voor Zeeuwsck-Vlaanderen M IS LEID. No. 200. Zaterdag 27 Juli 1895. 4f jaargang FEUILLETON. —13 1 I E B ABONNE M ENTS P R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A1)V E R T E X T 1 E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot rijdagnam. 1 ure. li Deze Courant verschijnt eiken 1 'rijdagawnd bij den Uitgever C. 1)1 KLEMAX, te lireshots. l']mUHliUlibcI|C Iwtltl'b Do oud-minister-president van Bulgarije, op wien, zooals we de vorige week meldden, een moordaanslag was gepleegd, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen, over leden. Tijdens dit geliccle tooneel werd af gespeeld, vertoefde de vorst van Bulgarije, prins Ferdinand in het buitenland. De verhouding tusschen deze en den ver moorden Stambouloll' was verre van vriend schappelijk. Ilct moet erkend worden dat Stambouloll' vele jaren de eerste man der landsregeering, 't geestelijk hoofd der Bulga ren geweest zijnde, een despotisme had aan genomen, dat alle grenzen te buiten ging. Dat feit heeft hem tal van vijanden berok kend, tot zelf zijn souverein, vorst Ferdi nand, en ltusland. Nogtans heelt Ferdinand de familie op hartelijke wijze gecondoleerd en haar voor gesteld de begrafenis-plechtigheid van staats wege te doen plaats vinden, en haar daar door een nationaal karakter te geven. De familie heeft daarvoor echter geweigerd, ten gevolge waarvan noeh de vorst, noch de re- gcering vertegenwoordigd was. Bijna geheel Europa keert zich tegen vorst Ferdinand en zijne regeering omdat deze be- ze beschouwd worden medeplichtig te zijn aan den moordaanslag, of deze althans zij delings te hebben bevorderd, wijl Stambou loll voor hen een zeer ongelegen personali teit was, ook ten opzichte van de houding van Rusland. De Vorst moet er zich anders niet warm „Twee kamers op de verdieping gelijkvloers, voor eenige dagen." De stem klonk ruw en stootend, en de voorname toon, die er ingelegd werd, verried den portier, die dagelijks met verschillende soorten van inenschen in aanraking kwam, dat de aangekomene een rijk man was, maar uit den geringen stand. Zulke lieden hebben echter de gewoonte noch hunne gevoelens, noch hunne indruk ken in 't oog loopend te laten merkenhij maakte daarom een eerbiedige buiging, en riep den wachtenden bediende van het hotel toe: „Kamers 4 en 5 tot nader orde!" De bediende maakte eveneens eene hui- ging voor den vreeraden heer, de huisknecht sukkelde met de goederen achteraan, en bin nen enkele minuten was de gast op zijne ka mer, en op de vraag, of mijnheer nog iets verlangde, antwoordde deze wat koud vleesch om maken, dat door Stamboulotf's dood, de houding met Czaar Nicolnas ook maar eenigs- zins zal gewijzigd worden. Integendeel zou het geheele zaakje nog wel eens ongcwenschte ommekeer kunnen te. weegbrengen in de minder gunstig gestemde politiek van Ferdinand als bewijs waarvoor wordt aangehaald een toespraak van den Russischcn Czaar tot een Bulgaarsche depu tatie, waarin deze liet. doorschemeren, dat Rusland niet van zins is aan de zaken in Bulgarije den vrijen loop te laten en dat er mogelijkheid bestaat van het herstel van re gelmatige betrekkingen tusschen beide lan den. De begrafenis is alles behalve plechtig af- geloopcn. Onderweg werd door Petkot, die bij den moordaanslag tegenwoordig was ge weest, op de plaats waar die aanslag was geschied, het woord gevoerd, waarbij bij den vloek inriep over hen, die Stainboulolf de man, die de zelfstandigheid des lands en debe- vestiging van den troon had bewerkt, had den vermoord. Hierdoor ontstond eene ge weldige verwarring. De kransen die op den lijkwagen waren nedergelegd, werden vernield, terwijl op den wagen zelve geschoten werd. Velen van de aanwezige lijkgangers wer den verstrooid en kwamen niet weder terug. Ook op het kerkhof ging het alles behalve rustig toe. Vele tegenstanders van den ver moorde, stonden inet vaandels en een muziek korps aan het graf, om vreugde te betoonen over Stamboulotf's dood. Het zal te bezien staan of bet geweldda dig overlijden van Stambouloff voor velen en een glas portwijn. He huisknecht was reeds vertrokken, en toen de bediende ook niets meer te vragen had, verdw een de ze eveneens. Nauwelijks was de deur op slot gedaan, of de vreemdeling die tot nog toe stijf als een Engelschman de kamer had op en neer geloopen, nam natuurlijke bewegin gen aan. Hij baalde adem uit volle borst, liet zijne in do hoogte getrokken schouders dalen, kuchte eens flink, en spuwde zonder complimenten op liet tapijt. Toen trad hij voor den lioogen spiegel, schoof den groe nen bril zoo laag op zijn neus, dat hij er o- verheen kon zien en met een halfluid „die vervloekte bril," zette hij nu voorzichtig zijn hoed al. Deze had door de sterke drukking eene breede roode streep om zijne voorhoofd ge trokken, hetgeen den vreemdeling echter niet scheen te hinderen. Hij streek veeleer zorg vuldig met de hand over het zorgvuldig ge kapte haar en fluisterde: „Hm! zeer goed!" „Verduiveld bromde hij terstond daar op, want de bediende klopte juist aan de kamerdeur. Snel schoof hij den bril weer voor zijne oogtn, nam zijne