Gemengd Nieuws. plicht zijn ontlading hunner wagens en we ging der goederen op de meest nabij gele gen plaats te gedoogen, doch wordt het ver haal der daardoor te veroorzaken kosten niet geregeld, zoodat de met het opsporen en coustateeren der overtredingen van het re glement belaste ambtenaren niet weten of de kosten van aflading en weging hun vergoed zullen worden, hetgeen natuurlijk belemmerend werkt. Daar stipte handhaving van het verbod in het belang der wegen dringend noodig is, achtten tied, staten voorziening in deze leemte wensche.lijk. Zij zou kunnen geschieden door in het reglement op het voetspoor van het reglement van politie op het gebruik der openbare wegen in Noord-Brabuiit te be palen, dat de geleiders verplicht zijn hij do ontlading en weging de behulpzame hand te bieden en dat de kosten voor hunne reke ning zijn, indien hij de weging van overtre ding blijkt, doch dat zij in het tegenoverge stelde geval door de provincie gedragen worden. Naar aanleiding van liet voorstel tot het aangaan eener nadere overeenkomst tot ver koop van grond, met J. A. Neeteson c, s., zeggan God. Staten In de najaarsvergadering van. 1893 werd door de Prov. besloten, aan de heertn J. A. Neeteson, A. van Male, Adr. Luteijn, J, Dliont en Ant. Luteijn, allen wonende te Sohoondijke en Daniël van Male te W ater- landkerkje te verkoopen een gedeelte sloot, deel uitmakende van het perceel 110. 599 van sectie D. der gemeente Sohoondijke, ter grootte van 477.5 M- voor ƒ71.028. Bij opneming op 23 November '94 bleek den Bewaarder der bjrpoleken en Van liet kadas ter dat een gedeelte van de verkochte sloot over eene lengte van 37 M. sedert meer dan 10 jaar deel uitmaakt van liet perceel no. S78 van sectie D, dat reeds aan genoemde lieeren behoort, zoodat feitelijk slechts een strook lang ongeveer 151 M. en breed 2,5 M. over kan gaan. In overeenstemming met den feitelijken toestand v cnscbcn thans Ged. Staten de ak te van verkoop bij nadere akte te verbete ren, waarom ze voorstellen aan de Prov. Staten hen te machtigen tot het aangaan me.t de koopers van enne nadere overeenkomst, indiervoege dat verkocht wordt eene lengte van slechts 151 M., breed 2.5 M. en dus eene oppervlakte van 385 M- en om den koopprijs daarvan te bepalen op ƒ57.75, zoodat de koopers eene sotn van 12,S75 uit de prov. kas terug ontvangen. Blijkens mededeeling van Ged. Staten, heeft de onderwijzer II. N Sehuitema, oud 27 jaren, geboien te Oust wedde., wonende te Nieuwesehans thaiis in hechtenis, tengevolge van een kracht van gewijsde gegaan arrest baum. De bankier reikte hem de hand, „Ge voorkomt mijn verzoek." Een half uur later was het huis van den Tijken man niet alleen het prachtigste uit de gcheele wijk, maar ook het gelukkigste Den volgenden morgen meldden de dagbladen met vette letter de verloving van Elvira en Luitgard, des middags geraakte de geheele beurs daarover in oproer, des avonds even eens de adellijke sociëteit. Eu weder eer. dag later verkreeg de groo- te bankier voor zijr.e handelwijze eene vol doening van bijzonderen aard hij liep op straat, voor hem gingen twee lieeren, die niet bemerkten hoe dicht hij bij hen was. „Hoor eens", zeide de een, „de geheele we reld heeft toch Goldbaum verongelijktIe der hield hem voor een de paar vol gende woorden gingen verloren door het ge ratel van een rijtuig, dat voorbijreed, zoodat hij, wien ze golden, eerst weder het vervolg vernam: „Nu ziet men echter, dat nij hoogst verstandig denkt", //Waarachtig", stemde de andere toe, //inen moet alle achting voor hem hebben 1" De aldus geprezene matigde zijne schre den en fluisterde bevredigd in zichzelfDe raadsheer was toch. geen slecht profeet". E I I) E. van het Gerechtshof te Leeuwarden, d. d. 11 Maart jl. bevestigende een vonnis van de Arr.