voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 196. Zaterdag 29 Juni 1895 4C jaargang. FEUILLETON. MISLEID. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPR IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A1) VER TENTIEP R IJ S Van 1 tot en inet 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. D1ELEMAN, te Breskens. De feesten te Kiel zijn geëindigd en voor- bijgegaan zonder eenig incident van inter nationale beteekenis. De oordeelvellingen over den gunstigen afloop zijn voor liet meeren- deel loffelijk voor Duitsehland en voor Kei zer Wilhelm. Van de Fransehe grootc pers schreef al leen de Temps, dat de rede des keizers te Hamburg een vredelievenden geest ademde. De andere groote bladen zwegen Het is alleen de kleine pers die te keer gaat, en zich richtte tegen de regeering, tegen Duitseh land en bedektelijk tegen Rusland, aan wien het geweten wordt, dat Frankrijk in zoo'n lastig vaarwater gekomen was. Wanneer inen zich herinnert, wat in de Fransehe Kamei aan dit leest is voorafge gaan, dan kan men zich wel een denkbeeld vormen van do wijze waarop de kleine bla den in Frankrijk hunne critiek bazeerden, en is het vrij wel overbodig te dien opzichte iu herhalingen te treden. Oostenrijk-Hongarije bezit een nieuw mi nisterie met graaf Kielmansegg aan het hoofd. Deze premier staat als een zeer populair man bekend. Een niet al te aangenaam werk wacht hem bij den aanvang zijner werkzaam heden, want zijne eerste bezigheid is, den Augius-stal, waarmede het parlement kan vergeleken worden, schoon te vegen. Het Engelsche kabinet is, na de vorige week aan een nederlaag nauwelijks ontsnapt te zijn, in het begin dezer week, na een langdurig lijden bezweken. i. 1 0 0 0 GULDEN BELOONING Op Zondagavond, den 5den dezer, is de weduwe van den Rentenier V geboren Seemann, in haar huis in de B. straat, num iner 5, geworgd en beroofd geworden. Aan het eigendom van de vermoorde ont breekt een oude, bruinlederen brieftasch, waarin eene aanzienlijke geldsom bij be nadering 40.000 gulden aan bankpapier zoo ook eene oude, veelgebruikte leeren geld- tasch, die zij steeds om haar lijf droeg, waar in eveneens eene aanzienlijke som gelds in goudverder eene kleine portemanaie met eenig zakgeld en een klein ijzeren geldkistje, waarin zich het noodige geld voor de huis houding bevond. Tevens wordt vermist een gouden, ouder- wetsch heeren-horloge, met het nummer 20816, loopende over acht steenen. Lord Rosebery bood der Koningin het ont leg der regeering aan, dat door II. M. da delijk werd aangenomen. De val van het ministerie is een gevolg van een door het Lagerhuis aangenomen motie van wantrou wen contra den minister van oorlog, inzake liet feit, dat de hertog van Cambridge wien het opperbevelhebberschap van liet leger was toevertrouwd, daar niet op zijn plaats bleek te zijn, en naar aanleiding daarvan trgen 1 September a. s. zijn ontslag had aangevraagd. Ondanks deze mededeeling, die als een gunstig nieuws ontvangen was, vertrouwde het Parlement den minister niet op zijn woorden. Thans is lord Salisbury weder aangezocht om een nieuw Kabinet samen te stellen. De oud-minister-presidcnt heeft de opdracht aan vaard en is reeds gisteren gereed gekomen met zijne lijst. In België knuif' men nog steeds aan de invoerrechlen en het is nu reeds aan te zien, dat bij de eindstemming het vrijhandelstel sel zal veroordeeld zijn Hoe schitterend de overwinning van dm heer Crispi ook moge geweest zijn, bij de jongste verkiezingen voor de Kamer, thans zijn de pillen, die hij van Cavalotti te slik ken krijgt al zeer hitter. Deze verwijt hem in openlijke pamfletten eenige staaltjes van betaalde diensten, o. a. de decoratie van Cornelius Herz, waarvoor Crispi 5UOOO francs zoude ontvangen hebben. Wijl het er bepaald om te doen schijnt te zijn om den minister af te maken, drin gen de vrienden van Cavalotti er op aan, dat Crispi zich verdedigen zal door bet in- Men wordt dringend verzocht, van elke omstandigheid, die tot het spoor van den moordenaar leiden kan, terstond aangifte te doen in het gerechtshof, Mulkeiimarkt Nr. 1 kamer 79, of in een der wijkkanturen vau de politie. Bovenstaande belooning wordt dengeen, wiens mededeeling op het rechte spoor leidt, tarstond uitbetaald. Verder wordt nog ter kennis gebracht, dat zich in de handen van de vermoorde een vlok lichtrood, oogenschijnlijk baardhaar en een met bruin goed overtrokken vestknoop bevond, welke voorwerpen daarop heenwijzen, dat de moordenaar zet bij bet worstelen met genoemde verloren heeftdeze voor werpen liggen in bovengenoemde kamer ter bezichtiging tot herkenning van den moor denaar. Berlijn, den 5den Mei 18 De Voorzitter der Koninklijke politie Baron v. II Deze opzienbarende bekendmaking, die gedrukt op rood papier, op de aanplakzuilen der residentie te lezen was, was wel geschikt een kring van aandachtige lezers te verza melen en bood velerlei stof aan tot