Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van de aanneming wan het amendement-Schaapman betrekkelijk liet ontwerp op de bevordering van officieren, welke amendement door den minister onaan nemelijk was verklaard, liep het gerucht dat de minister van Oorlog zijne porteleuille zou de ïiederleggrn. Later werd dit gerucht te gengesproken, onder de mededeeling, dat ge neraal Schneider in 't geheel aan geen af- treden denkt. HIlKSkLYS, H Juni 1895. Bij ile Vrijdag gehouden aanbesteding van I den los- en laadsteiger alhier, is de inschrij ving van den laagsten inschrijver, de heer C. de "Wilde te Kattendijke ongeldig verklaard, eorndat thans als aannemer is aangewezen de heer J. M. H. van de Sande alhier. Blijkens achterstaande advertentie wor den de leden van de vereeniging tot onder- stenning van werklieden bij ziekte, gevestigd te Breskens opmerkzaam gemaakt op de om standigheid, dat de tijd, bestemd tot het in nen der contributie, eenigszins is gewijzigd. Daar de Penningmeester zich in ziekelijke omstandigheden bevindt, heeft de Secretaris dhr. A. du Burck welwillend op zich geno men de taak des Penningmeesters over te nemen. Daar de tijd van 58 uur hem echter te moeilijk valt, zullen de leden tegenover die welwillendheid zich wel van hun kant de moeite willen getroosten tot betaling der con tributie des Zaterdags avonds van 56 uur te komen in een der lokalen van de openbare school alhier. Door Burg. en Wetli. dezer gemeente is j.l. Woensdag een besluit afgekondigd, waarbij hot verboden is de straten te schu ren, dweilen als anderzints. De. heer P. W. Postma alhier, is be noemd tot brigadier-titulair bij liet wapen der maréchaussee. De ontvangsten van de stoomtram- maatschappij Breskens-Maldegheiu bedroegen gedurende Mei 1895 ƒ5574,69 en Mei 1894 /5068.99i/2 Van af 1 Jan. 1895 ƒ23.953.831/2 en gedurende dal tijdstip 1894 ƒ22.750.64. Door het bestuur der gew. vereeniging „Zeeland" van het -V. O. G. zijn benoemd tot leden van de gewestelijke commissie, die zal werkzaam zijn tot het verkrijgen van ee- ne billijke regeling van rijkswege van pensi oen voor weduwen en weezen van onderwij zers, de heoren Breetvelt, Popma, van Hec- ken, de Jager, Kokkeel, Schoo, Snouck, Sturm en Vooren. De lieer Schoo heeft voor de benoeming bedankt. Biervliet. Tot onderwijzer met hoofdac- te aan de openbare school in Je kom der ge meente, (vacature-De Blaaij) is benoemd de heer A. L. Amelunxen te Hoek. Sluis. Door eenige ingezetenen wordt aan den raad dezer gemeente een verzoekschrift ingediend tot wering van danstenten op de aanstaande kermis. gezien had. Doch toen hij er nu dicht voor stond, was zijne verbazing niet zeer groot. „Veel is er juist nog niet te zien", meende hij, „'t beteckent nog niets „Maar hier is wat te zien riep de raadsheer, en haalde het spijkertje, dat de potloodschets op het linnen bevestigde, er uit. „Deze omtrek is dat uwe dochter of is ze het niet „Zeker", riep de bankier verbaasd uit, „ie- 1 dereen moet op liet eerste gezicht de spre kende gelijkenis erkennen Ingermann klopte hem op den schouder. „Hoor eens, Goldbaum, ge komt ten slotte nog tot het inzicht, dat ge met betrekking tot uwe schoonzonen geen offer gebracht hebt, maar dat ge uzelven met beiden geluk kunt wenschen want dat Reinwald naam zal ma ken en vooruit zal komen, daar sta ik u borg voor". (Slot volgt.) Slnr*. