AAN ONZE LE2EES2 Gemengd Nieuws. aan de nagedachtenis van hen die zijn ge vallen. Bere de mannen die in dienst des Vaderlands een eervol leven bekroond za gen met. een eervollen dood. Zij konden geen belooning bekomen voor hun moed, daar zij, trouw tot in den dood, hun leven lieten. Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Soldaten hier tegenwoordig! Zegt Uwen Kameraden in lndië dat Koningin en Volk hooge achting hebben voor de Indische krijgsmacht en dankbaar erkennen dat het Indische leger zijne roeping met eere ver vult Moge in de toekomst voorspoed rus ten op uwe wapenen, ter eere hen Onze schooue Koloniën en tot geluk van Ons dankbaar Vaderland." Deze woorden werden door Koningin Wilhelmina bekrachtigd met een »leve het Jndiseh leger", waaropeen stormachtigge- juieh volgde. Generaal Vetter besloot met een vieve de Koningin", wat met daveren de hoera's werd begroet. Te vier uur werd het Volkslied ten ge- lioore gebracht, waarna de plechtigheid ufgeloopen was, en de vorstelijke stoet naar het paleis terugkeerde. BRESKENS, 12 Juli 1895. Bij het ter perse gaan van het middendeel van ons blad is ons een ongeluk overkomen, tengevol ge waarvan het ons niet doenlijk was de courant op den gewonen tijd te verzenden. We roepen daarom de toege vendheid van onze lezers in voor de omstandigheid, dat thans ons blad eenigen tijd later zal verschij nen en waar hier of daar, tenge volge van de overhaasting, eene aanmerking te maken zoude zijn. DE UITGEVER. Van wege de vereeniging tot wering van schoolverzuim brachten de kinderen der openbare scholen een bezoek aan het paar denspel. Toen de voerman D. te Sluis deze week met een wagen een oprit kwam af rijden, liep een der voorwielen van den as met het govolg, dat de wagen voorover kwam en D. de geheele lading op het li chaam kreeg. Zoodra hij daarvan verlost was, bleek hem, wonder genoeg, niets te deeren. De ondervraagde opende zijne jas, en haal de er een toegevouwen papier uit, hetwelk hij stilzwijgend den beambte overgaf. Deze opende het papier en vergeleek de iu den pas aangegeven persoonsbeschrijving met den bezitter er van. »Ge hebt vroeger een bakkebaard gedra gen wanneer en om welke reden hebt ge dien laten wegscheren „Den baard heb ik ine eergisteren in Ber lijn laten afscheren, mijnheer", antwoordde nu flinkweg en bedaard de jonge man, die weer tot zichzelven gekomen was, „de reden is, dat hij me 's zomers te lastig is. Had ik geweten, dat daartoe de toestemming der hooge politie noodig is, dan had ik deze eerst aangevraagd", eindigde hij tamelijk spotachtig. De beambte slikte stilzwijgend de pil, en gaf den pas terug. z/'t Is goed", zeide hij droogjes, wenkte zijne beide gezellen en wilde ^zich naar de scheepstrap begeven. Wordl vervolgd Andermaal was de gemeenteraad van lJzendijke Maandagmorgen bijeen. Eerstens werd hare goedkeuring gevraagd van de gehouden aanbesteding van de her stelling der school aan de Klakbaan. Voor het eerste perceel, bestaande in timmer- en metselwerk, was ingeschreven door Bleijenberg voor f 142, en gebr. Versaevel voor 341.60 voor het twee de perceel, schilderwerk enz. was enkel ingeschreven door J. B. van Laere voor 54.50. Voor de opschildering van liet raadhuis was ingeschreven door denzelfden voor f 84.60. Dhr. Hendrikse vroeg of er wel genoeg zame publiciteit aan deze aanbesteding ge geven was omdat er toch zoo weinig in schrijvers waren. De voorz. gaf hem de verzekering dat' hij op dat hij op dat punt volkomen ge rust kon zijn, want dat de bekendmaking geschied is zoowel in het advertentieblad als door den veldwachter hij de ambachts lieden zelve. Na deze toelichting werd de aanbeste ding gegund. Tweedens kwam aan de orde de aan schaffing eencr nieuwe brandspuit. De voorz. legde eenige teekeningen en prijzen over, aangevraagd bij de firma's v. Bergen te Heiligerlee en Bikkers Zoon te Rotterdam. Dhr. Hendrikse verlangde allereerst ee nige nadere inlichtingen omtrent verschil lende bijzaken. Zijne vraag naar het aan tal meters nieuwe slang bon niet precies beantwoord wordenmen had de lengte van het midden van het marktplein naar de verst verwijderde brandput niet geme ten. De wethouder -Calon meende dat die lengte toch minstens 20U Meter was, een uitspraak, die door den heer Hendrikse als een raadsel werd beschouwd als een raad