Binnenland. 1 gereikt voor 1895. Art. 2. Gevraagd werd, hoe het reglement zal worden toegepast ten aanzien van de bouw- en weilanden, die gedeeltelijk binnen en gedee.ltelijk buiten de in dit artikel be doelde uitgestrektheid van 5 kilometers van de grens zijn gelegen. Men vroeg, waarom onder de besmettelijke veeziekten niet is gewaagd van de schurft, die vaak bij schapen voorkomt. Hoewel do 'termijnen van dit reglement aan sommige leden in het algemeen eer te lang dan te kort voorkwamen, was hier het omgekeerde het geval. Het incubatietijdperk is bij het Koninklijk besluit van 27 Maart 1888 (Staatsblad no. 67) voor longziekte ge steld op 4 maanden. In verband daarmede scheen de hier voorgeschreven termijn van slechts 3 weken te kort. De opmerking werd gemaakt, dat waar- schijnlijk het keuren van het vee op de stal len regel zal blijven, en met het oog daar op werden de slotwoorden van het 1ste lid „doch in dat geval zal eene geringe retri butie kunnen gevorderd worden" niet weii- schelijk geacht. Tusschen heffer en betaler zal allicht omtrent de betrekenis van het woord „gering" verschil van opvatting be staan, en zoodoende blijft cone thans bestaan de. aanleiding tot gegronde klachten gehand haafd. De keuringskosten zijn eene groote grief der belanghebbende landbouwers. Kos- telooze keuring ook op de stallen veidient, naar het gevoelen der leden die hier aan het woord waren, de voorkeur. In ieder geval ware hel wcnschelijk een vast cijfer voor de keuringskosten te bepalen en daar aan algemeene bekendheid te geven. De vraag rees voorts, wie de kosten van het merken zal dragen. De wenscbelijklieij werd betoogd, te on derscheiden tusschen vaste beweiding en be weiding waarbij liet vee dagelijks over de grens wordt gedreven. Wanneer vee bijv. twen maanden op eene weide op JVederlandsch gebied is gebleven, zal men dit toch, bij liet uitbreken van eene besmettelijke ziekte op de plaats van herkomst, niet daarheen terug behoeven te drijven. Deze bepaling kwam aan eenige leden be zwarend voor, omdat de meeste kleine land bouwers veehandel drijven. I'wijtcl werd geopperd, of in deze bepaling de termijnen niet te kort zijn gesteld, daar, naar men beweert, in mest de smetstof veel langer wordt bewaard dan gedurende de hier genoemde tijdvakken. Ook de afstand van 100 nieter van eene besmette hoeve achtte men onvoldoende. Naar het gevoelen van sommigen is het juister in den 4-den regel var. het 1ste lid voor „ol" te lezen „en". De opmerking werd gemaakt, dat in Bel gisch Vlaanderen bij den landbouw de koe ot os veelal als trekdier wordt gebruikt. Mag men nu op die wijze, zonder bijzondere vergunning voor het rund, de mest over de „Alle man op dekklonk zijne krach tige stem over liet vaartuig naar de verschil lende ruimten benedendeks werd het bevel door de buizen verzonden, en uit alle luiken kwamen de, matrozen, beneveus alle passagiers, deels uit nieuwsgierigheid, deels tengevolge van het bevel op het dek. „Heeren en dames riep de kapitein nu, „ik verzoek u, me een oogenblik gehoor te willen verleenen De zoo even aan boord gekomen heeren zijn politiebeambten en heb ben den last alle hier aanwezigen persoon lijk eens op te nemen tot welk doel, is me niet meegedeeld. Ik verzoek daarom al len zich naar (het voordek te begeven en eerst na verlof van den btambte naar het achterdek terug te gaan. Verder vrrzoek ik de officieren den beambten de behulpzame hand te bieden. Gedurende het onderzoek worden de luiken gesloten De woorden van den kapitein lieten niet na een bijzonderen indruk op de passagiers te makeu, en terwijl allen zich naar het voordek begaven, verdiepte men zich in al lerlei gissingen en