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld dat hier deze week een kind ge boren is, dat in het bezit is van een bet overgrootmoeder, die den ouderdom van 90 ja ren bereikt. Scliooudükc. Bij gelegenheid van de ver- kooping van den inspan hij den landbouwer van Acker op 7 Juni jl. stond er op het ge hucht „Saspul" een danstent en werd niet tegenstaande de Pinksteren slechts een paar dagen gepasseerd was nog al druk kermis gehouden. Behalve een paar kleine scher mutselingen liep alles goed af tot na liet sluiten der herbergen en zoolang de politie er was. Deze was nauwelijks verdwenen of enkele rumoermakers keerden terug en sloe gen uil baldadigheid in de school en bij een bewoner van Saspot een ruit stuk. De po litie doet onderzoek en er bestaat veel kans den dader te ontdekken. Scliooiulijkf, 9 Juni. Heden werd alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk de algemeene vergadering gehouden van le den der volksbibliotheek. Van de 21 leden en 15 begunstigers waren vier bestuursleden en één lid tegenwoordig. Uit het verslag bleek dat de bibliotheek thans bestaat uit 442 noinmers. De gelegenheid tot liet af halen van boeken heeft plaats gehad iederen Zaterdag van af 20 October 1894 tot 29 April 1895 en daarvan wordt steeds een meerder gebruik gemaakt. De ontvangsten bedragen ƒ58.64 de uitgaven ƒ59.79 alzoo sluitende met een te kort van ƒ1.15. Be sloten werd dit jaar aan te koopen voor on geveer ƒ25 boeken. Het aftredend bestuurs lid tevens bibliothecaris Joh. Iüsseeuw werd herkozen. Oostburg-. In de Staatscourant zijn op genomen de Statuten van het Suppleteifonds voor Christelijk Onderwijs alhier. Als grondslag voor het fonds is aangeno men de Bijbel als onfeilbaar woord van God en eenig richtsnoer voor geloof en leven, en het doel van liet Suppletiefonds is oni kin deren van min- en onvermogende ouders in de gelegenheid tc stellen christelijk onderwijs te doen ontvangen aan de school der Veree niging „Iininanuël" alhier. Aui'deiibtirg, 11 Juni. Heden had alhier, ten overstaan van (te erven E A. Vermcro en ten overstaan van notaris de Graaff, de veiling plaats van de volgende onroerende goederen, als a. 4.51.10 H.A. bouwland in den beoos- ter Eedepolder te Aardenburg, kooper J. B. van Acker aldaar voor ƒ4750; l. een huis en tuin groot 1.10 A. in de St. Bavostraat aldaarkooper P. Omnn voor ƒ400 c. 2.36 HA. weiland in den Veeilioekpolder, gein. Oostburg; kooper Iz. Kotvis te Zuid- zande voor ƒ2000 tl. 43.10 A. bouwland alsvoren kooper W. A. Brnijnooge te Oost burg voor ƒ300 e. 2.89.90 HA. bouwland alsvorenkooper J. H. van Peenen aldaar voor ƒ2300; f. 1.21.10 HA. weiland en 1.10.50 HA. bouwland alsvoren C. Ie No bel en A. de Smit aldaar voor ƒ2250 g. 1.96.20 HA. bouwland in beooster Eedepol der, gemeente Eedekoopster mevr. Kuhl- mann te Parijs, voor ƒ1760; i. een hof- steedje met aanhooriglieden groot 67.57 A. alsvoren kooper J. Deuninck te Aardenburg voor ƒ700 een woonhuis en schuur er.z. groot 64.50 A. alsvoren, gem. St. Kruis kooper J. de Muijnek Pz. te Aardenburg voor ƒ1250j. 4.40 A. grond alsvoren, kooper dezelfde voor ƒ45. Men meldt uit Vlissingen De gevallen van desertie onder de soldaten van het algemeen depot van discipline ne men toe. Woensdagavond om half acht ontvlucht ten een 16tal, ditmaal na vooraf aan de achterzijde van de kazerne do schutting te hebben verbroken. Patrouilles, die onmid dellijk werden uitgezonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arresteeren en naar de kazerne terugbrengen, waarbij een korpo raal het met de burgerij fe kwaad kreeg en genoodzaakt was zijn sabel te trekkenaan weerskanten vielen nog al klappen. Door den commandant werden dien avond alle officieren opgeaocpen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook ernstige ongeregeldgeden in de kazerne hadden plaats gehad en men voor eene her haling vreesde. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizen gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang van de kazerne stonden om te zien en te hooren wat er gebeuren zou, lie ten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uit. Toen hij naar de kazerne ging, werd hij door liet publiek uit gejouwd. Te Botterdam was Donderdag middag een zesjarig knaapje aan het spelen op een zolder, waar een der dakramen was openge schoven, terwijl men om liet dichtvallen te beletten een flescli daaronder bad geplaatst. De zesjarige was in liet kozijn van dit raam geklommen, toen door liet vallen van de flescli het raam dicht viel en op den hals van het knaapje terecht kwam. TV klein om den vloer met zijn beenen te kunnen bereiken, bleef hij zoo hangen en kwam door verstik king oin het leven. Een geneeskundige kon slechts den dood constateeren. Zijn speel makkertje bad de tegenwoordigheid van geest gemist om hulp te roepen. Een negenjarig jongetje, wonende op den Boesem, was met zijn broertje van vier jaar gaan wandelen in de Oude Plantage. Bij liet groote waterbassin vermaakte hij zieli met steentjes in liet water te gooien, zooals kinderen dat doen, toen hij zich te ver bij den kant waagde, liet evenwicht verloor en langs den steden, gemetselden wand naar be neden in het water gleed. Door het geschreeuw van zijn broertje werd de opmerkzaamheid van eenige werklieden aan den Watertoren getrokken, die dadelijk te hulp snelden, en nog juist een paar kleine handen boven Je oppervlakte van het water zagen uitsteken. Alen aarzelde geen oogen- blik, de een voor de andere na dook, maar door den sterken trek, de sluizen stonden juist open duurde liet nog eenigen tijd voor men den knaap had. Voelden zij, die op den kant stonden tel kens een bittere teleurstelling als hun mak ker zonder den knaap boven kwam, hartver scheurend was het gehuil van den vierjarigen kleuter. Ten laatste bracht een der werklieden den knaap boven, liet goed werd losgeknipt, de bekende voorschriften toegepast, maar niets mocht meer baten na eenige oogenblikken waren de lippen gezwollen en blauw. Niemand der aanwezigen durfde naar de ouders te gaan, waarom men besloot een bu ur- vrouw te gaan halen, die de uioeielijke laak, op zich nain, dc ongelukkige moeder voor te bereideneen dubbel moeilijke taak, omdat zij in gezegende omstandigheden verkeert. Per rijtuig werd s'avonds het kind thuis gebracht. De toestand laat zich beter begrij pen dan schetsen. In het Zuidelijk deel van Midden Eu ropa heeft de vorige week een ontzettend we der geheersclit, van welks omvang men zich nu eerst een denkbeeld kan vormen. Niet alleen in Wurtemberg, maar ook in Beieren, Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland en een groot deel van Italië hebben onweders, wolkbreu ken, overstrooiningen, hagelstormen in de laatste dagen voor milioenen schade aange richt. Met onweerstaanbare snelheid stortten de watermassa's van de bergen van het Scliwarz- wald naar beneden. De sterkste bootnen werden ontworteld, in een ommezien waren hooge houtstapels losgeslagen. Alle3 stortte met donderend geraas in de dalen, waar on beschrijfelijke verwoestingen werden aange richt. De rivieren stegen in korten tijd twee meter, het water drong in de huizen, de be woners waren blijde dat zij er het leven kon den afbrengen. Het vee verdronk, tal van huizen vielen in puin, de wegen werden o- verstroomd, gedeeltelijk weggeslagen en met puin ran huizen en bruggen of met boom stammen bezaaid. Overal is het verkeer ge heel gestremd. In deze dalen is geen enke le brug meer