-Rechtb. te Winschoten, de bevoegd heid om onderwijs te geven voor goed verloren. Een zekere IV. vestigt ill Het Nieuws van den dag de aandacht op de toeneming van het grondbezit van vreemdelingen hier te lande. Hij ziet daarin een nadoel. De pachter van land, dat toebehoort aan een buitenlandsch landheer, zal aan zijn hoeve minder zorg besteden, dan wanneer dc eigen aar een Nederlander is. Hij kent den bezit ter meestal slechts bij name, en een goed pachtstelsel toch vereisclit een persoonlijke be trekking tnsschen grondeigenaar en gebruiker een zooveel mogelijk persoonlijk toezicht van den eersteceue harmonische samenwerking tnsschen heiden, waardoor geen enkel belang wordt verwaarloosd, maar evenmin aan ande ren opgeofferd. Doch ook uit een economisch oogpunt acht de schrijver dat grondbezit in ons land van buitenlanders af te keuren. //Immers de vruchten van den bodem, voor zoo ver die in den vorm van pacht aan den .landheer komen, worden in het buiten land verteerd en gaan dus voor de nationale welvaart verloren. Indirect komt dit ook ten nadeele van de schatkist, want de omloop van kapitaal in het binnenland verhoogt de algemeens opbrengst der belastingen." Daarom moet de wetgeving Volgens W. het geraken vin den Nederlandschen bo dem in vreemde handen door gepaste midde len tegengaan, en niet bevorderen, zooals thans, door vrijgevige belastingheffing z/De. minister van financiën zegt do schrijver is bezig de successiewet te her zien, en wij vertrouwen, dat van die gelegen heid zal worden gebruik gemaakt om liet o- vergangsrechl wegens onroerende goederen, aan niet-ingezetenen toebeboorende en door deze nagelaten, zoo aanmerkelijk te verhoo- gen, dat, dooreengenomen, ook door hen een billijker deel in de rijkslasten worde bijge dragen." Naast dien maatregel geeft W. een aan vulling van de vermogensbelasting in over weging. De vermogensbelasting treft al leen hen, die b i n u e n het rijk wonen. In het algemeen moge dit een juist beginsel we zen, omdat het tegenovergestelde practisch onuitvoerbaar zou wezen, volkomen juist is het niet. De wet beschermt ook het ei gendom van niet-ingezetenen, dat zich hier te lande bevindt, en ook zij beliooren dus in de belasting te worden aangeslagen, voor zoo ver hun vermogen meer dan een zekere waarde bedraagt, en voor zoo ver het bestaat in hier te lande gelegen of gevestigde: on roerende zaken, waarop, evenals bij het over gangsrecht, de belasting verhaald kan wor den. Nevens dc billikheid, die gebiedt, dat de vreemdeling in minder gunstige stelling moet geplaatst worden dan de ingezetene, merkt men hier een tweede voordeel op. De ver mogensbelasting immers werkt telken jare, en hare tcopassing zal dus wel degelijk ge schikt zijn om het buitenlandsch bezit van den nationalen bodem tegen te gaan." Woensdag 19 Juni werd het 32-jarig bestaan der Weesiurichting te Neerbosch feestelijk herdacht. ÜKESKEXS, 21 Juni 1895. Door het postkantoor Breskens is gedu rende dc 2e helft der maand Mei de navol gende onbestelbare brief verzonden, als van Schoondijke aan J. Jansen te (Ame rika.) Wij herinneren er belangstellenden aan, dat liet onderzoek van de verlofgangers der nationale militie zal plaats hebben te Uzen- dijke op Woensdag 2G en te Sluis op Don derdag 27 Juni a. s. Jl. Maandag had ten verzoeke van de erven Risch alhier en ten overstaan van no taris Hammacher de toewijzing plaats van een woonhuis en erfen van een perceel tuin waarvan kooper werd