voor Zeeuwscli-VI.aancleren. HET PORTRET. No. 195. Zaterdag 22 Juni 1895 4C jaargang FEUILLETON. Binnenland. 1 V W S B L A D A B ONNEME N T S P U IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E It TENTIEPR IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te ireskens. "|)lii!ct|Iill|lUtf(C IjvOtlicV Het groote feit van den dag is de ope ning van het Noord-Oostzee-kanaal. lteeds langen tijd te voren is daarover geschreven en gesproken en het vóór an het tegen er van aangetoond, docli inen komt tot de con clusie dat de totstandkoming van dit kanaal eene groote gebeurtenis is. Duitschland bezat voorheen twee kusten, een aan de Noordzee en een aan de Oost zee, die thans door de doorgraving van het kanaal vereenigd zijn. Uit krijgskundig oog punt is dit eene ontegenzeggelijk aanzienlij ke verbetering, omdat men in oorlogstijd niet meer afhankelijk is van het open stellen of sluiten van de Deensclic Sond. Voor den handel is liet kanaal wel niet zoo belangrijk, maar hoogstwaarschijnlijk vi er den de handelsbetrekkingen met Hamburg uitgebreid en de bloei van de grootste Duit- sche Oostzee-haven Stettin nog verhoogd. De kosten van aanleg hebben de aanzien lijke som gekost van 156 millioen mark, en nu het werk eenmaal voltooid is, vraagt men zich of een en ander wel zal kunnen ren— deeren. Berekeningen dienaangaande gemaakt doen veronderstellen, dat bijaldien een ecnigs- zins druk gebruik van het kanaal gemaakt wordt, de kosten verre van een dood kapi taal zullen zijn. Het drukke verkeer zal eensdeels af hangen van de billijke kanaal-, loods- en tonnengelden, maar anderdeels biedt de veel kortere afstand daarvoor wel eejiige waar borg. NOVELLE VAN OTTO GIRN1) T. „Ik moet toestemmen," hernam de bankier, „dat hetgeen de vrouw des huizes ons van den levenswandel van den schilder gezegd heeft, me verheugt. En dat ding hier, die potloodteekening „Geelt u een waarborg voor zijn aanleg als kunstenaar viel de raadsheer hem in de rede, die reeds vaker geraden had wat de ander wilde zeggen. „Dat papier nepm ik mee voor mijn Luit gard/' antwoordde poldbaum en vervolgde onmiddelijk. „Me dunkt, mijn waarde raads heer, dat er hier niets jr voor ons te ha len is. Laten we tegen de huisvrouw zeg gen, dat we niet langer op haren Asmus kunnen wachten, en dan naar den dokter gaan, waar we ongetwijfeld twee vliegen ip .één klap zullen vangen." De zeeweg van Hamburg naar de Oostzee wordt door het kanaal met 45 uren verkort en van Amsterdam Rotterdam en Londen met 22 uren, terwijl voor de Duitsche en Russische Oostzeehavens die in verbinding staan met het verkeer op de Noordzee een roote tijdbesparing verkregen wordt. Van verschillende kanten bekeken is dit LO-eeuwsche werk van groote beteekenis, vooral voor de ^weerbaarheid van Duitsch land langs maritfemen weg. Het is dan ook niet te verwonderen, dat na de voltooiing van zulk een werk, dat 156 millioen kost, in den tegenwoordigen tijd een sluitingsfeest georganiseerd wordt. Misschien wel ten onrechte wordt Keizer Wil bed m verwelen, dat hij van dit feest een internationaal leest maakt om tegenover de vreemde mogendheden met zijne militaireen maritieme kracht te kunnen pronken. Immers de uilnoodiging van Duitschland aan de natiën gericht, moet beschouwd wor den als eene vredelievende betooging over eenkomstig de persoonlijke politieke gedrags lijn des Keizers, onvermoeid als deze is om do betrekkingen met Frankrijk te verbeteren, al wordt hij nu en dan daarin min of meci gedwarsboomd. Wat do nitnoodigingen zelve betreft, daar over zal menige regeering wel verrast ge weest zijn, en niet alleen de Fransche maar ook andere zouden de uitnoodiging wel heb ben willen afslaan, doch de vorige week heb ben we het reeds medegedeeld, dat men ee ne zoo hoffelijke uitnoodiging des Keizers niet van de hand kon wijzen. De eigenlijke feestelijkheden zijn Woens Zoo gedacht, zoo gedaan. Ingerman zcide den koetsier, waar Reir.wald woonde, en „mooi zoo 1" fluisterde Goldbauin, toen zij zich voor de kamerdeur van den dokter be vonden want van binnen klonk luid en verstaanbaar Paul's stem, zoodat de hoeren bleven staan en zich niet schaamden, om voor luistervink te spelen. Het scheen, dat de schilder razend begon te worden. Er kraakte iets in de kamer, waarna men hem duidelijk hoorde zeggen „Drommels, daar breek ik den stoelMaar 't is n we schuld, Robert Ge maakt me woedend, wanneer ge er nog langer zoo ge laten onder blijft! Ziet ge, ik ben totover mijn ooren verliefd, maar eer verstik ik die vlam en stamp mijn harf tot poeder, dan dat ik alleen levensgeluk verwerf en u ledig laat heengaan. Of wij bereiken beiden ons doel ot geen van beiden I" Daar opende Ingerman snel, zonder aan te kloppen, de deur „Goeden morgen, hec- ren 1" Rcinwald sprong op van do sofa, waarop hij als een zieke uitgestrekt lag. „Robert, uw raadsheer riep Paul. Ingerman wees met zijne hand achter zich dagavond te 11 ure begonnen'. Toen had een grootsehe verlichting plaats van de oevers van de Bencden-Elbe van Hamburg tot Brunsbiittel aan den ingang van het kanaal. 