vermoedens, waarbij men zijn naasten buurman wantrouwend aanzag. Wordt vervolgd.) grenzen brengen Door deze bepalingen i ren ter griffie in sommige lijden. Enkele leden gave die schade te vergoeden. van andere leden beslaat daar zelfs waren zij in beginsel g toekennen van schade.vergoed naren bij het wegvallen van die geen deel uitmaken van h eigenlijke bezoldiging. In de te Zierikzee gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Mij. tot bev.. van Landb. en Veet. in Zeeland-deelde de voorzit ter mede, dat een ambulante cursus voor hoefbeslag, overeenkomstig het daaromtrent uitgebracht rapport in 1892 door eene Com missie van deskundigen, nog in dit najaar tol stand kornt. Van de ƒ1800daarvoor noodig, zal het Rijk ƒ540bijdragen de provincie zal eene subsidie verleenen van 700,en de overige beuoodigde gelden zul len verschaft worden door de Maatschappij en hare afdeelingen. Aan de afdeeling Zeeland van het N. P. S., welke opheffing vrjjgt van de bepaling „dat buitenlandscbe hengsten, welke naar den invoerprijs mededingen, reeds op 1 Eebruar in de provincie moeten aanwezig zijn", zul- len nadere inlichtingen gevraagd woidtnom die na de toelichting van de keurings-coui- missie in de najaarsvergadering te bespreken. Op gedwongen licngsteiikeuring zonder ge dwongen gebruik van goedgekeurde heng sten zal bij lib. Ged. Staten luider worden teruggekomen. ■^Verscheidene stukken, betrekking hebben de. opütTtewtttgnstelliiig te Zierikzee, vele gedrukte stukken"T*»,.de afschriften van de rekeningen van de amèèfiHgTholeii en van de afdeeling Zeeland van het"*Nv.Jt. S. wor den aangenomen voor kennisgeving. De algemeene vergadering zal in 1S96 op later te bepalen dag gehouden woiden in de afdeeling Hulst— - Ten einde djelneming aan de landbouw- winterschool-irllitefschooï te Goes op te wek ken, zullen door den directeur in de afdee lingen der maatschappij voordrachten gehou - den worden. Vervolg en slot van de Kieswet-VanHouten. De 3e paragraaf, handelende over het lie zen, toont aan, dat deze verrichting geheel verschillend zal zijn, va» het thans gevolgde stelsel. Art. 54 luidt Ten minste drie dagen vóór den tot stemming bepaalden tijd ont vangt elk kiezel-, die bevoegd is aan de stem ming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente, op welker kiezerslijst hij voor komt, eene kaart bevattende eene oproeping voor de stemming. Op deze kaart worden vermeld -zijn naam en voorletters, de verga dering, waarin eene of meer plaatsen moeten worden vervuld, het aantal te vervallen plaat sen, het stemdistrict, waartoe hij behoort, de plaats der stemming in dat district, de tijd der stemming, de namen en voorletters der candidaten in alphabetische volgorde en de inhoud van art. 128 van liet Wetboek van Strafrecht. De vorm en de inrichting dezer kaart wor den vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Aan den tot deelneming aan de stemming bevoegden kiezer, die zijne kaart heeft ver loren, of wien geene kaart is toegezonden, wordt, uiterlijk op den aan de stemming voorafgaanden dag op zijne aanvraag door den burgemeester eene kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijne identiteit doe blijken. De artt. 7376 bepalen: dat tot de stem ming niemand wordt toegelaten dan die vol gens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 54 vermelde kaart. Art. 74. De kiezer overhandigt aan het stembureau de kaart, vermeld in art. 54. Art. 75, De kiezer ontvangt daarop uit handen van den voorzitter het stembiljet. De biljetten mogen niet vroeger en alleen op deze wijze aan de kic: strekt. Een der leden van het stembureau houdt aanteekening van het getal der verstrekte biljetten. Art. 