den Philippine-polder de beer E. Cuelenaere. Vlissingcn. In de zomerdienst regeling van jdeii stoombootdienst op de Wester Schel de worden met 1 Augustus e. k. de volgen de wijzigingen gebracht. Het vertrek uur der boot (Woensdag.) Vlissingen-Breskens-Hooldplaat, thans 6.40 wordt 6 ti. De vertrekuren der boot (Donderdag). Vlissingen-IIoofdplaat, thans resp. 6.40 u. voorin, en 2u nam. worden 6u en 3.30 u. liet vertrek uur der eerste boot Vlissin- gen-Ter Neuzen, thans 7.10 u. wordt 7 u. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Juli 1895. PLAATS. TUI). N A A M. Biervliet nm. 2 u ds. Beckeringh. Bresken s vm. 9 u ds. Dijkman. V nm. 7 11 Bijbelbespreking. Groede vm. 9 11 ds. Krol. 1 ïoofdplaat nm. 2 u ds. Krol. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Dijkman. Sehoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. Jlzeudijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Lutk. Gem. Groede vut. tl u Leeskcrk. Evangelisatie. Sehoondijke vm. 9 dltr. Verweijs. Den 7en Mei vertrok van Maassluis de logger „Rotterdam" M. A. 31, schipper 11. de Vos, naar zee ter baring- en beug- ïuct eene bemanning van 13 koppen. Sedert eenigen tijd maakte men zich zeer ongerust over het uitblijven van dit vaartuig. Thans echter heeft uien zekerheid van liet, verongelukken van den logger daar volgens mededeeling van schipper De Lijt van den Vlaardingseben logger „Maria" op 16 Mei ter hoogte van Doggcrsband deze zelf 2 bom men en de Rotterdam door een geweldige grondzee werden overvallen. Van de „Maria" werd alles aan dek weg gespoeld doch de Rotterdam werd niet meer gezien Aan 's Rijks Munt werden in bet af- geloopen jaar vervaardigd en afgeleverd 1 uiillioen kwartjes, l1/» millioeii dubbeltjes, 1 uiillioen 2' centstukken en 5 milliocii halve centen, Voor particulieren werden vervaardigd 30.407 gouden ducaten. Zaterdagnacht omstreeks 3 uur werd te Rotterdam brand ontdekt op de eerste verdieping van pand 42 aan bet Hangsche veer. De brand was ontstaan in de keuken aldaar. De vlammen zochten een uitweg door bet raam en bereikten alzoo de tweede verdieping, bewoond door de Wed. Koremaus inet bare 5 kinderen. Hartverscheurend klonk bet hulpgeroep der rampzalige moeder over liet Haagscheveer. De vlammen naderden, bet gevaar dreigde al meer en meer en aan ontkomen was geen denken. Toen wierp de vrouw in baren ra- deloozcn angst een barer kinderen, een meisje, uit liet raam der 2e verdieping voor er ie mand dicht genoeg nabij was, om het kind te kunnen opvangen. Op eenige passen al- stands van de agenten viel bet arme wicht op het trottoir met ec.n akeligen smak ne der en toen de agenten naar boven keken kwam de moeder zelve uit bet raam gespron gen eu of de mannen ook al trachtten met dc armen den val der vrouw te breken, bet baatte niets, want zwaar verminkt bleef zij op de straat liggen. Een jongen van 8 jaar kwam ook op de straat neer en bekwam daardoor verwondin gen. Een jongen van 12 jaar en een meisje van 3 jaar werden door eenige uolicie-agen- ten in hunne jassen opgevangen en bekwamen geen letsel. Dc oudste zoon, 17 jaar, die op den zol der sliep, beeft zich weten .te redden door uit liet zolderraam ceil uitweg te zoeken. Twee spuiten waren in een uur tijds den brand meester. De toestand van de weduwe Keiemans en baar 8jarig zoontje, was Maandagmiddag, hoewel nog steeds bedenkelijk niet hopeloos. Die van haar 3 jarig dochtertje, hetwelk rned" in het Ziekenhuis werd opgenomen is bevredigend. .Sehoondijke. Iluwel.-Voltr. 6 Juni. Jo- liannis Jakobus van llosevelt 24 j., jm. en Catbolijntje Suzatina Steenhart 27 j., jd. 27 id. Ludovicus Bernardus van de Moortel 23 j., jin. en Louisa Kornclia de Wilde 21 j., jd. Geboorten. 7 Juni. Johannis Eranciscus, z. van Augustiuus Edcraondus de Badts en Emilie Sophie Janssens. 28 id. Nathalia, d. van Petrus Joannes de Paepe en Sophia Ca- relina Hontelez. Overlijden. 1 Juni. Kornelis Krocké 38 j., echtg. van Magdalena le Eeber.. 11 id. Simon Kornelis Kareis 74 j., tvedn. van Maria Sara van de Vijver. 22 id. Izaak Willem van Bortel 30 j,, z. van Pieter Ja-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2