voor Zecuwscli-Vlaanderen. IS LEID. No. 199. Zaterdag 20 Juli 1895. 4C jaargang.^ Binnenland. FEUILLETON. NIEUWSBLAD r ABONNEMENT SP R I.J S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A I) V R T E N T IEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELE1MAN, te Breskens. ^uihnlantfsdp linaiicl,. De nieuwe Belgische minister van binnen- landsche Zaken, de heer Schollaert, heeft door de indiening van zijn Schoolwet-Ontwerp de tot kalme rust gekeerde gemoederen onzer naburen zeer onzacht opgewekt, en de gods diensttwisten opnieuw aangeblazen. Kr waren tal van andere kwestiën die de algeineene aandacht vroegen. Er is in België een agi tatie ontstaan die niet veel goeds voor de regeering voorspelt liet mag eensdeels een gunstig teeken boeten, dat zij niet geheel al doof is, "oor de talrijke protesten, die lui de uitgebazuind worden. Daarvoor ziet men het bewijs geleverd ir. een oppervlakkig geringe omstandigheid doch eenc niet te min welsprekend te verklaren vrees voor de beweging. Zooals bekend vinden tolken jare in dc maand Juli de nationale feesten plaats, op op welks programma, dat een veertien dagen geleden in de Moniteur was verschenen, o. m. eene groote wapenschouwing voorkwam. Thans vermeldde de Staatscourant dat deze wapenschouwing niet zonde doorgaan, natuur lijk zonder opgaaf van redenen, die echter moeten gezocht worden in het feit dat de regeering den Koning aan onaangename be toogingen niet wil bloot stellen, die allicht bedenkelijke gevolgen zouden kunnen heb ben. Immers deze weck reeds werden te Luik, tijdens een bezoek des konings aan die stad, kreten als „Weg met de school wet" gehoord. Opmerkelijk is de terugtrekking van den T „Neen, 't is niet goed," merkte nu de verhoorde scherp op, terwijl hij even den arm van den beambte aanraakte, zoo, dat deze zich half dreigend, half vragend, omkeer de „Nu? Verlangt ge misschien nog iets?' „Zeker mijnheer Ge hebt me hier voor al mijne medereizigers aan zulke onaangenaam heden blootgesteld, dat men mij noodwendig als een melaatsche, als oen door de maat schappij verachten, als een door de politie gezochten misdadiger zal behandelen; zoo iets kan men niet met een „'t is goed" lal en afloopenik verzoek u dus vriendelijk mij ten aauhoorc van alle passagiers en van het scheepsvolk te willen zeggen, waarom het handelt en hoe ge de mij aangedane schande denkt goed te maken." „De man hoeft gelijk, mijnheer," nam nu de kapitein, die in den kring getreden was, minister Schollaert, die verklaarde zekere amendementen" te accepteeren. Volgens het ontwerp zooals hot daar nu ligt, was alleen aan godsdienstige scholen staatssubsidiën toe gekend, doch nu zal aan alle scholen een gelijk recht op tegemoetkoming worden ge schonken. Het was deze week 25 jaren geleden, dat Frankrijk aan Pruisen den oorlog verklaarde en naar aanleiding van dit feit verschijnen in alle groote Duitsche bladen hoofdartikels die aan deze gebeurtenis zijn gewijd. Een hunner bevat een voor Frankrijk gunstig overzicht over het Fransche leger van thans en van vóór 25 jaar, welk artikel tevens als eene waarschuwing voor rle Duitsche regee ring kan worden beschouwd. Toen de Fransche kamer de vorige week op het 'punt stond met vacantie te gaan, werd nog even hare aandacht gevraagd voor de interpellatie van een radicaal afgevaardig de over genomen beslissingen der Kanselarij. Te dien einde dienen we even de geschie denis terug te gaan, waaruit