Gemengd Nieuws. beschikking hebben van ten minste ,/"IUO (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen van brkuiaauihoid, door of krachtens de wet gesteld voor de. benoembaarheid tut eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrek king of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben be reikt vóór of op deu dag, waarop de kie zerslijst van kracht wordt. De aanslag der vrouw in tie rijks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waar van hun vader het vruchtgenot heetl, voor hunnen vader die eener weduwe voor haren eenigen «I oudsten bij haardiiwonenden zoon Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den .aanslag in het kohier is vernield, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste, één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de rijks opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of ra de be drijfsbelasting geeft gecne aanspraak op kies recht, indien hij hot gevolg is van ecne met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs gelden de bepalingen der wet op de persoriee.le belasting. Bij de berekening van het inkomen, be doeld in art. 1 b. 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente ot het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld iu de bij deze wet gevoegde tabeL Overigens komt alleen het inkomen in geld in aanmerking. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, bepaleu Gedeputeerde Staten der urovincie, voor zooveel noodig, de grens tue- sclien die gedeelten. Art. 3 Van de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten-; zij, wien het kiesrecht ontzegd is hij ee- ne onherroepelijk geworden rechterlijke Hit- spraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die bij onherroepelijk geworden rech terlijke uitspraak de beschikking of het be heer over hunne goederen hebben verloren; z'j, die iu het burgerlijk jaar, voorafgaan de aaa de vaststelling der kiezerslijsten, on derstand van eene instelling van weldadig heid of -van een gemeentebestuur hebben genoten en zij, die hun aanspraak op kiesrecht uit sluitend aan aanslag in de grondbelasting ontleenen, indien het te dier zake verschul digde niet voor of op den lsten Februari is voldaan. Art. 4 Onderstand is elke ondersteuning in geld of andere benoodigdkeden, verstrekt tot leniging van nood. snel gebukt, zijne sloffen uitgetrokken en, terwijl hij met zijn vrije band een langen neus tegen den agent maakte, en eene ge makkelijke te begrijpen beweging naar de achterzijde van zijn lichaam, maakte hij zich, onder het schaterend gelach der menigte, snel uit de voeten. De beambte was slim geneeg, om zich bo vendien nog niet belachelijk te maken, en den jongen van St. Crispijn te willen grijpen maar door den nood gedrongen lachte hij me de, terwijl hij den hard wegloopende eene dreigende beweging met de vuist nazond. Twee jonge lieden van ongeveer twintig jarigen leeftijd, in niet zeer sierlijken, doch deugdelijke kleeding, met hooge laarzen aan en in de hand flinke, omvlochten rottingen met looden knoppen houdend namen even eens kennis van den inhoud der bekendma king. Wordt vervolgd.) Art. 5. De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen, beneden den rang van officier bij de zee- en de land macht voor den tijd, gedurende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. Art. Voor de bevoegdheid tot het kie zen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in de artt. 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat inen bovendien ingezeten der provincie moet zijn. Art. 7. Voor de bevoegdheid tot het kie zen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welke in de artt. 15 voor de bevoegdheid tot liet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij. die niet vallen onder art. 1 a, over het volle laatstverloopcn dienst jaar in de gemeente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, ver meld in de sub. art. 1 b. lo. bedoelde ta bel en hun aanslag in die belasting op den lsten Feiiiuari ten volle moeten hebben vol daan. (Plaatsgebrek belette ons de verdere voornaamste wijzigingen van het ontwerp te vermelden we hopen dit in een volgend no. te doen. Bed.) De Koninginnen zijn jl. Woensdag van Jgls naar Constanz vertrokken. Daar ver blijven II. 11. M. M. een paar dagen en zul len Zaterdagochtend te 8 uur op Het Loo arriveereu. De Koningin en de Koningin-Regentes komen Zaterdag 6 Juli des namiddags met een extra trein van Het Loo in de residen tie tot uitreiking van de Lombok-onderschei dingen