hoekige, stijve gestalte weer aan, begon opnieuw zijn inarscb niet een moeilijker quest ie zal zijn, dan zijn leven. liet zit in België nog niet pluis. Men zal zich herinneren dat we de vorige week melding hebben gemaakt van de agitatie die is ontstaan, tengevolge van de indiening van de schoolwet, door de coinbinatic-Schollaerl- Woeste. Dat die agitatie waarlijk een ern stig karakter draagt, blijkt uit de berichten die uit St. Gilles bij Brussel komen. Aldaar was dezer dagen, bij gelegenheid van de groote. feesten die jaarlijks ter eere des Ro llings gegeven worden, eene tentoonstelling, die met een bezoek des konings zoude ver eerd worden op Maandag jl., waarvan door door de oppositie-mannen partij zoude worden getrokken 0111 lot zijne Majesteit te manifes- tecrcn Wel waren door de plaatselijke over heid zoovele maatregelen mogelijk genomen 0111 ergerlijke toomden te voorkomen, maar er was niet gerekend op de talrijke vrienden uit Brussel en deszulfs voorsteden. Toen de Koning reeds in liet tentoonstel- li ugsgs gebouw te St. Gilles gearriveerd was en door dcu burgemeester zoude verwelkomd w orden, kon diens rede niet worden verstaan, tengevolge van het gejoel en de uitbundige kreten buiten liet gebouw. De koning gaf niet de minste aanleiding getroffen geweest te zijn door deze manifts- tatie, doch zij, die in 's konings nabijheid hadden vertoefd, verklaarden, dat M. er zeer ontsteld uitzag, en ook zijne dochter, prinses Clementine, die haren vader verge zeld had, was zeer onder den indruk van hetgeen geschied was. Bij het passeeren van den koninklijken door de kamer en riep op knorrigeu toon „Binnen!" De bediende zette de spijzen óp talel, en terwijl hij voor den vreemdeling een buiging maakte, wees hij naar 't boek, dat hij meegebracht en open op tafel gelegd had. „Mijnheer! liet vreeindeliugenbock „Binnen vijf minuten," bromde deze, zon der om' te zien, en zonder zich in zijne wan deling te laten storen. De bediende boog en trok zicli lenig. „Botterik, denkt ge dat ik zal schrijven, daar gij bij zijt bromde de vreemdeling hem na, terwijl bij met zijn rug naar de deur gekeerd aan tafel ging staan. Toen schoof hij dcu bril weer naar benedenen bjzag vlug de namen der laatst aangekomene en der nog in het hotel vertoevende vreemdelingen. „Hm Dat gaat heel gotd dus Ren tenier Seifeustein uit Luckenwald." Terwijl hij dit binnensmonds bromde, had bij ook reeds tamelijk lomp de pen in de band genomen en zijn naam getcukciid. Daarna dronk bij zijn glas wijn en nam et - nige sneden koud vleesch uiet een zeer klein stukje brood. Toen de bediende binnenkwam 0111 het boek sioet, werd, in plaats van bloemen zooals gj woonlijk, het rijtuig bedolven onder een 01II telbare massa papiertjes, waarvan de inliou luidt, als volgt „Aan de bevolking van Brussel „He klerikale partij heeft besloten van hi hatelijk ontwerp Schollaert-Woeste te don stemmen. „liet is de plicht des Konings zich tegekji de beslissende aanneming, dezer ongrondwel teliike. en fanatieke wet te verzetten. Het behoort aan de Brussclscho bevolking aan den koning te tonnen, dat dit ontwen de schoolwet van het land niet kan wordpfl „Het ordewoord van al de medeburgers vrienden van de vrijheid van deuken, moe 1 zijn „Weg met de Schoolontwcrp Na de bezichtiging der tentoonstelling leci de Koning in gesloten rijtuig weg, ondank! het prachtige wêer. Nog andere concouH sen werden bijgewoond, dooli daarbij ware betere voorzorgsmaatregelen genomen. Mei vermoedt echter dat nu juist niet alles zoc kalm zal afloopen als men hoopte. Nog eens, het zit in zekere lagen nieljji pluis. De koning kan er thans verzekerd van zijn kennis gemaakt te hebben met een', doel zijner natie, dat zijn koning niet vleit, doch rond en open met zijne grieven voo; den dag komt En dat 1111, wordt kwalijk, genomen, 't Gaat toch raar in de wereld, 1 Als men protesteert per brief, dan worden de redenen door tal van commission en cor poration onderzocht, rapporten ingediend, enz; enz., wie veel langs lmrvcle omwegen, en teil slotte wordt de zaak gelaten zooals ze in ontvangst te nemen, liep de rentenier Se- fcustrin reeds weer de kamer op en neer,; met handschoenen aan 111 den hoed op. „Belieft mijnheer aan open tafel tedinee-; ren of op zijne kamer „ik ga terstond uit en kom voor de open tafel te laat terug dus maar op mijnol] kamer Dit zeggende was de rentenier reeds den bediende voorbij en dc deur uit, en toen de ze nu ongehinderd zijne nieuwsgierigheid In tredende den naam en den stand van zijn gast kon bevredigen, fluisterde hij hoofdschud dend „Ook een dolle rentenier en wat fijne ma nieren 1" Onbekommerd 0111 hetgeen men in het ho tel van Item dacht, stapte Seitenslein deliig, den hoed stevig op de omen gedrukt, den voor hem buigenden portier voorbij en de deur uit. Hij moest in Aken goed den weg weten, want hij ging door de vele dwars- en zijstra ten en stegen met eene zekerheid, die vuur een vreemdeling onmogelijk was Hij was bijna aan het einde der stad, en bevond zich in een duolhol der oudste cu

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1