we zien, dat Eilfel de bouwmeester van den toren van 300 Meter, ridder van het Legioen van eer, den 9en Februari 1893 door het Gerechtshof veroordeeld is tot twee jaren gevangenisstraf en 20C>00 francs schadevergoeding wegens misbruik van vertrouwen, een straf die niet hooger kan toegepast worden. Den 15en Juni d. a. v. vernietigde het Hof van Cas satie dat arrest omdat de juiste wijze van procedeeren niet gevolgd was. Ititusschen was de verjaring ingetreden, tengevoige waar van dc vervolging niet opnieuw is ingesteld en de ontrouwe bouwmeester is vrij geloopcn. het woord, toen hij zag, dat de beambte voornemens was een scherp antwoord te ge ven, "wie hier aan boord is, behoort gedu rende de reis tot eene besloten familie, of om me duidelijker uit te drukken, tol mijne familiege zult zelf wel weten hoe onaange naam, ja hoe onmogelijk het is, dat een dei le len, 0111 zoo te zeggen, als misdadiger ge brandmerkt wordt, daardoor is nog niet het bewijs geleverd, dat hij onschuldig isop zee kan hij niet ontsnappen, en wanneer hij aan de overzij iets misdaan heeft, dan is hot voor de politie bepaald zeer gemakkelijk, hem de reis, om zijne straf te ondergaan, op zijne eigen kosten te late maken." „Dc zaak is toch niet zoo verdacht als gc wel denkt/' meende de beambte, „om echter den jonge man, mijnheer Methlow, weer in zijne eer te herstellen, wil ik u meedeelen, dat ons door den president der politie te Berlijn den last is opgelegd, om op alle sche pen met landverhuizers nauwkeurig onderzoek te doen naar een moordenaar, wiens persoons beschrijving trelfend met mijnheer Methlow overeenkomt 't Is wel toevallig, maar voor een beamhte zeer opmerkenswaard,wan neer iemand in zijn pas aangeduid staat met Op de vraag van den interpellant wat de regeering daartegen wenschte te doen, ant woordde dc minister „niets", want de regee ring had geen middel om den raad de orde van het Legioen van eer te doen herzien, in het tegenovergestelde geval had zij de inter pellatie niet afgewacht. Doch de bedoelde raad is souverein wil dc interpellant her ziening, goed, dat hij zelf dan het initiatief neme. Ten slotte werd (1c regeering in eene mo tie. uitgenoodigd oin een ontwerp tot reorga nisatie van dien raad in te dienen, welke inotic niet bijna eenparige stemmen werd aangenomen. Maandagavond heeft te Sofia, (1e hoofd plaats van Bulgarije een bloedige aanval plaats gehad op den oud-minister Stambou- loft, toen hij van een club met een zijner vrienden huiswaarts keerde. Hij werd aan gevallen door vier personen gewapend met messen en revolvers, waarmede hem tal van wonden werden toegebracht. Door het vele bloedverlies is Slambouloff zeer verzwakt. Ten vervolge op ons vorig bericht, omtrent dc zitting van de Provinciale Slaton, kunnen we nog mededeelen, dat op voorstel van Gcd. Staten afwijzend werd beschikt op het verzoek van het Bestuur van het waterschap Oranje-Dierentijd, om een renteloos voorschot tot een bedrag van ƒ32009 voor het aan leggen van een grindweg, loopende van de gemeente IJzendijke over den dijk tussche.il „blonden snor en bakkebaard," en deze den baard, laat afseheeren, op een dag, waarop ceen moord gopieegd is door iemand, die eveneens een blonden bakktbaard m o e t ge dragen hebben. Ik verklaar intusschen, dat mijnheer Methlow zooals z>jne papieren uit wijzen, onmogelijk de moordenaar kan zijn, en dat het geheel e onderzoek slechts een ge volg is van zijn blond hootdhaar, zijn