voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 197. Zaterdag 6 Juli 1895. I MI |LJJ D. 4' jaargang ABONNEMENTSPRIJS: FEÜILLETON. «ar ■Illlllli) V Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N TI E P R IJ S Vtin 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. t De overeenkomst tot vecinvoer. (S 1 o t.) Op het oogenblik, waarop het adres werd samengesteld, was de invoer van rundvee in België langs bepaald aangewezen kantoren geoorloofd. Men kon er zich dus van Ne— derlandBche zijde toe bepalen, te herinneren aan den last uit de voorgeschreven quaran taine (die spoedig werd opgeheven) voort vloeiende en op het bezwarende voor den Nederlandschen veehandelaar van de invoer rechten. In September 1893 werd het gevoelen van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw over deze geheele aangelegenheid ingewon nen door het Nederlandsche Landbouwconii- té. Het bestuur dier Maatschappij gaf een zeer uitvoerig advies, volkomen in overeen stemming met de strekking van het genoem de adres, en waarbij de wenschelijkheid werd betoogd, om tegelijkertijd tot regeling van de verschillende betrokken landbouwbelangen tusschen de beide landen te komen. Van de Nederlandsche regeering bleef het antwoord op het adres der Nederlandsche en Belgische Landbouwgenootsehappen uitdoch van den Belgischen minister van landbouw werd het bericht ontvangen, dat de bepalin gen der in behandeling zijnde overeenkomst betreffende het beweiden, beakkeren en be mesten van grenelanderijen gewijzigd waren in den geest van het ingezonden adres. Ten aanzien van den in- en uitvoer van varkens, werd te kennen gegeven, dat de Belgische regeering zich steeds bereid getoond had het verbod, dat den invoer van varkens uit Ne- .Waarschijnlijk een neef of een ander lid ■der familie geweest, voor wien de oude le lang leefde en die de nalatenschap noodig had," meende een van de twee, terwijl hij den andere aan den arm trok. „Weet ge wat, Brits," merkte de andere lachend op, „volgens hetgeen hier aangege ven is, is het gevaarlijk roode haren te heb ben en een bruin vest te dragen doe me het genoegen en knoop uw jas toe en trek uw hoed over uwe ooren wie weet hoe zeer l" De aangesprokene was dan ook een zeer licht blond jongeling, op wiens pas gescho ren wangen een bloeidige schram zichtbaar was. „Doe me het genoegen, Karei, hier geen grappen te makenge weet, dat de Berlijn- ■sche politie geen gekscheeren verstaat, en al heb ik ze niet te vreezen, dan zou het me (doriand he^of, in te trekken, maar dat de ^'ierlaudsche regeering harerzijds tot dus ver ongenegen was gebleven, denzelfden maat regel te nemen ter. opzichte van den invoer van Belgische varkens in Nederland. Voorts betoogde de minister van landbouw, dat de door België gelieven inkomende-en keurings rechten veel minder nadeelig waren voor den landbouw dan liet bestendig verbod van in voer in Nederland, waarmede sedert 1870 alle Belgisch vee getroffen was. Uit de thans ter goedkeuring aangeboden overeenkomst blijkt, aldus zeide men verder, dat men zich van beide zijden heeft bepaald tot eene regeling ten aanzien van de grens- landerijen, en dat de openstelling van den vrijen handel in rundvee en varkens buiten deze regeling bleef. Toch meende men ze ker te weten, dat onze regeering zich in den laatsten tijd meermalen bereid heeft ver klaard om de wederzijdsche opening voor den invoer van rundvee eu varkens te be vorderen. Terwijl nu de Belgische grenzen zonder redelijken grond gesloten blijven, zelfs voor streken als Westelijk Zecuwseh-Vlannderen, die sedert jaren van veeziekten verschoond bleven, en deze toestand zeer ten nadeele strekt van den Nederlandschen veehouder, hoewel ook ten nadeele van de bewo ners der Belgische grensstreek, die bij den invoer van vee en varkens uit Nederland belang hebben, wordt bij dit wetsontwerp eene overeenkomst ter bekrachtiging aange boden, waarbij de Belgische grensbewoners veel inecr gebaat zullen worden dan de Ne derlandsche. Hoezeer dit het geval is moge toch altijd zeer onaangenaam zijn, met haar in aanraking te komen. Ge weet, wat we van plan zijn 1" Met deze woorden trok de laatste spreker zijn nog steeds lachenden vriend uit de men- schenmassa, die reeds opmerkzaam begon te worden, en beiden slenterden langs de Lin den naar de Brandenburgerpoort. De Leonie, een Hamburgerstoomboot voor landverhuizers, van de lijn New-YorkHam burg lag gereed de haven te verlaten de goederen waren onder het dek opeengepakt, de laatste passagiers waren reeds aan boord, en de scheepsofficier met de benoodigde pa pieren om te kunnen vertrekken lag juist met de jol aan bakboordzij aan, om terstond daar op den valreep op te klimmen en den kapi tein de papieren te overhandigen. Terwijl de boot aan boord gehaald werd, begaf de kapitein zich in de kajuit, om de papieren te bergen en besteeg, toen hij weer op het dek versoheen, terstond de brug, om de be velen tot vertrek te geven. Nadat hij van uit zijn verheven standpunt nog eens rondgezien en zieh overuigd had, dat het schip en vooral het takelwerk zee blijken uit de volgende cijfers: iu 1801 wer den uitgereikt in Zeeland, Noordbrabant en Limburg aan Belgische grensbewoners ruim 300 vergunningen tot beweiding