76. De kiezer begeeft zich onmid dellijk na ontvangst van liet stembiljet naar eenen niet in gebruik genomen lessenaar en teekent aldaar zijne stem op het biljet aan door niet potlood hetzij een streep of een kruisje te plaatsen achter den naam van den candidaat zijner kenze, met of zonder door haling van de namen der overige candidaten, hetzij de nainen der overige candidaten door te halen. Hij vouwt het stembiljet dicht naar de zijde, waarop de namen der candi daten zijn gesteld, en begeeft zich daarmede onmiddellijk naar het stembureau. De voorzitter van het stembureau, na zicli, zonder liet stembiljet in handen te nemen, overtuigd te hebben d»t liet aan de buiten zijde den voorgeschreven stempel draagt, doet den kiezer het biljet fn de stembus steken. J.l. Dinsdagavond is de zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland geopend door den commissaris der Koningin, die, nadat tot toelating der lier- en gekozen leden in de onderscheidene distrikten, besloten was, de navolgende toespraak hield „Mijne ticeren Tegen het einde van 1891 is aan uwe vergadering door den dood outvsllen mr. Thomacs, sedert 1888 lid der Staten. riet zal uw aller wensch zijn, dat in deze bijeen komst aan de nagedachtenis van dezen ver dienstelijken man een woord van herinnering worde gewijd. Nog andere verliezen van ernstigen aard heeft onze vergadering geleden, zij het ook niet door zulk eene treurige oorzaak. Vier leden, waarondei drie leden van Gedeputeer de staten, bevinden zich niet meer in ut midden. Te vergeefs zoeken wij op hunne plaatsen mr. Van der Bilt, die gedurende 45 jaren onafgebroken hier aanwezig was en se dert 1851 als lid van Ged. staten is opge treden den heer Buteux, sedert lange jaren lid uwer vergadering, daarna griffier der Sta ten en na 1876 weder lid der Staten en te vens van het Gedeputeerde college den lieer Van Teijlingen, van 1879 af uw medelid en de laatste zes jaren lid van het Gedeputeerd collegeeindelijk den lieer Van Uije Pieter- se, van 1878 af lid uwer vergadering. Eau woord van warmen dank zij hun gebracht voor de trouwe diensten, aan onze provincie bewezen. Het verlies van drie zijner leden weegt voor college van Gedep. staten zeer zwaar, inzonderheid treft ons dat verlies zwaar in de personen der heeren Van der Bilt en Bu- teux, die hunne levenskrachten geheel aan Zeeland hebben gewijd en wier groote erva ring en beproefde bekwaamheid niet genoeg konden worden gewaardeerd. Moge het allen die ons verlaten hebben, welgaan in hun ver der leven en mogen zij nog lang in gezond heid eene aangename herinnering bewaren aan de vele jaren, door hen aan de belangen der provincie gewijd." In de Woensdag voortgezette vergadering werd overgegaan tot de benoeming van 4 leden van Ged. Staten, te weten. Vacature-Van der Bilt de heer mr. C Lu- casse (A.) met 22 van de 40 uitgebrachtte stemmen; op den heer J. H. Snijders waren 16 stemmen uitgebracht, terwijl de heeren M. Bolle Lz. en jhr. mr. E. A. O. de Ca- sembroot ieder 1 stem verkregen. Vacature-Buteux de heer P. J Siegers (A.) met 22 van de 40 stemmen. Op den lieer J. H. Snijders waren 16 stemmen uitgebracht en op de ovengenoemde heeren Bolle en De Casembroot ieder 1 stem. Vacature-Van Teijlingen de heer J. A. Rompu (K) met 21 van 41 stemmen. Op den heer J. H. Snijders waren 16 stemmen uitgebrachtop de heeren De Casembroot en De Jonge ieder 1, terwijl 2 briefjes blan- waien Vaeature-Heijse Deze wordt herbenoemd met 35 van de 41 uitgebrachte stemmen. Op de heeren Snijders en De Jonge waren ieder 2 stemmen uitgebracht en op den heer Den Boer 1 stem. 1 briefje was blanco. De heeren Lucasse, Siegers en Van Rom- pu nemen de benoeming