sel, naar aanleiding waarvan de wethouder Antheunis uit zijn sloften schoot om den lieer Hendrikse mede te deelen, dat Burg. en Weth. een dergelijke opdracht niet ont vangen hadden, terwijl de Voorz. er aan toevoegde, dat dit van latere zorg was. Dhr. Hendrikse meende, dat het toch bij het voorstel behoorde. Van het benoodigde aantal koppelstuk ken kon evenmin een definitief cijfer wor den opgegeven, wat den heer Hendrikse tot dezelfde aanmerking aanleiding gaf. Eindelijk kwam inen tot de vraag welke spuit nu zoude aangeschaft worden en of dit eerst zoude uitgemaakt worden dan wel of eerst beslist zoude worden welke som be schikbaar zoude gesteld worden. liet laatste bekwam liet eerst een ant woord er werd besloten ƒ800 beschikbaar te stellen, te vinden in eene 3'/2 °/o leening. l)e voorzitter wilde van deze schuld zoo gauw mogelijk ontlast, zijn, door dezelve in de 2 eerstvolgende jaren af te lossen maar ilc heer Hendrikse was te dien opzichte ee ne andere niecning toegedaan. Van de spuit die nu zal worden aange schaft, zal ook het nageslacht kunnen profi- teeren, en meent daarom billijkheidshalve dat ook zij daaraan ook eenigszins offert, te dien- einde wenschte hij die schuld af te lossen nadat alle tegenwoordig loopende leeiiingc.n zullen zijn aigedaan. Desnoods kan dan deze leening in eens worden afgelost. Men be hoeft zich niet daartoe te verplichten, doch de beToegdheid aan zich houden. Hiermede kon de raad zich blijkbaar goed vereenigen, want geen enkel lid bracht er iets over in 't midden. Verder vroeg hij of de leden van den raad bevoegd zijn om aan die lee ning deel te nemen, waarop de voorz. een bevestigend antwoord gaf. Daar geen der overige leden blijk gaf die leening te willen sluiten vroeg de heer Hendrikse de goed keuring van den raad om deze voor zijne rekening te nemen, tegen 3x/2 °/0. De zwijgende houding der vergadering was eene goedkeuring op de vraag van den heer Hendrikse. Nu de fmanciëele kwestie geregeld was besloot uien tot aanschaffing van eene spuit, 'er waarde van ƒ580, welke som zal ver hoogd worden met ƒ56 voor een 2-stralige pijp. Daarbij moeten de noodige nieuwe slangen en koppelstukken worden b'jgelcverd, ju 't geheci tot een bedrag van ƒ800. Aan de levering zal de conditie worden toegevoegd, dat de spuit eerst geprobeerd desnoods in tegenwoordigheid van een des - kundige, zoo die in 't land hier te vinden is, en dat zij bij niet-gunstige bevinding kan teruggegeven worden. Nog bracht de heer Hendrikse het vervoer van de spuit ter sprake hij zijne informa tici! naar de spuit te Sluis, had hij van den burgemeester bericht ontvangen, dat het ver voer niet gemakkelijk ging. Dientengevolge werd het best geoordeeld om de grootte van een ordinaire boerenwagen op te geven, waar op in liet gegeven geval de spuit zou klin nen geplaatst worden, want de kosten zou den te hoog loopen om een afzonderlijke wa gen te nemen. Verder werd nog bepaald dat de oude spuit zal ondorzocht worden, opdat men, zoo noodig 2 spuiten kan hebben. Teil slotte, deelde de lieer Hendrikse nog mede, dat hij de voorkeur gaf aan publica tie ter algemeene deelneming in de geldlce- ning, om lat hij den schijn niet op zich wil de laden, ceil ander niet in de gelegenheid gesteld te hebben. Doet zich dan niemand op dan neemt hij de leening voor zijne rekening. Nadat de heer Doens nog had medege deeld, dat volgens mededeeling van de fa brikant, de som over 2 jaren kan worden betaald, zeide de heer Hendrikse daar legen te zijn, omdat men ondanks die welwillend heid toch aan de andere zijde gesneden wordt. Contante betaling is de beste weg. Nu men meende dat alle bijzondere punten besproken waren, sloot de voorz. de vergadering. Het kan voor velen zijn nut hebben in herinnering te brengen, dat de leden van den Gemeenteraad die in September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, voor de ver schillende gemeenten in het kanton Oost- burg, zijn als volgt, te Aardenburg, K. L. Reepmaker en (vac.