en zullen denzelfden avond vermoede lijk vóór liet diner naar Het Loo terugkee- •ri'ii Hare Majesteiten hebben liet bezoek aan Overijsel en Drente aldus geregeld, dat zij Maandag 2 September van Het Loo naar Zwolle vertekken om zich Donderdag 5 Sep tember van Meppel naar Assen te begeven. De terugkeer naar Ilet Loo is bepaald op Zaterdagavond 7 September na afloop van liet diner te Assen. Behalve Zwolle en Assen zullen H. H. M. M. Kampen, Enschede en Meppel met Haar bezoek vereeren. BRESKE.VS, 38 Juni 1895. Volgens bericht van den minister van fi nanciën heeft de percentsgewijze belooning van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Breskens c. a. over 1894 be dragen ./1592.0 f1/,. Dit kantoor wordt ge rangschikt in de 8e kl. Tot predikant bij de Ev. Lutli. Ge meente te Groede is beroepen Ds. Th. C. Scharten te Tiel. Het inbreken komt weer aan de orde van den dag. Vermeldden we de vorige week, dat onder de gemeente Schoond'jke bij een tweetal landbouwers pogingen tot in braak aangewend, thans vernemen we", dat bij een landbouwer onder de gemeente IJ- zendijke gepoogd is met geweld het luik van een raam open te breken, waarin de daders echter werden verhinderd door het ontwaken der bewoners, 't Is te hopen, dat de daders gesnapt zullen worden en verant woording van hun ellendig bedrijf zullen moeten doen. De brievenbesteller J. Clement te Cad- zand is, met ingang van 16 Juli a. s., be noemd tot postbode van Domburg naar Mid delburg. Sluis. Een liefhebber van zwemmen nam jl. Zaterdag een bad in het kanaal; na een oogenblik zich daarin verlustigd te hebben, zonk hij eensklaps naar de diepte. Op het hulpgeroep sprong onmiddelijk een zijner ka meraden, die op den dijk stond, hem na om hem te redden, doch de drenkeling hield de zer. zoo stevig vast, dat beiden nu in het grootste gevaar verkeerden en gewisselijk zou den omgekomen zijn, zoo niet een derde bet een stok had toegestoken, waarna zij met veel moeite op het droge werden gebracht. Sluis. De kermis van dit jaar behoort ook hier weer tot het verledene veel nieuws bracht ze niet aan, wel maakte ze platte beurzen Woensdagmiddag woonden de schoolkinder en eene voorstelling bij in liet paardenspel, na afloop waarvan een toertje in den draai molen werd gemaakt voor welk doel eene lijst had gecirculeerd. De Class. Vergadering van IJzendijke werd Woensdag bezocht door 21 Ouderlin gen en 14 Predikanten. De aftredende be stuursleden werden allen met groote meer derheid herkozen, het zijn de H.H. G. P. Wijnmalen, scriba en quaestor, H. C. van Riet, secundus J. R. van Eerde, assessor, Timmerman seeundes, on J. A. Bek aar ouderling. Voorts werd gekozen tot secun dus-ouderling de lieer Binuienbach van Aar denburg met 24 stemmen tot secundus-prae- ses ds. F. Breen met 31 st tot secundus- lid ds. A. M. Knottneres met 31 st. en tot secundus-ouderling de heer 1'. Moes van Ter Neuzen met 22 st. In zake de Synodale voorstellen werd door de meerderheid beslist te advisceren le. wat betreft de benoeming der syno dale commissie zich niet te binden eu te beperken tot de leden der Synode, daar re kening dient te worden gehouden met de mogelijkheid en moeilijkheid geschikte per sonen le vinden, die den noodigen tijd be schikbaar hebben in die commissie werkzaam le zijn 2e wat betreft geene belemmeringen oin van het stemrecht gebruik te maken in huis houdelijke bepalingen te dulden, dat zulk eene bepaling niet noodig is, daar de ker kelijke wetgeving eischt goedkeuring van al le bijzondere reglementen, en voorts dat de voorgestelde bepaling in hare algemeenheid in strijd is met het verlof aan het stemrecht eene contributie te verbinden 3o wat betreft de voorgestelde regeling van den rechts-toestand der eervol ontsla gen predikanten tot wet te verheffen. In gelijken zin werd geoordeeld over de voorgestelde wijzingen in het examen der Proponenten over die in het reglement op het Fonds ter verbetering der schraalste pre- dikants-traktementen, en over die in bet reglement op de Alg. Weduwenbeurs. Slechts werd door enkele leden der Clas sis den wensch uitgesproken, dat weduwen en weezen, die lid zullen zijn van een ander pro'.estantsch kerkgenootschap, niet van deel- gerechtightid worden uitgesloten. Ten slotte werd .aangenomen adhscsie te betuigen aan het adres van prof. Cannegicter opdat het Beheer der Kerkelijke Goederen een op vaste gron slagen rustende algeineciie regeling bekome. Op het verzoek van de afdeeling Oost burg der Maatschü tot bevordering van lanb. en veet. in Zeeland hebben Ged. Staten ontheffing verleend van het verbod in 1 van art. 86 Regl. wegen en voetpaden voor wat betreft de kunstwegen in het voorm. 