begaanbaar, de meeste zijn weg geslagen. Schwarzenbacli, Schatten en Huchwolkers- dorf is zooveel schade aangericht, dat de be woners daaronder jarenlang zullen lijden. Do velden en weiden zijn bedekt met slijk en allerlei puin en hebben dientengevolge alle waarde verloren. Er zullen eenige jaren moeten voorbij gaan voor de bodem weder bebouwbaar is. Te Schwarzenbacli zijn bo vendien 12 menschcn en vee) vee verdron ken zestien huizen liggen in puin. De scha de in deze gemeenten aangericht, wordt ge schat op 600,000 florijn. In Beneden- en Alidden-Italië vrij wel hetzelfde liedje. Ook hier gingen eenig men- menschenlcvens verloren. In de provincie Leceo heeft een heltige storm voor meer dan een milioen lire schade aangericht. Te Uithuizermeeden traden dezer da gen twee beschonken personen de woning van den koster der Ger. Kerk. Smid, binnen, waarin zieli op dat oogcr.blik behalve de ziekelijke koster en een koopman, nog twee vrouwen bevonden. De bewoners, op dat bezoek niet zeer gesteld, trachtten door een zoet praatje de lieden weer buiten te krijgen dit wilde evenwel niet gelukken, en zonder dat hiertoe door de bewoners eenige aanlei ding gegeven werd, beproefde een der man nen Suiit niet een schop te slaan. Doordat Smit op hem toesprong mislukte dit echter. De ander bracht de dochter des huizes verwondingen niet een nies toe en ook de bedaagde huismoeder ontving een geweldigen slag op de borst. Door liet noodgeschrei der vrouwen kwam er in.nidlels hulp opjagen en gelukte het eindelijk om den indringers het mes en de schop afhandig te maken. Later mocht het aan de inmiddels ontbo den politie met behulp der burgerij geluk ken de rustverstoorders gevangen te nemen, waarbij de een zich als een woedend dier te weer stelde. Een van hen slaagde erin oni de deur van de torencel, waarin hij be waard werd, open te breken c:i te ontvluch ten, doch hij werd later weer door de po litie gevat. Nadat de mannen hun roes hadden uit geslapen, werden ze op vrije voeten gesteld, alvorens van een en ander proces-verbaal was opgemaakt. Te Staphorst heeft in de nabijheid van het spoorwegstation een vreeselijke brand gewoed. De boerenerven op dat gedeelte van het dorp zijn niet ver van elkaar verwijderd waardoor in een betrekkelijk korten tijd niet minder dan 12 boerenhuizen door liet vuur vernield werden. De aanhoudende droogte der laatste dagen was oorzaak dat er bijna geen water voorhanden was om den brand te blusschen. De brandweer uit Aleppcl wier hulp was ingeroepen kon dan ook weinig uitvoeren. Het vee was in de weide. Een nader bericht meldt, dat het onheil is veroorzaakt door een hoop heideplaggen, die op eenigen afstand van de afgebrande huizen stond en door een onbekende oor zaak, vermoedelijk door vonken uit de loco motief, in vlam geraakte. De vonken dier plaggen werden door den vrij sterken wind op de boerderijen overgebracht, die droog als alles was, weldra in vlam geraakten Niet minder dan elf boerderijen zijn in de ascli gelegd. Het vuur is tea slotte bedwongen door twee spuiten uit Meppel. Hoogstens waren vier dier gebouwen verzekerd. En kele varkens en kippen zijn omgekomen. De schade is groot. 'i Door een aannemer te Naarden is bij het afbreken van eene oude boerderij in den grond gevonden eene zeer gave kruik, be vattende 152 oude zilveren munten, uit de 17e eu 18c eeuw. Uit een omvraag, dezer dagen gedaan aan de suikerfabrikanten in verschillende lan den van Europa, naar hel aantal suikerfa brieken, die gedurende de aanstaande cam- pague in werking zullen zijn, blijkt het vol-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2