ge schoren baard, een schram op den linker wang en het bruine vest, dat hij draagtzijne medereizigeis kunnen nu door deze mijne inlichtingen volkomen gerustgesteld zijn". De commissaris van politie nam zijn hoed af, dc beide andere beambten deden hetzelf de, cn nadat alle drie weer in den kotter plaats genomen hadden, vloog deze pijlsnel naar de haven terug. Het scheepsvolk nam op commando weer zijne plaats in, de passagiers gingen uiteen, en na het „vooruit" van den kapitein ving de stoomboot ten tweedenmale hare reis aan. „Dat is wezenlijk ongehoord, Frits!" Met (leze woorden werd de laatste door zijn vriend Karei Beier ontvangen, toen de kring zich zoo ver opende, dat hij zijn vriend naderen kon. „'t Is schande een mensch zoo te don Maurits- en den Zachariaspolder, door den Oranjepolder, langs het Molentje en da 1 Klakbaan eu door den Hoofdplaatpolder, in aansluiting met den bestaandcn grintweg welke de gemeenten Hoofdplaat, Breskeus en Scboon- dijke met elkander verbindt, oji grond er van dat deze wegsverbeteriug in het algemeen belang niet wordt vercischt, nu reeds ver harde verbindingen tnsschen IJzendijke cn Hoofdplaat en lusschen IJzendijke en Schoon- dijke bestaan, welke belangrijk korter zijn, dan de thans ontworpenu. Alvorens de beslissing hierover was geval len, werd een amendement van den lieer Hennequin, om liet adres aan te houden tot de najiiarszittiug met 27 tegen 11 stemmen verworpen. Betreffende liet besluit tot bestendiging van den próel'dienst op de Wester-Scheldu van Ylissingen naar Hoofdplaat, was door Gcd. Staten voorgesteld die dienst op te heffen omdat liet vervoer onbeduidend is en de kosten niet onaanzienlijk zijn, zoodat naar liet oordeel van Gcd. Staten de uitgaaf door liet, belang der zaak gewettigd wordt. Zij staafden bun voorstel op de verkregen re sultaten over de maanden Aug. 1894 toten met Mei 1S95, als volgt ervoerd werden naar Hoofdplaat van Ylis singen, 17 le en 105 2e, van Breskens 1 le en 10 2e, van Ter Neuzen 09 le eu 185 2e kajuits passagiers, en van Hoofdplaat naar Ter Neuzen 71 le en 181 2e; naar Breskens 7 le en 19 2e en naar Ylissingen 19 le en 122 2e kajuitspassagiers, tervvfjl ontvangen werd aan vervoerde goederen naar Hoofdplaat van Ylissingen ƒ6.75, van Bres- brandmerken, alleen omdat toevallig zijn baar op dat van een moordenaar gelijktAls of de schurk in Berlijn niet duizend midde len bij de hand hoeft, om zich in vijf mi nuten tienmaal ander haar en twintig andere vesten aan te schaffen Men is wezenlijk verlegen, wat bij zulk eene handelwijze mei-r te bewonderen ile thans gebleken onnoozcl- heid der politie ot de koenheid van den moordenaar! Neen, 't is om dol te wor den wie weet hoe zeer Dc passagiers verdeelden zich in groepjes, cn onderhielden elkaar nog geruimen tijd, steeds hunne blikken wendend naar de ver schansing, waar de twee vrienden nog druk met elkaar in gesprek waren; cn uit ceiiigc losse opmerkingen cn uitdrukkingen, als „ron de haren cn elzenhout wassen op een goeden grond" cn „gelijke monniken, gelijke kap pen", kon men bijna overtuigd zijn, dat du verdenking eenmaal wakker geroepen door de verklaring van den politiebeambte, vol strekt niet verdwenen was. De groofe menigte houdt de politie steeds voor onfeil baar, en al zegt ook een dei'beambten, „we hebben gedjvaald", dan zegt het volk een voudig ze willen hem doen gelooven, dat

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1