4e district v. Zeeland (toelating van het gebruik van den korten dissel) en evenzoo van het verbod in 1 voor die wegen, wat betreft het berijden van die wegen, met twee aan elkander gekoppelde voertuigen mits als dan de onderstellen stevig aan el kander zijn verbonden. 1 a n d li o n w. Blijkens het voorloopig verslag werd de overeenkomst met België van 30 Maart 1894, tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest voor beweiding, beakkering en bemesting der grenslanderijen, met weinig instemming ontvangen. Men wees er op, dat de ter goedkeuring aangeboden overeenkomst veel meer strekt ter bevordering van Belgische belangen dan van Nederlandsche, aangezien het aantal Bel gen, die grond en weiland in Nederland ge bruiken, veel grooter is dan dat der Ne derlanders, die Belgische grenslanderijen ex- ploiteereu. Op grond hiervan was men van oordeel, dat tegenover deze concessie van Nederland ook van Belgisch zijde behoorde te worden tegemoet gekomen aan billijke wenschen van den Nederlandschen landbonw. Tot staving van dit gevoelen werd in de eerste plaats in herinnering gebracht, wat aan het ontwerpen van deze overeenkomst is voorafgegaan Van de grensbewoners, vooral aan de Bel gische zijde, werden aanhoudend klachten ver nomen betredende de belemmering bij bewei ding,beakkering en bemesting van over de grens gelegen landerijen. Inderdaad waren sommige bepalingen in de daarvoor uitgereik te vergunningen onnuudig drukkend. Ter verbetering van dien toestand, die ee nige spanning in de verhouding der weder- zijdsche grensbewoners teweegbracht, werd in den zomer van 1893 overleg gepleegd tusschen de Zeeuwsche maatschappij van land bouw en een belangrijk landbouwgenootschap in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen (het landcommité van Eecloo). Het gevolg van dit overleg was, dal een adres werd sa mengesteld, bestemd voor de regeeringen van Nederland en België. In dit adres werd aangetoond, welke be zwaren aan de tot dusver door Nederland uitgereikte vergunningen waren verbonden (onnoodige formaliteiten, hooge kosten van zegel, leges en keuring), waardoor vooral de Belgische grensbewoners werden gedrukt en tevens werd op de groote nadeelen ge wezen die de Zeeuwsche landbouwers, in het bijzonder die, welke in Zeeuwsch Vlaanderen langs de grens wonen, onder vonden door het verbod van invoer van varkens in België. Op het oogenblik, waarop het adres werd samengesteld, was de invoer va» rundvee in België langs bepaald aangewezen kan toren geoorloofd. Men kon er zich dus van Nederlandsche zijde toe bepalen, te herinneren aan den last uit de voorgeschre ven quarantaine (die spoedig werd opge heven) voortvloeiende en op het bezwaren de voor den Nederlandschen veehandelaar van de invoerrechten. (Slot volgt.) De dood van den radja van Lombok. Aan het Bat. Nbld. van 21 Mei zijn de volgende bijzonderheden ontleend omtrent den dood en de begrafenis van den radja. Tegen vijf uur in den namiddag gevoelde de radja zicli minder wel, zoodat de schout met de bewaking belast, besloot den ge neesheer te roepen. Intusschen was de ou de man nog zoo wel, dat hij zonder eenige hulp opstond en kort daarna weder te bed ging, na zijn kussens te hebben geschikt men vermoedde niet, dat het einde zoo nabij wasplotseling een zware zucht, wel ke de aandacht van een zijner volgeliugen trok men snelde toe de radja was niet meerVolgens de Balineesche gewoonte moest dadelijk tot de reiniging van het lijk worden overgegaan, doch dit kon niet ge schieden voor en aleer alle volgelingen zich door een bad hadden gereinigd. Nadat dit geschied was en schoone kleeding was aan getrokken, werd met de reiniging van het lijk aangevangen. Het was werkelijk een mooie doode, de hoogbejaarde, zwaar ge bouwde man, zooals hij daar lag, met een kalmen trek op het gelaat, dat geen zweem van doodstrijd vertoonde. Het lijk werd daarop in lijnwaden ge wikkeld. Behalve sarongs eu andere kost bare kains werd het lichaam met ruim 10 stukken wit goed, van circa 2 a 3 M. elk, omwonden eerst het hoofd, toen de borst, daarna de boenen. Volgens gewoonte wer den de twee duimen aaneen gebonden en evenzoo de groote teenen. De reusachtige kist een van de groot ste afmetingen, daar het lijk tot bijna 2 M. was uitgerekt werd aangebracht en de doode in zijn laatste aardsche woning gelegd;

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2