- J. de Munck). Biervliet, M. Modde van Roon en J. Leen- houts Jzu. Breskens, U. Weijkman en J. de Hulster. Cadzand. J. Erasinus en Iz. Cappon. Ecde, P. B. Vermeire en Th. Pr. Nun- uink. Groede, C. Preinouw en Adr. Salomé. Hoofdplaat, J. F. Macs en Th. Plasschacrt. Nieuwvliet, J. J. Provoost en Z. C'. Ris- seeuw. St. Kruis, Af. Beun en P. B. de Backere. Oostburg, I. van IToute en F. Plankeel. Retraneliemeut, J. Basting en W. J. Al- inekinders. Schoondijke, P. van Houte eu W. C. de Smidt. Sluis, K F. Koksma eu A. Hubregtse. Te AVaterlandkerkje heeft dit jaar geen periodieke aftreding voor leden van den ge meenteraad plaats. lJzendijke, B. Docns en J. A. Bekaar. Zuidzande, I. Leenhouts en A. Kotvis. De stembus is geopend van 's voorin. 9 tot des nam. 5 uur. Sluis. Woensdagavond geraakte liet onge veer 10-jarig zoontje van den metselaar P. V. te water, doordien hij naar een stok wil de grijpen, die in 't water dreef. Gelukkig werd dit door oen meisje, dat dadelijk den vader van den drenkeling van liet ongeval in kennis stelde, en smaakte het genoegen zijn zoontje, wiens toestand inmiddels ha chelijk was geworden, op het droog» te bren- gen. De heeren A. Risseeuw geboren te Groede en J. P. L. Goemans geb'te Noord- gouwe, vroeger kweekelingen aan het insti- tuut-Shoo te Groede slaagden te Utrecht voor het theoretisch examen als candidaat veearts De heer WF. K. Van Overbeeke van Schoondijke, thans onderwijzer te Ritthem, is als zoodanig benoemd te Sohiedain- Zitting van 12 Juli. Heden kwamen de Staten andermaal in openbare vergadering bijeen om de ver schillende voorstellen van Ged. Staten te behandelen, welke voorstellen naar aan leiding van het onderzoek in de afdeelin- gen gedeeltelijk door Ged. Staten waren gewijzigd, doch grootendeels ongewijzigd in behandeling kwamen. Na opening der vergadering werd door den Voarz. vooraf mededeeling gedaan dat van het lid der vergadering, de heer J. H. Snijders, bericht was ingekomen, dat hij zijne benoeming tot lid van Ged. Staten aanneemt, en van den Commissaris der Koningin een brief, houdende kennisgeving dat hij het besluit der Staten van 3 Juli waarbij de heer Snijders als lid van Gede puteerde Staten, niet ten uitvoer kan brengen. De heer Snijders handhaafde zijne aan neming, en zal mitsdien de koninklijke be slissing zal afwachten. Overeenkomstig liet rapport der commis sie betrekkelijk liet adres van de weduwe van den gewezen veerschipper te Borssele, om een jaarlijkscli onderstand uit de Prov. kas, werd besloten haar eene tegemoet koming van 300 toe te kennen. Naar aanleiding der opdracht omtrent de exploitatie van den stomnbootdienst op de Wester-Selielde door particulieren, werd besloten te behandelen in gebesme zitting. Na heropening der zitting, deelde de voorz. mede, dat de verdere behandeling dezer zaak Zal worden aangehouden tot de najaarsvergadering. Conform de voorstellen van Ged. Staten werd verder besloten o. tot machtiging om met J. A. Nee tesou c. s., te Schoondijke eene nadere overeenkomst aan te gaan tot verbetering der akte van verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van Schoondijke naar LJzendijke b. tot verkoop van boomen langs de wegen wederzijds Sluis en van Schoondijke naar lJzendijke c. tot het in dienst stellen, rechtstreeks door de provincie van va»te arbeiders op de wegen in onderhoud hij de Provincie. d. tot aanvulling van het Reglement op de wegen en voetpaden. Betrekkelijk hot voorstel tot staking van de proefvaart op Hoofdplaat, sprak in de afdeelingen eene groote meerderheid de wenschelijkheid uit om den proeftijd met één jaar te verlengen, met aanwending zoo mogelijk van geschikte middelen tot ver betering der uitvoering van den dienst. Als een geschikt middel werd gewezen op de uitgifte van retourbiljetten. Daarna werd met 36 tegen 1 stem be sloten tot bestendiging van den dienst tot 1 Aug. 1896. Onder algemeene instemming dankte de voorz. het afgetreden lid van Ged. Staten, dhr. Heijse, voor het vele goede in liat be lang der provincie gedaan. Door de Belgische douane-beambten wordt streng gewaakt tegen het binnen, smok kelen van vee uit Nederland. Reeds menig stuk vee is door hen benaderd en te Esschen geslacht, terwijl bovendien de invoerders een zware boete opliepen. Voor een dergelijk feit is gisteren te Es schen de veehandelaar F. R. door de Belgi sche rijkspolitie gevangen ger.omen en na een verhoor te hebben ondergaan, denzelfden avond geboeid naar Antwerpen overgebracht. Te Enkhuizen is Zondag een 17 jarig jongeling, en te Locnhout een 12 jarig knaap je, hij het baden verdronken

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2