aan doch de hea Heijse verklaart in de gegeven oinstandighe den te moeten bedanken. Bij de nieuwe stemming worden 41 brief jes ingeleverd. Uitgebracht worden op di heeren M. de Jonge Jz. 19, J. H. Snijdan 16, jh. mr. E- A. O. de Casembroot 3 stem men, M. Bolle Lz. 1. fcwee briefjes blanco Wijl geen volstrekte meerderheid is ver kregen moet een tweede vrije stemming plaat: hebben. Daarbij werden stemmen uitgebracht en wel op den heer M. de Jonge 17, J. H. Snijders 16 en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot 0 De heer M. Bolle verkreeg 1 stem. Hierop heeft een herstemming plaats tus schen de heeren De Jonge en Snijders. Daarbij wordt gekozen de lieer J. H. Snij ders met 22 stemmen; tegen 17 op den heer M. de Jonge. Een brietje was blan co. De lieer J. H. Snijders heeft de benoeming aangenomen. BRESKEVS, 23 Juni 1895. De kermis is wêer in vollen gangzij biedt den liefhebbers dat gene aan, wat men op een kermis verwachten kan. Dansmu ziek, comisehe voordrachten in de café chan- tants, niallemolenverraaak, proeven van rij kunst en acrobatentoeren in het circus, ver snaperingen in kramen en wat dies meer zij. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal eerstdaags eene collecte gehouden worden voor de arme fisschers van Het Bildt en Barradcel, die door den storm in Maart jl. hun materieel hebben verloren, waardoor zij broodeloos zijn geworden. Alhoewel er in onze gemeente zeer veel wordt gedaan om eigen nooden en behoeften te lenigen en aan de liefdadigheid veel wordt geotterd, hopen we toch, dat een beroep op de offervaardig heid weerklank zal vinden, bekend als we in eigen kring zijn welke gevaren er aan liet vissehersbedrijf verhonden zijn. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd ƒ3867.575; terugbetaald ƒ4422.56. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt liet nummer 1912. lil de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van IJzendijke, deel de de voorz. mede, dat bij de gedane kasop- neming bij den gein.-ontvanger een bedrag «au ƒ1020.71 in kas bleek te zijn, en dat tegen de gewijzigde ligger van de wegen eu voetpaden een bezwaarschrift was ingekomen van een drietal gemachtigden van den Ke- trancliementpolder, waarbij zij opkomen tegen de uit de wijziging voortvloeiende onderhouds- plichtiglieid van den in dien polder liggende weg, waarbij zij hoegenaamd geen belang heb ben. Na eene korte discussie werd daar na afwijzend besloten op het verzoek tot niet-wijziging van den ligger, en de onder houdsplicht aan den Retrancbementpolder toe te wijzen. Daarna stelden Burg. en Wetli. voor over te gaan tot den aankoop van eene nieuwe brandspuit, daar de oude bij de jongste be proeving in zeer onvoldoenden staat bleek te zijn. Van liet voornemen om eerst een post op de begrooting te brengen, was liet Dag. Bestuur afgezien, wijl het onverantwoordelijk zoude zijn, in eene gemeente als IJzendijke zoo'n lange tijd van een goede brandspuit verstoken te zijn. De Voorzitter legde eenige teekeningen van de firma Bikkers te Rotterdam en prijs opgaven over van de firma van Bergen te Heiligerlee.Nadat in beginsel tot aanschaf fing eener nieuwe brandspuit was besloten, werd op voorstel van den heer Hendrikse- goedgevonden nog eenige informatiën bij fa brikanten en gemeentebesturen in te winnen. In eene spoedige te volgen raadsvergade ring kan daarop eene beslissing genomen worden. De brandspuiten van -Sluis, Aar denburg en Waterlandkerkje werden als zeer gunstig welkend genoemd. Vervolgens werd goedgekeurd het bestek tot het doen vau herstellingen aan de school in den Oranjepolder, waarvan de raming

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2