vermoe- stellen eencr vervolging of het benoemen ee- ner jnrij. Crispi stoort er zich in 't ininst niet aan, en ook zijne meerderheid in 't Par lement niet, want bij zijn verschijnen in de Kamer werd hij niet luid applaus begroet. De verjaardag van Carnot's sterfdag is te Parijs en daarbuiten niet onopgemerkt voor bijgegaan. De vlaggen van openbare ge- bonwen en van de schepen der vloot hingen halfstok. Te 10 ure begaf de President der Republiek niet de ministers zich naar liet Pantheon om een krans te leggen op het graf van zijnen voorganger, terwijl ook de voorzitters van de Kamer en den Senaat een krans hebben nedergelegd. In de kerk, de Madeleine, was een lijkdienst, waarbij de zoons van Carnot de familie vertegenwoordigden en mevrouw Carnet met enkele andere dames buven liet koor hadden plaats genomen. Door den minister van binnenlandsche za ken is bij de Tweede Kamer der Staten-Gc- n.-raal aanhangig gemaakt een ontwerp van wet. tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan liet ontwerp is ontleend, dat kiezer zullen zijn, de mannelijke ingezetenen des rijks tevens Nederlander zijnde, die den leef tijd van 25 jaien hebben bereikt en a. over het volle laatstverloopcn dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag van teil minste één gulden, deus en vcrssliillcnde ineeningeu. Terwijl de bedachtzamen zich niet genoeg verwon deren konden, waarom eene oude, eenzaam levende vrouw, zulk een groot kapitaal in huis had gehouden, daar toch, zooals genoeg bekend is, vrouwen niet zwijgen kunnen, en zij waarschijnlijk door gebabbel ol grootspraak over haren schat den moord zelve had uit gelokt terwijl de angstigen inet naar bo ven gerichte blikken en gevouwen handen alle mogelijke gevallen van dezen versclirik- kelijken dood en wat de vermoorde had moe ten uitstaan, aanhaalden, en den moordenaar tot wie weet welke pijnigingen en folteringen veroordeelden, ontbrak liet toch ook niet aan raenscben, die de geheele zaak beschouwden als iets «alledaagsch" voor zulk eene groote stad als Berlijn, en die schouderophalend met een onverschillig gelaat hunnen weg gingen, of zoo mogelijk nog opmerkingen maakten over de vette vangst van den moordenaar en den magcren prijs der politic. Onder andere nieuwsgierigen drong ook een nergens ontbrekende schoenmakersjongen met ongcloofelijke stoutheid en achteloosheid door het publiek heen en eerst, nadat hij dc zuil met beide hanedn kon vasthouden, bleef en het te dier zake in de vermogens-, be— drijl's- en personeele belastingen verteliuldig- de voor of op den len Februari hebben vol daan of b. indien zij niet overeenkomstig bet be paalde sub a zij ii aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen ot als alleen wonende personen op den lsten Februari sedert den lsten Augustus van liet voiige jaar bewuiun, krachtens huur, eenzelfde huis, of een ge deelte van eenzelfde buis, waarvan, met of zonder bijbchoorende grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, teil minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte, der gemeente, waar liet huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde label of, krachtens eigendom, vrvchtgebruik of buur, eenzelfde vaartuig van ten minste 80 ton 2o. dat zij op den lsten Februari sedert den lsten Januari van het laatstverloopcn jaar bij dezelfde persoon, onderneming, open bare of bijzondere instelling in dienstbetrek king zijn en als zoodanig over dat jaai een inkomen hebben genoten, als voor de ge meente of liet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel of dat zij op den lsten Februari in bet genot zijn van een door eene openbare in stelling verleend pensioen van gelijk bedrag; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije hij staan en las hij het onheilspellend nieuws Daar de ontwikkeling op school van den Bcrlijner nooit gelijken tred houdt met zijn natuurlijk verstand, zoo duurde het gcruimen tijd voor hij het plakkaat ontcijferd en den zin begrepen hadtoen echter drong bij e- ven achteloos weer achterwaarts, om vrij te komen. «Zoo 1" zeide hij, buiten de inenschenmas- sa gekomen, terwijl bij zijne nieuw gezoolde laarzen weer ovur zijn arm hing en beide handen achter de borstlap van zijn allesbe halve schoon voorschoot schoof, «nou willen w'cr is dadelijk op losgaan om den moorden aar te grijpen te herkennen is i makke lijk genoeg een rooie uitgeplukte bakkebaard en een bruin vest au, waarvan een knoop ontbreekt liet ouwe vest houdt i bepaald an tot eer. aandenken «Nee Der gaat toch maar niks boven onze hooge politie 1" Een politieagent, die in dc nabijheid stond en tot wien de schoenmakersjongen het laat ste gedeelte zijner rede gericht had, vond daarin waarschijnlijk eene beschimping der uitvoerende macht, en naderde met snelle schreden en uitgestrekte hand den redenaar in hemdsmouwen. Deze had zich int asschen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1