voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 198. Zaterdag: 13 Juli 1895. 4e jaargang H M I S LEI D. Binnenland. FEUILLETON. NIEUWSBLA ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E li T ENTIEP R IJ 8 Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Grootc letters naar plaatsruimte. Advertenticn worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskms. Zaterdag der vorige week bracht keizer Wilhelm eeu bezoek aan koning Oscar van Zweden. Zoodra de Hohenzollern het an ker had laten vallen, begaven koning Oscar, de kroonprins en de kroonprinses en de prin sen Karei en Eugenius van Zweden zich aan boord om Z. M. te verwelkomen. De keizer met zijn gevolg logeerde in de daartoe in gerichte appartementen ten paleize. Al il- helm werd met geestdrift te Stockholm ont vangen. De feesten te Kiel hebben nog steeds kor tere of langere onderlinge bezoeken van vreemde mogendheden plaats. Dezer dagen vertoeft de Portugeescbe admiraal van de „Vaseo de Gamo" in Holland, en de Spaan- sche en Russische eskaders zullen een bezoek brengen aan de Fransche haven Cherbourg, lteeits is bekend dat den 14en dezer de Spaansehe oorlogbodems die haven zullen aandoen, terwijl dat der Russen nog niet bepaald is Tusschen Cavalolti en Crispi, minister president van Italië is het nog allesbehalve in het reine, en zelfs tusschen voor- en te genstanders van deze twee staatslieden ont staan duels. De parlementaire zittingen zijn nogtans «makeloos. Eerst wanneer de begrootingen zullen behandeld moeten worden, zal de storm los barsten en zal inen tijd genoeg weten te vinden om hem te kunnen verspillen, onder den bedekten mantel van de behartiging van nationale belangen. Twee der beambten gingen met een soheeps- offiicier benedendeks, om de inwendige ruim ten te onderzoeken de luiken werden geslo ten, en nadat alle aanwezigen naast elkaar waren gaan staan, verzocht de achtergebleve ne beambte aan de passagiers een voor een hem voorbij te gaan, om zich naar de door hem aangewezen plaats te begeven. Het onderzoek ging zeer snelde scherpe blik van den beambte scheen ieder tot in het hart te zien, en nu en dan moest hij de eene of de andere dame, die hem met een zakdoek voor den mond verlegen wilde voor- bijsluipen, verzoeken, hem goed in de oogen te zien. De grootste helft der passagiers was reeds onderzocht en op weinig uitzonderingen na, .die zich naar bakboord naar den ingang van ,de kajuit hadden moeten begeven, naar het achterdek gezonden, toen plotseling een jon Er koinen in Frankrijk tegenwoordig heel wat pennen en tongen in beweging over het plan, dat men voor de toelatings-exaraens aan de polytechnische school en de acade mie voor infanterie- en cavalerieofficicren, de verplichte kennis van de Duitsche taal wenscht t« vervangen door de Engelsche. Vele ouders van leerlingen gaan uit van de veronderstelling dat, indien hunne zonen vóór de voltooiing hunner studiën van dat. onderwijs mochten afstappen, of voor een der examens niet slagen zij met hot gebruik der Engelsche taal veel verder zullen komen dan met die der Duitsche. Wijl echter aan de andere zijde beweerd wordt, dat de Duitsche taal onmisbaar is voor den Frauschen officier, is het een hoogst moeilijk geval. De vraag of de candidaten niet zouden kunnen kiezen 0111 examen te doen in die taal, welke hun het liefst is, zal moeilijk bevredigend opgelost worden. De tenige oplossing zou hierin te vinden zijn, dat de keunis van beide talen geëischt werd. Het eerste werk der nieuwe Engelsche re geering is de ontbinding van het Parlement. Op vele plaatsen worden door candidaten redevoeringen gehouden ten bevordering hun ner candidatuur of die hunner partijgenoo- ten. Het Kabinet-Salisbury telde in het oude Lagerhuis eene minderheid van 28 stemmen. Het zal dus te bezien staan of zij zal kunnen gehandhaafd blijven. De hou ding van den oud-minister-president lord Rosebery wordt door lord Salisbury afge keurd. ge blonde man de belangstelling van den be ambte in het bijzonder scheen te ketenen. „Ik verzoek u hier aan mijne zijde te blij ven, zeide hij tot genoemden jongen man terwijl hij gelijktijdig een blik op den naast hein staanden scheepsofficier wierp, hetgeen door dezen met eeu klein knikje beantwoord werd. Als bij toeval veranderde de officier van plaats en ging achter den jongen man staan zoo, dat hij dezen goed kon gadeslaan, en de commissaris van politie dus niet noodig had zijn aandacht te verdeden. De overige passagiers schenen den beamb te niet zeer verdacht, want hij liet ze onge stoord voorbijgaan wanneer hij echter meen de, dat zich naar het achterdek zouden bege ven, dan vergiste hij zich, want allen bleven staan om den afloop der zaak te vernemen, zelfs degenen, die reeds op het achterdek waren, kwamen uit nieuwsgierigheid terug, om den gevangenen misdadiger, vervalscher, moordenaar of wat hij nog meer zijn kon, van nabij te zien. De op zoo schitterende wijze gebrandmerk te jonge man wist of niet wat er met