22 oorlogsbodems van ver schillende nationaliteit volgden het keizerlijk jacht Hohenzollern, welke rij werd gesloten door den Ncderlauds.chen kruiser „Alkmaar". Te omstreeks 2 uur in den namiddag van den 20sten arriveerde het keizerlijk jacht te Kiel. terwijl de „Alkmaar" te 7 uur aan kwam. Des avonds zaten te Kiel een 1000- tal genoodigden aan het Keizer-diner in een fantastisch bouw werk „de Hal" op het feest terrein te Holtenau en waarbij voor elk cou vert van rijkswege een som van 100 Mark betaald wordt. Zoodra het Keizerlijk jacht uit de kanaal- monding fe voorschijn kwam werden uit de vuurmonden der S0 oorlogsschepen meer dan 2000 schoten gelost. In de a. s. zomerzittiug der l'rov. Staten van Zeeland, zal moeten worden voorzien in 4 vacatures in het college van Ged. Staten, ul. in die van de heeren mr. van der Bilt, Buteux en van Teijlingen, voor het zitting jaar 18951901, en in die van den heer lleijse voor het zittingjaar 18951898, ten gevolge zijner aftreding als lid der Prov. Staten. Ged. Staten stellen daarom voor om mach tiging tot het aangaan met J. A. Neeteson c. s., van eene nadere overeenkomst tot ver „Ik breng nog iemand mee „Alle goede geesten, de wereld valt in klonk het uit dcu mond van den schilder Rcinwald daarentegen stond sprakeloos* „Dokter," nam Guldbaum het woord, „ge weet wat ge gedaan hebt we willen hier echter geen woord meer over spreken. Wat zoudt ge evenwel zeggen, wanneer ik het spel, dat ge u veroorloofd hebt met me te spelen, u vergaf?" „Dat zou eene grootmoedige daad zijn riep Asmus. „Wordt u iets gevraagd wendde de bankier zich tot den schilder, hoewel hem diens opmerking innerlijk goed deed. „Ant woord toch, dokter Of hebt ge de spraak verloren, evenals mijne dochter Elvira, toen ik shaar de vraag voorgelegd had, of zij uwe vrouw zou willen worden „kVel verduiveld!" Die uitroep kwam natuurlijk weer van de zijde van Asmus. „Ik spreek tegen dokter Rijnwald maak te Goldbaum hem nogmaals met waardigheid begrijpelijk. Nu moest de dokter toch iets zeggen doch zijne stem beefde. „Ik kan slechts antwoorden, dat ik nooit een menseh gezien betering dor akle van verkoop van een ge deelte sl(Kit langs den weg van Sehooiulijke naar IJzendijketot verkoop van 387 hoo rnen langs de wegen wederzijds Sluis en van Sehoondijke naar IJzendijke en de herbe— planting van met 251 harde olmen; tot het in dienst stellen, rechtstreeks door de pro vincie, van vaste arbeiders op de wegen in onderhoud bij de provincie; tot staking van de voorgenomen proefvaart op Hoofdplaat met de provinciale stoombooten up de Wes- ter-Sehelde, wijl liet vervoer onbeduidend is en de kosten voor de provincie niet onaan zienlijk, waardoor eene voortzetting van dien dienst niet gewettigd is; de ontvangsten bedroegen van Aug. 1894 tot Juni 1895 f 472 aan passagiers- en 33 95 aan goede— ren vrachten samen ƒ505.95. De uitgaven beliepen in dat tijdvak ƒ1115.75; Verder zullen Ged. Staten o. m. voorstel len doen naar aanleiding der aan hun col lege gedane opdracht omtrent de exploitatie van den stoombootdienst op de Westrr-Sclwlde door particulieren, eu lot aanvulling van bet reglement op de wegen eu voetpaden Ged. Stalen zeggen dienaangaande: De handhaving van het verbod in artikel 82 van het reglement op de wegen en voet paden is niet altijd mogelijk, omdat liet re glement geene bepaling bevat door wie de kosten van ontlading der wagens en weging der goederen gedragen moeten worden, in geval overtreding van het verbod wel ver moed wordt, doch slechts door weging der lading te bewijzen is. In 4 van art. 82 toch wordt alleen be. pauld, dat de vermoedelijke overtreders ver. heb, die. het beter verstaat dan gij, om vu rige kolen op het hoofd van een schuldige op te hoopen. Ik hen niet in staat om met woorden vergeving te vragen, maar mijn ge- heclc leven" hier zag hij den bankier vlak in het gelaat „zal u bewijzen, dat gij uwe grootmoedigheid aan geen onwaardi ge verspild hebt." „Ik sta er borg voor verklaarde de raads heer. „Maak u dan gereed mij te volgen was Goldbauin's antwoord. „En waar blijf i k vraagde Asmus heel bedaard. „Dat slaat in uw* eigen believen," antwoord de de bankier droogjes. „Een man, een maneen woord, een woord 1" riep de schilder uit, terwijl bij zijn overjas losknoopte en zijn rok liet zien. Den rok van een bediende heb ik al aan onge twijfeld staat uw* rijtuig beneden te wachten ik ua er achter op staan 1" „AVanneer mijn vriend Goldbaum," zcide Ingerman nu, „liet niet liever ziet, dat ge in ij li e plaats inneemt. Ik ga naar mijne vrouw en verzoek ïnezclvcn met baar vandaag op liet lamilic-diner bij mijnheer vou Gold-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1