enz. van grenslanderijen, aan Nederlandsche grensbe woners ongeveer 100 voor invoer van mest werden in 1894 in Zeeland en Limburg on geveer 300 vergunningen aan Belgen uitge reikt en slechts zeer enkele aan Nederlan ders. Naar men meende, bestaan dezelfde voor België gunstige verhoudingen ten aan zien van de oppervlakte grond, waarop deze vergunningen betrekking hebben. Gaarne zou men van de regeering de grootte dier oppervlakte, zoo mogelijk voor beide zijdeu der grens, vernemen. Op grond van bovenstaande overwegingen was men vrij algemeen van oordeel, dat de onderhavige overeenkomst alleen dan behoor de te worden gesloten, wanneer voor ons rundvee en onze varkens, behoudens behoor lijk sanitair toezicht, en voor onze land bouwproducten, met name ook voor marga rine, de invoer in België blijvend werd ver zekerd terwijl men meende te mogen ver trouwen, dat de regeering bereid zal worden bevonden, aan België op gelijken voet den invoer van vee, varkens en landbouwproduc ten iu Nederland toe te staan. Enkele leden meenden evenwel, dat door de voorgedragen overeenkomst ook Neder landsche onderdanen zullen worden gebaat, zij het ook dat hun aantal kleiner is dan dat der Belgische grensbewoners die belang bij de zaak hebben. Door vele leden werd het, ook afgezien van de ontwikkelde bezware.n tegen de over- klaar was, riep hij met helderklinkende stem door de spreekbuis in de machinekamer „Vooruit 1" In het volgend oogenblik be gonnen de geweldige schepraderen zich te bewegen, het groote vaartuig schudde een weinig heen en weer en langzaam bewoog het schip zich voorwaarts. Bijna alle passagiers, ten getale van ruim tweehonderd, hadden zich op hot dek bege ven, en namen met de meest verschillende gevoelens en aandoeningen afscheid var, het vaderland. Terwijl een gedeelte, en wel het jongere en mannelijke, de eerste beweging der raderen met een jubelend hoera begroet te, brak het vrouwelijke gezelschap los in snikken en tranen, terwijl dé ouderen van beiderlei geslacht met diepe zuchten en wee moedige blikken van den vaderlandsshen oe ver afscheid namen. Daar allen zich naar het achterdek hadden begeven, werden de matrozen, die het b'j liet uitloopen van hun schip drukker hebben dan in volle zee, in het waarnemen van hun dienst gehinderd, en terwijl hier cn daar door een krachtigen vloek plaats gemaakt werd, hielpen de scheepsofficieren door vriendelijke woorden tegen de vloekers, orde en rust be- cenkomst, bedenkelijk geacht deze voor oei' termijn var. vijf jaren te sluiten. Hot mo ge juist zijn, dat, gelijk de Memorie var Toelichting zegt, de niet in het reglemeuT opgenomen besmettelijke veeziekten, in her. koninklijk besluit van 27 Maart 1888, (Staats. blad no. 07) genoemd, tot dusver nimmeu aanleiding hebben gegeven tot belemmering) van liet verkeer aan de grenzen, zoo is hetj; toch niet voorzichtig voor vijfjaren de macht.1 uit banden te geven om ten aanzien van dis,, overige ziekten eenigen voorzorgsmaatregel voor het grensverkeer te nemen; terwijl deI wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131). toch ook voor die ziekten aan den Koning de bevoegdheid geeft den invoer te verbie den en liet grensverkeer aan bijzondere "be- palingen te onderwerpen. Zelfs kunnen krach- tens die wet door provinciale en gemeente- I besturen reglementen eu vorderingen dien-Ij aangaande worden vastgesteld, natuurlijk voor zoover deze niet in strijd zijn met de voor-": 1ft- 111 Tt~ l.lfll 11 1 l .1 J. .1.1 i schriften, bij Koninklijk besluit vastgesteld, noch ook met de bepalingen van traetaten. je Door deze leden werd mitsdien in overwe— \M ging gegeven, de overeenkomst slechts voor korteren termijn te sluiten, (bijv. voor een jaar), behoudens stilzwijgende verlenging, zoo- ,:j 1 lang niet een der eontractecreiide partijen haar opzegt. Eenige leden wensehlen van de regeering te vernemen, of het waar is, dat de, voor de Belgische grensbewoners, zeer milde be— Vj palingen der overeenkomst in dezen stand t' der zaak reeds zijn gevolgd bij de vergun- ningen tot beweiding, bcakkering eu bemes ting van Nederlandsche grenslanderijen, uit- 'j. Het sohip begon reeds sneller te loopen, de reizigers wenkten met hunne zakdoeken, het schommelen van het vaartuig had opge houden, maar plaats gemaakt voor het voor de zeeziekte zoo kwade „stampen", toen plot seling, als een bliksemstraal uit helderen he mel, de stem van den kapitein een geweldig „stop" in de machinekamer brulde, en de raderen der stoomboot binnen enkele oogen- blikken tol staan bracht. De passagiers, die met de scheepssignalen en de teekens van vlaggen en wimpels niet bekend waren, konden het oponthoud niet verklaren, nu eerst de woorden der beman ning „Een vaartuig der politie in zicht," liet hen vermoeden, dat iets buitengewoons de voortzetting hunner reis verhinderde. De politiekotter vloog als een pijl voor den wind, schoot oin bakboord heen, lei bij en in het volgende oogenblik stonden er drie beambten op het dek, waar de kapitein hen reeds opwachtte Tusschen een der politieambten en den kapitein werden eenige halfverstaanbare woor den gewisseldtoen knikte de kapitein, waarna bij zich weer op de brug begaf.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1