de heer D. Ja cobs Az. alhier voor ƒ2015. Wij ontvingen het prospectus van de vereeniging tot Bevordering van Beeldende kunsten, gevestigd te Amsterdam, waarin bestunrderen zeggen, dat in haar 50-jarig bestaan zeer veel beeft bijgedragen tot het verspreiden van Hollandsclie Kunst hier te lande. Zij doen andermaal een beroep o;n als lid toe te treden. Jaarlijks wordt eene verloting georgani seerd van schilderijen, teekeningen en andere kunstwerken, uitsluitend door Nederlandsche Meesters veivaardigd. In 1894 vermeerderde het aantal leden met 1385 en dat der cor respondenten van 143 tot 205. Het lid maatschap bedraagt 5 per jaar. Om nadere inlichtingen kan men zicli wenden tot de correspondentendie voor Zeenwsch-Vlaanderen zijn de lieeren Mr. P. G'. J. Hetinequin te Aardenburg, B. van Rnijven te Axel, J. G. Gerritsen te Breskens, A. J. Borghstiju te Sluis en P. 1'. Hessels te IJ zend ij ke. Met ingang van 25 dezer, wordt de hoor P. W. Postma, alhier overgeplaatst als brigadier te Oudcnboseh. Itetraiielieiiient, Van wegc den \lgemee- nen Nederlandschen Politiebond, is aan den gemeente-veldwachter J. ïlendrikx alhier de gouden medaille uitgereikt wegens 10-jnrigen trouwen dienst. Door den rijksveldwachter te Aarden burg en den gemeente-veldwachter te Eede is gevangen genomen een jonkman uit Maldeg- hem die zich te Eede heeft schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een dameshorloge en een som gelds teil nadeele van 1. G. te Eede. Hij is overgebracht naar dc gevange nis te Middelburg. Hoofdplaat, 18 Juni. Heden werd al hier door het bestuur van de Waterkeering» van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaes- polders aanbesteed, het herstel, de Vernieu wing en liet onderhoud tot 30 April 1S90 van de aarde-, kram-, rijs- en slcenglooiiug- werken aan de waterkeering. van genoemde polders. Ingeschreven werd door de lieerenC. Bolier te Bruinissp voor ƒ5790; A. van Popcring te id. voor ƒ5710; B. den Exter van den Brink te Krabbcndijke voor ƒ5710 P. Monjé te Breskens voor ƒ5700A. Tholens Dz., te Ter Neuzen voor ƒ5078 en J. do Bree Pz., te id. ƒ5539. Het werk is voorloopig aan den laagsten inschrijver gegund. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1895, een pensioen verleend van 807 aan den heer A. J. Fokker, gewezen ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Oostburg. Voor de benoeming als lid der com missie voor eene pensioen regeling van on derwijzers, heeft met de lieer Scboo te Groe- de, nog bedankt, de lieer De Jager te Mid delburg; in hunne plaatsen zijn thans benoemd de heeren C. Kole te Nieuwvliet en P. de Hullu te St. Laurens. Sluis. Door den raad dezer gemeente is afwijkend beschikt op een verzoekschrift van eenige ingezeten tot wering der danstenten, bij dc a. s. kermis. Sluis. Door den Rijksarchivaris te Mid delburg zijn deze week, de oude archieven betrekking hebbende tot de rechterlijke macht overgenomen en naar Middelburg overge bracht. Sluis. Uit ccn weide in den Zwinpolder onder dezer gemeente is Zaterdagnacht een paard van den landbouwer P. J. v. d. B. te Ketrancheinent ontvreemd. l)e dader is onbekend. Dc politie doet on derzoek. I.l/.endijke. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft er een diefstal van wasch- goed plaats gehad, op de hofstede van den landbouwer Leenhouts aan den Statendijk ook vond men den graanzolder opengebro ken bij Leenhouts voornoemd en bij den in de nabijheid wonenden landbouwer Herrebout. Dader of daders onbekend. Schoondijke. Dinsdagmorgen was de hengst van den landbouwer M. een uitstapje gaan doen naar eene naburige hofstede langs den weg naar Oostburg. Zoodra dit op de hof stede van M. bemerkt werd, dacht men di rect aan eene ontvreemding en stelde men een onderzoek in de richting IJztndijke- Belgisclie grens. Omstreeks negen uur kwam van de hof stede vail A. d. B. een boodschap, dat do hengst zijn uitstapje tot daar had uitgestrekt, waarna bij spoedig weder in het bezit van den eigenaar was. Oostliurg, 17 Juni. Heden had de ver kiezing plaats voor een lid in het college van Notabelen der Ned. Ilerv. gemeente, ter vervulling der vacature ontstaan door liet overlijden van den lieer H. B. Maal Henrij. Ingeleverd waren 70 stembriefjes, waarvan ccn blanco. Op den heer C. Schijve waren 25 en op den heer I. Andriessen 21 stem men uitgebracht, terwijl anderen dén of meer stemmen verkregen. Er zal alzoo eene her slemming plaats hebben. Oostburg. Op Vrijdag 28 Juni a. s. des avonds te half zes uur precies, bij het be gin der kermis zal de vereeniging „de vroo- 1 ijkc club" alhier, evenals vorige jaren, een groeten gecostumeerden optocht houden, die samengesteld is als volgtHet muziekge zelschap van Oostburg met Vaandrig, Vaan deldrager der Ver. „De vroolijke club" le voet, Kloris en Roosje, gezeten in een til bury, de Oostburgsohe kermis bezoekende, de dierentemmer Jean Batti, niet zijne Me nagerie, op een wagen, Lachen, lachen, of 't Wilde Katten Trio, Vlaggedragers, voet gangers enz. enz., De hoofdpersonen van den Krijgsraad der Anisterdamsche schutterij uit de jaren 1826, te paard en te voet, De Kaartlegster, genaamd „Oud Jausje van Me- demblik'', voorgesteld door eene oude dame en 1 studenten, welke zij de kaart legt, on een wagen, Vlaggedragers, voetgangers enz., Een tatereel uit liet leven van Willem Teil, du weigering van den hoed van Gcssler en 't schieten naar den appel op liet hoofd van zijnen zoon, op een wagen en Vlaggedragers enz. Bij etnc begrafenis te Rovigno, in Istrië, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl ongeveer zeventig personen in een bovenkamer van het sterlhuis aanwezig wa ren, waar het lijk van den overleden jonge ling stond, bezweek de vloer, en het lijk en alle aanwezigen kwamen in het benedenver trek terecht, en van daar in een diepen kel der daarna stortte bet geheele luiis in. On middellijk togen de buren, bijgestaan dooi de brandweer en de soldaten aan het werk om de menschen uit het puin te voorschijn tc halen. Er werden 11 lijken en 27 zwaar gewonden opgegraven, en al de overigen wa ren min of ineer gekwetst. Naast de dood kist werd het lijk gevonden van het jonge meisje, dat inet den overleden jongeling ver loofd was geweest. Te Iluissen ontstond een hevige brand in eene boerenholstede aan den Arnhemschen dijk, bewoond door den eigenaar C. Peters. Het huis was spoedig geheel door het vuur vernield. Van al hetgeen zieli in het per ceel bevond, is niets gered, en de bewoners konden met de hunnen ternauwernood on gedeerd het brandende perceel verlaten, met achterlating van de noodigstc kleedingstuk- ken. Omtrent liet ontstaan van den brand kunnen de bewoners zich geen denkbeeld vormen. Door het geroep van een der kin deren werd de moeder gewekt, die, toen zij een sterke brandlucht gewaar werd, ook den vader wakker maakte. Toen deze opstond, bespeurde hij met ontzetting, dat hot gehee le dak en het achterhuis in volle vlam ston den, zoodat cr geen tijd meer te verliezen was. Reeds was het brandende rieten dak naar beneden geschoven, toen de vader zijn tienjarig zoontje nog miste. Hij begaf zich naar binnen en vond liet ventje, dat in zijn angst onder ccn schoorsteenmantel gekropen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2