hem gebeurde, of hij was een echte doortrapte schurk, Jl. Zaterdag had te 's Gravenhage op het Malieveld door II. M. Koningin Wilhelmitia de uitreiking plaats van de decoratiën aan de Lombokstrijders, onder een grooten toe- vlood van autoriteiten en belangstellenden. Op het uitgestrekte plein was een groote houten tribune aangebracht waarop naast de Koninginnen de hooge militaire en burger lijke autoriteiten plaats namen. Die tribune was een fraai artistiek stuk vau 150 Meter lengte; boven de Koninklij ke loge prijkten de woorden „Hulde aan de Indische dapperen, terwijl naast opschriften betrekkelijk de roemrijk" daden op Bali en Boni in 1817 en 1850, groote afbeeldingen van de Militaire AViilemsorde en van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen waren aangebracht. Voorts aan weerszijden tal van namen be trekking hebbende op veroveringen door het Nederlandsch Indische leger behaald. De koninklijke loge werd bereikt door een breode trap uiet een zwaar tapijt ge dekt en de achterzijde was voorzien van ze ven ingangen voor de verschillende autori teiten, zoowel militaire hoogwaardigheidsbe kleders als burgerlijke Staatsbeambten. De volksmassa stond en haie opgesteld van af het station tot aan het Malieveld. Klokke twee kwam de koninklijke stoet het terrein oprijden, en voor een deel door de Koninginnen met 1ID. gevolg te voet afge legd. De verschillende troepen stelden zich op in carróvorm. In het front het tweede regiment veldar dic, ilaai er geen uitkomst meer was, zich maar geduldig in zijnlot schikte en afwacht te, of er later een betere tijd om te ontsnap pen voor hem zou aanbreken. Van alle kanten aangegaapt en gedeelte lijk door de half verstaanbare, allesbehalve vleiende uitdrukkingen der medereizigers ge troffen, stond hij voor den officier, beide han den in zijne broekzakken en het eindje sigaar, dat uitgegaan was, in den rechterhoek vau zijn mond latende hangen, als iemand, die pas uit den slaap gewekt is, en zich nog niet goed kan bezinnen waar hij is, en wat er inet hem gebeurt. De beide beambten, die benedendeks ge weest waren, waren reeds teruggekeerd, en hadden op een wenk van den commissaris de afzonderlijke geplaatste passagiers, (hoodzake- lijk vrouwen) nogmaals aan een onderzoek onderworpen, en kwamen nu juist terug, toen de laatste reiziger als onverdacht het hoofd der politie voorbijging. Deze keerde zich nu tot den dekofficier en zich buigend zeide hij glimlachend „Ik dank u Wees echter zoo goed me voor een oogenblik de passagierslijst te geven, daarop keerde hij zich tot den nog steeds tillerie, links de grenadiers en jagers, rechts het .'ie regiment huzaren. De eerewacht vormde twee gelederen, aan weerszijden vanj het koninklijk podium. Een voor eeu werden de namen der mili- v tairen afgeroepen en kwamen zij voor liuu- A orstin, die hen het eermetaal op de borst hechtte. Telkens werd door de troepen eiken lenwen geridderden het geweer gepresenteerd en door de aanwezigen gejuicht. Na afloop der uitreiking voerde de muziek het „AVilhelmus" uit en richtte de Konin- gin-Regentes zich tot het leger met de na— |j volgende toespraak „Officieren, Onder-officieren, Korporaals, Soldaten Het was de wensch der Koningin, de eere- teekenen te mogen uitreiken aan Ilen dio in onze Overzeesche Bezittingen gestreden hebben voor de handhaving van Ons gezag. Ik wensch U Allen daarmede van harlege- luk. Gij hebt die onderscheiding verdiend, i In moeielijke oogenblikken hebt Gij bloed i.< en leven veil gehad voor Koningin en Vader- land en aan de annalen van lege r en vloot j is ion nieuw glorierijk blad toegevoegd aan 3 de geschiedenis van Nederlandsch-Indië. Mede namens de Koningin breng Ik U daarvoor hulde, dat zoovele schitterende blij- ken hebben gegeven van plichtsbesef) zelf- verloochening en doodsverachting. Mot rechtmatigen trots moogt Gij op Uwo daden terugzien en het is Mij een voorrecht aan Leger en Vloot dank te brengen voor hetgeen zij hebben gedaan voor Koningin en j A aderland. Dankbare hulde brengen wij ook verstoord 0111 zich zienden jongen man cn vroeg dozen: „Hoe heet ge?" Doze kromp van schrik in een, liet zijne sigaar uit den mond vallen, en stotterde ein delijk, terwijl hij zoo bleek zag als een lijk „Maar, mijnheer, ik begrijp niet „Is ook niet noodig," gaf de beambte kort af ten antwoord, „ik verzoek u nogmaals om uw naam." „Frits Mothlow," „Uit?" „Uit Gollup." „En reist naar?" „Eerst naar New-York, en van daar tor- stond naar het binnenland." De beambte knikte en had waarschijnlijk het laatrte niet eens gehoord, daar hij reeds de door hem verzochte lijst in handen had, en de zooeven ontvangen inlichtingen met dozc vergeleek. „Hebt ge soms het een of ander bewijs bij de hand vervolgdo de beambte, terwijl hij de l\jst diohtsloog cn naar de beide ande re beambten zag, waarbij hij met de hand over zijne kin streek. Beiden knipten met de oogen en deelden elkaar toen iets mee.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1